Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: wiertolot »

i na tych 4 kanałach co wynajduje jako radiowe jest tylko fonia z tych kanałów. :roll:
Z tym kodekiem H.265 nie ma u nas osprzętu to czemu się zdecydowali na takowy, a nie na z H.264?

Ludzie w Polsce potracą całkowicie odbiór, więc czemu taki krok? Wiele osób z tego względu w ogóle zrezygnuje z odbioru naziemnej tv cyfrowej, zresztą jak wyłączą,przełączą na te DVB-T2 H.265, a nie H.264 to u wyszstkich zgaśnie automatycznie ten odbiór.

Pavl6
Posty: 205
Rejestracja: 18 lutego 2012, o 09:58
Miejscowość: --
Odbiornik: Octagon SF8008
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lublin-Piaski

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Pavl6 »

Sprawa jest prosta - albo się będzie miało odbiornik zgodny ze specyfikacją, albo się nie obejrzy NTC po wprowadzeniu DVB-T2. Od tego są testy, żeby się przekonać ostatecznie, czy będzie wszystko dobrze odbierać na danym odbiorniku. W sumie dobrze, że jeden kanał nadają w starszej specyfikacji, bo można sprawdzić, że ogólnie MUX odbiera, ale po prostu dany odbiornik jest wadliwy.

Tak, u wszystkich, co nie mają odpowiednich odbiorników, zgaśnie odbiór. Tak samo było przy DVB-T.

EDIT: Wystarczy wygooglować "tuner DVB-T2 H.265", żeby obalić nieprawdziwą tezę, że "u nas nie ma takiego osprzętu, wszyscy stracą odbiór". Jest cała masa przystosowanych do odbioru tunerów na rynku, najtańszy jaki znalazłem za 74,79 zł. Sam jakiś czas temu kupiłem taki, który wg podanej specyfikacji, powinien wszystko odebrać. Nie mogę się właśnie doczekać testów z Lublin-Piaski, żeby się naocznie przekonać, że wszystko na pewno działa :D.
Ostatnio zmieniony 28 kwietnia 2021, o 17:03 przez Pavl6, łącznie zmieniany 1 raz.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Dajcie sobie spokój z @wiertolot.
Znany jest z tego że wszystko mu nie pasuje i pisze post pod postem.

Co do samego TVP Dokument z MUX5, czy ktoś potwierdza że on jest nadawany w DVB-T2 MPEG-4?
Jak dla mnie to mało prawdopodobne. Cały MUX był testowany w HEVC. W Krakowie i Katowicach nadal tak jest.
Ostatnio zmieniony 28 kwietnia 2021, o 17:11 przez dvbtowiec, łącznie zmieniany 1 raz.

Pavl6
Posty: 205
Rejestracja: 18 lutego 2012, o 09:58
Miejscowość: --
Odbiornik: Octagon SF8008
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lublin-Piaski

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Pavl6 »

Jak ruszy nadajnik Lublin-Piaski to sprawdzę, jak to jest nadawane. Powinien chyba do piątku ruszyć, bo chyba nie będą tego robić w sobotę? Chyba, że coś przeoczyłem i w międzyczasie ruszył, ale chyba nie.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: K63 »

dvbtowiec pisze: 28 kwietnia 2021, o 17:00 Co do samego TVP Dokument z MUX5, czy ktoś potwierdza że on jest nadawany w DVB-T2 MPEG-4?
Wczoraj jak ruszyła Przehyba (i parę dni wcześniej) tak u mnie było. Pisałem o tym tutaj i tutaj.
Nie wiem jak jest dzisiaj, bo jestem poza domem.

Awatar użytkownika
cherubin
Posty: 73
Rejestracja: 13 listopada 2020, o 12:44
Miejscowość: Rzeszów
Odbiornik: LG UM7450PLA
Instalacja antenowa: UHF: MAGURA ATZ-19 pasywna
VHF: DIPOL-1/5-12 pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Rzeszów Baranówka/Sucha Góra

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: cherubin »

Od wczoraj odbieram MUX-5TEST w Rzeszowie na k.24, ale nie wiem z którego nadajnika bo mam dwie anteny. Czy ktoś może potwierdzić Suchą Górę lub Leżajsk-Giedlarowa?

