Funkcja PVR w telewizorach

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Funkcja PVR w telewizorach

Post autor: Drekan »

Funkcja PRV pozwalająca nagrywać kanały DVB-T przez wbudowany port USB na zewnętrzny dysk twardy lub pamięć pendrive, jest powszechna w STB. Nawet te najtańsze i najprostsze modele dostępne na rynku oferują tą przydatną funkcję w standardzie. Dlaczego więc tak trudno znaleźć telewizor z wbudowanym tunerem DVB-T, który posiadałby taką funkcję? :?:

Zawsze jest lepiej, gdy tuner NTC jest już wbudowany w telewizor. Mamy jeden pilot, znika problem gdzie na ścianie powiesić, STB i nie musimy inwestować w kable, które zawsze będą się plątały gdzieś za odbiornikiem. :)

Technologicznie to żaden problem udostępnić widzowi funkcję PRV i w telewizorach z wbudowanymi tunerami MPEG4. Dodatkowo przeważająca część telewizorów LCD i plazm jest wyposażona jest przynajmniej w jedno gniazdo USB. Jednak nawet droższe modele nie zawsze oferują taką funkcję jak PRV. Dodatkowo producenci odbiorników telewizyjnych jakoś niechętnie chwalą się, tym, że ich model posiada taką funkcję. Ciekawi mnie, czemu akurat w telewizorach, funkcja która jest tak powszechna w STB jest tak rzadko dostępna? :?:

Cypisek_XL
Posty: 114
Rejestracja: 2 listopada 2010, o 14:06
Odbiornik: Wiwa HD-90, MANTA DVBT05
Instalacja antenowa: Vivanco DVBA 28 pokojowa wzm.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Funkcja PRV w telewizorach

Post autor: Cypisek_XL »

Pewno dlatego by powoli wprowadzać tego typu udogodnienia czyli czysty marketing. Jeśli konsument wszystko dostanie w aktualnym modelu to czym się będą chwalić w następnych modelach?
Tak na przykładzie Samsung B650 model z 2009 roku posiada nieaktywną (ukrytą) funkcję PVR. To wystarczyło by kilku ludzi z SamyGO pomyślało i rozpracowało jak używać PVR w tym modelu.

janek 77

Re: Funkcja PRV w telewizorach

Post autor: janek 77 »

Najprwdopodobniej wogóle zablokują nagrywanie w telewizorach na dyski zewnętrzne szczególnie jeśli chodzi o HD. Bo inaczej nie będą się sprzedawały platformy z ich tunerami.
Część STB jeśli ma wbudowane dyski twarde nagrywa ale nagrania nie można przenieść i odtwarzać na innym sprzęcie. STB które mogą nagrywać na dyski USB ominęły by ten problem więc nalezy traktowac to jako okazję.
Umożliwienie odtwarzania z USB to marketing ale skoro urządzenie rejestrująco/odtwarzajace już jest to powstje konieczność blokowania nagrywania.\

W następnym kroku pewnie HD będzie tylko na DVB-T2 stąd ciągle prawie nie ma tunerów DVB-T2 na USB, choć wyprdukowanie ich nie jest trudne ale umozliwia niekontrolowane nagrywanie i dalszą dystrybucję w sieci
Wielki Brat patrzy i kontroluje

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Funkcja PRV w telewizorach

Post autor: qwerty »

Cypisek_XL pisze:Pewno dlatego by powoli wprowadzać tego typu udogodnienia czyli czysty marketing. Jeśli konsument wszystko dostanie w aktualnym modelu to czym się będą chwalić w następnych modelach?
Tak na przykładzie Samsung B650 model z 2009 roku posiada nieaktywną (ukrytą) funkcję PVR. To wystarczyło by kilku ludzi z SamyGO pomyślało i rozpracowało jak używać PVR w tym modelu.
Dokładnie. Wystarczy odblokować tv i ma większe możliwości, niż tuner (przeglądarka www, odczytywanie z ftp itp).

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Funkcja PRV w telewizorach

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Ciekawe kiedy pojawią się wirusy i trojany na telewizory z dostępem do internetu :?:
Wyobrażacie sobie co by się działo, gdyby jakiś trojan zaczął wyświetlać spam na ekranie w trakcie filmów :lol:

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Funkcja PRV w telewizorach

Post autor: @GUTEK@ »

JaroslawMroczkowski pisze:Ciekawe kiedy pojawią się wirusy i trojany na telewizory z dostępem do internetu :?:
Wyobrażacie sobie co by się działo, gdyby jakiś trojan zaczął wyświetlać spam na ekranie w trakcie filmów :lol:
Oglądając przykładowo Polsat, mam wrażenie że taki trojan już istnieje.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Funkcja PRV w telewizorach

Post autor: qwerty »

JaroslawMroczkowski pisze:Ciekawe kiedy pojawią się wirusy i trojany na telewizory z dostępem do internetu :?:
Wyobrażacie sobie co by się działo, gdyby jakiś trojan zaczął wyświetlać spam na ekranie w trakcie filmów :lol:
Telewizory są na linuxie. Tylko, że (ZTCW) są kompilowane na inną architekturę, niż PC.

