Ważne! Zmiany kanałów emisji naziemnej programów TVP

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
Miodzik
Posty: 172
Rejestracja: 29 września 2010, o 12:24
Odbiornik: LG 47LM765S
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa logarytmiczno - periodyczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN / Raszyn

Ważne! Zmiany kanałów emisji naziemnej programów TVP

Post autor: Miodzik »

Źródło: TVP.pl

Cytat: "Nowe multipleksy telewizji cyfrowej na pewnych obszarach zakłócają emisję telewizji analogowej. Aby uniknąć lub zminimalizować te zakłócenia, UKE wydało decyzje zmieniające kanały emisji analogowej. W związku z tym, Emitel pozmienia kanały emisji naziemnej Programów TVP."

Szczegóły o jakie obszary chodzi w linku:
http://www.tvp.pl/warszawa/aktualnosci- ... vp/5027493

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Ważne! Zmiany kanałów emisji naziemnej programów TVP

Post autor: rotalplus »

Już się zaczyna zamiana kanałów...
Widać, że wprowadzanie DVB-T w Polsce to jest KLĘSKA a przede wszystkim klęska TVP!!!!!!!

Niektóre z tych miast to są mikroskopijne mieściny, jak Limanowa, Stuposiany czy Strzyżów

Po jakiego nie można wyłączyć nadajników a nie szukać nowych kanałów?

i jeszcze cytat z http://www.tvp.pl/wiedza/nauka-i-techni ... ly/5027460

Kolejne nadajniki są sukcesywnie uruchamiane, co zapewnia coraz większej liczbie Polaków odbiór telewizji w nowej jakości. 28 lipca ruszyła stacja Lublin/Raabego pozwalająca odbierać sygnał zajmowanego przez programy TVP trzeciego multipleksu, obejmująca swoim zasięgiem część Lublina oraz okolice miasta wraz ze Świdnikiem.

Czy ktoś coś o tym wie?
Bo wg zezwolenia to TVP w Lublinie nadaje od końca kwietnia tego roku

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Ważne! Zmiany kanałów emisji naziemnej programów TVP

Post autor: belliash »

Jak dla mnie glupota...
Moim zdaniem wszedzie tam gdzie ruszyl MUX powinni wylaczac kanaly analogowe, co zwolnilo by kanaly na kolejne multipleksy. Prosty przyklad:

Wlaczony zostal MUX-2 z data 1 styczen. Powinni dac 30-60 dni aby ludzie mieli czas sie przesiasc na cyfrowke. Potem powinni wylaczyc Polsat, TVN, ... i inne kanaly ktore sa nadawane analogo a znajduja sie w MUX-2. Tym samym zwalniamy kanaly. Pozniej nastepowaloby wlaczenie MUX-3 i tutaj odrazu mogloby nastapic wylaczenie kanalow TVP. W tym momencie mamy juz region w ktorym ludzie maja pelna cyfrowke i nie ma analogu.

Plusy:
* raz ustawiona 1 antena, bez kombinowania - teraz okazuje sie ze MUX-3 bedzie nadawany z innego zrodla co dla wiekszosci osob oznacza ponowne kombinacje z 2 antena, zwrotnicami itp.
* zwolnione kanaly na kolejne multipleksy
* prawdopodobnie przyspieszenie prac - po co uruchamiac multipleksy na nadajnikach przejsciowych skoro mozna byloby od razu na docelowych ktore pokryja zasiegiem znacznie wiekszy teren?

Minusy:
* Czesc osob musialaby juz teraz zainwestowac w TV lub tuner aby ogladac TV (przynajmniej te programy nadawane w MUX-2) i mieliby na to tylko 30-60 dni. Ale jakby ich dobrze poinformowac, to zainteresowani na pewno by sie postarali o odbior.


A wystarczyla by tylko odpowiednia kampania w mediach. Zreszta jak mnie pamiec nie myli to gdzies widzialem reklame NTC, wiec czemu nie mogli nadac jej innego przeslania? Np - sprawdz juz dzis czy jestes w zasiegu i nie daj sie zaskoczyc"...

