antena zewnętrzna na 5 V

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: Kpc21 »

To podłącz ją tak żeby separator antenowy (czyli wtyczka z dołączonym zasilaczem) znalazł się między anteną a gniazdami.

Maki321

Wzmacniacz sygnału zasilany z tunera (5V)

Post autor: Maki321 »

jaki polecacie wzmacniacz tak, aby działał przy napięciu 5V?
1. Triax AFA-MIKRO
http://www.triax.com/AntennaSystems/Ter ... %7D&Tab=04
wzm. 12dB/szumy wł.2,3dB ~35zł
2. Wzmacniacz antenowy AP-109M
http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B4013.htm
29dB/4dB (ale jak będzie działał przy 5V?) ~20zł
3. Aktywny dipol Maximus
http://www.rajsat.pl/index.php?H=400&in ... egoria_p=3
14dB/2db ~50zł

wzmacniacz zamierzam zamontować wewnątrz (rozdzielnia) na odcinku łączenia dwóch kabli (jakieś 9m od anteny i 8m od tunera)


Antena na której odbieram to Opticum AX1000+, mając ją przed oczami i porównując do zdjęć, polecanej anteny Maximus UHF200 jestem niemal pewien, że jest to sama antena, tylko, że w innym kartonie (chińszczyzna).

Poprzednio testowałem sygnał na siatce to miałem niestabilny odbiór 20%-100%. Zakładając to antenę, kładąc lepszy kabel miałem nadzieje na dobry, stabilny obraz. Po założeniu tej anteny mam lepszy odbiór, niestety nadal są sporadyczne spadki do 40% powodujące przecinanie obrazu.
Rozwiązaniem mam nadzieje, że będzie jakiś wzmacniacz, ile dB będzie wystarczające?

_chris_

Re: Wzmacniacz sygnału zasilany z tunera (5V)

Post autor: _chris_ »

Maki321 pisze:jAntena na której odbieram to Opticum AX1000+, mając ją przed oczami i porównując do zdjęć, polecanej anteny Maximus UHF200 jestem niemal pewien, że jest to sama antena, tylko, że w innym kartonie (chińszczyzna).
nie "taka sama", a "bardzo podobna".
Maki321 pisze:Rozwiązaniem mam nadzieje, że będzie jakiś wzmacniacz, ile dB będzie wystarczające?
zasadą jest, że o jak najmniejszym wzm0cnieniu. Ale, ponieważ nie wiadomo, jakiej natury zakłócenia wywołują te spadki, to ja bym powiedział to: http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_masz ... R82003.htm. Ten Trax też wygląda nieźle.

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: Mirek71 »

zamierzam kupić antenkę którą doradził mi kolega adac
"jako extras podrzucę ciekawą antenkę do montażu za oknem, coś w sam raz dla Ciebie: Maximum DA 6000, mała antenka aktywna na 5 v , możesz spróbować ..."
- czy nie będzie problemu jak będą do niej podłączone dwa dekodery stb z napięciem 5 v (wiwa hd 90 lub maximum 102 ) ??? tj czy to jakoś nie będzie się gryzło ... tj czy wystarczy że z 1 tunera pójdzie napięcie do anteny a drugi będzie miał to napięcie wyłączone i czy można w tunerach je wyłączyć ???
i czy takie anteny (zasilane 5 V) są podatne na burzę ??? i wtedy czy również tunerowi stb też się dostanie :mrgreen:
i czy taka antena musi widzieć maszt mam ok 15 km ??? czy nadaje się do odbioru z odbić ???

_chris_

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: _chris_ »

