Kierunkowość nadajnika

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Anteny Dokólne - używanie anteny kierunkowej

Post autor: giaur500 »

Co rozmiesz przez pojęcie "lepszy"? Dobry odbiór to stabilny odbiór. Mam stabilny odbiór i mi wystarczy. Obraz będzie taki sam gdy siła jest 40 i 90%. Po co mam płacić za inną antenę? Analogu nie oglądam.

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: Anteny Dokólne - używanie anteny kierunkowej

Post autor: kuku1234 »

Robert03 pisze: Przy tak małej odległości od nadajnika: 10-30km. Odbiór powinieneś mieć idealny bez wzmacniaczy nawet na najtańszej siatce. Jeśli masz szum w analogu ze wzmacniaczem i tak słaby poziom sygnału dla DVB-T to powody mogą być 3:
- Kiepska antena ( do tego kiepski wzmacniacz który się wzbudza od lokalnych zakłóceń powodując dodatkowe zakłócenia i pogorszenie odbioru).
- Bardzo mała moc nadajnika (0,5, 1 kW max.).
- Bardzo trudne warunki odbioru ( antena nie "widzi" nadajnika, przeszodą są budynki, gęste drzewa: park,las itp.; ukształtowanie terenu).

Skąd wiesz jaki miałbyś odbiór gdybyś zastosował antenę kierunkową wieloelementową bez wzmacniacza ?
Ja obstawiam że odbiór były lepszy.
Przy dobrych warunkach i 30 km odleglosci, na siatce bez wzmacniacza musisz miec nadajnik o mocy przynajmniej ok. 100KW, zeby w miare dobrze odebrac analog, a cyfrowy stabilny przynajmniej z 70-80.

MateuszNTC

Re: Anteny Dokólne - używanie anteny kierunkowej

Post autor: MateuszNTC »

Tylko że ta antena siatkowa którą próbuję kupić ,nie kosztuje 100 zł ,tylko 140 Zł. - Więc duży wydatek?
A Wzmacniacze są nisko szumowe - Więc mniej zakłóceń.

Tylko że antenę którą szukałem jest w Media Markcie ,nie ma tam anten typu Yagi ,jedna jest Antena 100 km a druga 140 km - Więc inwestowałem w tą drugą.

http://www.youtube.com/watch?v=fcB10JYV1qA - Film jak złapał z regionu Dolnośląskiego kilka kanałów na telewizji naziemnej analogowej - Antena 140 km. Więc chyba szansa jest na analogowej na cyfrowej gorzej lub nie.

@Maciey Kupię ale tylko na próbę 14 dni - nie uda się złapać to zwrócę.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Anteny Dokólne - używanie anteny kierunkowej

Post autor: Robert03 »

giaur500 pisze:Co rozmiesz przez pojęcie "lepszy"? Dobry odbiór to stabilny odbiór. Mam stabilny odbiór i mi wystarczy. Obraz będzie taki sam gdy siła jest 40 i 90%. Po co mam płacić za inną antenę? Analogu nie oglądam.
Nie masz nic płacić. Jeśli odbiór masz stabilny to jest w porządku. Tylko że na tych siatkach w tak bliskiej odległości stabilny odbiór powinien być bez wzmacniacza. Pytanie czy u Ciebie jest stabilny odbiór sygnału użytecznego czy zakłóceń.
Generalnie chcę powiedzieć że czasem warto się zastanowić i nie kupować na ślepo siatki ze wzmacniaczem. Niestety wielu tak robi a potem piszą na forach o problemach z odbiorem. W cenie byle jakiej siatki ze wzmacniaczem mozna kupić lepszą antenę yagi bez wzmacniacza i nie narażać się na przesterowania i niepotrzebne spadki sygnału i generowanie własnych zakłóceń.
Odbiór czystego analogowego obrazu na przeciętnej siatce w normalnych warunkach z nadajnika o mocy około 100kW w odległości 30km jest możliwy nawet po rozdzieleniu sygnału za anteną na 2 telewizory przy pomocy rozgałęźnika pasywnego BEZ wzmacniacza.

kiltel
Posty: 113
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 00:46
Miejscowość: Kadzidło
Odbiornik: HY4001
Instalacja antenowa: Dipol 15/5-12/21-48
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Ostrołęka / Ławy

