DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Gravis »

Jutro spróbuję jakoś nakierować antenę na ten kierunek i przeskanuje, ale wątpię bo wg. dvbtmap.eu jestem poza zasięgiem :(
Dodam że antena jest na "maszcie" jakieś 10m nad ziemią...

Ogólnie pytanie jest czy sprzęt którego używam jest ok?

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: kemi73 »

Z Kielc idzie tylko MUX2, ja odbieram Mux3(docelowo ma być Mux1) z Sg bez problemu i z odległości 50 km tyle że mam wzmacniacz LNA-177 zamiast symetryzatora antena to tez Yaga. Znacznie lepiej za to u sąsiadów spisuje się siatka ze wzmacniaczem. Dziwne że bez problemu łapiesz Mux2 który nie dość że jest na kanale 61 to ma znacznie mniejszą moc moze ten rozdzielacz jest przesterowany ?.

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Gravis »

Źle przeczytałeś nie łapię MUXa 2

Mam puszkę z innym sumatorem, czy zmiana na niego plus LNA-177 to dobry pomysł?

EDIT: nie wiem czy dobrze kombinuję

2 anteny a z nich symetyzatory Badmor 21-69 > sumator > z wyjścia wzmacniacz LNA-177 > zasilacz > TV ?

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: kemi73 »

Troszkę inna kolejność Antena -> LNA-177 plus zasilanie -> sumator -> TV. Są co prawda sumatory z możliwością wyprowadzenia zasilania na wzmacniacz ale czy Twój ma taką możliwość to nie wiem.

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Gravis »

Mój sumator to jakiś Badmor S-2 i jak dobrze patrzę, to nie ma nic takiego :( jestem więc zmuszony na to poprzednie rozwiązanie na to wygląda...

No chyba, że ktoś mi powie jak to powinno być podłączone, żeby miało ręce i nogi..

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3795
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: K63 »

Jezeli masz zamiar zastosować przedwzmacniacze przy obydwu antenach, istotne aby sumator umożliwiał ich zasilanie. Ja mam np. taki http://www.dipol.com.pl/sumator_telwizy ... _C0910.htm.

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Gravis »

Szczerze to chyba niechciałbym zmieniać nic z konfiguracji 1 którą podałem - chyba, że jest ktoś kto powie mi - zmień to i to a na bank odbierzesz mux 2 z SG lub z jakiegokolwiek miejsca..

Bartt

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Bartt »

Tak jak pisze kolega kemi73 dla prób poszukiwania sygnału najlepiej zastosować układ:antena+wzmacniacz w puszce antenowej i to kablem bez żadnych rozgałęźników do 1 tv przy którym jest separator i zasilacz. Oczywiście trzeba sprawdzić czy posiadane anteny obsługują pasmo 21-69 lub chociaż 21-60. Ta długa antena 21 elementów obawiam sie że może być na dolny UHF (np. dla kanału 29 TVP2 z Suchej Góry) i wtedy są małe szanse na kanał 61 z SG, może ta 12 el. jest na cały UHF :?: Jeśli na tej długiej antenie dipol pętlowy ma o kilka cm wieksze rozmiary od tego w tej 12 elementowej to jest pewnie tak jak pisałem wyżej (dolny UHF).
Możliwe opcje:
1.Spróbować złapać mux 2 z Suchej Góry (k61) na jednej z tych anten to wtedy automatycznie bedzie też mux3/1 (k42) ale szanse na to są kiepskie bo mux2 z S.G. ma słabiutki sygnał (w Rzeszowie ledwo działa).
2.Spróbować złapać mux2 z Przemyśla (ten sam kanał 61) ale wtedy trzeba dołożyć 2 antenę na MUX1/3 z S.G. lub Rzeszowa (chyba że antena odbierze tyłem :) )
3.J.w. tylko z Kielc (kanał 36), ale obecnie sygnał jest słaby bo trwa modernizacja nadajnika (prace mają skończyć sie 30 września) no i nie wiadomo czy sprawę załatwi 1 antena (kierunki na Rzeszów i Kielce są trochę inne)

Ogólnie proponuje na razie nie kombinować i poczekać na Kielce, jeśli analogi z Kielc (k28 i k38) są z minimalnym śniegiem to jest szansa na mux2 z Kielc po 30 września.

Na koniec uwaga ogólna - zrobienie dobrej instalacji z 1 anteną to na ogół nie problem, ale z 2 antenami tak. Teoretycznie jeśli wzmacniacz masztowy jest blisko anten to można zrezygnować ze wzm. w antenach i zsumować sygnały w tym wzmacniaczu ta jak to jest teraz. Niestety efekty mogą być rózne, bo to co jedna antena odbierze to druga (ustawiona w innym kierunku) popsuje wtedy trzeba stosować pułapki antenowe lub wzm. kanałowe.