Mirek71 pisze:i czy taka antena musi widzieć maszt mam ok 15 km ??? czy nadaje się do odbioru z odbić ???
powinna, ale nie musi. Można odbierać z odbić. Ale, przy 15km to faktycznie powinien być odbiór na antenie pasywnej. Może to są zakłócenia z mieszkania lub od sąsiadów? Gdzie masz tę antenę zawieszoną?
Przy takiej odległości od nadajnika, jeśli są tam nadawane dodatkowo silne analogi (lub są z innego nadajnika) łatwo przesterować wzmacniacz.
Mirek71 pisze:- czy nie będzie problemu jak będą do niej podłączone dwa dekodery stb z napięciem 5 v (wiwa hd 90 lub maximum 102 ) ??? tj czy to jakoś nie będzie się gryzło ... tj czy wystarczy że z 1 tunera pójdzie napięcie do anteny a drugi będzie miał to napięcie wyłączone i czy można w tunerach je wyłączyć ???
napięcie podaje się ZAWSZE z jednego źródła (tu z dekoder). W jednym włączasz, w drugim wyłączasz. Jeśli podłączone są do anteny poprzez rozdzielacz, to musi być to rozdzielacz z przenoszeniem zasilania.
Mirek71 pisze:i czy takie anteny (zasilane 5 V) są podatne na burzę ??? i wtedy czy również tunerowi stb też się dostanie :mrgreen:
na burzę, a mówiąc dokładniej na bezpośrednie (lub w bliskiej odległości) trafienie wyładowania (pioruna) w antenę nic nie jest odporne. Przy bezpośrednim idzie zwykle z dymem dekoder + TV, a jak piorun jest sprytny to jeszcze parę rzeczy na dokładkę...

Jedyne w miarę pewne zabezpieczenie to odłączenie anteny od odbiorników. Można też dać zabezpieczenie przeciwprzepięciowe (np. coś takiego: http://www.dipol.com.pl/zabezpieczenie_ ... R48602.htm), ale to może ochronić tylko w przypadku uderzenia w pewnej odległości od anteny.

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: Mirek71 »

dzięki chris co do burzy mam już jasność :D
antenkę chcę dopiero kupić powieszę na balkonie - 8 piętro i jak pisałem nie widzi nadajnika ale wokół jest kilka wysokich bloków więc jakieś odbicia chyba wchodzą w gre...
a co do zasilania 5 v z tunerów to czy zasilanie pójdzie do anteny z tunera przez gniazdko rtv i wzmocnienie z anteny będzie docelowo wzmacniać sygnał w całej domowej instalacji rtv poprowadzonej po gniazdkach szeregowo (w ostatnim pokoju mam gniazdko końcowe i do niego podłączę 2 tuner) ? :mrgreen:
mam w pokojach przedłużacze z zabezpieczeniem burzowym do których podłączony jest sprzęt rtv - czy toto uchroni bardziej mój sprzęt niż wymienione przez ciebie zabezpieczenie z dipola ???

_chris_

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: _chris_ »

Mirek71 pisze:antenkę chcę dopiero kupić powieszę na balkonie - 8 piętro i jak pisałem nie widzi nadajnika ale wokół jest kilka wysokich bloków więc jakieś odbicia chyba wchodzą w gre...
ja bym jednak wziął UHF-200. Ale, jeśli to ma być odbiór z odbić, to w ogóle pomyślałbym nad DigitMAX HD Telemora, ewentualnie logoperiodycznej lub zwykłej 'siatce'. Takie anteny zwykle lepiej się sprawują w tak marnych lokalizacjach i przy montażu na balkonie od anten silnie kierunkowych.

Jakiś odbiór to w ogóle w tej chwili masz, sprawdzałeś jakoś?
Mirek71 pisze:a co do zasilania 5 v z tunerów to czy zasilanie pójdzie do anteny z tunera przez gniazdko rtv i wzmocnienie z anteny będzie docelowo wzmacniać sygnał w całej domowej instalacji rtv poprowadzonej po gniazdkach szeregowo (w ostatnim pokoju mam gniazdko końcowe i do niego podłączę 2 tuner) ?
ano, w przypadku gniazd szeregowych wzmacniacz bywa potrzebny.

