DVB-T czy DVB-T2 ?

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: giaur500 »

stary eskimos pisze: Zresztą Rosja tez wprowadza DVB-T2.
Co tam Rosja :lol:
Nigeria, Kenia, Uganda, Mozambique, Tanzania, Kirgizja i Azerbejdźan będą miały DVB-T2.
Czyli argumentem najwazniejszym dla ciebie jest to że Nigeria ma dvb-t2?
stary eskimos pisze: A my zostaniemy przy DVB-T? To ciekawe podejście.
A uzasadnione to czym?
Przepisami?
Zdrowym rozsądkiem. Jeszcze nie skończyło się wdrażanie dvb-t a ty już chces to zmieniać na dvb-t2?
stary eskimos pisze:Ja na wszelki wypadek zainwestuję w DVB-T2 i tak radzę znajomym. bojkotować spryciarzy.
Ciekawe czy wyjdziesz na spryciarza gdy twoj sprzęt do dvb-t2 nie będzie działał za te 15 lat bo technologia znów pójdzie do przodu, wejdzie np nowy kodek obrazu albo wyższa rozdzielczość.

stary eskimos

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: stary eskimos »

A witam.
Skoro dla premiera RP porównanie do Irlandi ma sens jako wskazanie i obietnica rozwóju RP to chyba porównanie do Nigeri czy Azerbejdźanu ma sens jak wskazanie zacofania.
Nie uważasz?

A na pewno braku wyobrażni przy wyborze DVB-T a nie DVB-T2.
Bo jak to humorystycznie mówią. teraz to juz jesteśmy za murzynami. :lol:
giaur500 pisze:Zdrowym rozsądkiem. Jeszcze nie skończyło się wdrażanie dvb-t a ty już chces to zmieniać na dvb-t2?
Czyli Niemcy którzy chyba w 2008 roku przeszli na DVB-T a w 2013 zmieniają na DVB-T2 to dla ciebie przykład rozsądku?
czy braku rozwagi?
jak dla mnie to odwaga. Wzięli na klatę i nie będą TKWILI W BŁĘDZIE

A ty sugerujesz myślenie zaczekajmy jak Niemcy 5 lat zanim to zmienią w RP te mądre głowy od sprzedaży?

Błędem było wybranie DVB-T, choć wybrano to celowo.


Błędem z punktu widzenia tylko oczywiście interesów obywateli i konsumentów i co ciekawe demokracji, którą się tak wychwala ale nie realzuje.
reszta uczestników tych procesów korzysta




Ja rozumiem, że decydenci będą mówili o obiektywnych niemożliwościach wprowadzenia DVB-T2 w momencie gdy takie decyzje były podejmowane.
A o problemach zmiany na DVB-T2 to zapomnij bo przyznaliby się do blędu i cała kasa w błoto. Podobnie po stronie nadawcy. Przecież to nie konsumenci im płacą.
Skoro testowali tyle czasu to swobodnie mogli wybrać DVB-T2 a zmiany w Niemczech i wybory Nigeri czy Mozambiku tylko potiwerdzają że wpakowano nas w technologię już przestarzałą.
Nawiasem mówiąc odpowiadało to interesom stron lobbujących, którym szeroki dostęp do wielu programów FTA byłby tylko przeszkodą. Dotyczy to wpływów z reklam i sprzedaży platform satelitarnych.
Ich monopol jest do utrzymania tylko przy ograniczonej podaży programów FTA i dużej podaży np w DVB-T2 zakodowanych programow.



ty może wolisz udawać ślepca na to co widać gołym okiem. Ja spodziewałem się szybkiego wejścia DVB-T2. I skoro sprzęt DVB-T2 jest dostępny to kupię i może okażę się spryciarzem. Bo kupowanie czegoś co w momencie kupna już jest przestarzałe to co najmniej ignorancja. A ceny są podobne.
giaur500 pisze:Ciekawe czy wyjdziesz na spryciarza gdy twoj sprzęt do dvb-t2 nie będzie działał za te 15 lat bo technologia znów pójdzie do przodu, wejdzie np nowy kodek obrazu albo wyższa rozdzielczość
Błąd w myśleniu kolego.

DVB-T2 jest zgodny wstecz z DVB-T więc ten mój sprzęt będzie CO NAJMNIEJ tak DŁUGO działał jak ten wybrany przez ciebie.
Bo jeśli się zestarzeją to OBA.
a jest szansa że DVB-T2 pociągnie dłuzej i w międzyczasie ty będziesz tylko oglądał DVB-T i to pewnie już niedługo bez HD bo to wyemigruje w DVB-T2.

