Miernik sygnału DVB-T

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
swanki

Podłączenie

Post autor: swanki »

Witam,

Mam taki sprzęt antenę OPTICUM AX1000, rozdzielacz antenowy z trójnikiem, miernik sygnału i płytkę wzm3tv.

Podłączyłem zasilacz który daje wzmocnienie sygnału na trójnik do trójnika podłączona jest antena OPTICUM AX1000, i na wyjściu miernik. Wskazówka miernika nie reaguje. Wszytko podłączane jest w bloku na 3 piętrze i w zamkniętym pomieszczeniu. Co jest nie tak?


pozdrawiam,
swanki

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Podłączenie

Post autor: JaroslawMroczkowski »

po pierwsze nie ten dział ... przeniesiemy

po drugie podaj więcej szczegółów. co to za miernik? bo woltomierzem miernika uniwersalnego sygnału z anteny nawet po wzmacniaczu raczej nie zmierzysz...

swanki

Re: Podłączenie

Post autor: swanki »

Wybacz nie wiedziałem do jakiego działu wklepać mam miernik Titanium satellite finder. FREQ 950-2150 MHZ. Power 13-18v. Napisz jakie informacje jeszcze potrzebujesz. Miernik ma 2 wejścia jedno jest oznaczone TO REC 2) TO LNB ( co to za znaczenia).

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Podłączenie

Post autor: Jarosław Bałuka »

Antenę do telewizji naziemnej próbujesz mierzyć miernikiem sygnału telewizji satelitarnej.

swanki

Re: Miernik sygnału DVB-T

Post autor: swanki »

Z tego co się zorientowałem tv cyfrowa nadaje na ~450 - 850 MHZ,a mam miernik na pk 950 MHZ do 2150 MHZ http://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/miernik-sygnalu-satel ... 82928.html. Do czego jest on używany? Czy mógł by mi ktoś wysłać link do przykładowego miernika?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Miernik sygnału DVB-T

Post autor: adac »

Link do instrukcji po polsku, wersja dla leniwych: 7od8cw
I jeszcze suplement:
Ten sprzęt możesz też użyć do dvb-t bo jest z gatunku 'mierzę wszystko', ale raczej do zabawy.
Deklarowana czułość 65 dB/μV jest raczej odpowiednia dla gniazdka abonenckiego a nie do naziemnej anteny.
Testować można tylko na instalacji ze wzmacniaczem w antenie i zasilaczem, inaczej ustrojstwo nie zadziała.
Sposób podłączenia taki jak w instrukcji, tylko zamiast talerza z LNB będzie yaga z LNA (nie pomylić).
Napisz o wynikach eksperymentów :roll:

swanki

Re: Miernik sygnału DVB-T

Post autor: swanki »

Czy mógłbyś podać link tego talerz LNB i wytłumaczyć czym jest yaga z LNA. Udało się podłączyć antenę ustawiłem na południowy zachód odbiera 14 kanałów W tym czasami czeskie.

DVBManiak

Odp: Miernik sygnału DVB-T

Post autor: DVBManiak »

Yaga to antena kierunkowa, a LNA to seria wzmacniaczy dopuszkowych. Zresztą Google chyba działa, więc poszukaj trochę.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Miernik sygnału DVB-T

Post autor: adac »

dodam: talerz z LNB, czyli antena satelitarna z konwerterem.
Zróbmy tak: jeżeli udało się ustawić tą antenę i jest odbiór, to dajmy sobie spokój z pomiarami, bo może być gorzej.
Większy problem to ja bym widział z Twoim tunerkiem, a szczegóły są <TU>

genek75

Re: Miernik sygnału DVB-T

Post autor: genek75 »

Polecam artykuł opisujący miernik do DVB-T.

http://www.dvbt.pl/pomiar-naziemnych-sy ... vbt-cofdm/

Daro1003

Jaki tuner DVB-T na usb - ma służyć jako miernik

Post autor: Daro1003 »

Witam

Chciałbym zakupić tuner na USB lub na EXPRESS CARD który będzie mi służył jako miernik sygnału do ustawień anten odbioru cyfrowej TV naziemnej DVB-T. Zupełnie nie mam pojęcia jaki tuner wybrać do takich celów żeby miał również odpowiednie oprogramowanie. Proszę o polecenie czegoś.
pozdrawiam Dariusz

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Miernik sygnału DVB-T

Post autor: Anduraki »