Gniazda RTV typowo nie przepuszczają napięcia zasilającego wzmacniacz, więc i tak musiałbyś mieć dodatkowy zasilacz antenowy wpięty PRZED pierwszym gniazdem (tym przelotowym).
Chcąc wykorzystać zasilanie +5V z dekodera musiałbyś zamienić to pierwsze gniazdo RTV przelotowe na rozdzielacz 1/2 z przenoszeniem zasilania w jednej gałęzi (albo w dwu).
Mirek71 pisze:mam w pokojach przedłużacze z zabezpieczeniem burzowym do których podłączony jest sprzęt rtv - czy toto uchroni bardziej mój sprzęt niż wymienione przez ciebie zabezpieczenie z dipola ???
masz na myśli przedłużacze, do których wpinasz kable zasilające ~230V? To zupełnie inna sprawa, one zabezpieczają przed przepięciami przychodzącymi poprzez sieć energetyczną 230V. Ten dipolowski zabezpiecza przed przepięciami przychodzącymi od strony anteny, więc to całkowicie niezależna historia.

Nie zawadzi mieć oba.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: Robert03 »

_chris_ pisze: Jedyne w miarę pewne zabezpieczenie to odłączenie anteny od odbiorników. Można też dać zabezpieczenie przeciwprzepięciowe (np. coś takiego: http://www.dipol.com.pl/zabezpieczenie_ ... R48602.htm), ale to może ochronić tylko w przypadku uderzenia w pewnej odległości od anteny.
Każda antena która znajduje się ponad dachem powinna być uziemiona - jak to mamy możemy mówić o kolejnych zabezpieczeniach: takich które polecił _chris_ .
Najlepiej jak metalowy maszt podłączony jest do instalacji odgromowej budynku.
W przypadku nieuziemienia masztu antenowego spalenie odbiornika to tylko kwestia czasu i będzie to najmniejsza strata na jaką się narażamy użytkując taką instalację. Wcale pioruny nie muszą nam uderzać w dom czy antenę. Pozatym uziemiając maszt antenowy znacznie zmniejszamy szanse na to że "przywali nam w antenę (maszt)".
Dodatkowo konstrukcja anteny tzw. "zwarta dla DC" także zmniejsza prawdopodobieństwo uszkodzenia urządzeń podłączonych do tej anteny. Pamiętajmy że taka możliwość istnieje nawet wtedy kiedy burza jest daleko od nas.
Zwolnione z uziemiania są tylko takie instalacje antenowe w których antena nie "wystaje ponad dach" budynku: np. znajduje się na balkonie.

Jeśli chodzi o wszelkiego typu listwy "przepięciowe" to należy pamiętać że one spełniają swoje zadanie tylko w przypadku gdy są podłączone do instalacji zerowanej lub instalacji z trzecim przewodem tzw. PE (do tzw. "gniazdka z bolcem"). Jeśli takowego nie mamy taka listwa może narobić nam więcej szkody niż pożytku i nie różni się zasadniczo od zwykłego przedłużacza z wyłącznikiem.

Maki321

Re: Wzmacniacz sygnału zasilany z tunera (5V)

Post autor: Maki321 »

_chris_ pisze:zasadą jest, że o jak najmniejszym wzm0cnieniu. Ale, ponieważ nie wiadomo, jakiej natury zakłócenia wywołują te spadki, to ja bym powiedział to: http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_masz ... R82003.htm.
odwiedziłem dzisiaj osobiście Warszawski oddział Dipol i niemal to samo powiedział mi sprzedawca. Nie wiadomo co zakłóca sygnał i wzmacniacz raczej może nie pomóc. Spróbuje z najsłabszym, Triax'em, jak nie to zwrócę i poczekam na nadajnik z Ostrołęki. W każdym, bądź razie, dzięki za porady.

PS> Gdzie lepiej założyć wzmacniacz, zaraz przy wyjściu z symetryzatora?, czy może 8m od anteny - miejsce łączenia dwóch kabli (kable różnych producentów)?

_chris_

Re: Wzmacniacz sygnału zasilany z tunera (5V)

Post autor: _chris_ »

Maki321 pisze:PS> Gdzie lepiej założyć wzmacniacz, zaraz przy wyjściu z symetryzatora?, czy może 8m od anteny - miejsce łączenia dwóch kabli (kable różnych producentów)?
I znowu - co do zasady wzmacniacz powinno się instalować jak najbliżej źródła sygnałów czyli wyjścia anteny. Jednakże, czasami w obliczu silnych zakłóceń, lepszym miejscem na montaż może być oddalony punk od anteny. Tu już tylko eksperymentowanie pozostaje :D

Ja, żeby nie komplikować sobie niepotrzebnie życia, zacząłbym od zamontowania wzmacniacza w miejscu połączenia kabli. Gdyby coś było nie tak, wtedy trzeba go spróbować bezpośrednio przy antenie lub przy TV.

