Instalacja antenowa na 4 TV

morfeusz1805
Posty: 44
Rejestracja: 20 grudnia 2011, o 16:51
Odbiornik: WIWA HD90
Instalacja antenowa: Antena Maximum UHF200 z symetryzatorem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krynice, Cieszyńska-Białystok

Instalacja antenowa na 4 TV

Post autor: morfeusz1805 »

Witam,
Chciałby zmodyfikować moją obecną instalację. Znajduje się ona 21km od nadajnika w Krynicy. Obecnie posiadam antenę Maximum UHF200 z symetryzatorem która zamocowana jest na strychu, połączona przewodem Triset-113PE przez rozdzielnik Telmor RM-2F do dwóch odbiorników telewizyjnych. Przed rozdzielnikiem znajduje się jeszcze ochrona przeciw-piorunowa Axing SZU 6-02. Chciałem wcześniej zamontować antenę koło komina, ale dym z komina i silny wiatr który majtał nią spowodował że zamontowałem na strychu. Obecnie instalacja nie sprawia żadnych problemów - nie ma żadnych zakłóceń. Jednak doszły kolejne 2 odbiorniki i teraz nie jestem pewien czy instalacja pasywna już wystarczy - czy sygnał będzie wystarczający. Nie chciałbym ładować się w koszty kolejno wypróbowywać (rozdzielniki, czy później wzmacniacze) różne metody a zrobić raz porządnie i być pewnym. Oczywiście chciałbym uniknąć wszelkich zasilaczy. Jakie macie doświadczenie z 4 odbiornikami na instalacji pasywnej? Czy możliwe jest aby sygnał był wystarczający, czy należy już zamontować wzmacniacz, rozdzielnik aktywny itp? Co moglibyście zaproponować?
Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Instalacja antenowa na 4 TV

Post autor: poxipol »

Wszystko zależy od parametrów sygnału i długości odcinków kabli od rozdzielacza.
Raz z pasywnej siatki po zastosowaniu roz. sześciodrożnego i dwudrożnego,siedem odbiorników pięknie hulało.
Ostatnio zrobiłem taki test.z odległego nadajnika
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 09#p206409

morfeusz1805
Posty: 44
Rejestracja: 20 grudnia 2011, o 16:51
Odbiornik: WIWA HD90
Instalacja antenowa: Antena Maximum UHF200 z symetryzatorem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krynice, Cieszyńska-Białystok

Re: Instalacja antenowa na 4 TV

Post autor: morfeusz1805 »

Zapomniałem napisać, że najdłuższy odcinek po kablu to niecałe 15m. Nie mam żadnego urządzenia aby zmierzyć dokładnie jaki jest sygnał.
Z tego co piszesz Poxipol, 4 odbiorniki na antenie pasywnej jednak jest możliwe.
Jeżeli jednak sygnał byłby niewystarczający, to jaki wzmacniacz, rozdzielacz aktywny czy inne odpowiednie urządzenie moglibyście polecić?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Instalacja antenowa na 4 TV

Post autor: poxipol »

Zapomniałeś również napisać gdzie jest zamontowany obecny rozdzielacz.
15 metrów to nie tak dużo,a kabel masz dobry.Staraj się wykonać połączenia tym samym kablem-ma to duże znaczenie.
Myślę że na początek powinieneś zamontować ten czterodrożny ( zawsze możesz zwrócić )
Jeżeli coś nie będzie grało to możliwości jest wiele z uwzględnieniem miejsca montażu rozgałęźnika.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Instalacja antenowa na 4 TV

Post autor: Robert03 »

4 TV to nie dużo przy tak niewielkiej odległości do nadajnika. Zakładam że profil terenu masz sprzyjający.
Wymień rozgałęźnik na czterodrożny i powinno działać.