Wiking

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: Wiking »

stary eskimos pisze:Błędem było wybranie DVB-T, choć wybrano to celowo.
Ale Ci, co są odpowiedzialni za ten wybór już nie rządzą, więc nie ma kogo pociągnąć do odpowiedzialności. :)
stary eskimos pisze:a jest szansa że DVB-T2 pociągnie dłuzej i w międzyczasie ty będziesz tylko oglądał DVB-T i to pewnie już niedługo bez HD bo to wyemigruje w DVB-T2.
Nie wiadomo jaka będzie zastosowana kompresja, więc może okazać się, że Twój odbiornik DVB-T2 tam samo długo pociągnie, jak i mój DVB-T. :)

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: Stefan_KR »

stary eskimos pisze:
Błąd w myśleniu kolego.

DVB-T2 jest zgodny wstecz z DVB-T więc ten mój sprzęt będzie CO NAJMNIEJ tak DŁUGO działał jak ten wybrany przez ciebie.
Bo jeśli się zestarzeją to OBA.
a jest szansa że DVB-T2 pociągnie dłuzej i w międzyczasie ty będziesz tylko oglądał DVB-T i to pewnie już niedługo bez HD bo to wyemigruje w DVB-T2.
Błąd w myśleniu kolego.

DVB-T2 nie jest zgodny wstecz z DVB-T. Aby odbiornik odbierał oba standardy musi być wyposażony w dekodery obu standardów.

BTW Niemcy nie przechodzą na DVB-T2. Niemcy rozważają uruchomienie nowych multipleksów w T2. I nie wynika to z żadnej odwagi.
Wybór DVB-T w Polsce był świadomy i nie był żadnym błędem. Błędem byłby w owym czasie wybór T2 bo znów przesunąłby nas z wdrożeniem tv cyfrowej o kolejne kilka lat. Szczęśliwie mamy w pełni spełniający oczekiwania standard T, a dzięki temu już wdrożone 2 MUX-y i dostęp do gamy tanich odbiorników.

karol2tomek

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: karol2tomek »

Ja za bardzo nie orientuję się na DVB-T2 ale chciałem ostatnio zobaczyć ile taki odbiornik by kosztował i za nic nie mogłem znaleźć same DVB-T. Nie jestem pewny ale na jakieś stronie znalazłem tylko informację ,że w Wielkiej Brytanii jest standard DVB-T2 kodowany w MPEG-4 czyli na zwykłym tunerze dvb-t mógłbym odbierać DVB-T2 ?

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: ploomba »

a mnie zastanawia co się stało z moim przedświątecznym postem w tym temacie. Swoją drogą zniknęło ich sporo (posty innych użytkowników) przed tą "aktualizacją forum"

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: belzebiusz »


Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: ploomba »

Dzięki za linka.

stary eskimos

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: stary eskimos »

Wiking pisze:
stary eskimos pisze: jest szansa że DVB-T2 pociągnie dłuzej i w międzyczasie ty będziesz tylko oglądał DVB-T i to pewnie już niedługo bez HD bo to wyemigruje w DVB-T2.
Nie wiadomo jaka będzie zastosowana kompresja, więc może okazać się, że Twój odbiornik DVB-T2 tam samo długo pociągnie, jak i mój DVB-T. :)
I bardzo dobrze.
Tak to jest jak się wyrywa kawałek wypowiedzi z kontekstu
stary eskimos pisze:Błąd w myśleniu kolego. DVB-T2 jest zgodny wstecz z DVB-T więc ten mój sprzęt będzie CO NAJMNIEJ tak DŁUGO działał jak ten wybrany przez ciebie. Bo jeśli się zestarzeją to OBA. a jest szansa że DVB-T2 pociągnie dłuzej i w międzyczasie ty będziesz tylko oglądał DVB-T i to pewnie już niedługo bez HD bo to wyemigruje w DVB-T2.
Stefan_KR pisze:DVB-T2 nie jest zgodny wstecz z DVB-T. Aby odbiornik odbierał oba standardy musi być wyposażony w dekodery obu standardów.BTW Niemcy nie przechodzą na DVB-T2. Niemcy rozważają uruchomienie nowych multipleksów w T2. I nie wynika to z żadnej odwagi. Wybór DVB-T w Polsce był świadomy i nie był żadnym błędem. Błędem byłby w owym czasie wybór T2 bo znów przesunąłby nas z wdrożeniem tv cyfrowej o kolejne kilka lat. Szczęśliwie mamy w pełni spełniający oczekiwania standard T, a dzięki temu już wdrożone 2 MUX-y i dostęp do gamy tanich odbiorników
BŁĄD W MYŚLENIU KOLEGO
Przejrzyj kolego specyfikację odbiorników i demodulatorów zanim zaczniesz bładzić dalej.
Demodulatory są wielostandardowe i integrują DVB-T2 i DVB-T.
Bo chyba nie myślisz, że testy DVB-T2 odbierają tylko ludzie posiadający odbiornik do TYLKO DVB-T2 i nie moga odbierać DVB-T. ;)

Jeśli piszesz, że Niemcy nie robią tego z odwagi to pisz dlaczego.