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: lpf1972 »

Robert03 pisze:Pozatym uziemiając maszt antenowy znacznie zmniejszamy szanse na to że "przywali nam w antenę (maszt)".
Można nieco szczegółów i odniesień do literatury fachowej? Chyba się kolega nieco zagalopował z taką tezą. Ochrona odgromowa masztu jest bardzo wskazana, ale nie ma nic wspólnego ze "zmniejszeniem szans na przywalenie w maszt".


Poniższe to już tematyka na forum elektroenergetyczne. Ale dodam od siebie "prostując" terminologię:
Robert03 pisze:Jeśli chodzi o wszelkiego typu listwy "przepięciowe" to należy pamiętać że one spełniają swoje zadanie tylko w przypadku gdy są podłączone do instalacji zerowanej...
Instalacja zerowana to nieprawidłowe pojęcie. Kolega zapewne ma na myśli układ sieciowy TNC w którym przewód "niebieski" jest przewodem neutralnym i jednocześnie pełni rolę ochronnego - tzw. przewód PEN. W gniazdku zasilającym "niebieski" podłączany jest do bolca i stąd mostek do styku "neutralnego" w gniazdku (o ile jesteśmy włączeni do sieci w układzie TNC!!!)
Robert03 pisze:...lub instalacji z trzecim przewodem tzw. PE (do tzw. "gniazdka z bolcem").
Kolega zapewne ma na myśli układ sieciowy TNS z osobnym przewodem ochronnym PE
lub
układ sieciowy TT z osobno wykonanym uziemieniem ochronnym niezależnym od uziemienia wykonanego dla instalacji odgromowej i nie połączonym z przewodem neutralnym.
Robert03 pisze:Jeśli takowego nie mamy taka listwa może narobić nam więcej szkody niż pożytku i nie różni się zasadniczo od zwykłego przedłużacza z wyłącznikiem.
Taka listwa bez bolca podłączonego do przewodu ochronnego PE działa jak zwykły przedłużacz i szkody sama z siebie przy wyładowaniu nie narobi.
_chris_ pisze: Jedyne w miarę pewne zabezpieczenie to odłączenie anteny od odbiorników. Można też dać zabezpieczenie przeciwprzepięciowe (np. coś takiego: http://www.dipol.com.pl/zabezpieczenie_ ... R48602.htm), ale to może ochronić tylko w przypadku uderzenia w pewnej odległości od anteny.
Zdania na temat tego rodzaju zabezpieczeń są bardzo podzielone, a zastosowanie tego wymaga dodatkowo dobrego uziemienia ekranu przewodu koncentrycznego, np. za pomocą czegoś takiego:
Obrazek
Aby przybliżyć temat zachęcam do lektury choćby tego postu z forum elektroda.pl.

Sorry za OT, ale bezpieczeństwo to ważna rzecz.

magart

Antena cyfrowa, a zasilanie

Post autor: magart »

Witam,
Zastanawia mnie jedna sprawa odnośnie anten. Jak wiemy, do odbioru tv cyfrowej wystarcza normalna stara "analogowa" instalacja antenowa. Oczywiście tu i tam ludziska poczuli interes i wciskają na prawo i lewo stare anteny z nowymi naklejkami twierdząc że to taka antena się najlepiej nadaje. A, że świadomość ludzi jest jaka jest, więc interes się kręci.
Niemniej dziwi mnie to że porządne firmy takie jak np. telmor robią podobne "przekręty". Ich sztandarowy produkt niegdys z czerwonym logiem zamienili na nowy niebieski z napisem i jest "cyfyzacja"! Mam poprzedni (czerwony) model i jestem bardzo zadowolony zarówno z analoga, jak i teraz, cyfry. Nie wiem, może faktycznie elektronika w tej nowej niebieskiej jest jakaś lepsza do cyfry, tego akurat nie jestem w stanie sprawdzić.
Ale do rzeczy. Podobno standardem stało się zasilanie anten cyfrowych napięciem 5v. Co za tym idzie tunery cyfrowe maja na wejściu antenowym możliwość włączenia zasilania o wielkości 5v.
Ewidentną zaletą takiego rozwiązania jest pozbycie się grzejących się dodatkowych, malutkich, sterczących zasilaczy. O oszczędności energii oraz oszczędności na transformatorach nie wspomnę.
Kto jest w stanie mi wyjaśnić - po kiego grzyba wszystkie te nowe "cyfrowe" anteny zasilane są napięciem 12v jeśli słusznym i praktycznym standardem powinno być 5v???
Nie dziwią mnie tanie kiepskie anteny, bo "wiadomo". Ale renomowane firmy dają plamę?

