Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Tango

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: Tango »

Adam Brodziak pisze:
Bartt pisze:Ja bym mimo wszystko na miejscu Pana Adama Brodziaka naciskał na UKE aby uruchomić MUX2 z Suchej Góry na k32 z większą mocą - w końcu to będzie kanał docelowy. A UKE niech wymusi na TVP zmianę kanałów w przemiennikach małej mocy - nie powinien byc to problem skoro, taka akcja miała miejsce bodajże w sierpniu.

Przy okazji może Pan Adam ma jakieś informacje na temat startu nadajnika MUX2 w Giedlarowej. Czy jest możliwy wcześniejszy termin uruchomienia przed 31 grudnia 2011 :?: .
Z Giedlarową nie poszło tak jak planowaliśmy. Emitel, póki co, mógł zaoferować tylko rozwiązanie zastępcze, obiekt ma swojego właściciela.
Więc nie będzie MUX 2, kanał 61, z Giedlarowej z mocą 40 KW ?

Bartt

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: Bartt »

Ale Panie Adamie, o ile sie nie mylę, to właśnie Cyfrowy Polsat kupił Info-tv-fm, czyli właściciela nadajnika Leżajsk/Giedlarowa.
Czy to nie rozwiązuje problemu nadawania z Giedlarowej :?:.
Polsat nie chce sam sobie udostępnić nadajnika :!: :?: .

slawek
Posty: 143
Rejestracja: 14 marca 2010, o 17:08
Odbiornik: Samsung Le32b650
Instalacja antenowa: Siatka+Swa 9701 Odbiór MUX8 +Siatka +symetryzator MUX 1 MUX 2 MUX 3 zwrotnica
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha G Leżajsk Giedlarowa

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: slawek »

Adam Brodziak pisze:
Bartt pisze:Ja bym mimo wszystko na miejscu Pana Adama Brodziaka naciskał na UKE aby uruchomić MUX2 z Suchej Góry na k32 z większą mocą - w końcu to będzie kanał docelowy. A UKE niech wymusi na TVP zmianę kanałów w przemiennikach małej mocy - nie powinien byc to problem skoro, taka akcja miała miejsce bodajże w sierpniu.

Przy okazji może Pan Adam ma jakieś informacje na temat startu nadajnika MUX2 w Giedlarowej. Czy jest możliwy wcześniejszy termin uruchomienia przed 31 grudnia 2011 :?: .
Z Giedlarową nie poszło tak jak planowaliśmy. Emitel, póki co, mógł zaoferować tylko rozwiązanie zastępcze, obiekt ma swojego właściciela.
Mam zatem pytanie do pana Adama Brodziaka lub do pana Tomasza Berezowskiego mianowicie chodzi o "póki co"czyli jak dobrze zrozumiałem to pracujecie panowie jako właściciele mux 2 nad rozwiązaniem tego problemu jakim jest DUŻA dziura w zasięgu mux 2 w centrum podkarpacia.Możliwe jest jeszcze "uratowanie" nadajnika giedlarowa czy raczej pod uwagę brana jest inna opcja.No i chyba najważniejsze ile to potrwa zanim usiądę sobie spokojnie w fotelu i oglądnę sobie mux 2 z nadajnika z podkarpacia a nie loterie z dalekich stacji jak kielce czy lublin.
Z góry dziękuję za odpowiedż.Pozdrawiam Sławek..

slawek
Posty: 143
Rejestracja: 14 marca 2010, o 17:08
Odbiornik: Samsung Le32b650
Instalacja antenowa: Siatka+Swa 9701 Odbiór MUX8 +Siatka +symetryzator MUX 1 MUX 2 MUX 3 zwrotnica
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha G Leżajsk Giedlarowa

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: slawek »

Nikogo nie stać na krótką prostą odpowiedż typu

Pracujemy nad tym ;)

Lub też

na razie nie widać rozwiązania dla nadajnika gieglarowa mux 2.