Natomiast sam sobie przeczysz co do opóżnienia wdrożenia TV cyfrowej. Bo jełsi Niemcy sa to w stanie zrobić już dziś bo mają nadajniki a w RP jeszcze nie skończono cyfryzacji to swobodnie można mbyło wybrać DVB-T2. Nawet jeśli trwałoby to kilka miesięcy dłużej.
Ale zgoda że był to świadomy wybór. 8-)
Choć wygląda na robiony po pijaku :lol:
Poza tym jest błedem z punktu widzenia obywateli, konsumentów.
Nie był błędem, i tej wersji będą bronili, z punktu widzenia producentów sprzętu, firm handlujących odbiornikami i na pewno polityków. Szczególnie ostatni błędów nie popełniają. Mozna 2 razy dumnie ogosić i otworzyć. :lol:

Jasne, że świadomy z kilku powodów:
1. Dzięki temu ograniczono liczbę programów.
2. Zapłacono za już przestarzałą technologię.
3. Uniemożliwiono dostęp nadawców nastawionych krytycznie do ekipy rządzącej tzw chrześcjańskiej opozycji.
4. Stworzono dobre warunki do zarabiania przez platformy sat.
5. stowrzono możliwość kupienia nowej technologi w momencie przechodzenia na DVB-T2.

Dlatego zachęcam do kupowania odbiorników DVB-T2 . Nie tylko w rejonach przygranicznych.

karol2tomek

tu masz wątek o odbiornikach DVB-T2
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=36&t=4703
Oglądaj Sony i Samsungi w poszukiwaniu DVB-T2.
Satam też linki do STB z Chin

Wiking

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: Wiking »

stary eskimos pisze:Tak to jest jak się wyrywa kawałek wypowiedzi z kontekstu
Przepraszam. Może to była już zbyt późna pora na mnie. ;)
stary eskimos pisze: Jasne, że świadomy z kilku powodów:
[...]
3. Uniemożliwiono dostęp nadawców nastawionych krytycznie do ekipy rządzącej tzw chrześcjańskiej opozycji.
Nie rozumiesz tego, że za błąd, jakim według Ciebie było wprowadzenie standardu DVB-T zamiast DVB-T2, nie odpowiada obecny rząd tylko przedostatni rząd, czyli ten z lat 2005-2007? To on wybrał ludzi do UKE (Streżyńska) i KRRiT (Kołodziejski), które to wspólnie odpowiadają za obecny wygląd Naziemnej Telewizji Cyfrowej w Polsce (poza czwórką komercyjnych nadawców na MUX-1).

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: wsz »

Strasznie się niektórzy gorączkują. Obecnie, jeśli ktoś chce kupić coś do odbioru TV cyfrowej naziemnej, to może rozważyć urządzenia z DVB-T2 i dobrze sprawdzić czy naprawdę mają ten system w wersji na rynek polski. Kupiłem 2 lata temu Samsunga C7000, który miał podane na ich polskiej stronie, że jest wersja z DVB-T2 dla UK. Dodatkowo poszła nieoficjalna informacja w necie, że głowice dla całej Europy są w tym modelu takie same, a więc niby tylko sprawa softu lub ustawienia. Później ściągnięta serwisówka dla modeli pan-EU i Australia rozwiała wszelkie wątpliwości - DVB-T2 nie ma.

Z nowych Samsungów tylko najdroższy model z rodziny "9" ma DVB-T2 w specyfikacji na ich stronie. Cen Sony nie sprawdzałem.

Jeśli DVB-T2 wejdzie u nas, to przystawki zgodne z tym systemem będą kosztować w okolicach 100-200 zł, więc w czym problem - najwyżej obecny TV będzie monitorem. W sumie może wyjść nawet dużo taniej niż dopłacanie do modelu mającego obecnie DVB-T2.

Z drugiej strony dlaczego każdy kanał ma do tej pory ścieżkę PCM i to jako pierwszą, chociaż dwie ścieżki DD+ i dodatkowa dla niedosłyszących uatrakcyjniło by oferty nadawców i wypełniło oficjalne zalecenia? Pewnie dlatego, że każdy najtańszy sprzęt z Chin to odbierze, a więc jest szerszy krąg odbiorców reklam.