_chris_

Re: Antena cyfrowa, a zasilanie

Post autor: _chris_ »

magart pisze:Jak wiemy, do odbioru tv cyfrowej wystarcza normalna stara "analogowa" instalacja antenowa.
nie "wystarcza", a "może wystarczyć". Różnica subtelna, ale istotna.
magart pisze:Oczywiście tu i tam ludziska poczuli interes i wciskają na prawo i lewo stare anteny z nowymi naklejkami twierdząc że to taka antena się najlepiej nadaje.
takie jest życie.
magart pisze:Podobno standardem stało się zasilanie anten cyfrowych napięciem 5V
obecnie są co najmniej trzy standardy: +5V, +12V i +24V
magart pisze:widentną zaletą takiego rozwiązania jest pozbycie się grzejących się dodatkowych, malutkich, sterczących zasilaczy. O oszczędności energii oraz oszczędności na transformatorach nie wspomnę.
to wszystko prawda, ale największą zaletą jest brak zwrotnicy zasilającej.
magart pisze:Kto jest w stanie mi wyjaśnić - po kiego grzyba wszystkie te nowe "cyfrowe" anteny zasilane są napięciem 12v jeśli słusznym i praktycznym standardem powinno być 5v???
"cyfrowe anteny" nie są zasilane żadnym napięciem, bo z definicji są pasywne. Zasilanie potrzebne jest jedynie do wzmacniaczy, które dokładane są do instalacji antenowej.

Odpowiedź odnośnie +12V jest prosta - rozpowszechnienie standardu. Bywają jeszcze pewne kwestie techniczne, ale one raczej skutkują potrzebą zasilania z +24V.
magart pisze:Niemniej dziwi mnie to że porządne firmy takie jak np. telmor robią podobne "przekręty". Ich sztandarowy produkt niegdys z czerwonym logiem zamienili na nowy niebieski z napisem i jest "cyfyzacja"! Mam poprzedni (czerwony) model i jestem bardzo zadowolony zarówno z analoga, jak i teraz, cyfry. Nie wiem, może faktycznie elektronika w tej nowej niebieskiej jest jakaś lepsza do cyfry, tego akurat nie jestem w stanie sprawdzić.
Piszesz o ASR-860 przeistoczonej w DigitMAX HD. To zawsze była jedna z nielicznych anten na polskim rynku zasługujących w pełni na miano "anteny". Polecam poszperać w archiwach niemieckiej firmy Fuba.

A że zmieniono kolor i nazwę - trzeba się przystosowywać do zmieniających się czasów i potrzeb. Kto dziś kupi antenę bez znaczka HD lub DVB-T lub DIGITAL? Tylko ten, który wie, na co zwracać uwagę przy zakupie, ale takich jest mało... :D

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: Mirek71 »

a czy są tunery stb dające 12v na wyjście antenowe???

_chris_

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: _chris_ »

@ Mirek71: ja się osobiście z takim nie spotkałem, wszystkie wystawiały na wejściu antenowym +5V. Natomiast bywają modele, które mają dodatkowo wyprowadzane na zewnątrz +12V do zasilania dowolnych urządzeń zewnętrznych (np. obrotnic). Wtedy, jeśli tylko wydajność prądowa jest wystarczająca, można użyć tego napięcia do zasilania wzmacniacza antenowego. Oczywiście, potrzebna jest niestety zwrotnica do wprowadzenia tego napięcia w kabel antenowy.