Ja założyłem znajomemu instalację pasywną na 2 domy. Antena Krokodyl Tri Digit, rozgałęźnik 8 drożny. Na razie jest tam podłączonych 5 odbiorników ale instalacja posiada gniazda RTV w ścianach co dodatkowo tłumi sygnał. Do nadajnika 35km profil dobry. Poziom sygnału najsłabszego MUX'a (3kW) ma na poziomie 70%. Reszta >90%. Jakość 100%.

morfeusz1805
Posty: 44
Rejestracja: 20 grudnia 2011, o 16:51
Odbiornik: WIWA HD90
Instalacja antenowa: Antena Maximum UHF200 z symetryzatorem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krynice, Cieszyńska-Białystok

Re: Instalacja antenowa na 4 TV

Post autor: morfeusz1805 »

Oczywiście kabel użyję ten sam. Parametry są całkiem przyzwoite ja na tę cenę a i trwałość na lata. Więc nie ma co oszczędzać.
Rozdzielacz zamontowany jest na około 10m od anteny już w pokoju (nie chciałem ciągnąć 2 kable bezpośrednio ze strychu, bo byłyby większe koszty kabla. Ale z tego co przeczytałem, to był chyba błąd (ale działało dobrze, więc zostawiłem). Między anteną a rozdzielaczem (bezpośrednio w rozdzielacz) zamontowana jest ochrona przeciw-piorunowa.
Jeżeli udałoby mi się kupić rozdzielacz czterodrożny z możliwością zwrotu, to załatwiłoby problem kupowania, próbowania, ponownego kupowania i ładowania się w niepotrzebne koszty.

Robert03 - wzbudzasz nadzieję ;) Profil terenu nie jest idealny ale niebeznadziejny. Najgorsze z tego to jest to, że antena jest na strychu gdzie sygnał jest odrobinę słabszy a chciałbym ją jednak tam zostawić. Myślę, żeby była nad dachem, to byłoby tak jak piszesz - instalacja pasywna wystarczyłaby.

Ps.Może to nie jest aż tak wiarygodne jak mierzenie miernikiem, ale sprawdziłem w tunerze Wiwa HD-95 na najdalej położonym telewizorze jakość i siłę sygnału. Więc:

MUX-1
-jakość-100%
-siła-83%

MUX-2
-jakość-100%
-siła-92%

MUX-3
-jakość-100%
-siła-98%

Możecie polecić jakiś dobry rozdzielacz na 4 odbiorniki telewizyjne?

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Instalacja antenowa na 4 TV

Post autor: Robert03 »

Myślę że na 99,9% pasywnie będzie u Ciebie działać.
Co do rozgałęźników to ja polecam taki:
http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_ ... R60104.htm
Sam używam tej marki i nigdy nie było problemu.

Dobre są tez Telmora ale są na max. 3 odbiorniki.

Kup Signala r-4 a gdyby sygnału gdzieś zabrakło dokup i wstaw przed nim taki wzmacniacz:
http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B1216.htm
Lub z większym zapasem wzmocnienia:
http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B1216.htm

Sam używam tego drugiego już 4 lata. Instalacja na odgałęźnikach szeregowa 5 odbiorników radio i TV.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Instalacja antenowa na 4 TV

Post autor: K63 »

@morfeusz1805 - poniżej przykład, że może to spokojnie działać przy odpowiednich parametrach.

