DVB-T Finder aplikacja na androida do ustawiania anten DVB-T

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
apache
Posty: 37
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Aplikacja na androida do ustawiania anteny dvb-t

Post autor: apache »

Poszedł mały update: Naniosłem nadajniki czeskie i słowackie. Do czeskich nie znalazłem wysokości - dlatego wysokość nadajnika na 0 ustawiłem arbitralnie ;)
Dłubaniny trochę z tym było - tak więc błędy są możliwe - jak coś przyuważycie to prosiłbym o zgłoszenie ;)

EDIT:
Z czeskich nadajników naniosłem tylko te główne o niezłej mocy. Tych takich po 5W mocy nie nanosiłem - myślicie, że warto by było je nanieść także? Ewentualnie po naniesieniu ich przydała by się możliwość dyskryminacji nadajników o mocy mniejszej niż wybrane, by odsiać ewentualnie tą drobnicę...

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Aplikacja na androida do ustawiania anteny dvb-t

Post autor: Jarosław Bałuka »

Z naszego punktu widzenia, tj odbiorców polskich, nadajniki małej mocy w Czechach nie mają znaczenia. Ale dla samych Czechów na pewno tak, jeśli DVB-T finder dedykowany jest również dla naszych sąsiadów :)
Możliwość filtracji po mocy ERP do dobry pomysł.

Awatar użytkownika
moras86
Posty: 9
Rejestracja: 24 stycznia 2012, o 15:39
Odbiornik: Samsung LE40B651T3W
Firmware patched by SamyGO
Instalacja antenowa: TriDigit (wzm. LNA-177)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Płock/Rachocin (MUX1/2/3)

DVB-T finder

Post autor: moras86 »

To mój pieszy post na tym forum, więc witam wszystkich. :D

Potwierdzam działanie aplikacji na moim smartfonie - SE Xperia X8 (zmodyfikowany Android 2.3.7 i niestandardowe jądro).

W związku z tym, że aplikacja mi się podoba postanowiłem stworzyć nową ikonę, tak aby program lepiej się prezentował. Oto ona:

Obrazek


Pozdrawiam

DVBManiak

Re: Aplikacja na androida do ustawiania anteny dvb-t

Post autor: DVBManiak »

Huawei U8500 GPS - wszystko ok ze współrzędnymi, nawet w pokoju aplikacja działa w porządku. Dobra robota @apache.

kolec64

Re: Aplikacja na androida do ustawiania anteny dvb-t

Post autor: kolec64 »

Na SGS I9000 działa super. Gratuluje autorowi aplikacji :)

apache
Posty: 37
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Aplikacja na androida do ustawiania anteny dvb-t

Post autor: apache »

Dziękuję wszystkim za miłe słowa. Duży update poszedł. Dzięki uprzejmości http://www.dvbtmap.eu DVB-T finder dysponuje danymi serwisu. Całość pracuje oczywiście tylko w trybie online. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy dostęp do kanałów wszystkich prawie naszych sąsiadów i połowy Europy. Trochę poprawiłem interface i teraz mapa i elewacja są po wybraniu nadajnika w menu.

Jeśli lista nadajników jest bardzo długa, to program potrafi się na chwilę zamulić, tak więc cierpliwość jest wskazana ;)

Awatar użytkownika
moras86
Posty: 9
Rejestracja: 24 stycznia 2012, o 15:39
Odbiornik: Samsung LE40B651T3W
Firmware patched by SamyGO
Instalacja antenowa: TriDigit (wzm. LNA-177)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Płock/Rachocin (MUX1/2/3)

DVB-T finder 1.06

Post autor: moras86 »

Dzięki za nową wersję.
Rozumiem powody dla, których wybrałeś korzystanie z zewnętrznej bazy nadajników, jednak w zawiązku z tym przydałaby się pewna opcja. Po pobraniu listy najbliższych nadajników aplikacja mogłaby zapisywać listę do własnej bazy, która po ponownym uruchomieniu aplikacji byłaby przywracana w pierwszej kolejności.
Dzięki temu można będzie uruchomić aplikację w miejscu z dostępem do internetu i pobrać listę, a następnie w miejscu oddalonym (nawet o paręnaście kilometrów) skorzystać z ostatnich danych "off-line".

Czekamy również na wbudowanie języka polskiego.

