DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

fido104

Re: MUX 2 w Grudziadzu

Post autor: fido104 »

Tak, sygnał odbierany na częstotliwości 674 MHz pochodzi z Iławy/Kisielice (MUX3).
MUX2 z Iława/Kisielice nadaje na częstotliwości 498 MHz (k.24).
Powinien być nadawany z mocą 100 kW - dwa razy większą niż MUX3.
Jeżeli odbierasz MUX3 to tym bardziej powinieneś odebrać MUX2.

Powodzenia.

golem14
Posty: 16
Rejestracja: 20 kwietnia 2011, o 12:10
Odbiornik: WIWA SD-308
MediaTech MT-4168
Instalacja antenowa: Jeszce żadna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz / Trzeciewiec

Re: MUX 2 w Grudziadzu

Post autor: golem14 »

Niestety szukanie po kanale i częstotliwości nie daje wyników. Teoretycznie sygnał powinien być bo według danych Mux 3 i 2 Iława/Kisielice maja mieć taką samą moc. Chyba, że to antena nie łapie tych częstotliwości???

fido104

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: fido104 »

Według danych, MUX3-50 kW a MUX2-100 kW.
MUX3 ma mieć moc 100 kW po wyłączeniu analogu.
Teoretycznie łatwiej odebrać kanały o niższych częstotliwościach. Niższe częstotliwości są mniej tłumione w systemie antenowym ze względu na występujące pojemności w kablu i całej reszcie.
Na jakiej antenie próbujesz odbierać?
Ja mam do Kisielic 32 km i nie muszę mieć żadnej anteny, wystarczy 0,5 m drutu (próbowałem – działa).

golem14
Posty: 16
Rejestracja: 20 kwietnia 2011, o 12:10
Odbiornik: WIWA SD-308
MediaTech MT-4168
Instalacja antenowa: Jeszce żadna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz / Trzeciewiec

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: golem14 »

Nie ma instalacji pod DVB-T (nie mój dom). TV podpięty pod starą antenę siatkową. W każdym razie z odbiorem analoga zawsze był problem, bez wzmacniacza to nic nie odbierało. Ze wzmacniaczem średnio. Teraz patrzyłem, że antena skierowana w kierunku Bydgoszczy (sic!) Pewnym problemem może być to, że znajdujemy się trochę w cieniu Góry Książęcej na kierunku Kisielice / Iława. Jednakże Mux 3 odbieram rewelacyjnie jak na takie warunki.

PS. Do nadajnika 31 km

UPDATE
Test na LCD LG pokazuje, że sygnał jest na CH. 24 - 49800 kHz
Niestety sygnał bardzo słaby do 18% (jakość 95%) na moim sprzęcie nie jest wykrywany. Pewnie więc mój tuner nie wyrabia z tak słabym sygnałem :-(

Pytanie do Emitela - Czy sygnał Mux 2 z Iławy/Kisielice ma teraz mniejszą moc niż zakładana - czy jest to docelowa i tak już zostanie?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: Jarosław Bałuka »


_Martin_

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: _Martin_ »

golem14 pisze:Nie ma instalacji pod DVB-T (nie mój dom). TV podpięty pod starą antenę siatkową. W każdym razie z odbiorem analoga zawsze był problem, bez wzmacniacza to nic nie odbierało. Ze wzmacniaczem średnio. Teraz patrzyłem, że antena skierowana w kierunku Bydgoszczy (sic!) Pewnym problemem może być to, że znajdujemy się trochę w cieniu Góry Książęcej na kierunku Kisielice / Iława. Jednakże Mux 3 odbieram rewelacyjnie jak na takie warunki.

PS. Do nadajnika 31 km

UPDATE
Test na LCD LG pokazuje, że sygnał jest na CH. 24 - 49800 kHz
Niestety sygnał bardzo słaby do 18% (jakość 95%) na moim sprzęcie nie jest wykrywany. Pewnie więc mój tuner nie wyrabia z tak słabym sygnałem :-(

Pytanie do Emitela - Czy sygnał Mux 2 z Iławy/Kisielice ma teraz mniejszą moc niż zakładana - czy jest to docelowa i tak już zostanie?

