SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Awatar użytkownika
Miodzik
Posty: 172
Rejestracja: 29 września 2010, o 12:24
Odbiornik: LG 47LM765S
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa logarytmiczno - periodyczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN / Raszyn

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Miodzik »

interaktiv pisze: Wiele razy zgłaszałem z dokładnym opisem warunki odbioru i charakter oraz przebieg problemu z odbiorem.
Wiele razy miałeś problemy i ciągle uważasz, że to nie u Ciebie jest problem. Ja odbieram również SFN tyłem anteny i żadnych problemów nie mam od kiedy porządnie umocowałem maszt, który miał tendencje do obracania się przy silnym wietrze. Nie ma takiej możliwości na mój "chłopski rozum", żeby problem był po stronie nadawcy, ale dotyczył tylko kilku przypadków odbiorców przekonanych o swojej nieomylności i nienaruszalności 4-letniej instalacji. Mnie się od tego kręcenia anteny przetarł przewód np. po pół roku, co tu mówić o czterech latach.
Osobiście jak najbardziej popieram @Marka13 - już tyle razy się okazywało, że właśnie takie jak Marek13 podaje były przyczyny złego odbioru.

interaktiv

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: interaktiv »

Ułomność twojego myślenia polega na tym, że nie potrafisz przeczytać posta do końca z pełnym zrozumieniem za to obrażasz innych - dlatego pozwoliłem sobie przyjąć Twoja retorykę ad personem. Ja bezmyślnie nie "kręcę anteną" ponieważ mam widoczność optyczną obu nadajników - PKiN i Raszyn widzę te obiekty w dzień i w nocy, antenę mam na dachu i jest zestawiona bardzo dobrze o czym świadczy odbiór do 29.10 kiedy coś zostało zmienione w parametrach SFN, a wiem to dlatego, że zawsze gdy były prowadzone modyfikacje sygnału SFN moja instalacja to wyłapywała - taki jej specyficzny charakter ze względu na położenie względem dwóch nadajników w Warszawie. Więc tak, jestem przekonany o stanie technicznym swojej instalacji, bo zanim napisałem pierwszy post o problemie sprawdziłem ją - oczywiście Ty przyjąłeś, że "każdy jak ty przeciera przewody podłączeniowe po pół roku".. Jeśli wcześniej było ok a teraz jest coś nie tak, problem dotyczy tylko jednego MUXa, do tego problem zgłaszają inni odbiorcy to jednak chyba coś jest na rzeczy.
Proces cyfryzacji obserwuję od lat (praktycznie od początku) i potrafię rozróżnić problem po mojej stronie albo problem po stronie nadawcy, bez powodu nie pisałbym o tym tutaj na forum operatora technicznego.
Ostatnio zmieniony 31 października 2010, o 22:01 przez interaktiv, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Miodzik
Posty: 172
Rejestracja: 29 września 2010, o 12:24
Odbiornik: LG 47LM765S
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa logarytmiczno - periodyczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN / Raszyn

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Miodzik »

Pozwolisz, że Toją "ułomność" pominę łaskawym milczeniem, żeby nie zniżać się poziomem do Twojego ad personam.
Piszesz, że "zawsze gdy były prowadzone modyfikacje sygnału SFN moja instalacja to wyłapywała - taki jej specyficzny charakter" - no i masz odpowiedź, gdzie masz problem.

"Proces cyfryzacji obserwuję od lat (praktycznie od początku)" - obserwować to nie wszystko, zacznij wnioski wyciągać - tak na marginesie też ten proces obserwuję od początku i co to zmienia czy wnosi?

Tak czy inaczej, stawiam, że problem jest po Twojej stronie - ciekawe tylko czy jak go rozwiążesz to omieszkasz o tym opowiedzieć.