PS: Odświeżyłem obrazek portalu dvbtmap.eu, który widoczny jest w stopce aplikacji.
Obrazek

apache
Posty: 37
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Aplikacja na androida do ustawiania anteny dvb-t

Post autor: apache »

Z pewnych względów nie ma możliwości zapisu danych z bazy. Stąd możliwość korzystania tylko w trybie online. Na pocieszenie postaram się przygotować wersję specjalnie na rynek polski, całkowicie po polsku, która będzie miała wbudowaną wersję polskich nadajników i będzie mogła pracować w trybie offline...

vxz

Re: Aplikacja na androida do ustawiania anteny dvb-t

Post autor: vxz »

Super program, ale najlepiej jak by jeszcze wprowadzic czy w danej Lokalizacji odbierzemy dany MUX !

Awatar użytkownika
moras86
Posty: 9
Rejestracja: 24 stycznia 2012, o 15:39
Odbiornik: Samsung LE40B651T3W
Firmware patched by SamyGO
Instalacja antenowa: TriDigit (wzm. LNA-177)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Płock/Rachocin (MUX1/2/3)

DVB-T finder 1.10

Post autor: moras86 »

Jak widzę aplikacja wciąż się rozwija. Przydała by się jeszcze jedna estetyczna zmiana.
Gdy z danego nadajnika nadawane jest kilka MUX-ów dla każdego wyświetlany jest na liście nagłówek z odległością i nazwą nadajnika. Wystarczy, aby ten nagłówek pokazywany był tylko dla pierwszego MUX-a.

Przykład dla *PKiN*:
Obrazek

apache
Posty: 37
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Aplikacja na androida do ustawiania anteny dvb-t

Post autor: apache »

@moras86

Dzięki za miłe słowa - właśnie wysłałem na Android Market nową wersję aplikacji - poprawiłem zgodnie z twoją sugestią listę. Z czasem pewnie jeszcze ładniej ją zrobię, bo teraz chwilowo nie mam na nią pomysłu.

Przy okazji dorobiłem sortowanie wewnątrz jednej lokalizacji. Teraz jest ona zrobiona po częstotliwości nadawania, tak aby od razu było wiadomo, czy starczy antena na pasmo IV czy V czy też trzeba anten na oba pasma...

A przy okazji mam pytanie: czy chcielibyście w aplikacji ściągi z minimalnymi poziomami sygnału, rastrem kanałów, maksymalnymi różnicami poziomów sygnału itp.?

nkp123

RE: ...

Post autor: nkp123 »

Co prawda w obecnej chwili nawet nie miałem okazji przetestować Twojego programu (telefon z Symbianem), ale sądząc z listy funkcji jest on ok. Moim zdaniem możesz dodać ściągi z tych rzeczy, jednak, żeby nie były one jakoś bardzo eksponowane - bo jak jest coś do wszystkiego, to jest do niczego! ;)

apache
Posty: 37
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Aplikacja na androida do ustawiania anteny dvb-t

Post autor: apache »

@nkp123

funkcja była by w miarę zakamuflowana - nie rzucała by się w oczy...

mam do was jeszcze jedną prośbę - pytanie: pokazuje wam zgrubnie dobrze azymut na nadajniki?

Technicznie wyliczenia azymutu powinny być OK. Przyuważyłem, że różne telefony różnie pokazują azymut i nawet po kalibracji w aplikacji "GPS Status" nadal są pewne rozbieżności...

Tak czy siak, postaram się zaimplementować poprawki na fluktuacje pola magnetycznego oraz używać żyrokompasu w urządzeniach, które go posiadają...

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: Aplikacja na androida do ustawiania anteny dvb-t

Post autor: momus »

Hej, a propo azymutu, no właśnie miałem z nim problem przedwczoraj, pomogło ponowne uruchomienie aplikacji. Mieszkam w Łodzi (Politechniki 9, co by można na mapie sprawdzić). Wpierw wybrałem nadajnik na Sienkiewicza(MUX-3) pokazało azymut OK, zmieniłem na MUX-2 (komin EC-4) i niestety nadal azymut pokazało mi na Sienkiewicza, wystawianie telefonu na parapet nie pomagało. Po ubiciu i wybraniu bezpośrednio mux-2 azymut już był ok na komin EC-4 (plus minus wahania, zakłócenia)


P.S. sprawdziłem to teraz jeszcze i taka sama sytuacja, na liście mam jeszcze Przysuche (Kozłowiec) - MUX-2 i powiem ci wszystkie trzy lokalizacje pokazują ten sam azymut ;], tzn pierwszej pozycji którą wybrałem

edited:
Zwiększyłem max odległość nadajnika do 150KM, w tej odległości mam dodatkowo: Kalisz, Warszawę oraz Częstochowę, wszystkie mają taki sam azymut. Dodam że całość testowana bez połączenia z Internetem i wyłączony GPS, opiera się on o ostatnią lokalizacje (w twojej aplikacji pokazuje że dokładność to 60m), Słuchawka to HTC Sensation, zatem kompas, żyroskop, G-Sensor mam.