Awatar użytkownika
nol
Posty: 126
Rejestracja: 20 czerwca 2009, o 23:20
Odbiornik: AverMedia Hybrid Speedy
Instalacja antenowa: wewnętrzna\
Dipol16 + Symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań / Śrem

Re: Funkcja PRV w telewizorach

Post autor: nol »

JaroslawMroczkowski pisze:Ciekawe kiedy pojawią się wirusy i trojany na telewizory z dostępem do internetu :?:
Wyobrażacie sobie co by się działo, gdyby jakiś trojan zaczął wyświetlać spam na ekranie w trakcie filmów :lol:
Dla spamerów byłby to znacznie lepszy interes niż spam rozsyłany pocztą elektroniczną, producenci oprogramowania antywirusowego też by się ucieszyli,
antywirus + ogniomurek do odbiornika telewizyjnego :lol:
Wyobraźcie sobie sieć bootnet składającą się z telewizorów podłączonych do internetu !!!
O dziurawym oprogramowaniu odbiorników TV i zamykaniu furtek wirusom i trojanom niewspominając.

pgrzes
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava

Re: Funkcja PRV w telewizorach

Post autor: pgrzes »


Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: Funkcja PRV w telewizorach

Post autor: BadBoy475 »

Cypisek_XL pisze: Tak na przykładzie Samsung B650 model z 2009 roku posiada nieaktywną (ukrytą) funkcję PVR. To wystarczyło by kilku ludzi z SamyGO pomyślało i rozpracowało jak używać PVR w tym modelu.
W modelu z 2010 Samsung C650 można w menu serwisowym bez problemu odblokować tą funkcję. PVR i Timeshift działa rewelacyjnie i co ciekawe TV potrafi nagrać zaprogramowaną wcześniej audycje nawet jak TV jest na czuwaniu. Uaktywnia się wtedy tylko zewnętrzny HDD a TV jest dalej wyłączony. Minusem PVR w tym TV jest to że nagrania na dysku są szyfrowane i możliwe do odtworzenia tylko na TV na którym zostały napisane.
Timeshift przydaje się np. podczas oglądania filmów na Polsacie. Ja uruchamiam tą funkcję na początku filmu a zaczynam oglądać około pół godziny później, w momencie jak zaczynają się reklamy oczywiście je przewijam a oglądanie filmu kończy się w ten sposób mniej więcej w tym samym czasie co podczas normalnej emisji ale ja nie muszę się wkurzać na natarczywe reklamy.
Brakuje jedynie dwóch tunerów aby można było co innego oglądać i co innego nagrywać w między czasie ale tego chyba nie oferuje na razie żaden TV.

Nikel

Re: Funkcja PRV w telewizorach

Post autor: Nikel »

Napisz coś więcej o tym odblokowywaniu jak to można zrobić. Może jakaś stronka?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Funkcja PRV w telewizorach

Post autor: qwerty »

Nikel pisze:Napisz coś więcej o tym odblokowywaniu jak to można zrobić. Może jakaś stronka?
Gdy masz wyłączony tv uruchom za pomocą takiej kombinacji na pilocie: INFO, MENU, MUTE, POWER. IMO lepiej zastosować samygo.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Funkcja PRV w telewizorach

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Dla odważnych: http://www.samygo.tv/

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: Funkcja PRV w telewizorach

Post autor: BadBoy475 »

Nikel pisze:Napisz coś więcej o tym odblokowywaniu jak to można zrobić. Może jakaś stronka?
Proszę bardzo:
http://www.hdtv.com.pl/forum/samsung/61 ... bnych.html
oraz:
http://sourceforge.net/apps/phpbb/samyg ... t=10#p9831

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Funkcja PRV w telewizorach

Post autor: Drekan »

Czyli wygląda na to, że producenci sprzętu RTV doszli do tego samego etapu jak producenci np. kart graficznych czy procesorów. :twisted:

Co chwilę wprowadzają oni na rynek nowy produkt, który tylko minimalnie różni się od pozostałych modeli dostępnych na rynku. Jednak osobna produkcja tylu modeli jest nieopłacalna, więc wykorzystywane są te same modele, tylko z zablokowanymi kilkoma funkcjami i dostępnych dzięki temu po niższej cenie.