Re: Anteny Dokólne - używanie anteny kierunkowej

Post autor: kiltel »

Ja na siatce ze wzmacniaczem lna-177 mam stabilny odbiór mux-2 (100 kw) z Olsztyna w odległości 100 km. Czekam na uruchomienie na dniach mux-3 w Olsztynie z mocą 2,5 kw bo jestem ciekawy czy uda mi się to odebrać przy pomocy tej samej anteny siatkowej.
Ostatnio zmieniony 20 października 2011, o 21:19 przez kiltel, łącznie zmieniany 1 raz.

MateuszNTC

Re: Anteny Dokólne - używanie anteny kierunkowej

Post autor: MateuszNTC »

Mam pytanie.

Jak obliczyć ile ma kilometrów ma wzmacniacz np.33 dB - jak to się mierzy i o co w tym chodzi?
Proszę o wytłumaczenie.

Pewnie myślę o zakupie anteny kierunkowej niż siatkowej.

Antena do telewizji naziemnej Opticum AX 1000

Znalazłem taką antenę kierunkową: Antena to Opticum-AX 1000

Czy jest dobra?
Ile może odbierać kilometrów?

Lub może która antena jest lepsza do max.150 zł.

ANTENA KIERUNKOWA OPTICUM AX 1000 DVB-T UHF

I jeszcze o co chodzi z tym zyskiem w dB jak 13 dB to do 50 KM więc 16,5 dB to do ilu jest maksymalnie.
I o co chodzi z F/B dB proszę o wytłumaczenie.

Dziękuje za odpowiedź.

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: Anteny Dokólne - używanie anteny kierunkowej

Post autor: kuku1234 »

Maximum, opticum, synaps to jest jedna i ta sama pewnie chinszczyzna. Ja na niej dzialam bez zasilacza z dwoch miejsc w GOPie. Dla przykladu, z lepszego z tych miejsc, z dobrymi warunkami terenowymi, lapie mi nadajnik na Frydku Mistku z sila bodaj okolo 60% z odleglosci 103,5km.

_chris_

Re: Anteny Dokólne - używanie anteny kierunkowej

Post autor: _chris_ »

Robert03 pisze:Pytanie czy u Ciebie jest stabilny odbiór sygnału użytecznego czy zakłóceń.
dobre... :D
Robert03 pisze: W cenie byle jakiej siatki ze wzmacniaczem mozna kupić lepszą antenę yagi bez wzmacniacza i nie narażać się na przesterowania i niepotrzebne spadki sygnału i generowanie własnych zakłóceń.
nie ma się co kłócić. W końcu o tym, jaka antena będzie optymalna decydują warunki odbioru w danym miejscu.

W znakomitej większości wypadków będzie to pasywna kierunkowa czy logarytm ewentualnie pasywna siatka, a czasami trzeba dodać wzmacniacz, niezależnie od typu anteny, i już. Wzmacniacz to nie jest jakieś TABU w DVB-T, tylko trzeba go z głową użyć.

I jeszcze jedna uwaga. Przy montażu Yagi na balkonie to ona najczęściej przestaje już być tak kierunkowa...

MateuszNTC

Re: Anteny Dokólne - używanie anteny kierunkowej

Post autor: MateuszNTC »

Antena SYNAPS UHF kierunkowa
Antena do telewizji naziemnej Opticum AX 1000
OMEGA8 - antena naziemna UHF, kanały E21-E69, zysk 16dB, F/B 32dB
Czy lepiej kupić tą antenę siatkową ryniak.

Chciałbym dowiedzieć która jest najlepsza antena do odbioru powyżej 100/120 km i jaką kupić z tych trzech.Szesnaście dB to ile tak kilometrów odbiera.Czy w tych Antenach kierunkowych są symetryzatory.

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: Anteny Dokólne - używanie anteny kierunkowej

Post autor: kuku1234 »

Pierwsze dwie to jest jedno i to samo. Ta druga jedynie powinna byc tansza, bo jest spakowana w mniejsze pudelko. Symetryzator w nich jest.