Dzisiaj poproszono mnie o podłączenie nowej Arivy T650 do tv MPEG-2. Instalacja na 2 odbiorniki, zrobiona ponoć niedawno i odbiera już na niej jeden odbiornik (Samsung). Miało być szybko, łatwo i przyjemnie.
Po zaprogramowaniu dekodera siła na poziomie 87-88%, jakość 90% na wszystkich mux-ach (max. wskazania s/j Arivy to 90%). Wygląda więc że wszystko OK, ale podłączam miernik i szok ... siła sygnału przy odbiornikach na poziomie 89-91 dBuV ! Co prawda MER 27-30 dB, BER pre E-05/ post E-08, ale klient przyznaje się ze co jakiś czas pojawiają się zakłócenia odbioru. Włączam więc paski sygnału na Arivie i czekam ... Faktycznie po chwili paski siły i jakości na ułamek sekundy spadły do zera - no i przycinka (zwracam uwagę że przy tak mocnym sygnale dekoder pokazywał siłę tylko 88% !).
Idę więc na strych, a tam ... zwrotnica aktywna z regulacją wzmocnienia i rozgałęźnik Telmor na ... 4 odbiorniki. Zwrotnica "skręcona" na minimum, a mimo to na wyjściu sygnał na poziomie 104-105 dBuV ! Wywaliłem zasilacz i zwrotnicę, bo była podłączona tylko jedna antena (widocznie robiła za wzmacniacz). Nie pozostało mi więc nic innego, jak rozpocząć wspinaczkę po stromym dachu. W puszce 16 el. anteny starego typu był jakiś wzmacniacz płytkowy, więc wymieniłem go na symetryzator i skorygowałem lekko kierunek. Efekt :
- przed podziałem sygnału - siła 66-67 dBuV, MER 32-35 dB, BER pre E-08 / post E-08
- na wtyczkach antenowych - siła 51-54 dBuV, MER 31-35 dB, BER pre E-07 / post E-08 ( wskazania Arivy : siła 73-75%, jakość 90% / wskazania TV Samsung : siła 95-97%, ilość błędów - 0)

Jak się okazało, instalacja była robiona przed paroma laty - za czasów analogu. Dom jest położony w małej dolince i brak jest widoczności optycznej nadajnika (4,5 kW) odległego o 11 km.

morfeusz1805
Posty: 44
Rejestracja: 20 grudnia 2011, o 16:51
Odbiornik: WIWA HD90
Instalacja antenowa: Antena Maximum UHF200 z symetryzatorem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krynice, Cieszyńska-Białystok

Re: Instalacja antenowa na 4 TV

Post autor: morfeusz1805 »

K63 -nie znam się na jednostkach i skrótach których użyłeś ale mogę wnioskować, że odbiór telewizji jest teraz idealny? ;-) W tym wypadku instalacja ze wzmacniaczem, zasilaczem zamiast pomagać - tylko szkodziła?

Byłem dziś w sklepie i jest możliwość zwrotu rozdzielacza w przypadku jeżeli coś by nie pasowało itp.
Nie było niestety Signala ani Telmora (z tego drugiego dwudrożnego jestem zadowolony)a chyba coś takiego (przynajmniej tak wyglądał a już na pewno tej marki):
http://www.eltrox.pl/tv-i-multimedia/te ... 40-01.html
Czy może ktoś powiedzieć czy ten rozdzielacz jakościowo nie odbiega od dwóch powyższych? Niby szwajcarska "precyzja" ale teraz nigdy nic nie wiadomo zważywszy że i tak 99% to made in China.
Ostatnio zmieniony 17 września 2015, o 00:25 przez morfeusz1805, łącznie zmieniany 2 razy.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Instalacja antenowa na 4 TV

Post autor: poxipol »

Zapomniałem uwzględnić bardzo istotną sprawę,a mianowicie o zakres pracy rozgałęźników.
Do inst.RTV pasmo 5-860 MHz
Do inst.RTV + SAT pasmo 5-900 /10000 / MHz

Im większe pasmo pracy tym większe tłumienie rozgałęźnika.

Często używam marki Signal i jestem z niej zadowolony.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Instalacja antenowa na 4 TV

Post autor: K63 »

morfeusz1805 pisze:nie znam się na jednostkach i skrótach których użyłeś
Abyś mógł sobie porównać pomiary, podam Ci minimalne i maksymalne wartości dla dvb-t
Siła: 48 - 74 dBuV (niektórym odbiornikom wystarcza czasem zaledwie 40 dBuV, ale poziom powyżej 70 dBuV może już powodować u nich przesterowanie)
Jakość: min. preBER E-04 (najlepiej np. E-08)
Margines na stabilny odbiór : MER co najmniej 25 dB (najlepiej powyżej 30 dB)
morfeusz1805 pisze:Instalacja ze wzmacniaczami, zasilaczami zamiast pomagać - tylko szkodziła?
A to już zależy od danej sytuacji. Bywa że bez wzmacniacza ani rusz. Ale bez przesady ...
Najlepszym "wzmacniaczem" jest odpowiednia antena.
morfeusz1805 pisze:Niby szwajcarska "precyzja" ale teraz nigdy nic nie wiadomo zważywszy że i tak 99% to made in China.
Axinga osobiście nie używam, ale cieszy się on uznaniem wśród części instalatorów.
Używam Signala lub Telmora.
Ostatnio zmieniony 17 września 2015, o 13:07 przez K63, łącznie zmieniany 1 raz.