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: BiTCity »

dvbtowiec pisze: 28 kwietnia 2021, o 17:00 Dajcie sobie spokój z @wiertolot.
Znany jest z tego że wszystko mu nie pasuje i pisze post pod postem.

Co do samego TVP Dokument z MUX5, czy ktoś potwierdza że on jest nadawany w DVB-T2 MPEG-4?
Jak dla mnie to mało prawdopodobne. Cały MUX był testowany w HEVC. W Krakowie i Katowicach nadal tak jest.
Chciałem o to również zapytać mój chiński przenośny TV Leadstar pokazuje H264 na TVP Dokument, a pozostałe kanały H265.
Ostatnio zmieniony 28 kwietnia 2021, o 18:10 przez BiTCity, łącznie zmieniany 1 raz.

zinox
Posty: 166
Rejestracja: 25 lipca 2011, o 21:17
Odbiornik: tv K&M
Instalacja antenowa: siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dęblin/Ryki

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: zinox »

wiertolot pisze: 28 kwietnia 2021, o 16:35 .. jest tylko TVP Dokument na tym oddzielnym tunerze DVB-T2, ale bez tych 4 kanały, które wyszukuje jako stacje radiowe. :cry:
co to za tuner? jaki model ?

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Robert03 »

wiertolot pisze: 28 kwietnia 2021, o 14:03 W telewizor PANASONIC wbudowany tuner DVB-T, nie działa,
sprawdzałem też na telewizor Samsung też z wbudowany DVB-T/T2, kupiony rok temu i nie działa, więc?..... :?:
Jeśli roczny Samsung Ci nie działa to znaczy że ma więcej lat niż rok albo masz problem z anteną, albo telewizor rzeczywiście jest "stary technologicznie" czyli nie obsługuje standardu 4K.
Mój 3 letni Samsung działa, odbiera testowy MUX TVNu w HEVC, odbiera też dzwiek AC4. Dokładnie jest to model UE55MU6172.
Nie działają mi odbiorniki Panasonic i Samsung z roku 2012 i 2010 bo takie też posiadam.
Tym się będę martwił jak wejdzie HEVC w użytkowanie powszechne i wyłączą dotychczasowy MPEG4. Telewizorów w sklepach nie zabraknie, a za rok będą tańsze i nowsze modele w promocjach jak co roku... :-).

Własnie przeszukałem eter i Trzeciewiec ruszył w dniu dzisiejszym.
W kanale 40 nadawany jest MUX-5 od TVP.
W kalane 30 nadawany jest testowy MUX od TVN.
Ostatnio zmieniony 28 kwietnia 2021, o 18:26 przez Robert03, łącznie zmieniany 1 raz.

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: wiertolot »

@zinox,
SkyMaster, Certifikowany Polski Poducent, Dekoder STB, wyprodukowany specjalnie na polski rynek, obsługa dwóch stantardów DVB-T, DVB-T2, MPEG-4 HD, ale widać H.265 nie obsługuje, szukałem aktualizacji oprogramowania, ale nic nie znalazłem...................

karol3w
Posty: 73
Rejestracja: 12 listopada 2020, o 18:38
Miejscowość: Słubice
Odbiornik: Telewizor Sony
Instalacja antenowa: Ant. BX1000 kier., zysk energ. ze wzmacniaczem 32dB, mux 1-3 pol.H, mux 8 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Zielona góra 41 km

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: karol3w »

Proszę podać dokładne nazwy modeli telewizorów i tego tunera to ja sprawdzę czy obsługują DVB-T2 i HEVC (h.265).

