DVB-T SŁOWACJA

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Martinez1989 »

Peter_CA pisze:Problemem dla nadajników Žilina i Čadca jest TVN na kanale 32 z RTCN Kosztowy.
Z tego co wiem, do końca sierpnia Towercom chce podnieść moc nadajnika Čadca (źródło: konferencja prasowa przy uruchamianiu nadajnika Kamzík), tylko nikt nie wie, ile to będzie.
Co do Žiliny, to podobno nie planują nadawać multipleks publiczny z Krížavy, nawet po wyłączeniu analogu w Polsce. Straník podobno wystarczy (bzdura) :(

Kolego a jak wygląda sprawa z nadajnikami w Bardejovie i Starej Lubovnie??

Czy i kiedy będą zwiększane moce??

Pozdrawiam:)

Peter_CA

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Peter_CA »

Co do najbliższej przyszłości, to oficjalnie jest planowane zwiększenie mocy nadajników Čadca i Stará Ľubovňa (ma to nastąpić do końca sierpnia, jednak jest niezbędna komunikacja ze stroną polską) oraz wymiana systemu antenowego na Kráľovej Holi. O Bardejovie nie ma ani słowa.

Życzę powodzenia przy odbiorze słowackiej NTC i pozdraviam :)

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: a.d. »

Drekan pisze:Nie wie ktoś, jakie mają być te docelowe moce nadajników na Słowacji? :?:

Najbardziej interesują mnie nadajniki w Żylinie i Cadcy. Zwłaszcza Publiczny Multipleks nadaje z tych nadajników z podejrzanie małymi mocami. :o
Po wylaczeniu analogu w Czechach i Polsce (2013r.) moc nadajnikow powinna sie zwiekszyc do mocy z planu z GENEVA-2006. Zylina -Krizava Mux-2 K52 V do 50KW D(tlumienie w azymucie /110°-220°/14dB; /350°-10°/7dB)
i Cadca-Bravia Mux-2 K52 V do 50KW D(tlumienie w azymucie /270°-30°/7dB),natomiast emisja Vermuxa nie jest planowana z tych obiektow wedlug planu GE-06. Emisja Vermuxa wedlug planu GE-06 jest planowana z obiektu Zylina-Miasto K32 V do 50KW D(tlumienie w azymucie /350/5dB, /270-340/6dB) oraz Považská Bystrica K32 V do 50KW D(tlumienie w azymucie /200-230/3dB)

Peter_CA

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Peter_CA »

a.d. pisze:Po wylaczeniu analogu w Czechach i Polsce (2013r.) moc nadajnikow powinna sie zwiekszyc do mocy z planu z GENEVA-2006. Zylina -Krizava Mux-2 K52 V do 50KW D(tlumienie w azymucie /110°-220°/14dB; /350°-10°/7dB)
i Cadca-Bravia Mux-2 K52 V do 50KW D(tlumienie w azymucie /270°-30°/7dB),natomiast emisja Vermuxa nie jest planowana z tych obiektow wedlug planu GE-06. Emisja Vermuxa wedlug planu GE-06 jest planowana z obiektu Zylina-Miasto K32 V do 50KW D(tlumienie w azymucie /350/5dB, /270-340/6dB) oraz Považská Bystrica K32 V do 50KW D(tlumienie w azymucie /200-230/3dB)
Ja myślę, że nie będzie żadnego wielkiego zwiększania mocy na K52, głównie w Čadci, skoro to nadajnik dla Słowacji a nie dla Ostravy albo Katowic (już dziś jest możliwy odbiór z tego nadajnika w okolicach Třinca) ;)
A co do nadawania K32, to wątpię, że Towercom go tu wyłączy. Odbiór z Žiliny jest w okolicach Čadci raczej marny (to dotyczy głównie nadajnika Straník alias Žilina-mesto) a zwiększenie mocy może nie wystarczyć.