Na taka odleglosc nie potrzebujesz wzmacniacza. Poprubuj z innymi antenami i sprawdz dokladnie cala instalacje.

czytelnik

MUX 2 w Grudziadzu

Post autor: czytelnik »

golem14 pisze:Witam czy ktoś odbiera już w Grudziądzu Mux 2?
Podobno ruszył test 19.04
Ja mam tylko Mux 3, parametry:
Kanał TVP1
Zakres kanałów UHF/8MHz
Transponder 674000/8K/64QAM
PID V 120 A 104 P 102
Poziom sygnału 67% Jakość 96%
Tuner WIWA SD 308
O ile się nie mylę sygnał pochodzi z Iławy (proszę mnie skorygować jeśli się mylę). Niestety wyszukiwanie sygnału Mux 2 nic nie dało.

Witam. Pozwolę sobie odpowiedzieć na pytanie golem14. Dziś ( 24.IV.2011 r) udało mi się odebrać MUX-2 i MUX-3. Odbierałem w Grudziądzu, w południowej części miasta ( Osiedle mieszkaniowe - Mniszek), w zabudowie pomiędzy blokami, na TV LG32LD750 a do odbioru sygnału użyłem anteny pokojowej SONUS TV polskiej produkcji z Zabrza, skierowaną na wschodnią stronę. Anteny nie wystawiałem poza mieszkanie, lecz była prowizorycznie zamocowana po wewnętrznej stronie mieszkania. Według ZUMI, wychodzi, że w prostej lini do przekażnika w Kisielicach mam około 40 km. Jako, że głównym moim źródłem programów TV jest telewizja kablowa, to test przeprowadziłem tylko w celu uzyskania odpowiedzi na temat możliwości i jakości odbioru DVB-T z Kisielic. MUX - 2 odebrałem bez większych kłopotów, ale MUX - 3 to owszem pokazał się, ale jakość fatalna. Praktycznie same kratki na ekranie. Jednak wiem, że gdybym miał korzystać tylko z anteny naziemnej i odbioru sygnału z Kisielic, to dopracowałbym instalacje, aby uzyskać lepsze parametry zwłaszcza na MUX - 3. Jednak jak wcześniej wspomniałem, głównym moim źródłem sygnału TV jest Telewizja Kablowa, a DVB-T traktuję, jako zaspokojenie swojej ciekawości.Sygnał, który odebrałeś, pochodzi z nadajnika IŁAWA/KISIELICE ( MUX - 3 kanał 46 a częstotliwość 674000 Mhz. MUX - 2 nadaje na kanale 24 o częstotliwości 498000Mhz).Pozdrawiam.

Grzegorz_Grudziądz
Posty: 9
Rejestracja: 16 kwietnia 2011, o 17:24
Odbiornik: Toshiba 40VX733
Instalacja antenowa: Fracarro Sigma 6HD, 8 m. n. p. t.
TELEVES 105001
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Iława / Kisielice, RTCN Trzeciewiec

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: Grzegorz_Grudziądz »

Odbiór w Grudziądzu mux2 na kanale 24 może być utrudniony, szczególnie w centrum miasta lub w okolicach dwóch nadajników z ulicy Kalinkowej, które pracują na kanałach 23 i 25. Być może to jest powodem utrudnień w odbiorze mux2 z Kisielic na kanale 24. Sądzę, że problem zniknie z chwilą wyłączenia wyżej wymienionych nadajników.
pozdrawiam

waldek83503

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: waldek83503 »

Ciekawi mnie jak odbiór w Toruniu np wrzosach z tego nadajnika.Podzieli się ktoś info?

golem14
Posty: 16
Rejestracja: 20 kwietnia 2011, o 12:10
Odbiornik: WIWA SD-308
MediaTech MT-4168
Instalacja antenowa: Jeszce żadna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz / Trzeciewiec

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: golem14 »

Sprawozdanie z odbioru sygnału :-)

Ponieważ bardzo mi tu pomogliście z rozwiązaniem problemu pozwalam sobie na opisanie co i jak po dokonanych zmianach:

Lokalizacja: Grudziądz – Tuszewo
Instalacja zastana (nie moja):
Stara zardzewiała antena synfazowa z reflektorem płaskim i zasilaczem. Podłączenie na nieznanych kablach (brak opisu na izolacji) do dwóch odbiorników TV. Rozdzielenie kabla od anteny na dachu (sic!) i podłączenie do dwóch kabli „tej samej proweniencji” na tzw. skrętkę. Zasilacz na „moim” kablu.
Antena skierowana „na Bydgoszcz” służyła przez lata do odbioru TVP 1, 2, Polsat, TVP Bydgoszcz.