morfeusz1805
Posty: 44
Rejestracja: 20 grudnia 2011, o 16:51
Odbiornik: WIWA HD90
Instalacja antenowa: Antena Maximum UHF200 z symetryzatorem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krynice, Cieszyńska-Białystok

Re: Instalacja antenowa na 4 TV

Post autor: morfeusz1805 »

Ważne pytanie. Czy jeżeli na odcinku od rozdzielacza do dwóch telewizorów byłby kabel biały słabszej jakości i dwa czarne połączone ze sobą w jeden, to będzie miało wpływ na siłę sygnału w całej instalacji z 4 odbiornikami, czy tylko na tych dwóch odcinkach? Po prostu brat po swojej stronie kupił już biały kabel i chce go użyć w jednym odbiorniku a w drugim chce połączyć dwa krótsze aby wydłużyć. Jeżeli nie miałoby to wpływu na siłe sygnału na pozostałe dwa moje telewizory, to może tak sobie robić, ale jeżeli jest inaczej, to już poważna sprawa....;-)

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Instalacja antenowa na 4 TV

Post autor: poxipol »

Znaczenie kabla jest bardzo istotne.
Z samego kabla w zasadzie można zrobić wszystko np.
wzmacniacz ( naturalna antena ),symetryzator,tłumik,filtr,transformator rozwidlający do synfazowego łączenia anten itp
Kolor tu nie ma znaczenia,ważne są parametry-kolor czarny przyjmuje się do zastosowań zewnętrznych.
Jest taka zasada
do rozdzielenia sygnału kablami o różnych parametrach stosuje się rozgałęźnik rezystorowy-lepsze dopasowanie,separacja ma trochę większe tłumienie.
indukcyjne ten sam rodzaj kabli
W sprzedaż mamy na ogół uniwersalne indukcyjne rozg. lepsze lub gorsze.
Do profesjonalnych zastosowań stosuje się rozg. łączące cechy tych wymienionych,w zależności od potrzeb.
Do swoich potrzeb stosuję np rozg.Technetix TRIS-307P z kanałem zwrotnym.
Nieraz się zdarza że niektórzy mylą rozgałężnik-odgałęźnik a to są różne zastosowania.
Tak jak pisał kol K63 w indywidualnej inst.należy unikać wszelkich wzmacniaczy,nawet dać antenę o lepszych parametrach.Można to porównać z osobą niedosłyszącą ze wzmacniaczem w uchu.

Przy antenie na strychu racze nie stosuje się dodatkowych zabezpieczeń-przecież piorun nie będzie szukał szczeliny w dachu żeby walnąć w nią..
Jak już coś to zabezpieczenia przecwprzepięciowe przy każdym odbiorniku.

morfeusz1805
Posty: 44
Rejestracja: 20 grudnia 2011, o 16:51
Odbiornik: WIWA HD90
Instalacja antenowa: Antena Maximum UHF200 z symetryzatorem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krynice, Cieszyńska-Białystok

Re: Instalacja antenowa na 4 TV

Post autor: morfeusz1805 »

Instalację wcześniej sam wykonywałem, tak też miało być teraz. Dlatego użyty kabel miał być wszędzie taki sam. Ale kiedy dzieli się duży dom na dwie rodziny, jest wspólna antena (nie chcę wydawać ponownie kasy na drugą antenę), brat bez porozumienia ze mną zaczął już coś majstrować po swojej stronie, to niestety mój cały plan wziął w łeb :-)

Chciałbym się dowiedzieć czy słabszy osprzęt po jego stronie będzie miał wpływ na całą instalację, czy tylko po stronie brata? Jeżeli z jego strony mogą wystąpić zakłócenia to już mniej ważne, ważne aby u mnie wszystko grało :-)

Dzwoniłem do innego sklepu z zapytaniem jakie mają rozdzielacze, to facet powiedział jaką to ja mam super antenę, że porywam się na 4 odbiorniki w instalacji pasywnej. Ale sprawdzę i wtedy się okaże.