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: a.d. »

Peter_CA pisze:Ja myślę, że nie będzie żadnego wielkiego zwiększania mocy na K52, głównie w Čadci, skoro to nadajnik dla Słowacji a nie dla Ostravy albo Katowic (już dziś jest możliwy odbiór z tego nadajnika w okolicach Třinca) ;)
A co do nadawania K32, to wątpię, że Towercom go tu wyłączy. Odbiór z Žiliny jest w okolicach Čadci raczej marny (to dotyczy głównie nadajnika Straník alias Žilina-mesto) a zwiększenie mocy może nie wystarczyć.
Kolego Peter_CA jak sam wczesniej napisales Tawercom na konferencji prasowej na Kamziku wydal oswiadczenie a tu jego tresc: V roku 2013 prebehne ďalšia konfigurácia všetkých systémov DVB-T na Slovensku,sa totiž vypínajú analógové vysielače v susedných krajinách, bude teda možné aj ďalšie navýšenie vysielacieho výkonu najmä v prihraničných oblastiach. A co sie tyczy wycieku sygnalu za granice Slowacji,to zobacz na nadajniki przy granicy z Austria gdzie analog zostal wylaczony i moce zostaly zwiekszone do mocy z GE-06. Jesli chodzi o Cadce K32 to Vermux nie musi byc tam wylaczony ale bedzie nadawal z mniejsza moca.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Drekan »

Peter_CA pisze:
a.d. pisze:Po wylaczeniu analogu w Czechach i Polsce (2013r.) moc nadajnikow powinna sie zwiekszyc do mocy z planu z GENEVA-2006. Zylina -Krizava Mux-2 K52 V do 50KW D(tlumienie w azymucie /110°-220°/14dB; /350°-10°/7dB)
i Cadca-Bravia Mux-2 K52 V do 50KW D(tlumienie w azymucie /270°-30°/7dB),natomiast emisja Vermuxa nie jest planowana z tych obiektow wedlug planu GE-06. Emisja Vermuxa wedlug planu GE-06 jest planowana z obiektu Zylina-Miasto K32 V do 50KW D(tlumienie w azymucie /350/5dB, /270-340/6dB) oraz Považská Bystrica K32 V do 50KW D(tlumienie w azymucie /200-230/3dB)
Ja myślę, że nie będzie żadnego wielkiego zwiększania mocy na K52, głównie w Čadci, skoro to nadajnik dla Słowacji a nie dla Ostravy albo Katowic (już dziś jest możliwy odbiór z tego nadajnika w okolicach Třinca) ;)
A co do nadawania K32, to wątpię, że Towercom go tu wyłączy. Odbiór z Žiliny jest w okolicach Čadci raczej marny (to dotyczy głównie nadajnika Straník alias Žilina-mesto) a zwiększenie mocy może nie wystarczyć.
Dzięki za informacje. :D

Też uważam, że firma Towercom przesadza z tymi ograniczeniami mocy emisji. Czesi się nie przejmują i nadają z maksymalnymi przewidzianymi mocami, a firma Towercom stosując polaryzację V, daje tak niewielkie moce emisji DVB-T. Odtworzeniowy 1 multipleks, pomimo zastosowania niekorzystnego, bo bardzo wysokiego kanału 68, nadawał tylko z Krížavy z mocą zaledwie 20kW. Swoją drogą może to oni maczali w tym palce, że Czesi z Lysej Hory nadają z mocą 25kW a nie jak planowali pierwotnie 100kW. :roll:

Dlatego raczej można zapomnieć o dźwignięciu mocy 2 multipleksu. Co innego publiczny multipleks, który nadaje z żałosną mocą 5kW i do tego nie z Krížavy, tylko z nadajnika Straník. Nie wspominając już o tych 0,162kW z nadajnika Čadca Husárik. I to wszystko z powodu kierunkowej emisji TVN z Kosztów, prowadzonej z mocą 30kW. :shock: Dodatkowo nie jestem pewien czy emisja ta nie jest tłumiona w kierunku południowym (w Wiśle na kanale 32 retransmitowana jest stacja TVP1 z góry Kozińce).

Z drugiej strony nawet przy mocy 50kW z Žiliny, odbiór w okolicach Skalite czy w dolinie rzeki Kysuca, będzie problematyczny, jeśli nie będzie wspierany nadajnikiem w Čadci. A na ten nadajnik najbardziej liczę przy planowanych próbach odbioru Słowackich multipleksów. 8-)
Ostatnio zmieniony 7 lipca 2011, o 23:42 przez Drekan, łącznie zmieniany 1 raz.

Peter_CA

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Peter_CA »

Drekan pisze:Też uważam, że firma Towercom przesadza z tymi ograniczeniami mocy emisji. Czesi się nie przejmują i nadają z maksymalnymi przewidzianymi mocami, a firma Towercom stosując polaryzację V, daje tak niewielkie moce emisji DVB-T.
Wystarczy przypomnieć, że Towercom jest operatorem platformy satelitarnej Skylink ;)

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: a.d. »

Martinez1989 pisze: Kolego a jak wygląda sprawa z nadajnikami w Bardejovie i Starej Lubovnie??