No ale to w koncu Polska i tu okazuje sie ze czesc osob np. ja odbiera Polsat na 3 kanalach (ze Slezy lapie w analogu na kanalach: 47 i 59, a do tego w NTC na 58). Tylko po co az tyle? :roll:

gregor2010

Re: Ważne! Zmiany kanałów emisji naziemnej programów TVP

Post autor: gregor2010 »

belliash pisze:Moim zdaniem wszedzie tam gdzie ruszyl MUX powinni wylaczac kanaly analogowe, co zwolnilo by kanaly na kolejne multipleksy.
Ja bym aż tak daleko nie szedł. Moim zdaniem wyłączenie analogu powinno nastąpić po uruchomieniu cyfrowo wszystkich kanałów dostępnych analogowo na danym terenie.

Jeśli ktoś posiada TV z DVB-T to nie ma problemu.

Gdy ktoś ma "tuner - przystawkę" ciągłe włączanie/wyłączanie trybu AV i posługiwanie się dwoma pilotami może być męczące.

DVBManiak

Re: Ważne! Zmiany kanałów emisji naziemnej programów TVP

Post autor: DVBManiak »

Oj już bez przesady z tą męczarnią. Powinno być tak jak w Czechach.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Ważne! Zmiany kanałów emisji naziemnej programów TVP

Post autor: belliash »

gregor2010 pisze:
belliash pisze:Moim zdaniem wszedzie tam gdzie ruszyl MUX powinni wylaczac kanaly analogowe, co zwolnilo by kanaly na kolejne multipleksy.
Ja bym aż tak daleko nie szedł. Moim zdaniem wyłączenie analogu powinno nastąpić po uruchomieniu cyfrowo wszystkich kanałów dostępnych analogowo na danym terenie.

Jeśli ktoś posiada TV z DVB-T to nie ma problemu.

Gdy ktoś ma "tuner - przystawkę" ciągłe włączanie/wyłączanie trybu AV i posługiwanie się dwoma pilotami może być męczące.

Fakycznie sie zmeczysz... Poza tym co ja niy teraz robie? Programy TVP odbieram tylko w analogu, bo w cyfrowce beda dopiero pod koniec pazdziernika. Wiec tak czy inaczej korzystam z 2 pilotow. Sek w tym ze w pazdzierniku bede musial wystawic za okno kolejna antene, a wczesniej kolejny maszt. Gdyby jednak wylaczyli te programy analogowe ktore sa w MUX-2 t ow ich miejsce mogliby wrzucic MUX-3 a wtedy nie musial bym sie bawic w dodatkowe maszty, anteny zwrotnice i inne pierdoly. A to wymaga czasu i nakladow finansowych, ale tym sie nikt nie przejmuje prawda? :twisted:

W Polsce najlatwiej jest odwalac fuszerke i brac za to grube pieniadze ;)

jaro8539

Re: Ważne! Zmiany kanałów emisji naziemnej programów TVP

Post autor: jaro8539 »

nawett w tvp nie sa za bardzo doinformowani jesli chodzi o sprawy ntc bo jakos nie pamietam zeby w Polsce byl:
problem Urząd Komunikacji Energetycznej wydał decyzję zmieniającą dotychczasowe kanały :lol: emisji analogowej.
chyba ze taki cos powstalo i nie jestem na biezaco

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Ważne! Zmiany kanałów emisji naziemnej programów TVP

Post autor: belliash »

jaro8539 pisze:nawett w tvp nie sa za bardzo doinformowani jesli chodzi o sprawy ntc bo jakos nie pamietam zeby w Polsce byl:
problem Urząd Komunikacji Energetycznej wydał decyzję zmieniającą dotychczasowe kanały :lol: emisji analogowej.
chyba ze taki cos powstalo i nie jestem na biezaco
dobre :lol: ze tez wczesniej tego nie zauwazylem :D

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Ważne! Zmiany kanałów emisji naziemnej programów TVP

Post autor: Poland »

Jestem tymczasem ciekawy czy przesunięcie kanału w Limanowej oznacza rychłe uruchomienie MUX 1 z Krakowa w grudniu ?

DVBManiak

Re: Ważne! Zmiany kanałów emisji naziemnej programów TVP

Post autor: DVBManiak »

belliash pisze:No ale to w koncu Polska i tu okazuje sie ze czesc osob np. ja odbiera Polsat na 3 kanalach (ze Slezy lapie w analogu na kanalach: 47 i 59, a do tego w NTC na 58). Tylko po co az tyle? :roll:
Ze Ślęży jest tylko 1 Polsat na k.59. k.47 to Śnieżne Kotły. Ja łapie u siebie nawet 5 Polsatów analogowych i 6 TVP2. :)
Jestem za jak najszybszym wyłączeniem analogu w Polsce.

Zablokowany