Ps. Zabezpieczenie przeciw-piorunowe kupiłem z zamiarem umieszczenia anteny przy kominie. Ale umieściłem ją jednak pod dachem, sygnał jest ok i nie jest narażona na warunki zewnętrzne a i komin nie "odleci" w czasie silnej wichury ;-) Więc pozostało przy antenie

Ps. Wiem że kabel jest bardzo istotny, ale nie wszyscy o tym wiedzą i trudno to wytłumaczyć komuś że tak właśnie jest. Dlatego chciałbym wiedzieć czy użycie słabszego kabla przez mego brata będzie miało wpływ tylko na jego TV czy na całą instalację, tzn. czy na mój TV także.

Ps. Brat kupił Conotech NS50 Trishield Coaxial Cable

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Instalacja antenowa na 4 TV

Post autor: poxipol »

Jeżeli dobrze przypuszczam to rozg masz. przy którymś z odb.
Możesz zrobić ( sprawdzone ) w ten sposób że na strychu montujesz rozg.dwudrożny,jedno wyj.do siebie drugie do brata.
Wszystko okaże się w praniu..Nieraz podpinało się różne kable i też chodziło.
Jeżeli chodzi o zakłócenia,to mamy różne odbiorniki -niedopasowany powracający sygnał może powodować zaburzenia w innym odb.
W takiej sytuacji dobrze się sprawdza rozg.rezystorowy.
Można go samemu zrobić w prosty sposób.
3 rezystory 75 omów
3 kondensatory 1,5 pF pikofarada

morfeusz1805
Posty: 44
Rejestracja: 20 grudnia 2011, o 16:51
Odbiornik: WIWA HD90
Instalacja antenowa: Antena Maximum UHF200 z symetryzatorem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krynice, Cieszyńska-Białystok

Re: Instalacja antenowa na 4 TV

Post autor: morfeusz1805 »

Obecnie jest rozdzielacz dwudrożny Telmor, ale doszły 2 dodatkowe telewizory więc potrzebny jest teraz czterodrożny.
Z tego co piszesz, to jednak ma wpływ na całą instalację jeżeli jeden z kabli zamontowany za rozdzielaczem będzie gorszej jakości? Myślałem ze kiedy sygnał przejdzie przez rozdzielacz do jednego z wyjść to już nie wraca...

Nie będę się bawił w robienie rozgałęziacza rezystorowego bo nawet nie mam lutownicy.

Jedno mi nie daje spokoju, bo już pewnie bym to wszystko montował. Dokupiłbym kabel, pociął na długości do anteny która wisi na strychu, później może okazać się że sygnał będzie za słaby. Ale przykładowo jeżeli umieściłbym antenę koło komina a siła sygnału byłaby o wiele większa i odbiór bez zakłóceń, to wcześniejszy pocięty kabel byłby już za krótki i trzeba byłoby ponownie ładować się w koszty. Po prostu chodzi mi o to, aby obejść jako to możliwe bez wzmacniaczy. A anteny koło komina też chciałbym uniknąć bo nie wygląda to ładnie, aluminiowa rurka nie jest taka znowu mocna i majta się nawet przy małym wietrze a spaliny z komina też swoje robią i część jest już osmolona. :|

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Instalacja antenowa na 4 TV

Post autor: poxipol »

W ten sposób to można pisać w nieskończoność,mnożąc przykłady i w konsekwencji dojść do punktu wejścia.
Możliwości są,koszty niewielkie 7 lub 11zł.nikt ci nie da 100% pewności.
Jak sam nie sprawdzisz to pozostaniesz przy tym co jest.
Połączenia kabla to nie żaden problem-łączy się tzw.beczką.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Instalacja antenowa na 4 TV