Mimo wszystko pozdrawiam.

interaktiv

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: interaktiv »

Wyrywasz zdania z kontekstu i ty też już masz jak na dłoni swój problem, niestety dla ciebie nie jest to problem z odbiorem.
Proponuję zaniechać offtopicu na łamach tego wątku. Podtrzymuję swoje uwagi względem MUX3 w Warszawie.

kompozytor

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: kompozytor »

A u mnie dopiero ciekawa sytuacja. Pomóżcie czy to wina telewizora czy anteny?
Mam w domu 3 odbiorniki TV. 2 z nich Sharp i LG działają bez zarzutu sygnał rewelacyjny wszystko ok. Natomiast przedwczoraj kupiłem nowy LG Led który traci czasowo sygnał z MUX2 na kanale 48. Raz go łapie a raz nie widzi w ogóle tego kanału. MUX3 odbiera bez zarzutu, więc o co chodzi z tym brakiem sygnału na mux2. Wczoraj działało tylko wieczorem i koło południa. Dziś rano złapał na 30 min i znowu go nie widzi. Na pozostałych odbiornikach wszystko w porządku.
Co o tym myślicie?

Marek13

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Marek13 »

Zamień telewizory miejscami ;) Do gniazda antenowego, do którego podłączyłeś LG Led, podłącz ten telewizor, który działał dobrze. Jeżeli też będzie dobrze działał na sygnale z tego gniazda, to problem leży po stronie LG led.

interaktiv

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: interaktiv »

Dodam do tego co Marek13 powiedział, że jeśli okaże się, że to wina telewizora sprawdź czy LG nie wydało nowej wersji oprogramowania do telewizora, tu na forum było wiele informacji, że w różnych modelach różnych marek aktualizacja pomagała rozwiązać część problemów. :)

kompozytor

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: kompozytor »

Zamiana gniazd nic nie dała, nie ma też nowszego firmware. Pozostaje zwrot lub wymiana odbiornika

janek 77

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: janek 77 »

z przykrością obserwuję u niektórych semi-profesjonalne nadęcie podparte znajmościami w Emitelu. Nie daje to prawa do traktowania z góry laików i ich problemów. Może lepiej lekceważąco milczeć jesli ma się zamiar regaować w taki sposób.
Brak wiedzy nie pomaga zrozumieć. Trochę wiedzy nie pomaga widzieć...
Ale wracając do tematu.
Nie zgodzę sie do końca, że wszystko leży w instalacji odbiorcy.
Choć jedyny sposób na poprawę odbioru to zmiana jej ustawienia. Podam przykład.

Były testy. Mam antenę teleskopową. Ustawiłem w stałym miejscu gdzie odbiór był 78-80%. siła i 100% jakość na wszystkich programach w czasie gdy używane było pasmo 770 000. Przyszedł MUX2 (690 000) i dobiór był dobry na MUX2 a TVP jakość ok20-50%. Obrót w osi anteny i podniesienie anteny poprawił odbiór do 80% siła i 100% jakość. Wprowadzenie MUX3(7460 000) to kolejne zachwianie odbioru i kolejne dopasowanie anteny. Powrót nisko i kolejny obrót.
Wniosek najwyrażniej zmiany parametrów nadawania zmieniał parametry odbioru.
Nie widzę powodu aby nie miało to miejsca w przypadku anten szerokopasmowych ustawionych kierunkowo.

_chris_

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: _chris_ »

@ Miodzik:
@ interaktiv:

Pozwolę sobie wtrącić małą dygresję w wasz spór. Otóż błędy w odbieranym strumieniu mogą być generalnie dwojakiego pochodzenia:
  1. wewnętrzne - kiedy mówimy o błędach zawartych w strumieniach elementarnych mpeg oraz TS. W pewnym uproszczenia - błędy te mogą być generowane przez:
    • źródło sygnału - czyli kodery mpeg;
    • cały proces multiplexingu.
    .
  2. zewnętrzne - kiedy mówimy o wszelkich czynnikach, które mogą zakłócać proces transmisji TS od wyjścia układy multiplexującego do wejścia odbiornika. A w szczególności mogą to być:
    • tory przesyłowe sygnału od multileksera do modulatora (jeśli taka jest konfiguracja systemu)
    • modulatory OFDM;
    • tory nadawcze nadajnika;
    • wszystko, co znajdując się pomiędzy anteną nadawczą, a gniazdem antenowym odbiornika może generować szum lub zakłócenia (w tym i SFN).
Błędy wewnętrzne zależą wyłącznie od nadawcy / operatora technicznego, więc wszyscy odbiorą je tak samo. Zaś błędy zewnętrzne zależne są oczywiście od lokalizacji odbiornika (nie anteny, a właśnie odbiornika), a więc w rezultacie każdy odbiornik odbierze inny, niepowtarzalny TS. I to jest pierwszy czynnik, który powoduje, że porównania odbiorów w dwu punktach, dodatkowo na różnych odbiornikach, są nieporównywalne.