Bartt

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: Bartt »

Wysłałem maila do UKE z pytaniem czy możliwe jest wcześniejsze przeniesienie MUX2 z Suchej Góry na k32 i zwiększenie mocy nadawania. Zobaczymy co odpowiedzą :?. Z resztą z MUX3(1) też nie jest u nas za wesoło :( . Wprawdzie nadajników ma być więcej, ale moce małe (max. 20kW). I to ma być dawny mux odtworzeniowy zastępujący analog :?:. Według mnie, przynajmniej nadajnik na Suchej Górze powinien mieć MUX1 o mocy 100kW. Przecież tam leci na 29k TVP2 z mocą 700kW :!:. A zamiast tego jest 18kW w DVB-T :shock:. Podobnie dla Leżajska - ma być 10kW. Przecież to jakiś żart :evil:. Nie trzeba sięgać daleko, przykład do naśladowania to nadajnik Lublin/Piaski - analogowe TVP2 500kW, MUX2 k21 100kW i MUX1 który będzie uruchomiony na k33 100kW - to u nas powinny być takie kanały i moce, a nie na równinach :x. Praktycznie wszędzie gdzie są uruchomione nadajniki dużej mocy na niskich kanałach i bez SFN nie ma żadnych problemów, wątki na forum liczą po kilka, kilkanaście stron i większości są tam pytania "czy na antenie pokojowej odbiorę DVB-T ...". Natomiast w górach wręcz odwrotnie, ludzie mają kierunkowe anteny, wzmacniacze kanałowe, super-ekranowane kable, a efekt jest taki, że w jeden dzień odbiera, w inny nie, itd..

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: Gravis »

@Bartt
Czysta prawda, podpisuje się rękami i nogami. Szkoda tylko, że nasze biedne podkarpacie zawsze zostaje tam gdzie zostaje... czyt. w ( )( )

Adam Brodziak

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: Adam Brodziak »

slawek pisze:Nikogo nie stać na krótką prostą odpowiedż typu

Pracujemy nad tym ;)

Lub też

na razie nie widać rozwiązania dla nadajnika gieglarowa mux 2.
Proszę bardzo taka jest propozycja Emitela, odbiega od Umowy i dlatego mam wątpliwości czy w Leżajsku zaczynac z małą moca, tymczasowym kanałem i lokalizacją.
Pozdrawiam Forum.
1. Gniezno / Chojna – kanał 43, wysokość zawieszenia środka elektrycznego 120 m. npt., 20 kW
2. Leżajsk / ul. Mickiewicza – kanał 61, wysokość zawieszenia środka elektrycznego 54,5 m. npt., 2 kW
3. Ostrołęka / ul. Kopernika – kanał 41, wysokość zawieszenia środka elektrycznego 80 m. npt., 5kW
4. Gorlice / Komin Glinik –kanał 61, wysoko ść zawieszenia środka elektrycznego 142 m npt., 20 kW
5. Łódź / EC4 –kanał 24, wysokość zawieszenie środka elektrycznego 260 m npt., 100 kW
6. Bieszczady / Jawor –kanał 32, wysokość zawieszenia środka elektrycznego 90 m npt. 20kW

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: Gravis »

No to w Łańcucie i okolicy można zapomnieć o stabilnym odbiorze..

Bartt

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: Bartt »

Adam Brodziak pisze: 2. Leżajsk / ul. Mickiewicza – kanał 61, wysokość zawieszenia środka elektrycznego 54,5 m. npt., 2 kW
W takim układzie jedynym wyjściem jest jak najszybsze uruchomienie przekazu MUX2 z Suchej Góry na docelowym kanale 32 i z docelową mocą.

Poniżej podaje odpowiedź na moje pytania wysłane do UKE m.in. dotyczące MUX2 w naszym regionie.