Czy i kiedy będą zwiększane moce??

Pozdrawiam:)
Witaj Kolego Martinez1989. Wedlug koordynacji z GE-06 po roku 2013 moc z nadajnika Bardejov-Magura Mux-2 K40 to 50KW V D tlumienie bedzie wynosic na Polske w azymucie 330°-10°/7dB,czyli moc z nadajnika na ten obszar bedzie wynosic 10KW (teraz jest po uwzglednieniu tlumienia niecale 4KW),jesli chodzi o Vermux K54 to bedzie 50KW V D ale bez tlumienia na obszar Polski i emisja bedzie z pelna moca 50KW. Co sie tyczy nadajnika Stara Lubovna-kotnik Mux-2 K55 V D to emisja bedzie 50KW bez tlumienia na terytorium Polski. Wszystko zalezy od nadawcow programow publicznych i komercyjnych skupionych w multipleksach,Tawercom jest tylko operatorem technicznym a T.U.Slov.Republiki napewno wyda zgode na emisje na mocach docelowych

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Martinez1989 »

a.d. pisze:
Martinez1989 pisze: Kolego a jak wygląda sprawa z nadajnikami w Bardejovie i Starej Lubovnie??

Czy i kiedy będą zwiększane moce??

Pozdrawiam:)
Witaj Kolego Martinez1989. Wedlug koordynacji z GE-06 po roku 2013 moc z nadajnika Bardejov-Magura Mux-2 K40 to 50KW V D tlumienie bedzie wynosic na Polske w azymucie 330°-10°/7dB,czyli moc z nadajnika na ten obszar bedzie wynosic 10KW (teraz jest po uwzglednieniu tlumienia niecale 4KW),jesli chodzi o Vermux K54 to bedzie 50KW V D ale bez tlumienia na obszar Polski i emisja bedzie z pelna moca 50KW. Co sie tyczy nadajnika Stara Lubovna-kotnik Mux-2 K55 V D to emisja bedzie 50KW bez tlumienia na terytorium Polski. Wszystko zalezy od nadawcow programow publicznych i komercyjnych skupionych w multipleksach,Tawercom jest tylko operatorem technicznym a T.U.Slov.Republiki napewno wyda zgode na emisje na mocach docelowych

To u mnie będzie znakomity odbiór, szkoda tylko, że dopiero w 2013r. A ruszyło coś w sprawie Nadajnika Stara Lubovna? Jakby on nadawał z mocą chociaż 25 kW tak jak ma nadawac to też u mnie będzie znakomity odbiór:)

mike

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: mike »

>>>> z powodu kierunkowej emisji TVN z Kosztowego

drekan, nauczenie sie na pamiec ze to są TE KOSZTOWY, a nie jest to TEN KOSZTOWY jest takie trudne ? Juz Ci kiedys na to zwracalem uwage. A gdyby tak Tobie ktos uporczywie przekrecal nazwisko ?

TE Kosztowy, TYCH Kosztów, w TYCH Kosztowach, z TYCH Kosztów itd.

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: a.d. »

Martinez1989 pisze:

To u mnie będzie znakomity odbiór, szkoda tylko, że dopiero w 2013r. A ruszyło coś w sprawie Nadajnika Stara Lubovna? Jakby on nadawał z mocą chociaż 25 kW tak jak ma nadawac to też u mnie będzie znakomity odbiór:)
Do konca Sierpnia 2011 nastapi zwiekszenie mocy na nadajniku Stara Lubovna-Kotnik

kroczek12
Posty: 261
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: kroczek12 »

No i jak było wcześniej zapowiadane przez Towercom, ubiegłej nocy została wyłączona emisja MUX1 z wymienionych lokalizacji. Trochę się opóźniło bo Bardejov miał być wyłączony 1 lipca a nie 6/7 lipca.

Peter_CA

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Peter_CA »

Od 1 lipca i tak był tam tylko napis o wyłączeniu emisji.

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: igorlan »

Potwierdzam, sygnał na k68 z Namestova zamilkł na dobre :(

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: twmichal »

Jak na razie Bardejov na k.62 jeszcze działa.

kroczek12
Posty: 261
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: kroczek12 »

@twmichal
Bardejov na k.62 zamilkł ubiegłej nocy na amen. To co odbierasz to nie czasem pozostałe 2 muxy ;) ?