Post autor: Robert03 »

morfeusz1805 pisze:Obecnie jest rozdzielacz dwudrożny Telmor, ale doszły 2 dodatkowe telewizory więc potrzebny jest teraz czterodrożny.
Z tego co piszesz, to jednak ma wpływ na całą instalację jeżeli jeden z kabli zamontowany za rozdzielaczem będzie gorszej jakości? Myślałem ze kiedy sygnał przejdzie przez rozdzielacz do jednego z wyjść to już nie wraca...
Nie przesadzał bym z tym wpływem słabego kabla przy jednym odgałęzieniu na pozostałe odbiorniki. Wymień rozgałęźnik na 4 drożny i po sprawie. Nie ma co uprawiać teorii o kablach jeśli się ma 20 km do nadajnika. Ważne tylko żebyś wszystko dobrze połączył tj. Żeby nie było zwarć. W moim przykładzie który opisywałem powyżej każdy kabel jest z innej parafii a jeden pamięta jeszcze PRL. Jeśli kabel będzie slaby-uszkodzony to jego wpływ na całą instalację jest w praktyce pomijalny a problem będzie tylko na tym jednym odcinku. Na pewno nie będzie tak że "słaby" kabel u brata spowoduje brak odbioru u Ciebie, nawet jeśli brat zastosuje kabel telefoniczny zamiast koncentrycznego.

TELMOR
Posty: 30
Rejestracja: 30 czerwca 2015, o 11:42

Re: Instalacja antenowa na 4 TV

Post autor: TELMOR »

Witam,
Nie ma co mnożyć bytów bo instalacja nigdy nie powstanie.
Na początek można spróbować zastosować rozgałęźnik 1/4 (pasywny), różne kable, skoro już są należy wykorzystać (choć jak już pisano, powinny być te same).
Jeśli będzie problem z tłumieniem (za słaby sygnał dochodzi do odbiorników) wymieniłbym na rozgałęźnik aktywny np. RTA-140
http://www.telmor.pl/Klient-indywidualn ... ezniki-RTV
Należy przy tym pamiętać (poxipol już pisał), podstawą każdej dobrej instalacji jest solidna antena, która jest najlepszym wzmacniaczem, cała reszta instalacji, poprzez wprowadzanie różnych urządzeń, kabli złączek itp, prowadzi do mniejszej lub większej degradacji pierwotnego sygnału...

morfeusz1805
Posty: 44
Rejestracja: 20 grudnia 2011, o 16:51
Odbiornik: WIWA HD90
Instalacja antenowa: Antena Maximum UHF200 z symetryzatorem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krynice, Cieszyńska-Białystok

Re: Instalacja antenowa na 4 TV

Post autor: morfeusz1805 »

Przepraszam że teraz dopiero odpisuje ale ostatnio trochę zajęty byłem.
Podłączyłem 4 telewizory przez rozgałęźnik pasywny Signal. Firmy Televes też testowałem, ale parametry były podobne, choć zdawało mi się, że jakoś sygnału w Signalu była odrobinę lepsza.I o dziwo wszystkie odbiorniki działają. Najdłuższy przewód ma niecałe 20m, łączony z dwóch kawałków. Ale dziwne jest to, że ma lepszy sygnał niż krótszy (13m). Wszystkie przewody zarabiałem tak samo więc tym bardziej dziwne. Sprawdzałem tunerem Wiwa HD-90. Jednak nigdzie nie ma zakłóceń, zacinania się. Jak na razie wszystko gra.
Taka ciekawostka. Byłem w 2 sklepach kupić przewód bo trochę brakowało. Jeden sprzedawca zapakował mi, kupiłem, ale pomyślałem że jeszcze sprawdzę. Okazało się, że jest innej firmy i oddałem. Pan mówi że nr kat. mówią że to Triset 113 Pe, ale na przewodzie było napisane że to coś innego. W drugim sklepie pan mówi że ma ten przewód, wyciąga, sprawdza, napisy twierdzą co innego ale jednak niby to Triset 113. Kupiłem przez internet.
Dziękuję za pomoc ;)

Zablokowany