Podobnie dzieje się z sprzętem RTV, który dostępny jest w tylu wersjach, że ciężko się już w tych wszystkich oznaczeniach zorientować. Jednak osoby zorientowane w temacie mogą wykorzystać fakt, ze niektóre modele są tańsze, bo producent zdecydował się tylko zablokować klientom dostęp do atrakcyjniejszych funkcji, które jednak można stosunkowo łatwo odblokować i cieszyć się pełnowartościowym produktem z górnej półki. :D

Jestem ciekawy czy poza Samsungiem i inni producenci oferują ukrytą funkcję PRV w swoich produktach. :?:

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: Funkcja PRV w telewizorach

Post autor: BadBoy475 »

Jeśli chodzi o TV Samsung serii C to mają one wspólny firmware dla wersji 6,7 i 8 więc teoretycznie można w najniższym modelu serii 6 odblokować funkcje z najwyższego modelu 8.
W praktyce do końca tak nie jest bo np w serii 6 można odblokować funkcję 3D ale i tak nie da się jej wykorzystać bo TV nie ma wbudowanego transmitera sygnału do okularów, podobnie jest z odblokowaniem tunera satelitarnego w TV który go nie posiada.
Podsumowując da się z sukcesem odblokować funkcje realizowane wyłącznie software'owo takie jak MediaPlayer, PVR, Timeshift czy Guide+

Nikel

Re: Funkcja PRV w telewizorach

Post autor: Nikel »

Seria 6 , to chyba nie wszystko. W telewizorach serii c630 chyba nie ma takiej możliwości bo jest tam firmware VAL6DEUC a nie VALDEUC .

Podaję linka z tabelą:
http://sourceforge.net/apps/mediawiki/s ... series_TVs

Może się mylę, ale wydaje mi się że w serii c630 nie jest możliwe włączenie funkcji pvr.

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: Funkcja PRV w telewizorach

Post autor: BadBoy475 »

Nikel pisze:Seria 6 , to chyba nie wszystko. W telewizorach serii c630 chyba nie ma takiej możliwości bo jest tam firmware VAL6DEUC a nie VALDEUC .

Podaję linka z tabelą:
http://sourceforge.net/apps/mediawiki/s ... series_TVs

Może się mylę, ale wydaje mi się że w serii c630 nie jest możliwe włączenie funkcji pvr.
Tak, miałem na myśli TV z firmware serii VALDEUC od wersji 2002.0 do 3005.1 Na razie nie mam potwierdzenia czy w najnowszym FW 3007.1 też wszystko działa. W modelu C630 firmware VALDEUC jest podobno tylko w TV przeznaczonych na rynek włoski.

przemkomac

Re: Funkcja PRV w telewizorach

Post autor: przemkomac »

Posiadam SAMSUNGA LE32C650 od listopada 2010r. Model rewelacyjny, brakuje mi jednak funkcji PVR. Zaciekawił mnie ten wątek. Jestem gotów włączyć tę funkcję na poczekaniu, jednak zastanawia mnie fakt, czy grzebanie w menu firmware nie spowoduje utraty gwarancji.
Zaciekawiła mnie również wypowiedź "BadBoy475" w związku z kodowaniem nagrań w tym modelu:

"W modelu z 2010 Samsung C650 można w menu serwisowym bez problemu odblokować tą funkcję. PVR i Timeshift działa rewelacyjnie i co ciekawe TV potrafi nagrać zaprogramowaną wcześniej audycje nawet jak TV jest na czuwaniu. Uaktywnia się wtedy tylko zewnętrzny HDD a TV jest dalej wyłączony. Minusem PVR w tym TV jest to że nagrania na dysku są szyfrowane i możliwe do odtworzenia tylko na TV na którym zostały napisane."

Otóż parę lat temu byłem posiadaczem odtwarzacza mp4, który również kodował nagrania z dyktafonu. spróbowałem skonwertować to nagranie z wav do innego formatu i pomogło. mogłem normalnie słuchać tego na komputerze, telefonie i każdym innym odtwarzaczu. więc jakby ktoś mógł to sprawdzić, to może i tutaj taki zabieg wystarczy
Jeszcze inna sprawa. Jaka jest prędkość LAN w tym modelu 10/100 czy 10/100/1000?
I czy dźwięk na wyjściy optycznym s/pdif jest 2.0 czy przestrzenny 5.1?
Przemkomac

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Funkcja PRV w telewizorach

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Posiadam SAMSUNGA LE32C650 ... brakuje mi jednak funkcji PVR. ... Jestem gotów włączyć tę funkcję na poczekaniu, jednak zastanawia mnie fakt, czy grzebanie w menu firmware nie spowoduje utraty gwarancji.
Spowoduje, zarówno grzebanie w menu serwisowym jak i wgrywanie innego oprogramowania (samygo) jest czynnością przekraczającą normalne użytkowanie.
Chyba, że w przypadku wystąpienia usterki przed oddaniem do serwisu uda się przywrócić oryginalne oprogramowanie i firmowe ustawienia...
Minusem PVR w tym TV jest to że nagrania na dysku są szyfrowane i możliwe do odtworzenia tylko na TV na którym zostały napisane."
Otóż parę lat temu byłem posiadaczem odtwarzacza mp4, ...
Obawiam się, ze to nie jest takie proste.
Nagrania są szyfrowane dość skutecznie właśnie po to żeby zapewnić, że będą wykorzystywane tylko na własny użytek, a nie przekazywane dalej.
I czy dźwięk na wyjściy optycznym s/pdif jest 2.0 czy przestrzenny 5.1?
A czy nie po prostu taki jaki nadaje Nadawca?

Zablokowany