Szanowny Panie,

Uprzejmie informujemy, że w momencie wyłączenia telewizji analogowej uwolnione zostaną kanały (częstotliwości) docelowe dla MUX1 i MUX2, co spowoduje możliwość przełączenia nadajników emitujących sygnały tych multipleksów z parametrów przewidzianych na okres przejściowy na parametry docelowe. Zatem ma Pan rację, że w momencie wyłączenia telewizji analogowej pokrycie sygnałem "cyfrowym" będzie w wielu miejscach niewystarczające, ale niedługo potem sytuacja powinna ulec znacznej poprawie.

Przedstawiona przez Pana sytuacja wynika po prostu z braku dostatecznej liczby wolnych częstotliwości, które mogłyby być wykorzystane przez stacje dużej mocy podczas procesu wdrażania telewizji cyfrowej.

odpowiadając na Pańskie szczegółowe pytania, uprzejmie informujemy, że:

- odnośnie MUX1:

- multipleks pierwszy nie jest już multipleksem odtworzeniowym (odtworzenie oferty analogowej jest realizowane w połowie pojemności multipleksu pierwszego i w połowie multipleksu drugiego);

- istnieje możliwość zwiększenia mocy stacji Rzeszów /Sucha Góra kanał 42 do 20 kW, na więcej nie uzyskaliśmy zgody od telekomunikacyjnych organów regulacyjnych Słowacji i Ukrainy;

- do czasu wyłączenia telewizji analogowej nie ma możliwości zamiany tego kanału na inny;


- problem "doświetlania" będzie realizowany raczej po pełnym uruchomieniu wszystkich stacji dużej mocy; być może nawet dopiero po wyłączeniu telewizji analogowej i uruchomieniu emisji na częstotliwościach docelowych z pełnymi mocami, bo dopiero wtedy da się prawidłowo wytypować luki w pokryciu; prawo zobowiązuje operatorów MUX1 i MUX2 do zrealizowania pokrycia ludnościowego na poziomi 95 %, w terminie od 31 lipca 2013 r.;

- odnośnie MUX2:

- użycie kanału 61 (słabego jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się fali elektromagnetycznej) i to na tak dużym obszarze to oczywiście nie najlepszy pomysł ale jedyny możliwy do zrealizowania w okresie przejściowym (w rejonach przygranicznych kraje sąsiednie "wyrywają" sobie wzajemnie dobro jakim jest widmo fal radiowych); sytuacja poprawi sie po wyłączeniu telewizji analogowej;

- jeśli chodzi o wybór obiektu nadawczego na potrzeby emisji sygnałów MUX1, MUX2 i MUX3 w rejonie Leżajska, to UKE nie ma wpływu na decyzje operatora technicznego w tej materii; my również żałujemy, że TP Emitel i UNFO-TV-FM nie porozumiały się w tej materii

- jeśli chodzi o użycie kanału 32 w rejonie Rzeszowa, to od początku proponowaliśmy takie rozwiązanie, niestety nie było ono możliwe do realizacji, ze względu na niekorzystne wyniki uzgodnień międzynarodowych; obecnie powtórnie próbujemy uzgodnić ten wariant z krajami ościennymi; w przypadku pozytywnych rezultatów niezwłocznie poinformujemy TP Emitel o możliwości wykorzystania tej częstotliwości dla MUX2; dla zakłócanych stacji małej mocy UKE znalazło kanały zastępcze.



Licząc, że powyższe wyjaśnienia uzna Pan za satysfakcjonujące, łączymy wyrazy szacunku


Gabinet Prezesa

Urząd Komunikacji Elektronicznej

ul .Kasprzaka 18/20

01-211 Warszawa

Tel. 22-53-49-344



Odpowiedź przygotowana przez:

Departament Zarządzania Zasobami Częstotliwości

slawek
Posty: 143
Rejestracja: 14 marca 2010, o 17:08
Odbiornik: Samsung Le32b650
Instalacja antenowa: Siatka+Swa 9701 Odbiór MUX8 +Siatka +symetryzator MUX 1 MUX 2 MUX 3 zwrotnica
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha G Leżajsk Giedlarowa

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: slawek »

Panie Adamie jeszcze raz dziękuję Za odpowiedż. Ma Pan racje ze ma pan wątpliwości co do zasadności uruchomienia tego nadajnika z tak małą mocą i przede wszystkim z tak niskiego obiektu.