Dodatkowo jeśli chodzi o rozgałęznik/sumator - większość przepuszcza napięcie zasilania dlatego separator najlepiej umiescić jeszcze przed rozgałęźnikiem (jesli to mozliwe) w przeciwnym przypadku podajemy nieświadomie zasilanie na wejście antenowe 2 tv co może go uszkodzić. :!:

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Gravis »

Szczerze nie mam pojęcia, jutro cyknę fotki anten i może wtedy coś podpowiecie.. Szczerze to moja pierwsza instalacja tego typu, jakoś z SAT jest łatwiej x)

_chris_

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: _chris_ »

Gravis pisze:Szczerze to chyba niechciałbym zmieniać nic z konfiguracji 1 którą podałem - chyba, że jest ktoś kto powie mi - zmień to i to a na bank odbierzesz mux 2 z SG lub z jakiegokolwiek miejsca..
nikt Ci nie da takich gwarancji.

Ja bym na twoim miejscu na początek wymienił antenę na SG na coś pewnego, z dużym zyskiem na k61. Jeśli sąsiad ma mux-2 na 'siatce', znaczy, że jest o co walczyć.

'Siatki' po prostu, niezależnie od wykonania, zwykle bardzo dobrze sobie radzą sobie na wysokich kanałach, co w przypadku niektórych Yag bywa, jak pokazuje życie, kłopotliwe...

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Gravis »

Sprawa jest tego typu , że wg dvbmaps.eu nie jestem w zasięgu ani SG ani Kielc jak chodzi o MUX2, białe pole...

Także nie wiem czy to jest wykonalne czy totalnie nie.. chyba dam spokój i poczekam do konca roku na Leżajsk.. Jutro cykne fotki anten.

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Gravis »

Tak więc wyglądają anteny na których próbuję cokolwiek złapać... jest ok?

http://img225.imageshack.us/img225/5158/schowek01z.jpg
http://img197.imageshack.us/img197/1244/sam0081z.jpg

Idę kręcić na Kielce .. przemyśl .. kombinować...

EDIT:
Antene ustawiam z GPSem i programem Layar, skierowalem na Kielce i przy wyszukiwaniu kanałów cyfrowych na kanale 35 i 36 tv myślał dosyć intensywnie ale nie znalazł nic.
Jak chodzi o analogi to złapało mi TVP1,2 "powiedzmy" idealnie, ale TVPinfo kiepsko bo pasuje co chwilke ale no złapało. Czyli co polecacie poczekać na po 30 września z tak ustawioną anteną?

Bartt

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Bartt »

Anteny wydają się być ok. Przy czym ta większa nie kojarzy mi się z żadną z typowych polskich konstrukcji :lol: ale wygląda profesjonalnie. A przy okazji na drugim foto widać że maszt jest chyba pochylony w dół, co jest raczej nie wskazane. Jeśli już to lekko w górę. Trzeba też pamiętać że im dłuższa antena tym bardziej wymaga precyzyjnego ustawienia - minimalne odchylenie i brak sygnału.

Być może nowy system antenowy z Kielc ruszy jutro bo podczas najbliższej nocy ma być 2 godzinna przerwa ;).

ole

DVB-T z Suchej Góry

Post autor: ole »

Lokalizacja Lesko odległość od nadajnika około 60 Km stara antena śiatkowa+ wzmacniacz wystawiona za okno, tv sony kdl wyszukał 6 programów. tvp-1.vp-2.itd, antena skierowana na Krosno.

Bartt

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Bartt »

Gravis pisze:Tak więc wyglądają anteny na których próbuję cokolwiek złapać... jest ok?

http://img225.imageshack.us/img225/5158/schowek01z.jpg
http://img197.imageshack.us/img197/1244/sam0081z.jpg

Idę kręcić na Kielce .. przemyśl .. kombinować...

EDIT:
Antene ustawiam z GPSem i programem Layar, skierowalem na Kielce i przy wyszukiwaniu kanałów cyfrowych na kanale 35 i 36 tv myślał dosyć intensywnie ale nie znalazł nic.
Jak chodzi o analogi to złapało mi TVP1,2 "powiedzmy" idealnie, ale TVPinfo kiepsko bo pasuje co chwilke ale no złapało. Czyli co polecacie poczekać na po 30 września z tak ustawioną anteną?
Kielce już ruszyły z nowego systemu antenowego na 36 kanale (zresztą analogi też się poprawiły).
U mnie działają bardzo dobrze :) proponuje przetestować.
Może na jednej antenie odbierzesz MUX3 z Baranówki (35k) i MUX2 z Kielc (36k) ;) .

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Gravis »

Wiec sprawa ma się tak... byłem dziś, kręciłem antenką i...