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: Anteny Dokólne - używanie anteny kierunkowej

Post autor: lpf1972 »

MateuszNTC pisze: Chciałbym dowiedzieć która jest najlepsza antena do odbioru powyżej 100/120 km i jaką kupić z tych trzech.Szesnaście dB to ile tak kilometrów odbiera.Czy w tych Antenach kierunkowych są symetryzatory.
Pierwsze i podstawowe pytanie to jaki jest poziom sygnału w Twojej lokalizacji. To ocenisz wstępnie i bez ponoszenia kosztów na stronie http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html

Wróćmy do podstaw. 16dB a właściwie dBi przy oznaczeniu parametrów anteny oznacza ni mniej ni więcej tylko tyle, że sygnał odbierany rozpatrywaną anteną jest o 16dB większy w porównaniu do teoretycznej anteny izotropowej dla której to zysk energetyczny wynosi 0dBi.

Jako że antena izotropowa to czysta teoria, a mówimy o antenach rzeczywistych, to (nie wdając się w szczegóły) od wartości podanej w dBi odejmujemy 2dB i mamy wartość zysku anteny dla rzeczywistych warunków (dBd)

Przekładając to wszystko na język strawny dla przeciętnego "Kowalskiego" - 16dBi oznacza że w porównaniu do anteny izotropowej sygnał na wyjściu anteny będzie miał 40 krotnie wyższą wartość. A jeśli mówimy o rzeczywistych antenach, zysk takiej anteny będzie 25 razy większy (ok 14dB) od zwykłego dipola półfalowego.

I wreszcie najważniejsze, bo praktycznie. Jeżeli w twojej lokalizacji występuje sygnał o natężeniu np. -66dBm, a głowica twojego odbiornika akceptuje sygnał dla modulacji 64QAM o wartościach z zakresu -78.5dBm~-8.75dBm, to wystarczy Ci instalacja złożona z najprostszej anteny Yagi (jej zysk to ok 5dBi czyli 3dBd) wyposażonej w symetryzator (ok 1,5dB tłumienia), kabel antenowy (tłumienie ok 2dB na każde 10mb kabla) i wtyczkę do telewizora (ok 1dB tłumienia). Przy takim zestawie (kabel 10mb), na wejściu do TV masz sygnał o mocy:
-66dBm + 3dB - 1,5dB - 2dB - 1dB = -67,5dBm

Zasadniczo powinno to wystarczyć do zapewnienia prawidłowego odbioru (rzeczywisty przykład z mojej lokalizacji - ok 35km od nadajnika o mocy 15kW ERP).

Wzmacniacz antenowy, można użyć co najwyżej do skompensowania strat w przesyle sygnału w kablu i na złączach. Jeżeli sygnał jest za słaby lub nieoznaczenie mały to wzmacniacz nie ma czego wzmacniać (no chyba że szumy docierające do anteny).

Podsumowując, żadem magik nie powie ci ile "decybeli ma mieć antena" żeby zapewnić dobry odbiór w określonej ilości km od nadajnika w rzeczywistych warunkach, bo może się okazać, że nawet i ATX-91 nie będzie wystarczająca.

Specjalistów od anten przepraszam za skróty myślowe i ewentualne błędy.

I jeszcze jedna uwaga... Dlaczego producenci anten podają zysk anteny w dBi a nie w dBd? Bo 16dbi lepiej brzmi niż 14dBd, a (cytując klasyka) "ciemny lud to kupi".

MateuszNTC

Re: Anteny Dokólne - używanie anteny kierunkowej

Post autor: MateuszNTC »

Czyli ta druga Opticum AX 1000 jest silniejsza.
I może złapać dalekie nadajniki?

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: Anteny Dokólne - używanie anteny kierunkowej

Post autor: lpf1972 »

Sukcesu Ci nie wróżę, aczkolwiek masz szansę na odbiór z tej lokalizacji. Wszystko zależy od lokalnych warunków u Ciebie.
Na pocieszenie - gdy jakiś czas temu nocą, na godzinę padło Chwaszczyno, to tyłem swojej ASR860P25 odebrałem MUX3 Wawa/Raszyn (280km) i Płock/Rachocin (160km)- odbiór był mało stabilny. Gdy Chwaszczyno powróciło odbiór z tych lokalizacji zniknął (nałożyły się zakłócenia).