Przed zmianami:
MUX 3 na moim tunerze WIWA SD 308 poziom sygnału 67%, jakość 96%
MUX 2 brak sygnału


Użyłem posiadany kabel dobrej jakości (75 om, w środku jeden drut zamiast „włosów”, solidny ekran, brak przerwań) do połączenia z anteną i doprowadzenia do rozgałęzienia. Niestety mój rozdzielacz okazał się niesprawny więc musiałem znów zrobić połączenie „na skrętkę”. Mam więc od anteny 4 m dobrego kabla i do TV dwa stare kable.
To na tyle poprawiło odbiór, że mój tuner zaczął łapać MUX 2 (bez obrazu przy sile i jakości sygnału poniżej 50%).

Obróciłem więc antenę w kierunku nadajnika Iława/Kisielice i stał się cud siła MUX2 90%, jakość 80%. Niestety właściciele przestali łapać TVP Bydgoszcz, która jest dla nich bardzo ważna, musiałem więc odwrócić antenę z powrotem.
Okazuje się jednak, że nadajnik w Trzeciewcu leży dokładnie w linii prostej przeciwnie do Iławy a do tej pory antena skierowana była „na Berlin” a nie Bydgoszcz czy Trzeciewiec.
Dokonałem więc korekty, teraz antena skierowana jest dokładnie na Trzeciewiec a tyłem w kierunku Iława/Kisielice. Obawiałem się, że znów stracę sygnał ale nie!
TV Bydgoszcz u właścicieli odbiera dobrze a ja mam następujące parametry odbioru:
MUX 2 poziom sygnału 56%, jakość 87%
MUX 3 poziom sygnału 72%, jakość 97%


Wszystko śmiga jak trzeba.

Bardzo dziękuje za wszystkie podpowiedzi, szczególnie dla fido104.
Ostatnio zmieniony 28 kwietnia 2011, o 13:08 przez golem14, łącznie zmieniany 1 raz.

jacoch

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: jacoch »

Witam Wszystkich

Wczoraj miałem okazję przetestować odbiór z Kisielic.

Mieszkam w Białych Błotach i mam w domku instalację antenową z anteną kierunkową yagi i wzmacniaczem. Antena ustawiona oczywiście na Trzeciewiec. Telewizor Sony Bravia W5500 znalazła programy z MUXII i MUXIII. Niestety nie mogę podać informacji na temat jakości sygnału , ten tv nie podaje takich informacji.

Wrażenia z oglądania meczu Real-Barcelona bardzo pozytywne. Różnica w porównaniu z transmisją analogową ogromna na plus dla DVB-T. Jakość lepsza również od tego co można oglądać w cyfra+.

Całość wrażenia zepsuły zakłócenia które pojawiły się pod koniec drugiej połowy meczu. Były tak silne, że w końcu tv zameldował o utracie sygnału. Co ciekawe rano wszystkie programy były już dostępne, więc to pewnie kwestia odbioru z miejsca w którym teoretycznie nie powinno być już sygnału z Kisielic.

Z niecierpliwością czekam na uruchomienie DVB-T z Trzeciewca.

pozdrawiam

Jacek

arik92

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: arik92 »

jacoch pisze:
Telewizor Sony Bravia W5500 znalazła programy z MUXII i MUXIII. Niestety nie mogę podać informacji na temat jakości sygnału , ten tv nie podaje takich informacji.
Sony W5500 wyświetla info o sygnale. Przy włączonym kanale z MUX 2 lub MUX 3 naciskasz na pilocie niebieski przycisk HOME, następnie wybierasz Ustawienia, a potem Informacje o produkcie. Będziesz tam miał parametry Pre Viterbi, Post Viterbi, AGC, UEC itp.

brencik
Posty: 31
Rejestracja: 28 kwietnia 2011, o 22:29

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: brencik »

Odbior w miescie Bydgoszcz, odleglość 100,3km od Iławy/Kisielic, antena ATX-91, bez wzmacnaicza, symetryzator 300-75om na 21-69kanały, maszt jakies 5-5,5m wysokosci. Długośc kabla antenowego jakies 10-15m, potem odgaleźnik RA-3F TElmora (tv podpiety pod 8,8dB kablem kilka m) i dalsza instalacja (kilkanascie m kabla z łącznie 3 OTV. Sygnał na kanale 24 oklo 3/10. jakosc 5/10, na kanale 46 identycznie. Zero pixelowania itp, nic nie zrywa.