Pomijając ten błąd z azumutem aplikacja działa całkiem sprawnie :)

apache
Posty: 37
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Aplikacja na androida do ustawiania anteny dvb-t

Post autor: apache »

@momus

Wyliczenia powinny być OK. Jedynie wskazania azymutu z telefonu mogą się rozjeżdżać... Sam mam dwa telefony z Androidem, w tym Sensation i stwierdzam, że ten kompas tam działa jak chce. Włączony GPS przy azymutach dużo nie daje - bo zakładam, że użytkownik będzie stał w miejscu, a nie się poruszał...

Jak wyzdrowieje postaram się wyjść na szczere pole gdzieś i tam poprzeprowadzać próby terenowe, bo w 4rech ścianach ciężko jest powiedzieć co jest nie tak...

Generalnie jeśli to wina środowiska czy telefonu, to we wszystkich aplikacjach powinno cuda pokazywać, a z tego co widzę to po prostu czasami głupio przekłamuje wskazania... Będę starał się trochę poprawić to. Na szczęście jest jeszcze mapa, a z niej w miarę poprawnie można odczytać kierunek...

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: Aplikacja na androida do ustawiania anteny dvb-t

Post autor: momus »

Jutro wyjdę na świeże powietrze to sprawdzę to w terenie, aktualnie testuje to w 4 ścianach i fakt, kompas działa słabo (trzepie się, skacze). Fakt, trochę zakłóceń elektromagnetycznych mogę mieć i to może wpływać niekorzystnie na azymut. Przykładowo tu gdzie teraz przebywam, fix'a gps nie złapie nawet z parapetu, w domu rodzinnym (inne miasto) łapę go bez problemu pod dachem. Z anteną od tunera DVB-T też muszę kombinować by odbierało mux-3

A co do jego samego pokazywania, może dało by rade wstawić po prawej stronie aplikacji (tam gdzie jest wolne miejsce, obok mocy, kanału, odległości) coś ala strzałkę/róże wiatrów, pokazującą kierunek i na którym jest zaznaczony właśnie azymut, łatwiej odruchowo takie coś znaleźć jeśli stara się ustawić obracającą się strzałkę na punkt/kropeczkę. Inaczej mówiąc, czy dałoby się umieścić coś tam ala kompas, z naniesionym punktem, gdzie szukać nadajnika.

Co do cudów, w sumie co aplikacja jest ciut inaczej, widać programiści różnie rekompensują te wahania, np. w google maps, w miejscu z którego teraz pisze, jest niby ok, ale czasem jest gwałtowny skok i obrót np o 30 stopni, wiec to też może być wina miejsca.

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: Aplikacja na androida do ustawiania anteny dvb-t

Post autor: Gravis »

Dodam, że jest jeszcze program Layar
https://market.android.com/details?id=c ... 5sYXlhciJd

I do niego dodatek Transmitters od kolegi z Czech , który nazywa się Jiří Procházka i jest autorem strony http://www.dvbtmap.eu

Program opiera się dokładnie na tych danych które są na stronie ;)

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Aplikacja na androida do ustawiania anteny dvb-t

Post autor: kb997 »

Mam pytanie do kolegi apache. Twoja appka super uzupełnia dvbtmap. Ostatnio jednak strasznie muli, a sprzęt mam nie z najniższej półki. Co jest na rzeczy?
Edit: Muli po ostatniej aktualizacji oczywiście.
Ostatnio zmieniony 16 marca 2012, o 18:03 przez kb997, łącznie zmieniany 1 raz.

paweln

Re: Aplikacja na androida do ustawiania anteny dvb-t

Post autor: paweln »

Czy można prosić o odpowiednią aktualizacje aplikacji DVB-T finder - tak aby umożliwiała ona instalację na karcie SD?

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: DVB-T Finder aplikacja na androida do ustawiania anten D

Post autor: giaur500 »

Szczerze mówiąc to nie działa za dobrze. Niby wszystko ok, ale azymut nie działa - czekałem 15 minut i ciągle jest "czekam na dane", pomimo że dawno już złapała fixa z gps.

Podobno można tego użyć żeby znaleźć kierunek anteny, cóż - u mnie nie działa, a jesli ta funkcja nie działa, to cała reszta jest bezużyteczna.

Telefon: Sony Xperia Tipo Dual, Android 4.04

[edit]
No chyba że potrzebny kompas wbudowany w telefon, jeśli tak to faktycznie działać nie będzie. Ale jeśli tak jest, to wypada napisać o tym w opisie programu w sklepie.

Zablokowany