Drugi zaś jest taki, że każdy odbiornik będzie w ogólności inaczej reagował na różne typy zakłóceń strumieni mpeg i TS. Generalnie, odbiorniki budowane są w oparciu o różne chip-sety, z różnymi czułościami głowic oraz możliwościami obróbki i kompensacji zakłóceń w odbieranych TS. Zaś sprawą podstawową będzie tu oprogramowanie każdego odbiornika, które interpretuje odbierane TS-y na własny sposób. Stąd, przy pojawieniu się określonych typów błędów jeden odbiornik będzie sobie radził dobrze, zaś drugi będzie się wysypywał, bo będzie posiadał uproszczone procedury lub jego oprogramowanie najzwyczajniej w świecie będzie miało błędy.

Dodatkową komplikacją jest fakt, że to co widać na ekranie, nie musi nam nic mówić o pochodzeniu zaobserwowanego efektu, gdyż jest zależne zarówno od natury zakłócenia, jak i oprogramowania odbiornika. Bo jak zinterpretować przykładowo chwilowy czarny ekran? Jako:
  • wypadnięcie pakietów spowodowanych zakłócenie zewnętrznym (SFN, impuls, zanik propagacji, etc...);
  • błąd enkodera;
  • problem na multiplekserze;
  • wypadnięcie PCR-ów;
  • przepełnienie buforów / rejestrów odbiornika.
Żeby nie przedłużać - moim zdanie obaj macie rację - błędy w strumieniach mpeg i TS mogą być sypane zarówno po stronie nadawczej, jak i dokładać się tu będą lokalne warunki odbioru wraz z całą instalacją antenową.

janek 77

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: janek 77 »

Użytkownicy tylko próbują się dopasować do zmian a nie je wywołują. Jeśli instalacja w testach działała to jaki sens testów skoro ostatnie DOBRE ustawienia są zmieniane.
Teraz np. TVN padł zupełnie na starym filmie Cast away. Też moja instalacja skoro inne programy dalej odbierają?

Tomasz Berezowski

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Tomasz Berezowski »

Pomimo najszczsrszych chęci nie mogę zduplikować tego problemu. Właśnie oglądam Cast Away z DVB-T i idzie dobrze.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Przemo »

Tomasz Berezowski pisze:Pomimo najszczsrszych chęci nie mogę zduplikować tego problemu. Właśnie oglądam Cast Away z DVB-T i idzie dobrze.

Panie Tomaszu, a czy ktoś odpowiedzialny może skontrolować emisje ze Śremu. Już tyle dni występują przycinki. Nie wiem czym to jest spowodowane, może radiolinia, czy światłowód, ale kanały TVP działają wyśmienicie, a prywatni z MUX-2 na kanale 39 od czasu do czasu mają przycinkę w obrazie. Prosiłbym zerknąć w nasz wątek poznański gdzie jest o tym mowa i zbadać przyczynę tego zjawiska.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: JaroslawMroczkowski »

U mnie też wszystko leci prawidłowo. Może oglądam nie te programy co trzeba albo w niewłaściwych godzinach ;), ale nawet na antenie samochodowej :!: używanej jako pokojowa odbiór ostatnio mam bardzo stabilny.