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: wiertolot »

Robert03 pisze: 28 kwietnia 2021, o 18:19
wiertolot pisze: 28 kwietnia 2021, o 14:03 W telewizor PANASONIC wbudowany tuner DVB-T, nie działa,
sprawdzałem też na telewizor Samsung też z wbudowany DVB-T/T2, kupiony rok temu i nie działa, więc?..... :?:
Jeśli roczny Samsung Ci nie działa to znaczy że ma więcej lat niż rok albo masz problem z anteną, albo telewizor rzeczywiście jest "stary technologicznie" czyli nie obsługuje standardu 4K.
Mój 3 letni Samsung działa, odbiera testowy MUX TVNu w HEVC, odbiera też dzwiek AC4. Dokładnie jest to model UE55MU6172.
Nie działają mi odbiorniki Panasonic i Samsung z roku 2012 i 2010 bo takie też posiadam.
Tym się będę martwił jak wejdzie HEVC w użytkowanie powszechne i wyłączą dotychczasowy MPEG4. Telewizorów w sklepach nie zabraknie, a za rok będą tańsze i nowsze modele w promocjach jak co roku... :-).

Czy ma ktoś może jakiś "przeciek" kiedy odpalą Trzeciewiec z testowym MUX-5 ? :-) Przydałby się TVP Dokument z naziemnej zamiast z SAT.
ten Samsung może z 2,3 lata, Panasonic trochę starszy z 6 latek, sprawdzę będę w drugiej lokalizacji na nowszym panasonicu, na tych co pisałem nie działa nic, powinny te firmy choć trochę na bieżąco w nich te oprogramowanie zaktualizować, a to nic nie odbiera..........

modulator
Posty: 95
Rejestracja: 3 sierpnia 2020, o 10:41
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Octagon SF8008 combo
SDRplay RSP1/1A

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: modulator »

dvbtowiec pisze: 28 kwietnia 2021, o 17:00 Co do samego TVP Dokument z MUX5, czy ktoś potwierdza że on jest nadawany w DVB-T2 MPEG-4?
Jak dla mnie to mało prawdopodobne. Cały MUX był testowany w HEVC. W Krakowie i Katowicach nadal tak jest.
Obecnie i na k27 (Kraków+Katowice) i na k28 (Luboń) TVP Dokument leci w H.264, ale od kiedy - nie wiem. Pozostałe HEVC.

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: wiertolot »

karol3w pisze: 28 kwietnia 2021, o 18:26 Proszę podać dokładne nazwy modeli telewizorów i tego tunera to ja sprawdzę czy obsługują DVB-T2 i HEVC (h.265).
Panasonic LCD model TX-42AS600E, to jeden,
drugie to monitory LED Samsung:
LT24D391 EW/EN (TD391),
LT27D390 EW/EN (TD390),

modulator
Posty: 95
Rejestracja: 3 sierpnia 2020, o 10:41
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Octagon SF8008 combo
SDRplay RSP1/1A

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: modulator »

Żaden z wymienionych nie obsługuje DVB-T2 i HEVC.

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: wiertolot »

to fajnie przystawka czeka je lub aktualizacja oprogramowania, może coś wypuszczą, a może nie.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: blockbuster »

TVP Dokument leci w H.264 co najmniej od paru dni. Pierwszy tutaj napisał o tym @K63, ale możliwe że nadawali tak jeszcze wcześniej. To oczywiste zagranie pod publiczkę ze strony TVP by kanał mógł dotrzeć do jak największej liczby widzów (nie udało im się z MUX-1) ale z drugiej strony może wprowadzać niepotrzebne zamieszanie, gdyż odbierający ten kanał mogą dojść do wniosku, że ich TV jest przygotowany na przyszłe emisje.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Przemo »

TVP Dokument ze Śremu również nadaje w AVC 1080i. Może na czas TVP 4K został pożyczony koder HEVC, aby zredukować koszty?

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: wiertolot »

Jeszcze pytanie, czy jak będę miał oddzielny nowy tuner DVB-T2 na kodek H.265, będzie on obsługiwał te niższe standardy, czyli DVB-T2 z H.264 z TVP Dokument i obecne DVB-T? Do czasu kiedy zostanie całkowicie przełączone? Czy tylko na nim będą mi te 4 kanały testowe odbierały w DVB-T2, H.265? I dopiero po tym przełączeniu reszta mi zacznie działać na tym nowym w czerwcu za rok?

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Przemo »

Będzie kompatybilność wsteczna aż do DVB-T z kodekiem MPEG 2.

Zablokowany