Najlepszym wyjściem było by uruchomienie kanału 32 sucha góra z duża mocą na co BARDZO osobiście liczę i widzę że UKE I pań nad tym pracujecie.Mam ogromną nadzieję na BARDZO szybkie załatwienie tej sprawy.

Mam też 1 propozycję aby zamiast Leżajska z małą mocą uruchomić przejściowo nadajnik Rzeszów baranówka. podpiąć Nadajnik pod anteny mux3 i nadawać na kanale 61.Co Pan na to.
to tylko propozycja no chyba że nie wykonalna z przyczyn technicznych.

Bartt

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: Bartt »

A tak przy okazji, czy ktoś wie co nasi sąsiedzi ze Słowacji i Ukrainy nadają na k32 i z jaką mocą :?:.

slawek
Posty: 143
Rejestracja: 14 marca 2010, o 17:08
Odbiornik: Samsung Le32b650
Instalacja antenowa: Siatka+Swa 9701 Odbiór MUX8 +Siatka +symetryzator MUX 1 MUX 2 MUX 3 zwrotnica
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha G Leżajsk Giedlarowa

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: slawek »

Na kanale 32 z ukrainy coś nadaję tv tu bodu czy jakoś tak czasami łapię jak jest tropo.
widzę żeśmy się napalili na ten kanał ale tak na chłodno na to patrzeć śledzę postępy dvbt w polsce od 4 lat to będzie z tego 1 wielkie nic.Coś tam się nie da bo coś tam a ludzie niech się martwią i zastanawiają dlaczego kupiłem dobrą antenę i bardzo mocny wzmacniacz a i tak nie odbiera.

Bartt

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: Bartt »

Tym bardziej jest to dziwne że Solina/Góra Jawor ma wystartowac na tym kanale :o . Przecież jest to podobna lokalizacja co Sucha Góra. Inna ewentualność która przychodzi mi do głowy to nadawanie kierunkowe z S.G. na k32, ale tu pewnie wchodzą w grę koszty lub nadawanie z obniżoną mocą. Nawet 10kW na k32 jest lepsze niz na 61 - choć oczywiście w porównaniu z obszarem obsługiwanym przez analogowe TVP2 to tyle co nic :(.

artik_

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: artik_ »

Niestaty emitelu musicie się przyznać do gafy gdyż pokazywaliście cały czas mapki zasiegu bazujące nie na waszych masztach i bez niezbędnych umów na nie. Takie są tego efekty że północne podkarpacie nie będzie miało zasięgu MUX2.

slawek
Posty: 143
Rejestracja: 14 marca 2010, o 17:08
Odbiornik: Samsung Le32b650
Instalacja antenowa: Siatka+Swa 9701 Odbiór MUX8 +Siatka +symetryzator MUX 1 MUX 2 MUX 3 zwrotnica
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha G Leżajsk Giedlarowa

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: slawek »

W pełni się z tobą zgadzam.szkoda że w tej odpowiedzi z UKE nie dostałes choć przybliąonej daty rozwiązania problemu.

sprawdziłem wysokość zawieszenia anten w giedlarowej to 125m

a na mickiewicza ma być 54m znam leżajsk doskonale i wiem że z tego 2 obiektu o sygnale na poludnie możemy zapomnieć.

