DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

sebaaa

Re: DVB-t Poznań

Post autor: sebaaa »

Witam. Duzo czytam na tym forum (bo to mi pomaga wyjaśnić pewne problemy itd. związane z DVB-T) a bardzo mało pisze,ale teraz czegoś nie rozumiem, mianowicie: MUX 2 odbieram super, sygnał prawie 100procen i tak samo jakość, problem mam z MUX 3 do momentu kiedy był TVP HD i TVP Sport wszystko było ok teraz nie mam nic i nic nie daje ponowne strojenie TV (telewizor SONY KDL-32EX402 ) sygnał z kanału 28 wygląda tak ze albo go niema wcale albo wskoczy sam poziom na poziom NISKI a jakość cały czas zero. Moja antena to DEXTA ze wzmacniaczem zamontowana w oknie na trzecim piętrze skierowana idealnie na śrem. ludzie piszą ze sygnał niby zwiększyli a u mnie nic niema a było. :( Co sie mogło stać??????? POMOCY!!!

Dodam ze wcześniej poziom sygnału na kanale 28 (MUX-3) miałem następujący : Siła około 85-90 procent a jakość 90-95 procent.

mateopoznan

Re: DVB-t Poznań

Post autor: mateopoznan »

Teleskop TVP Poznan: Start DVB-T w Wielkopolsce (2010.10.27)
http://www.youtube.com/watch?v=S9kxxnWrFU4

ps. youtube nie poradził sobie z przekodowaniem ;)

tomdm

Re: DVB-t Poznań

Post autor: tomdm »

to ja się dołożę :D
o 18.50 proszę oglądać
Wywiad Teleskopu
http://www.tvp.pl/poznan?Cat=6390
10 minut tylko o DVB-T na antenie regionalnej w dniu oficjalnej premiery

chciałbym również zauważyć Koledzy,
iż zdecydowanie wydłużyła się od dzisiaj droga i przybyło klikania,
aby dostać się do naszego wątku na forum
zostaliśmy głębiej zakopani w czeluściach :lol:

Jasand1

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Jasand1 »

Ciekawe czy jeszcze będą eksperymentować i kiedy znikna pasy z TV5-TV8 ?
Ostatnio zmieniony 27 października 2010, o 18:51 przez Jasand1, łącznie zmieniany 1 raz.

sebaaa

Re: DVB-t Poznań

Post autor: sebaaa »

A ja nadal czekam na jakąkolwiek podpowiedz, porade, cokolwiek co pomoże mi rozwiązać mój problem.

pitpower

Re: DVB-t Poznań

Post autor: pitpower »

Witam,

od dziś stałem się użytkownikiem DVB_T w Poznaniu, raczej z ciekawości jak z manii oglądania TV.Do tego celu zakupiłem fergusona DVB-T, po podłaczeniu i zeskanowaniu pojawiły się programy,ale POLSAT i TVN chodzi jak k(cenzura), reszta jak TVP1, TVP2 żyletka, O CO KAMAN??

proszę o opowiedz jak rozkminić ten problem.

pozdrawiam

PIT

pawlk

Re: DVB-t Poznań

Post autor: pawlk »

Witam, ja ponownie z moim problemem. Mam antenę: Antena telewizyjna UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit ze wzmacniaczem LNA-177 umieszczoną na ok 8 m budynek jednorodzinny 100 km od Śremu. sygnał mux 3 nadawany z mocą 20 kw odbieram na poziomie:siła 91, jakość 76 i jest ok, mux 2 100kw wacha się w granicach siła 39 jakość 64 i lipa. Mam jakieś szansę żeby to jakoś przyzwoicie wyglądało czy raczej nie. Może poregulowanie anteną coś da, bo wywalenie wzmacniacza i użycie symetryzatora to chyba odpada przy tej odległości.

arik92

Re: DVB-t Poznań

Post autor: arik92 »

Oglądał ktoś może wywiad z Jackiem Silskim o 18:50? Ja troche się spóźniłem i włączyłem jak już było mówione o sprawdzeniu w instrukcji obsługi jaki standard obsługuje TV, następnie mowa była o tym że w MUX może znaleść się 8 kanałów, być może TVP Seriale w HD oraz o rozprowadzaniu DVB-T w TV kablowych. Czy może ktoś napisać o czym wcześniej jeszcze była mowa. Jak ktoś nagrał ten materiał to niech wrzuci na youtube.