Ilu będzie odbiorców reklam dla DVB-T2 jak przeważająca większość będzie miała DVB-T? Nie mówiąc o tym ilu będzie wkurzonych na nowy standard - zresztą zobaczymy, którzy nadawcy zarobią wystarczająco na obecnej transmisji cyfrowej, a którzy się zwiną. Może się okazać, że nagle miejsc na obecnych multipleksach będzie w nadmiarze i np. jeden dodatkowy multipleks w DVB-T zapewnia w sumie parę kanałów HD.

Pamiętaj - kanały (i systemy transmisji), z których nie korzystasz nie zarabiają na Tobie, a nadawca ponosi ich koszty.

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: Stefan_KR »

stary eskimos pisze: Błąd w myśleniu kolego.

DVB-T2 jest zgodny wstecz z DVB-T więc ten mój sprzęt będzie CO NAJMNIEJ tak DŁUGO działał jak ten wybrany przez ciebie.
stary eskimos pisze: BŁĄD W MYŚLENIU KOLEGO
Przejrzyj kolego specyfikację odbiorników i demodulatorów zanim zaczniesz bładzić dalej.
Demodulatory są wielostandardowe i integrują DVB-T2 i DVB-T.

Zaczynasz kręcić i to już przestaje się podobać. Najpierw piszesz, że DVB-T2 jest zgodny wstecz z DVB-T a następnie że demodulatory są wielostandardowe i integrują DVB-T2 i DVB-T.
To jest zasadnicza różnica i nie wprowadzaj w błąd bo jedno nie jest równoważne drugiemu.
Powtórzę jeszcze raz, DVB-T2 nie jest zgodny wstecz z DVB-T i przyjmij to do wiadomości jako fakt, a nie kręć o integracji demodulatorów. Odbiornik musi mieć jasno napisane w specyfikacji, że odbiera DVB-T2 i odbiera DVB-T aby móc oba te standardy obsługiwać. Odbiornik mający w specyfikacji tylko standard DVB-T2 nie będzie odbierał emisja DVB-T.

Wiking

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: Wiking »

Nie, jestem zwolennikiem Unii Polityki Realnej. :lol:
stary eskimos pisze:Od 2007 roku mogli zmienić niesłuszne zalożenia z poprzedniego okresu.
W Polsce jest coś takiego jak Urząd Komunikacji Elektrycznej i to on odpowiada za wybór standardów, itp. itd. :) A w latach 2006-2012 prezesem tegoż Urzędu była Anna Streżyńska.
Zmienił się prezes to i zaczęto testować DVB-T2. :lol:

Twoje pretensje nie wiadomo o co, są po prostu śmieszne. :)

robbo2k
Posty: 40
Rejestracja: 10 grudnia 2012, o 09:42
Odbiornik: Samsung UE40ES6100
Shiru Shogun 7
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-60

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: robbo2k »

Po pierwsze Eskimos TO JA BYŁEM na awanturze (konferencji) na SatKraku w której odbywał się wojna o MPEG-4/MPEG-2. W tym momencie nie było żadnego kraju mającego WDROŻONY jako główny i podstawowy DVB-T2. To wtedy podnoszono fakt iż dekodery MPEG-4 kosztują 500zł !!! a DVB-T2 nie istniały w żadnej formie. Obecnie w Polsce nie ma żadnego uzasadnianie wdrożenia DVB-T2, gdyż na obecnym etapie i tak nie ma już chętnych na częstotliwości.
DVB-T2 to tylko zabawka Emitela

Dalszym krokiem jest wdrożenie multipleksu HD do którego powinny przejść kanały SD. Taki tez był kiedyś zamiar UKE i dlatego też wymagano obsługi kanałów HD przez tunery w rozporządzeniu.

Kanały przechodzące do multipleksu HD zwalniają miejsca kolejnym 8 kanałom SD.
Przy okazji rozwiązuje się problem TVP której 8 kanałów SD starczy w MUX3.

Stąd jak najszybciej powinien być ogłoszony konkurs na MUX HD gdzie widział bym
TVN HD, Polsat HD, TVP1 HD i TVP2 HD. Zwolnione miejsca do dyspozycji KRRiTV.