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: a.d. »

Bartt pisze:A tak przy okazji, czy ktoś wie co nasi sąsiedzi ze Słowacji i Ukrainy nadają na k32 i z jaką mocą :?:.
  • Nadaje jeszcze TV JOJ ktora moze jeszcze emitowac do konca 2011r. lub do czasu calkowitego wylaczenia analogu na Slowacji czyli konca 2012r.
  • BARDEJOV 32 JOJ 9,03 21 16 22 49 18 04 297 0 8,00 D H
  • BYSTRE 32 JOJ 10,79 21 32 23 48 59 37 303 6P 12,00 D H
Pocieszajaca jedynie informacja jest ta ze niema zadnej emisji na Slowacji na K42 w obszarze oddzialywania nadawania z Suchej Gory
  • Dziwne?
W odpowiedzi na list, UKE podaje ustalona moc na K42 20KW, a w wykazie pozwolen radiowych UKE jest podana emisja na K42 25KW i to jeszcze z charakterystyka wypromieniowania dookolna ND
  • DVB-T (exp / MUX1) Podkarpackie RTCN Rzeszów / Sucha Góra Korczyna Czarnorzeki 90 42 0 214856 494523 585 105 25 H 0,5 ND bez koncesji (exp) TP EmiTel Sp. z o.o. DVB-T-500W EAP 402 (16x4)

Bartt

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: Bartt »

Sprawdzałem tak na szybko na dvbtmap.eu i mimo podobnej odległości Bardejov - Solina i Bardejov - Sucha Góra to profil terenu jest taki, że pewnie nadajniki Sucha Góra i Bardejov się widzą, co nie jest dobrą informacją w kontekście nadawania na tym samym kanale :( . Z Soliną jest trochę inaczej (dużo górek po drodze do Bardejova). Nie pozostaje nic innego jak dopingować Słowaków do szybszego wyłączenia tych emisji, bo w końcu ten kanał 32 ma być nasz. Nie wiem jak sprawa wygląda z Ukrainą czy oni też podpisali porozumienie z nami w sprawie kanałów :?:

Inne rozwiązanie to emisja na k32 z silnym wytłumieniem na południe i (ewentualnie) wschód, co niestety kosztuje. Z drugiej strony można by wtedy nadawać docelowo 100kW kierunkowo, a nie 50kW.

Ciągle nasuwa mi się pytanie kto i jak układał tę siatkę częstotliwości w Polsce. Powinno się najpierw wybrac niekolizyjne kanały dużej mocy w rejonach przygranicznych, a potem iść w strone centrum kraju. Tutaj wygląda na to, że było odwrotnie i "zabrakło" nam kanałów :evil:.

Wygląda na to że na podkarpaciu w marcu 2013 wiele osób zostanie bez tv naziemnej. Jak myślicie co zrobią? Kupią satke. I znowu platformy sat zarobią ;) .

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: a.d. »

Bartt pisze:Sprawdzałem tak na szybko na dvbtmap.eu i mimo podobnej odległości Bardejov - Solina i Bardejov - Sucha Góra to profil terenu jest taki, że pewnie nadajniki Sucha Góra i Bardejov się widzą,
TV JOJ nie jest nadawana ze Stebnickiej Magury (GPS-21E1446 49N2136) tylko z nadajnika znajdujacego sie w samym Bardejovie (GPS-21E1622 49N1804) tak ze w tym przypadku oba nadajniki sie nie widza i wzajemne ich oddzialywanie (sa gory) jest praktycznie zerowe tym bardziej ze emisja TV JOJ ma niska moc 8W i jest przeznaczona
tylko do pokrycia sygnalem miasta Bardejova

Bartt

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: Bartt »

O, to super :D. A ten drugi słowacki nadajnik może być problemem :?:. Nie mogę namierzyć gdzie on się znajduje :(.

Awatar użytkownika
Przecin
Posty: 240
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LG M2362D, LG 42LW570S, Digyboxx T4,
Philips DSR6201HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra, Bardejov

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: Przecin »

Bartt nadajnik w Bystrem masz na tych współrzędnych które podał a.d.: 48 59.370N 021 32.230E.
TV JOJ która tam nadaje zakończy nadawanie akurat z tych nadajników (Bardejov i Bystre) do końca tego roku. Czyli jeszcze półtora miesiąca i kanał 32 od strony Słowacji jest wolny. 8-)

Zablokowany