Awatar użytkownika
nol
Posty: 126
Rejestracja: 20 czerwca 2009, o 23:20
Odbiornik: AverMedia Hybrid Speedy
Instalacja antenowa: wewnętrzna\
Dipol16 + Symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań / Śrem

Re: DVB-t Poznań

Post autor: nol »

pawlk@ zmień wzmacniacz na słabszy i zobacz jaki będzie efekt.

Awatar użytkownika
handrzej
Posty: 252
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Suchy Las
Odbiornik: LG NANO883PB FW03.33.11
Instalacja antenowa: Televes V ZENIT MIX ref.149321 + 10m kabla

113m npm + 7m npt
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Piątkowo/UE

Re: DVB-t Poznań

Post autor: handrzej »

Na MUX-2 sygnał 10 % niższy ? Ciekawe...

Awatar użytkownika
nol
Posty: 126
Rejestracja: 20 czerwca 2009, o 23:20
Odbiornik: AverMedia Hybrid Speedy
Instalacja antenowa: wewnętrzna\
Dipol16 + Symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań / Śrem

Re: DVB-t Poznań

Post autor: nol »

handrzej pisze:Na MUX-2 sygnał 10 % niższy ? Ciekawe...
Ja żeby odbierać MUX-3 i MUX-2 musiałem zmienić program producenta na VLC bo oryginalny zaczął się po ok. 4 sekundach wywalać.
Dodatkowo żeby odbierać MUX-3 musiałem wymienić symetryzator na LNA-101 .

Zauważyłem taką prawidłowość, że przy wejściu do EPG na włączonym kanale zaczyna się pikseloza i po chwili program się zawiesza.

arik92

Re: DVB-t Poznań

Post autor: arik92 »

Wywiad teleskopu z 18:50 można obejrzeć tutaj http://www.tvp.pl/poznan/informacja-i-p ... 10/3136780

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-t Poznań

Post autor: RAPIOTR »

handrzej pisze:Na MUX-2 sygnał 10 % niższy ? Ciekawe...
Cosik u ciebie nie tak Andrzeju. Ja nie obserwuję żadnych zmian na levelu zarówno MUX3 Jak i Mux 2. Zreszta MUX2 to żyleta można na 1,5 metrowej lince w Luboniu odbierać.

MUX2 u mnie L97% Q94%
MUX3 u mnie L94% Q94%

Awatar użytkownika
derwalski
Posty: 80
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Bravia W4000/LV5HDeluxe/Wiwa HD-90/Opticum HD TS 9600
Instalacja antenowa: 11 el. Y-U
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żółwieniec/Śrem

Re: DVB-t Poznań

Post autor: derwalski »

Dziś dzieją się cuda w eterze. W moim dołku 100 km od Śremu błędów 0 i sygnał na maksa. Przez najbliższy weekend tropo ma być dość silne a i słońce nieco się pobudziło.

janba
Posty: 48
Rejestracja: 8 kwietnia 2009, o 11:14
Miejscowość: Gniezno
Odbiornik: Panasonic 55GZ950E
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gniezno-Dębówiec / Konin-Żółwieniec

Re: DVB-t Poznań

Post autor: janba »

arik92 pisze: Brakuje jeszcze telegazety na TVP Info Poznań i TVP Kultura. Natomiast na TVP 1 i TVP 2 strona startowa TXT jest nadal 164.
Powyższe uwagi kolegi są niestety nadal aktualne, a dodatkowo nadal zauważam brak synchronizacji AC3 z obrazem na TVP1. Na TVP2 i TVP Kultura synchronizacja obrazu z dźwiękiem AC3 została poprawiona. Może ktoś dokładnie przeanalizuje dlaczego na jednym programie jest dobrze, a na drugim nie.

arik92

Re: DVB-t Poznań

Post autor: arik92 »

Na TVP Kultura jest już TXT z tym że strona startowa to 101. Na TVP Info nadal brak TXT.

janba
Posty: 48
Rejestracja: 8 kwietnia 2009, o 11:14
Miejscowość: Gniezno
Odbiornik: Panasonic 55GZ950E
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gniezno-Dębówiec / Konin-Żółwieniec

Re: DVB-t Poznań

Post autor: janba »

Widać, że "testy" były za krótkie!!!
Dzisiaj (emisja podobno komercyjna):
1. Fonia AC3 na TVP1 i TVP2 minimalnie wyprzedza obraz (Na TVP Kultura jest dobrze)
2. Teletetekst na TVP1 i TVP2 otwiera się na str 164, na TVP Kultura na str 101.
3. TVP Info - Brak teletekstu.
4. TVP Info - niektóre audycje (np.dzisiaj o 17.15 "Zielonym do góry") są nadawane w idiotycznym formacie. Obraz 16/9 ściśnięty do 4/3 i na to nałożone logo, zielone kółko i pasek informacyjny w formacie 4/3. Przy ręcznym ustawieniu formatu 16/9 obraz ma prawidłowe proporcje, natomiast z zielonego kółka w lewym górnym rogu robi się rozciągnięte jajo. Czy nikt z TVP Poznań nie ogląda tego co nadawane jest w eter?