Za rozgałęźnikiem mam 2 tv. Jeden z nich ma wzmacniacz do gniazdka wpięty z kablem do tv, a drugi jest bez.

Na tym bez jest siła sygnału 100 ( i nie skacze ) tylko poziom błędów potrafi skakać niemiłosiernie 0 - 1000 i nie idzie patrzeć.. podejrzewam, że to przez ten "maszt" bo buja anteną jak się dobrze przyjrzeć...

Na tym tv ktory jest ze wzmacniaczem siła sytnalu okolo 64 i skacze do 0 jak i poziom błędów, ogólnie nie wiem czego ale jest gorzej jak przy tv gdzie nie ma tego wzmacniacza, ale to chyba wszystko przez tą antenę, że się rusza.

Dobrze kombinuje?

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: bogdanzieba »

Docelowo z Suchej Góry jaka ma być moc nadajnika?

Bartt

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Bartt »

bogdanzieba pisze:Docelowo z Suchej Góry jaka ma być moc nadajnika?
Jedyna znana docelowa moc dla S.G. jest dla MUX2: 50kW i kanał 32 ale to dopiero od 2014 :(

Zawsze powtarzam, że dla mnie dziwne jest to, że Solina/G. Jawor ma wystartować do końca tego roku z docelową mocą i kanałem (32k 20kW) a Sucha Góra nie nadaje na tym kanale tylko na tym nieszczęsnym 61 który dla wielu z Podkarpacia jest nieosiągalny :evil: .
Czy stacjom nadającym w MUX2 nie zależy na jak największym zasięgu :?: .

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Gravis »

A ktoś ma pojęcie gdzie leży mój problem? Czy to aby tylko ta nieszczęsna lekko gibająca się antena?

Wczoraj jeszcze zakręciłem to wszystko bez wzmacniacza na Sumatorze S-2, ale wtedy nie łapało już całkiem nic. A na tym wzmacniaczu który mam to siła sygnału 100 i poziom błędów skaczący 0 - 1000, że nie da się oglądać..

_chris_

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: _chris_ »

Gravis pisze:A ktoś ma pojęcie gdzie leży mój problem? Czy to aby tylko ta nieszczęsna lekko gibająca się antena?
przy dalekim odbiorze stabilny maszt, a zwłaszcza przy długich antenach (Yaga, ATX, etc) to podstawa. Po prostu w takich przypadkach dokładność ustawienia anteny jest wymagana zwykle do pojedynczych stopni, a gibanie to może być dużo więcej niż pojedyncze stopnie.
Ale raczej nie to jest twoim głównym problemem.
Gravis pisze:Wczoraj jeszcze zakręciłem to wszystko bez wzmacniacza na Sumatorze S-2, ale wtedy nie łapało już całkiem nic. A na tym wzmacniaczu który mam to siła sygnału 100 i poziom błędów skaczący 0 - 1000, że nie da się oglądać..
to już wyżej było pisane, że próby w takim przypadku przeprowadza się w układzie: ANTENA (WZMACNIACZ) ---> JEDEN ODBIORNIK.

Twoim problemem jest brak stabilnego odbioru mux-2, więc to musisz na początek dokonać. A potem to można dopiero sumować z inną anteną i dzielić na więcej odbiorników.

Przede wszystkim systematyczność i próbny - lub telefon po instalatora...
Gravis pisze:Za rozgałęźnikiem mam 2 tv. Jeden z nich ma wzmacniacz do gniazdka wpięty z kablem do tv, a drugi jest bez.
to masz jeszcze jakiś inny wzmacniacz, poza tym sumującym?

Jeszcze co do ustawiania anteny - ustawienie na azymut nadajnika to pierwszy krok. Natomiast finalnie, ZAWSZE ustawia się kierunek anteny na max jakości odbieranego sygnału. Związane jest to z tym, że zwykle na dalekim odbiorze odbiera się kilka sygnałów z danego nadajnika - bezpośredni i odbite. A czasami są tylko odbite. Więc właśnie ustawiając antenę dokonuje się takiej dysproporcji poszczególnych sygnałów, żeby otrzymać max jakości (nie poziomu!)

Ta długa antena nie wygląda mi ze zdjęcia na taką, która by pracowała do k69, więc w moim odczuciu z k61 z Suchej na tej antenie to raczej nierealna sprawa. Co do krótszej, to też nie wygląda do pracy powyżej k60, więc z Suchą byłoby pewnie podobnie.

Pozostawałby Święty Krzyż albo wymiana anteny na k61 z SG.

****************************************************

A trochę bardziej konstruktywnie: robiłeś próby:

1. długa antena -> kabel ->jeden TV (ze zwykłą wtyczką antenową)?
2. długa antena -> wzmacniacz ->jeden TV?

To samo z krótszą anteną?

Zablokowany