MateuszNTC

Re: Anteny Dokólne - używanie anteny kierunkowej

Post autor: MateuszNTC »

Pewnie pozostanę na tej starej antenie siatkowej z symetryzatorem ,chociaż moja antena ma 80/100 km ale coś z niej szczęśliwiej odbieram tylko mam jedyny problem ,dlaczego na mojej starej antenie z symetryzatorem na kanale 55 co 5 minut pojawiają się piksele nie przerywa dźwięku ani nie ma napisu brak sygnału. Antena jest na wewnątrz balkonu - Czy ruszać ją czy lepiej założyć na zewnątrz. Antena odbiera z PKin czy lepiej ustawić antenę na Raszyn.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Anteny Dokólne - używanie anteny kierunkowej

Post autor: Puma »

Przestań mówić o antenach w kilometrach zasięgu bo to nie ma sensu, nikt nie wie jakie masz lokalne warunki odbioru... sprzedawcy to wiadomo wciskają kit aby tylko sprzedać.

Jak masz pixeloze to pewnie odbiór masz na granicy, za słaba antena lub coś Ci zakłóca odbiór.

Ps. Uzupełnij wreszcie swój profil na forum o odpowiednie wiadomości, klikasz u góry w panel użytkownika i uzupełniasz pola w swoim profilu.

_chris_

Re: Anteny Dokólne - używanie anteny kierunkowej

Post autor: _chris_ »

MateuszNTC pisze:Antena odbiera z PKin czy lepiej ustawić antenę na Raszyn.
A skąd wiesz, że to PKiN? A nie oba na raz?
MateuszNTC pisze:czy lepiej ustawić antenę na Raszyn.
ustawić tak, aby mieć najlepszą możliwą jakość sygnału i stabilny odbiór.
MateuszNTC pisze:ale coś z niej szczęśliwiej odbieram
powinieneś odbierać nie coś, ale dwa pełne mux-y oraz Polsat HD i TVN+1.
MateuszNTC pisze:tylko mam jedyny problem ,dlaczego na mojej starej antenie z symetryzatorem na kanale 55 co 5 minut pojawiają się piksele nie przerywa dźwięku ani nie ma napisu brak sygnału.
normalka - lokalizacja, jakość instalacji odbiorczej i ustawienie anteny...
MateuszNTC pisze:Pewnie pozostanę na tej starej antenie siatkowej z symetryzatorem ,chociaż moja antena ma 80/100 km
... gdybyś tak w kółko nie pisał o tych kilometrach, a poczytał trochę forum, to byś wiedział, co zrobić ze swoją instalacją, aby przynajmniej Warszawę próbować odbierać stabilnie.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Anteny Dokólne - używanie anteny kierunkowej

Post autor: Robert03 »

MateuszNTC pisze:Pewnie pozostanę na tej starej antenie siatkowej z symetryzatorem ,chociaż moja antena ma 80/100 km ale coś z niej szczęśliwiej odbieram
Tak Twoja antena ma 80/100 km tylko że jakoś dziwnym trafem nie potrafi odebrać Warszawy z odległości 10-20km :lol:

MateuszNTC

Re: Anteny Dokólne - używanie anteny kierunkowej

Post autor: MateuszNTC »

_chris_ napisał:A skąd wiesz, że to PKiN? A nie oba na raz?

Odpowiedź:Bardziej to myśląc to na Raszyn lepiej odbiera niż na PKiN.
I ostatnie pytanie ,czy można do tej starej anteny z symetryzatorem zastąpić wzmacniacz LNA-177 30 dB?

DVBManiak

Re: Anteny Dokólne - używanie anteny kierunkowej

Post autor: DVBManiak »

Można, tylko podłącz zasilacz.

Awatar użytkownika
derwalski
Posty: 80
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Bravia W4000/LV5HDeluxe/Wiwa HD-90/Opticum HD TS 9600
Instalacja antenowa: 11 el. Y-U
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żółwieniec/Śrem

Re: Anteny Dokólne - używanie anteny kierunkowej

Post autor: derwalski »

Antena 140 km. Takich nie ma nawet Armia Czerwona.

Zablokowany