A co do miernika w sensie miernika - to zastanawiam się po co są mierniki w których nie można nic ustawić, ani kanału ani częstotliwości, tylko pokazuje wszystko co łapie - taki miernik dla mnie to zwykła bezwartościowa zabawka, bo jak ktoś chce ustawić pod konkretny multipleks to potrzebuje sprawdzić siłę sygnału właśnie dla jednej częstotliwości a nie całego zasięgu.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Miernik sygnału DVB-T

Post autor: K63 »

Dostępna jest już nowa wersja miernika Abovio Neon+ :

Cechy urządzenia:
- Możliwość zasilania przedwzmacniacza antenowego 12/24 VDC
- Możliwość upgrade do DVBT 2

- Dla kanałów analogowych: poziom kanałów, stosunek V/A, stosunek C/N
- Dla kanałów cyfrowych: moc kanału, MER, preBER, postBER
- Tryby pomiarów: poziom, Full-Scan, spektrum, MER/BER, konstelacja
- Rejestrator danych: plany kanałów i pomiarów, możliwość tworzenia raportów
- Software PC pozwala na: pracę w wirtualnym trybie przyrządu: pomiar i wyświetlanie parametrów sygnału w formie wykresu słupkowego, analiza spektrum, parametry jakosci odbieranego sygnału DVB-T i wykres konstelacji; wyświetlanie, tworzenie, edytowanie, załadowywanie do analizatora i zachowywanie tablic systemu TV, plany kanałów, strony rejestratora pomiarów; zachowywanie i wydruk raportów pomiarów
- Aktualizacja firmware
- Zapamiętuje 99 planów kanałów

http://www.abovio.vector.com.pl/neon-mi ... we-abovio/

genek75

Re: Miernik sygnału DVB-T

Post autor: genek75 »


Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Miernik sygnału DVB-T

Post autor: Anduraki »

Mam pytanie do was, jak sądzicie o następującym połączeniu Miernik DVB-T(ten za 30 zł) + filtr kanałowy (gdzieś widziałem filtr, gdzie można ustawiać kanały które ma tłumić) służący do testowania ustawienia anteny pod konkretny mux. Bo jakoś nie widzi mi się wydawać 800 zł na miernik gdzie można ustawić częstotliwość, kanał itp.

tomarex

Re: Jaki tuner DVB-T na usb - ma służyć jako miernik

Post autor: tomarex »

Daro1003 pisze:Witam
Chciałbym zakupić tuner na USB lub na EXPRESS CARD który będzie mi służył jako miernik sygnału do ustawień anten odbioru cyfrowej TV naziemnej DVB-T. Zupełnie nie mam pojęcia jaki tuner wybrać do takich celów żeby miał również odpowiednie oprogramowanie. Proszę o polecenie czegoś.
pozdrawiam Dariusz
Profesjonalne oprogramowanie do pomiarów DVB-T na komputerze:
http://www.dvbtmeter.com/
Ciekawe ile to kosztuje. Dostęp tylko przez e-mail.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Miernik sygnału DVB-T

Post autor: K63 »

Anduraki pisze:Mam pytanie do was, jak sądzicie o następującym połączeniu Miernik DVB-T(ten za 30 zł) + filtr kanałowy (gdzieś widziałem filtr, gdzie można ustawiać kanały które ma tłumić) służący do testowania ustawienia anteny pod konkretny mux. Bo jakoś nie widzi mi się wydawać 800 zł na miernik gdzie można ustawić częstotliwość, kanał itp.
No i co Ci to da ? Nawet jeżeli już jakoś to skonfigurujesz pod dany kanał, to i tak będziesz miał tylko wskazanie poziomu sygnału. Będziesz tylko wiedział, że na danym kanale coś złapałeś lub nie. I nadal nic nie będziesz wiedział o istotnych parametrach jakości sygnału (BER,MER).

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Miernik sygnału DVB-T

Post autor: Anduraki »

Tak, ale to zawsze lepsze niż latanie do domu i sprawdzanie ile % siły i jakości i tak w kółko. Najtańszy miernik DVB-T z tymi funkcjami jest za 800 zł czy coś w tym stylu.

_chris_

Re: Miernik sygnału DVB-T

Post autor: _chris_ »

@ Anduraki: a masz laptop albo dostęp do laptopa?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Miernik sygnału DVB-T

Post autor: Anduraki »

Mam, co prawda BGA siada mi na układzie graficznym, ale z tego co słyszałem głowice w tunerach USB są bardzo słabe i wymagają znacznie większej jakości sygnału aby odbierać program. Też nad tym myślałem, pytałem kiedyś o dobry tuner, ale ludzie z forum mi odradzali, jako, że głowice są za słabe i ze słabym sygnałem sobie nie poradzą.

Zablokowany