Który z dekoderów wybrać (DVB-T)

adriant

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: adriant »

Witam. Musze wybrać dekodery do pokoi hotelowych oraz do domu (kuchnia, sypialnia, salon). W sklepach jest ich "parę" do wyboru, więc poproszę o radę. Do pokoi hotelowych miałby być najprostszy, w niskiej cenie, bez zbędnych bajerów, ale też bez poważnych wad. Zastanawiałem się nad tymi montowanymi bezpośrednio z tyłu telewizora, tak, by nie zajmować niepotrzebnie miejsca.

Jeśli chodzi o dom to do kuchni też nie potrzebuję jakiegoś skomplikowanego sprzętu. Trochę lepszy miałby być sypialni oraz w salonie, ale też bez przesady ( interesuje mnie kompromis średniej ceny i w miarę dobrej jakości sprzętu, mam już Fergusona T60, może coś w tym stylu).

Reasumując. Dzisiaj bylem w sklepie i znalazłem tam następujące dekodery: Wiwa hd90 mc (czy to jest ta wersja MEMO, która umożliwia używanie jednego pilota? ), Apollo ahd-121, Opticum x8, Manta dvbt010 hd, Vakoss db-641, Lark-enjoy 4.0, Media Tech mt4166, Opticum hd n1,Manta dvbt02, Technisat ce-t, Korr HD-158 oraz Technisat HD T1.
Jeszcze dodam, że wszystkie telewizory, do których ma być kupiony dekoder są kineskopowe.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: m@rtops »

jeżeli masz T60 - to ze swojej strony polecam T65 (inny pilot niż w T60) lub poczytać o nowym modelu "ferdka" T650i ;)
jeżeli zaś chodzi o dekodery typu "scart" to T65 mini lub wiwa HD 50 MC - oczywiście wiwa ma niewątpliwą zaletę w postaci jednego pilota do obsługi tv i dekodera - do pokoi hotelowych jak najbardziej poręczna rzecz ;)

adriant

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: adriant »

Dzięki za podpowiedź :) Jednak wolałbym wybrać, któryś z dekoderów, który widziałem wczoraj w sklepie. Ferdek jest w porządku, teraz nie chce jednak jeździć po całym mieście w poszukiwaniu konkretnych modelów. Czy tylko ta Wiwa HD 50 MC, obsługuje telewizor i tuner? Czy te dekodery Media Tech MT 4166 rzeczywiście tak się przegrzewają?
Jeśli chodzi o hotel to chodzi przede wszystkim o niska cenę, ale tez o to, żeby taki sprzęt nie zepsuł się po miesiącu lub też nie dyskwalifikowało go coś poważnego :D Do kuchni właściwie też nie musi być nic specjalnego. Jeśli chodzi o salon i sypialnie to myślalem o Wiwie lub Mancie. Te firmy są mi znane. Takie sprzęty jak ten Apollo, Lark-enjoy, Opticum czy Korr mało mi mówią. Czy w ogóle warto brać to pod uwagę? Kurcze narobili tego sprzętu. Jak kupowałem Ferdka to jeszcze tyle tego nie było :)

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: m@rtops »

korr to praktycznie wiwa ;)

ze swojej strony mogę ci podpowiedzieć że jeśli masz u siebie "komputronik" to być może dadzą ci zniżkę jeśli będziesz brał kilka sztuk - kupowałem ostatnio koledze HD50 mc - powiedziałem że to już 4 dekoder który u nich kupuję i sprzedali mi za okrągłe 100zł :D
może warto się podeprzeć ilością w rozmowie ze sprzedawcą ;)

adriant

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: adriant »

Dzięki za wszystkie sugestie. Wybrałem tunery Wiwa-95 Memo. Przeważyło to, że można sterować telewizorem i tunerem z jednego pilota. Sprzedawca też obniżył cenę ze względu na wielkość zamówienia :) A tak poza tym to uważam, że te dekodery prawie się nie różnię miedzy sobą. Większość chodzi na jednym z dwóch najtańszych chipsetów, a reszta to detale.

Exabajt

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: Exabajt »

Witam,
Chcę kupić tuner DVB-T. Nie zależy mi na jakichę 'wodotryskach' - ma być to coś podstawowego za ok 100zł
Zastanawiam się nad:
WIWA HD-50 MEMO
FERGUSON Ariva T650i

Wyczytałem, że T650i obsługuje szerszy zakres częstotliwości - do czego może mi się to przydać? Czy HD50 nie będzie mógł przez węższy zakres częstotliwości odbierać jakichś kanałów?

Kolejna kwestia, to to, że mam do nadajnika jakieś 65km (Rusinowo lub Trzeciewiec - do obu mniej więcej tak samo daleko).
Wyczytałem, że T650i ma bardziej czułą głowicę. Czy jest to na jego korzyść w porównaniu z HD50 - w czym bardziej czuła głowica pomaga? Czy to prawda, że bardziej czuła głowica lepiej sprawdza się przy większych odległościach od nadajnika?