Ponieważ nie mam czasu, chęci, możliwości (niewłaściwe skreślić) zastosowania anteny zewnętrznej musiałem użyć pokojowej. Aby osiągnąć stabilny odbiór musiałem jednak sprawdzić kilka anten, przegrały nawet niektóre 'bardzo profesjonalne'. Za to dobry odbiór zapewniły ciekawe wynalazki takie jak Funke ADSC-410, czy Atrax D300. Niezłym wyzwaniem było też wyszukanie najlepszego miejsca dla anteny. Pielgrzymowałem z anteną po pokoju patrząc na wskaźnik jakości sygnału w odbiorniku, aż znalazłem jeden punkt, gdzie wszystko działa idealnie.
Jeśli ktoś nie chce się tak bawić potrzebuje dobrą instalację antenową oraz odbiornik z czułą głowica i stabilnym oprogramowaniem.

jano

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: jano »

Na Bródnie w MUX3 spadek sygnału - było 99% jeszcze wczoraj, dzisiaj tylko 20%! Pikseloza wszechobecna... Jakieś prace konserwacyjne, czy awaria na Pekinie?
MUX2 i TVN Warszawa bez zmian.

janek 77

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: janek 77 »

Ja też nie potrafię sobie wytłumaczyć dlaczego nie było obrazu i dźwięku przez kilka minut ok. godz. 21.40 na TVN. Jeśli nikt inny nie potwierdza tzn. że tylko u mnie. co takiego może być. Nie wiem. Natomiast generalnie obraz przycina, zatrzymuje i trzeba resetować tuner na USB.
Aczkolwiek ja też długo szukałem miejsca dla anteny. Siła 80% jakość 100% na antenie teleskopowej chyba wystarcza?

interaktiv

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: interaktiv »

Panie Jarosławie, MUX2 ma EPG z letnim czasem, czy można prosić o zmianę? ;)

tom41

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: tom41 »

Wydaje się, że przed DVB-T długa droga. Jest to jednak inna filozofia nadawania i odbioru programów. W analogu wszystko działo się w czasie rzeczywistym. Jakiekolwiek zakłócenie objawiało się np. "igiełkami" lub nawet deformacją obrazu. Zakłócenie ustawało - wszystko wracało do normy. Tu jest inaczej. Zakłócenie może, choć nie musi, spowodować,że program "zabłądzi" i nie poptrafi wrócić. Będzie wtedy chwilowe zatrzymanie obrazu, asynchron, bądź zawieszenie się odbiornika. Sam robiłem pewne próby, zainspirowany doniesieniami kolegów o możliwości odbioru na antenie pokojowej, czy wręcz nja odcinku przewodu. Przy odbiorze na takiej antenie włączyłem urządzenie kuchenne (krajalnicę), która ma silnik komutatorowy. Obraz się zatrzymywał. W przypadku podłączenia anteny zewnętrznej zjawisko nie występowało. Dla mnie najbardziej trafne uwagi są zawarte w wypopwiedzi @_chris_. Dodałbym do tego, że dopóki nie powstaną bardzo konkretne standardy dotyczące systemów nadawczych i jeszcze bardziej konkretne normy dotyczące oprogramowania odbiorników, będziemy mieli takie zjawiska. N.b. mój kolega, używający od roku telewizora Sony Bravia (trudno posądzać tę firmę o stosowanie prymitywnego op0rogramowania) , zauważył od niedawna permanentny asynchron obraz - dźwięk na MUXie3 (na innych - nie). Chyba jednak nadawca, choć o tym głośno nie mówi, "usprawnia" nadawanie.

drozda
Posty: 56
Rejestracja: 30 września 2010, o 21:53

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: drozda »

No to ja się też pożalę. Mam antenę Dipolu :
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1112.htm z sygnałem wpuszczonym do domowej instalacji przez sumator http://www.dipol.com.pl/sumator_sygnalo ... R85300.htm wraz z sygnałem z anteny SAT do gniazdka DVB/S DVB/T.
Podczas testów wszystko hulało jak trzeba. Teraz MUX3 odbiera jak żyleta również TVN Warszawa z małymi zacięciami da się oglądać . Niestety MUX2 tnie się niemiłosiernie.
Lokalizacja kiepska co prawda bo brak bezpośredniej widoczności PKiN jak i Raszyna przesłaniają je ściany bloków :
http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s ... 3&t=h&z=18
Odbieram przez sticka dołączonego do n-boxa.

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Tom345 »

Używasz wzmacniacza, symetryzatora?

Zablokowany