Czy błędy wyszczególnione w pkt 1 i 2 są zawinione przez TVP, czy Emitel? Pomimo wielokrotnego zwracania na nie uwagi, nikt z Emitela nie zabrał w tym temacie głosu. Przestawienie strony startowej teletekstu z 164 na 101 wskazuje na totalną amatorszczyznę. Jeśli kilka miesięcy temu, komuś udało się przestawić stronę startową z 800 na 100, to trzeba było zrobić notatki....(przepraszam za złośliwość).

Proponuję wziąć korepetycje u Pana Berezowskiego z TVN - tam wszystko jest OK, a jakość obrazu bije na głowę to co serwowane jest na pozostałych programach.
Może to dlatego, że jak zauważyłem Pan Tomasz, jako jedyny z przedstawicieli nadawców poważnie traktuje wpisy na tym forum.

pitpower

Re: DVB-t Poznań

Post autor: pitpower »

Witam,

cały czas mam problem z odbiorem TVN i POLSAT z nadajnika w Śremie.
Do odbioru mam fergusona , antenę siatkę zmieniłem na UHF kierunek DIPOL 19 elementów.


Poprawiło raczej odbiór TVP1 ,TVP 2, siła 70% jakość 99%,
na TVN i POLSAT siła 63 % i jakość skacze miedzy 40 a 80%, nie do wyregulowania.
Mieszkam w okolicy C.H PANORAMA, antena jakieś 7m od ziemi, wyżej nie dam rady.Ale chyba nie tu tkwi problem, jak na TVP1 i TVP2 sygnał i jakość wali na maxa a na TVN i POLSAT kiszka.
Macie jakieś rozwiązanie co do tego problemu?Zastosowanie wzmacniacza? ale po co jak na TVP 1 i TVP2 idzie max

pozdrawiam

PIT

jkrzyszt

Re: DVB-t Poznań

Post autor: jkrzyszt »

janba pisze:TVP Info - niektóre audycje (np.dzisiaj o 17.15 "Zielonym do góry") są nadawane w idiotycznym formacie. Obraz 16/9 ściśnięty do 4/3 i na to nałożone logo, zielone kółko i pasek informacyjny w formacie 4/3. Przy ręcznym ustawieniu formatu 16/9 obraz ma prawidłowe proporcje, natomiast z zielonego kółka w lewym górnym rogu robi się rozciągnięte jajo. Czy nikt z TVP Poznań nie ogląda tego co nadawane jest w eter?
Ja myślę, że oglądają, i zgaduję, że nie mogą się nacieszyć, jaki to obraz z ich nowiutkich kamer panoramicznych jest piękny, o wiele lepszy od tego, co mieli wcześniej. A że zielone jajko - w końcu od lat wszyscy oglądają 4:3 rozciągnięte na szerokich ekranach, to wiedzą, że tak ma być 8-) .

Poruta.

Dzięki,
Janusz

_chris_

Re: DVB-t Poznań

Post autor: _chris_ »

pitpower pisze:Poprawiło raczej odbiór TVP1 ,TVP 2, siła 70% jakość 99%,
trochę mało.
a TVN i POLSAT siła 63 % i jakość skacze miedzy 40 a 80%, nie do wyregulowania.
no właśnie, przy mało - zwłaszcza, że wygląda na to, że na tym muxie masz jakieś zakłócenie z odbicia albo czegokolwiek innego, skutecznie utrudniające odbiór (zakładajmy, że nadajnik pracuje równo).

Ja bym zaczął od dwóch rzeczy:
  • pokręciłbym anteną. Wcale nie jest powiedziane, że stabilną jakość złapiesz w warunkach miejskich koniecznie z kierunku na wprost. Zobacz też odchylenie w pionie.
  • dołożyłbym wzmacniacz - tak z 15dB, koniecznie ekranowany (choćby LNA-101). Pamiętaj, że musi być zewnętrzny zasilacz do wzmacniacza.

Zablokowany