Przyznam się, że skłaniam się ku HD50, jednak nie znam odpowiedzi na ww. pytania więc proszę o pomoc.

Pozdrawiam,

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: Anduraki »

Jeśli chcesz odbierać ze swojej anteny to HD-50 ci wystarczy, jeśli z anteny zbiorczej, to może się trafić przypadek kiedy to wasz operator zbiorczej wstawi wam naziemną na VHFie o szerokości 8mhz to wtedy HD-50 region rosja, albo t650i

Exabajt

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: Exabajt »

Obecnie mam antenę siatkową, a wyczytałem, że z DVB-T słabo dają sobie radę.
Myślę o zakupie: UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit (A2670)
Dodatkowo potrzebuję podzielić sygnał na 3 telewizory.
Potrzebny będzie Switch, jednak widzę same takie duże: Multiswitch MP-0504

Jeszcze ostatnia kwestia - ww. antenę kupić ze wzmacniaczem, czy bez?

Maciey

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: Maciey »

Exabajt pisze:Obecnie mam antenę siatkową, a wyczytałem, że z DVB-T słabo dają sobie radę.
Głupot się naczytałeś ;)
Exabajt pisze:Dodatkowo potrzebuję podzielić sygnał na 3 telewizory.
Potrzebny będzie Switch, jednak widzę same takie duże: Multiswitch MP-0504
Żaden switch nie będzie potrzebny. Tutaj masz temat o rozdzielaniu sygnału.
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=2201
Exabajt pisze:Myślę o zakupie: UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit (A2670)
(...)
Jeszcze ostatnia kwestia - ww. antenę kupić ze wzmacniaczem, czy bez?
Na to pytanie nikt Ci nie odpowie, bo nie napisałeś co, gdzie i skąd chcesz odbierać.

A poza tym pytasz o antenę w temacie o dekoderach.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: @GUTEK@ »

Exabajt pisze: Wyczytałem, że T650i obsługuje szerszy zakres częstotliwości - do czego może mi się to przydać? Czy HD50 nie będzie mógł przez węższy zakres częstotliwości odbierać jakichś kanałów?
Gdzieś takie brednie wyczytał? Wszystkie sprzedawane tunery muszą być zgodne z wymaganiami polskiego DVB-T. Zatem muszą odbierać dokładnie ten sam zakres kanałów.

Czułość zapewnie też będzie zbliżona, nie miałem okazji sprawdzić T650i, ale HD50 ma głowicę na MXL5007, który uchodzi za jeden z najczulszych układów. W T650i też pewnie będzie ten sam, lub MXL603 który w sumie odbiera tak samo.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: Anduraki »

@up cos w tym jest:

Jest to pierwszy na rynku odbiornik sygnału DVB-T, który odbiera sygnał wejściowy w całym paśmie od 110 do 862MHz (niestandardowa funkcja, idealne rozwiązanie dla sieci, które nie przenoszą częstotliwości z zakresu UHF, a w których brak już jest miejsca w paśmie VHF)
źródło: http://www.ferguson-digital.eu/pl/telew ... t650i.html

radio

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: radio »

Jest to pierwszy na rynku odbiornik sygnału DVB-T, który odbiera sygnał wejściowy w całym paśmie od 110 do 862MHz. Możliwość ręcznego wyszukiwania sygnału znacznie przyśpiesza proces instalacji. Jest to idealne rozwiązanie dla sieci (niekodowanych kablowych w DVB-T), które nie przenoszą częstotliwości z zakresu UHF, a w których brak już jest miejsca w paśmie VHF.
to te dwa są chyba bardziej pierwsze od Arivy T650i

GIGASET HD 200 widzę tu conajmniej od jesieni minionego roku


od niedawna również OVIKON 505F

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: @GUTEK@ »

Przyznaje się do błędu, nie czytałem tego wcześniej.

Tylko pytanie po co to, równie dobrze mogliby zrobić odbiór do 1,5GHz bo ktoś sobie może nadawać na takich częstotliwościach w sieciach osiedlowych. Po coś przyjęto standard VHF (174-230 MHz) i UHF (470-862 MHz) żeby się wszyscy do tego dostosowali.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: Anduraki »

Bo jak przeczytasz parę postów na forum to się dowiesz, że w instalacjach zbiorczych dają na tych niestandardowych kanałach cyfrowe multiplexy.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: @GUTEK@ »

Wiem że tak nadają w sieciach osiedlowych. I co przez to że jakiś idiota nie potrafi poprawnie zrobić instalacji antenowej ja jestem zmuszony kupować konkretny model tunera/telewizora?

radio

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: radio »

a ten , to tak jakby odpowiednik Ariva T650i Golden Mania 2
identyczne rozmieszczenie gniazd na tylnym panelu!

biprotek
Posty: 341
Rejestracja: 2 września 2011, o 14:28
Miejscowość: Katowice
Odbiornik: GT30E, S905, T230A, RTL2832U, AJB3552/12
Instalacja antenowa: yagi-uda, zbiorcza, drut ;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, CZ

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: biprotek »

Owszem, lecz bez obsługi sieci... http://www.golden-interstar.pl/produkt.php?id=564

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: @GUTEK@ »

Trochę nie na temat...