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: twmichal »

Teraz faktycznie nie ma sygnału na k.62 - około 18tej na pewno jeszcze nadawali.
Właściwie to z Bardejova nic już nie odbieram - bo musiałem przestawić antenę ze względu że wzajemnie zakłócały mi się sygnały z Lubonia i Suchej Góry - o czym wspomniałem w innym wątku.
No, chyba że będzie tropo i wtedy będzie się dało oglądać.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Drekan »

mike pisze:>>>> z powodu kierunkowej emisji TVN z Kosztowego

drekan, nauczenie sie na pamiec ze to są TE KOSZTOWY, a nie jest to TEN KOSZTOWY jest takie trudne ? Juz Ci kiedys na to zwracalem uwage. A gdyby tak Tobie ktos uporczywie przekrecal nazwisko ?

TE Kosztowy, TYCH Kosztów, w TYCH Kosztowach, z TYCH Kosztów itd.
Bardzo przepraszam Panie Psorze. Mam nadzieję, że nie naraziłem na zbyt duże, TE Kosztowy. ;)

Ja też mógłbym czepiać się tego, że nie używasz "polskich ogonków". Ale forum to nie egzamin z polskiego i rozumiem, że błędy mogą się zdarzyć każdemu, więc skupiam się głównie na przekazie, a nie jego formie.

PS Akurat moje nazwisko często przekręcają i jeszcze nikogo za to nie zabiłem. :twisted:

wiwany
Posty: 56
Rejestracja: 21 grudnia 2008, o 22:04

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: wiwany »

Drekan pisze:
mike pisze:>>>> z powodu kierunkowej emisji TVN z Kosztowego

drekan, nauczenie sie na pamiec ze to są TE KOSZTOWY, a nie jest to TEN KOSZTOWY jest takie trudne ? Juz Ci kiedys na to zwracalem uwage. A gdyby tak Tobie ktos uporczywie przekrecal nazwisko ?

TE Kosztowy, TYCH Kosztów, w TYCH Kosztowach, z TYCH Kosztów itd.
Bardzo przepraszam Panie Psorze. Mam nadzieję, że nie naraziłem na zbyt duże, TE Kosztowy. ;)

Ja też mógłbym czepiać się tego, że nie używasz "polskich ogonków". Ale forum to nie egzamin z polskiego i rozumiem, że błędy mogą się zdarzyć każdemu, więc skupiam się głównie na przekazie, a nie jego formie.

PS Akurat moje nazwisko często przekręcają i jeszcze nikogo za to nie zabiłem. :twisted:
Pan Psor też na 3+. Bo dopełniacz brzmi "KosztOWÓw".

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Drekan »

Peter_CA pisze:Co do najbliższej przyszłości, to oficjalnie jest planowane zwiększenie mocy nadajników Čadca i Stará Ľubovňa (ma to nastąpić do końca sierpnia, jednak jest niezbędna komunikacja ze stroną polską) oraz wymiana systemu antenowego na Kráľovej Holi. O Bardejovie nie ma ani słowa.

Życzę powodzenia przy odbiorze słowackiej NTC i pozdraviam :)
Liczę na ciebie kolego, że dasz znać jak tylko Towercom, dźwignie moc publicznego multipleksu z Čadci.

Przy okazji kilka dni temu udało mi się na antenie siatkowej przerobionej na polaryzację wertykalną, odebrać 2 słowacki multipleks na kanale 52. :D

Przy zastosowaniu wzmacniacza SWA-49, odbiór stabilny. Na SWA-9000/R pojawiały się sporadyczne błędy, ale można oglądać. Dziwne, że na obu wzmacniaczach antenowych, tuner nawet nie spowalniał na kanale 68, gdzie nadawał 1 multipleks (SWA-900/R dysponuje 34dB wzmocnienia dla kanału 68). :shock:

Liczyłem, że podczas obecnych tropo, uda mi się przynajmniej wczytać listę kanałów publicznego multipleksu na kanale 32. Ale pomimo tego, że tuner skanuje kanał 32, gdzieś 10 razy dłużej niż sąsiednie kanały, to nawet przy tropo nic nie znajduje. :(

Dlatego podejrzewam, że pomimo podobnie niekorzystnego profilu terenu jak z Žiliny, odbieram 2 multipleks z Čadci.

Zablokowany