jacoch

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: jacoch »

Niestety radość była przedwczesna. Sygnał tak jak się szybko pojawił tak samo szybko zniknął :(.
Wygląda na to, że trzeba czekać do uruchomienia Trzeciewca.

pozdrawiam

brencik
Posty: 31
Rejestracja: 28 kwietnia 2011, o 22:29

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: brencik »

jacoch pisze:Niestety radość była przedwczesna. Sygnał tak jak się szybko pojawił tak samo szybko zniknął :(.
Wygląda na to, że trzeba czekać do uruchomienia Trzeciewca.

pozdrawiam
JAk zniknął? Jest cały czas. Własnie oglądam programy z MUX-2 i MUX-3.
Jedynie propoagacja się lekko pogorszyła co przy słąbych systemach antenowych pracujących na granicy zasięgu i przy kiepskiej, mocno tłumiącej instalacji oraz niskoczułym odbiorniku może się dawać we znaki.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: BiTCity »

Od tygodnia coś w Iławie "kombinują" przy nadajnikach (w ciągu dnia) bo wszystko leci zdecydowanie słabiej - radio i TV analog/DVB-T

brencik
Posty: 31
Rejestracja: 28 kwietnia 2011, o 22:29

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: brencik »

Nic nie kombinuja tylko propgacja sie buja.
Wieczoram sygnal lata miedzy 1 a 7 kilka razy w ciagu godziny.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: BiTCity »

To, że warunki propagacyjne się zmieniają to się zgadzam - wczoraj i dziś bardzo dobrze leci Berlin w radiu oczywiście i to może być przyczyna gorszego odbioru z Iławy ale za to mamy lepszy odbiór z Olsztyna :) a z drugiej strony Zielonej Góry. Pewnie we wtorek warunki będą lepsze do odbioru ze wschodu Polski.

PS. na południu Polski mamy pierwsze Es-y

leszekpo59

Odbiór w Grudziądzu

Post autor: leszekpo59 »

Witam. Od niecałego roku, jestem posiadaczem TV LG 32 LD 750. Posiadam kablówkę, jednak, jako, że interesuję się odbiorem DVB-T, postanowiłem troszke dziś poszperać w eterze. Jakie tego były skutki? Odebrałem MUX-2 oraz MUX - 3 z Iławy/Kisielic. Spróbowałem też złapać coś z Trzeciewca, jednak bez skutku, chociaż analogowe programy z tamtego przekażnika zameldowały mi się. Jako, że było to w zasadzie tylko dla zaspokojenia mojej ciekawości, podam, że jakość sygnału z Kisielic była na 50%, a korzystałem z anteny pokojowej i przewodu 35 metrowego( mam go na rolce, więc nie potrzebuję go odcinać ). Wiem, że Trzeciewiec ze względu na wypadek przesunie start ze swoją emisją, dlatego poczekam jak to wszystko ruszy.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Odbiór w Grudziądzu

Post autor: Robert03 »

leszekpo59 pisze:Witam. Od niecałego roku, jestem posiadaczem TV LG 32 LD 750. Posiadam kablówkę, jednak, jako, że interesuję się odbiorem DVB-T, postanowiłem troszke dziś poszperać w eterze. Jakie tego były skutki? Odebrałem MUX-2 oraz MUX - 3 z Iławy/Kisielic. Spróbowałem też złapać coś z Trzeciewca, jednak bez skutku, chociaż analogowe programy z tamtego przekażnika zameldowały mi się. Jako, że było to w zasadzie tylko dla zaspokojenia mojej ciekawości, podam, że jakość sygnału z Kisielic była na 50%, a korzystałem z anteny pokojowej i przewodu 35 metrowego( mam go na rolce, więc nie potrzebuję go odcinać ). Wiem, że Trzeciewiec ze względu na wypadek przesunie start ze swoją emisją, dlatego poczekam jak to wszystko ruszy.
Tak,
Łatwy zasięg Kisielic kończy się mniej więcej za Świeciem chociaż i w Bydgoszczy mozna odebrać w sprzyjających warunkach i antenie kierunkowej.
W Grudziądzu z odbiorem Kisielic raczej nie ma problemu. Odbiera na przysłowiowym kabelku. Znajomy odbiera na starej antenie teleskopowej przeznaczonej dla kanałów 1-12.

Zablokowany