Byłem dzisiaj ze znajomym w RTV Euro AGD. Powiem jedno trzymajcie się od tego sklepu z daleka. Znajomy kupił 4 dni temu tablet na komunie dla wnuczki. On się nie zna, babka w sklepie mu włączyła, włącza się = sprawny. Okazało się że walnięta jest w nim FABRYCZNIE kamera. Oczywiście ponieważ odbierał w sklepie nie ma możliwości wymiany na inny czy zwrotu. Jedynie serwis... czas oczekiwanie od 14 dni, komunia w tą niedziele.

Siedząc w sklepie i kłócąc się z kierownikiem przyglądałem się jak ludzie kupowali jak ciepłe bułeczki tunery. Praktycznie tylko to schodziło. Były dostępne Manty i Technisaty.
Oczywiście większość osób które to kupowała nic się nie znała, sprzedawcy (o zgrozo!) również.
Wciskali jakieś przedłużki kabla antenowego, rozgałęźniki, widziałem że wiele osób z tym wychodziło.

Dwa ciekawsze przypadki które zaobserwowałem:
- przychodzi dziadzio, starszy pan, niedosłyszy chce kupić tuner, akurat miał powiedzmy że szczęście że trafił na gościa/sprzedawce, a nie babkę. Wcisnął mu Mante. Widziałem wyciągnął mu pokazał jak wygląda pilot i tyle, potem zapytał jaki ma telewizor, ten oczywiście nie wiedział zapytał czy płaski, odpowiedział tak, no to mu sprzedał kabel HDMI. Zero informacji jak ma to potem podłączyć. Wątpię by sobie poradził. Czy to tak trudno mieć w sklepie podłączony jakiś tuner i z grubsza pokazać?
- drugi przypadek, młody chłopaczek reklamował tuner Technisata. Mówił że wyskakuje mu komunikat o wpisanie hasła, tuner pewnie na MStarze więc kod... 888888 zadziała. Mówił, że w instrukcji nic o tym nie pisze. Sprzedawca oczywiście też kodu nie zna. Chciał wymienić na Mante, oczywiście nie ma takiej możliwości. Może tuner oddać na gwarancje. Nie słuchałem potem jak się sprawa zakończyła.
W sumie mogłem krzyknąć na cały sklep "sześć ósemek"...

Zastanawia mnie dlaczego w takich sieciach sklepów nie ma tunerów Fergusona czy Wiwy (oczywiście Manta a Wiwa ktoś powie że to samo, ale na pewno dla takiej starszej osoby pilot Wiwy będzie dużo wygodniejszy).

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Mógł oddać tablet "na niezgodność z umową".
Inne modele STB też tam są, tylko gdzieś z boku na półce, nie w "promocji".

Wielkim błędem było dopuszczenie do braku kontroli rynku. Martwe zapisy o karach w Ustawie i brak delegacji dla urzędów kontrolnych powodują, że można sprzedawać wszystko, bez odpowiedniej informacji i bez konsekwencji.
Niestety co chwila jakieś odbiorniki przestają działać poprawnie. Obrywa się najczęściej nam a nie producentowi/importerowi, a to dopiero początek. Jeśli da się zaktualizować oprogramowanie, to pół biedy. Niestety niektóre odbiorniki nie doczekały się i pewnie nigdy nie doczekają aktualizacji oprogramowania.

Dlatego w miarę możliwości starajmy się szerzyć wiedzę wśród znajomych. Niech idąc do sklepu mają choć podstawią wiedzę o odbiornikach, by nie brać bezrefleksyjnie tego co mówi, często przypadkowy, sprzedawca.

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: Kpc21 »

@GUTEK@ pisze:Mówił że wyskakuje mu komunikat o wpisanie hasła, tuner pewnie na MStarze więc kod... 888888 zadziała. Mówił, że w instrukcji nic o tym nie pisze. Sprzedawca oczywiście też kodu nie zna. Chciał wymienić na Mante, oczywiście nie ma takiej możliwości. Może tuner oddać na gwarancje. Nie słuchałem potem jak się sprawa zakończyła.
W sumie mogłem krzyknąć na cały sklep "sześć ósemek"...
W Skymaxie jest 6 zer.
Zastanawia mnie dlaczego w takich sieciach sklepów nie ma tunerów Fergusona czy Wiwy (oczywiście Manta a Wiwa ktoś powie że to samo, ale na pewno dla takiej starszej osoby pilot Wiwy będzie dużo wygodniejszy).
Nie wiem jak teraz, ale rok temu w Neonecie były Wiwy.

Zablokowany