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: Mirek71 »

więc pozostaje jednak najlepiej osobny zasilacz ...
a przy okazji zamierzam w weekend kupić telmora hd digit max - pisałem wcześniej do odbioru z odbić - ok 20 km od nadajnika balkon 8 piętro nie widzi nadajnika dookoła blokowisko - pytanko czy kupić telmora 15 czy 25 ewentualnie jaką inną antenę do takiej sytuacji z odbić (może być z maximum bo mam na miejscu w szczecinie sklep firmowy )... dodatkowo balkon patrzy na kierunek niemcy - około 80 km do nadajnika :mrgreen:

_chris_

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: _chris_ »

@ Mirek71:
tu nie da się na odległość wyssać z palca odpowiedzi. To, że będzie odbiór z odbić, wcale nie znaczy, że nie da się na antenie pasywnej. Zwłaszcza na ósmym piętrze. Bardziej istotne może być, czy oba mux-y (a w przyszłości wszystkie trzy) będą odbierane z tego samego kierunku. Do tego ta nierównomierność mocy obu mux-ów i potężne analogi.

Ja bym zaczął od pasywnej, a potem dołożył najwyżej wzmacniacz, gdyby były problemy z mux-3. A jak z odbiorem na "kawałku drutu"?

Z Maximuma masz bardzo dobre siatki UHF-4 i UHF-2 a z Telmora nową, fajną i krótką DIGIT_6DT

Najlepiej byłoby się umówić w sklepie na wymianę.

Jeśli potrzebny byłby wzmacniacz to masz bardzo dobrą Terrę AB011, ewentualnie możesz dobrać jakiś inny wewnętrzny czy przelotowy.

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: Mirek71 »

wielkie dzięki chris - o to mi chodziło :) mam już wiedzę jakie anteny mogą być ok w moim przypadku :mrgreen:
a czy myślisz że ta nowa telmor digit 6 dt odbierze bez wzmocnienia sygnał z niemiec z ok 80 km - gdzieś kiedyś czytałem że niemiecki dvbt łatwiej złapać :?: czy raczej musi być wzmacniacz - to wtedy od razu chyba telmor digit max 25...
ps. znalazłem w szczecinie sklep z anteną telmora dgit max 25 i z opcją zwrotu :) dziś ją wezmę i powalczę w wekend :twisted: - napiszę później co z tego wyszło ... myślę że ta antena będzie ok szczególnie że mam w mieszkaniu sieć szeregowo do kilku gniazdek rtv więc moc się przyda - a czy jak analog przestaną nadawać i zwiększą moc mux 3 to czy taka antena nie będzie za silna???

_chris_

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: _chris_ »

Mirek71 pisze:a czy myślisz że ta nowa telmor digit 6 dt odbierze bez wzmocnienia sygnał z niemiec z ok 80 km - gdzieś kiedyś czytałem że niemiecki dvbt łatwiej złapać :?: czy raczej musi być wzmacniacz - to wtedy od razu chyba telmor digit max 25...
tak, Niemców z uwagi na inne parametry nadawania jest dużo łatwiej odebrać. Ale, czy odbierzesz ich na pasywnej - tylko próba może wykazać.
Mirek71 pisze:ps. znalazłem w szczecinie sklep z anteną telmora dgit max 25 i z opcją zwrotu :) dziś ją wezmę i powalczę w wekend :twisted: -
próbuj, choć to bardzo duże wzmocnienie, jak na przedwzmacniacz i tak bliską odległość do nadajnika.
Mirek71 pisze: myślę że ta antena będzie ok szczególnie że mam w mieszkaniu sieć szeregowo do kilku gniazdek rtv więc moc się przyda - a czy jak analog przestaną nadawać i zwiększą moc mux 3 to czy taka antena nie będzie za silna???
w takim przypadku wzmacniacz rzeczywiście może być potrzebny, ale - wzmacniacz w antenie (nawet tak dobry, jak w P25) to co innego niż wzmacniacz, który ma odpracować straty na instalacji wewnętrznej.

Spróbujesz, zobaczysz.

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: Mirek71 »

ok dzięki jadę więc po antenę :)

Zablokowany