Mamy rozwiązany problem z miejscem dla TVP (8 kanałów SD) . +4 nowe kanały w MUX2.
Więcej Polsce nie potrzeba zawsze chętni mogą odkupić któryś z istniejących

Wiking

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: Wiking »

stary eskimos pisze:Wdług Ciebie Pewnie wszyscy nalegali z PO na DVB-T2 a ta wybrana w 2005 r. p. Streżyńska się uparła na DVB-T.
Nie, bo ja nikomu nie zarzucam, że coś źle zrobił. Jak na razi jedyną osobą, która zarzuca coś Streżyńskiej, jest Twoja osoba. :)

robbo2k
Posty: 40
Rejestracja: 10 grudnia 2012, o 09:42
Odbiornik: Samsung UE40ES6100
Shiru Shogun 7
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-60

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: robbo2k »

Możesz nawet tupać ze złością ale "mijasz sie z prawdą" drogi Eskimosie iz w 2008r ktokolwiek myślał o "podstawowej ofercie" bezpłatnej socjalnej telewizji w tym standardzie. To że teraz biedne kraje wdrażają wynika z ich zapóźnienia. Tak jak z zapóźnienia Polski wynika wybór od razu MPEG-4

W 2008r pokazano demonstracyjna technologię.... to jakbyś dzisiaj domagał od teraz nadawania tylko w UltraHD bo w centrum Handlowym Arkadia jest przecież do kupienia
telewizor za 109tys z rozdzielczością 2K.

Wdrożenie DVB-T2 w UK wynika z braku częstotliwości zapchanej starym DVB-T z MPEG-2
oraz z rezygnacji z pasma III , oraz z wejściem telewizji HD której dawać się w MPEG-2 z DVB-T po prostu nie da.

Wdrozenie DVB-T2 w Niemczech analogicznie. Rezygnacja z VHF definitywnie oraz posiadają mało pojemny DVB-T z MPEG-2. Żaden kraj mający MPEG-4 w DVB-T nie przechodzi ani nie przeszedł na DVB-T2 bo nie ma to żadnego uzasadnienia rynkowego i logicznego.

Oba te kraje ZACHOWUJĄ DVB-T z MPEG-2.

Juz dzisiaj DVB-T2 z MPEG-4 można uznać za "stary format" bo w 2013 będzie z HEVC.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: Jarosław Bałuka »

Proszę z daleka od polityki, tu nie miejsce na takie wycieczki.

Posty nie związane merytorycznie z dyskusją lądują do kosza. Niestety ciągłość wątku nie będzie utrzymana.

stary eskimos

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: stary eskimos »

Viking
to ty wymieniasz to nazwisko ciągle. Przyczepiłeś się do czegoś o czym ja nie pisze. Masz coś to pisałem idż do CBA.
Bo ja uważam rząd obecny za opowiedzialny a nie jakiegoś urzędnika.
I nie zamierzam tego więcej komentować.


robbo2k

możesz nawet tupac ze złością ale w 2010 roku UK wprowadziła DVB-T2 więc technologia istniała i błędem było nie uwzględnianie tego
Świadomie wybrano DVB-T co juz wykazałem. A jak szybko to mozna było zrobic pokazują takie "zapóżnione" kraje jak Ukraina czy Rosja.
Będą mieli DVB-T2 i chętnych tam nie brak na częśtotliwości.

Co do błednego wyboru DVB-T.

To jak juz pisałem normalny proces starzenia technologii przez korporacje.
Światem o czym się pisze w kontekście np Korei rzadzą korporacje.
Lobbyści niegdy nie "przekonują" i nie docierają tylko do 1 osoby. Byłoby to nieskuteczne. Inni zorientowani i pominięci by protestowali.

I nie tupię ze złości bo nie zamierzam kupowac odbiornika DVB-T tylko kupie DVB-T2 widząc co się dzieje.
robbo2k pisze:DVB-T2 to tylko zabawka Emitela
Nie zgodzę się z tym. testują to wprowadzą w tej czy innej formie.

_chris_

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: _chris_ »

W 2010 Anglia prowadziła testy dopiero testy T2 i jak było pisane wyżej - w praktyce nie istniały jeszcze wtedy komercyjne dekodery DVB-T2 za rozsądną cenę.

Ja poproszę o przykłady dekoderów DVB-T2 z jesieni roku 2010, które pozwoliłyby na wprowadzenie w Polsce NTC.

Demodulator T2 nie jest wstecznie kompatybilny z T, bo steamingi są zupełnie inaczej organizowane. Jednakże można na upartego, korzystając z demodulatora T2 uzyskać T. Tyle, że to nie ma w tej chwili większego znaczenia, bo i tak sprzęty komercyjne robione są jako dwusystemowe T/T2.

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: Stefan_KR »

Niestety nie można, a choćby dlatego, że już w samej warstwie fizycznej w T2 wprowadzono 8 typów pilotów gdzie w T jest tylko jeden i nie odpowiada żadnemu z ośmiu w T2.

Zablokowany