DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Jarosław Bałuka »

matti2011 pisze:[..]

Czy jest na to szansa?? - to pytanie kieruję do panów z Emitel? Dzięki za odpowiedź.
Nie mamy takiej wiedzy, nie potrafię odpowiedzieć.

lukaszlz

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: lukaszlz »

Witam.Dzisiaj przekręciłem antenę na Suchą górę,i niestety odbiór mux 1 kanał 42 siła sygnału 53 i poziom błędów skacze do 11,mux 2 na kanale 32 nie osiągalny u mnie.Ale Kielce i Tarnów 100 siła sygnału.Jak by było z suchej góry po 50kW na dwóch muxach to nie było by problemów z odbiorem.Ale niestety przekręcając antenę na Suchą górę straciłem mux 3 z Rzeszów Baranówka z siłą sygnału 100.Pozdrawiam wszystkich tych którzy dzisiaj kręcili antenami i zmagali się z łapaniem sygnałów NTC.

remont
Posty: 33
Rejestracja: 31 maja 2011, o 18:53
Odbiornik: ARIVA 120 COMBO.
STRONG 8115
Instalacja antenowa: szerokopasmowa (Siatkowa)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra,Kielce

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: remont »

Kiedy będzie to 50 KW ? Mux2.....

Ariva

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Ariva »

Witam ja mam pytanie do Panów z EMITELA a mianowicie dlaczego jest tłumiony sygnał 1mux-a z S.G. w kierunku Błażowej między 30 a 60 stopni http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html i na tych obszarach jest problem z tym mux-em czy nie można zwiększyć w tym kierunku mocy? Mux2 śmiga bez problemu.
Proszę o odpowiedź.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

@Ariva
Ja mieszkam też na tych terenach (ok. 5km na północ od Błażowej) więc wiemy że nasze okolice to trudny teren do odbioru, bo prawie zawsze w kierunku do któregoś nadajnika (Sucha Góra, Rzeszów czy Przemyśl) znajdzie się jakaś górka :evil:. Niestety prawda jest taka, że taka góra tłumi bardziej sygnał niż w przypadku odbioru z dużych odległości ale bez przeszkód :(.
Dlatego tylko nadawanie z duzymi mocami na niskich kanałach może nam umożliwić odbiór. Przykładowo po wyłączeniu analogu będzie mux-3 na k29 z Suchej Góry, pewnie z dużą mocą, miejmy nadzieję że 100kW. Niestety mux-1 będzie docelowo na 52 kanale i wprawdzie moc będzie 100kW to jednak wyższy kanał będzie ograniczał zasięg.

Co zaś się tyczy tej kierunkowości nadajnika to jest ona żywcem wzięta z wykazu pozwoleń telewizyjnych ze stron UKE: http://www.uke.gov.pl/uke/redir.jsp?pla ... s&id=51483 i co ciekawe prawie identyczne jest tłumienie dla mux-2. Tak więc problem tutaj jest nie w tym tłumieniu lecz w mniejszej mocy (18kW) i wyższym kanale mux-1. Jednym słowem moc mux-1 z S.G. jest zbyt mała :| .

Według kolegi a.d. to tłumienie na niektórych kierunkach wynika z konstrukcji anten na Suchej Górze, jest to możliwe, ale dlaczego w takim razie nie jest ono podane dla TVP2 k29 który korzysta z tych samych anten :?:

Pan Jarosław Bałuka miał zasięgnąć informacji jak to jest z tą mocą mux-1 z Suchej Góry, może przy okazji dowiedział by się jak to jest z tą kierunkowością tych anten bo tłumienie w niektórych kierunkach prawie 6dB to dość dużo (prawie 4x mniejsza moc), a w górach każdy dB ma znaczenie. Czy nie należałoby w takim razie tych anten wymienić tak jak to zrobiono na św. Krzyżu :?:

Panie Jarosławie prosimy o info ;).
Ostatnio zmieniony 3 marca 2012, o 23:15 przez Bartt, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Jarosław Bałuka »

To jest dokładnie ta sama antena, nie ma specjalnych wytłumień. Nierównomierność charakterystyki +/-1.5dB jest normalna dla systemów dookólnych, tak po prostu elektrycznie "składają się" charakterystyki poszczególnych składowych elementów antenowych i nigdy nie będzie to idealne koło.

O MUX1 pamiętam, jak tylko będę mógł to przekażę informacje. MUX2 w nadchodzącym tygodniu.

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: a.d. »

Ariva pisze:dlaczego jest tłumiony sygnał 1mux-a z S.G. w kierunku Błażowej między 30 a 60 stopni http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html i na tych obszarach jest problem z tym mux-em czy nie można zwiększyć w tym kierunku mocy?
Bartt pisze: Co zaś się tyczy tej kierunkowości nadajnika to jest ona żywcem wzięta z wykazu pozwoleń telewizyjnych ze stron UKE: http://www.uke.gov.pl/uke/redir.jsp?pla ... s&id=51483 i co ciekawe prawie identyczne jest tłumienie dla mux-2. Tak więc problem tutaj jest nie w tym tłumieniu lecz w mniejszej mocy (18kW) i wyższym kanale mux-1. Jednym słowem moc mux-1 z S.G. jest zbyt mała :| .

Według kolegi a.d. to tłumienie na niektórych kierunkach wynika z konstrukcji anten na Suchej Górze, jest to możliwe, ale dlaczego w takim razie nie jest ono podane dla TVP2 k29 który korzysta z tych samych anten :?:
  • @Ariva
  • @Bartt
  • System antenowy na Suchej Gorze zostal zamontowany w latach 60-70 ubieglego wieku,wiec jest to juz stary system antenowy tym bardziej ze byl projektowany pod emisje na nizkich czestotliwosciach pasma 21-60 a konkretnie pod potrzeby emisji na K29.
  • W przypadku emisji na K29 zgodze sie z Panem Jarkiem ze moze dochodzic lub nawet przekraczac wartosc tlumienia w poszczegolnych azymutach +/-1.5dB ale juz przy emisjach na wyzszych kanalach to tlumienie poza glownymi kierunkami promieniowania(diagram emisji kierunkowej bedzie juz wyraznie przybieral forme gwiazdy) to tlumienie bedzie systematycznie wzrastac, i tak juz dla K32 bedzie oscylowac na diagramie(miedzy rogami gwiazdy) na poziomie ok. 3.5dB a dla K42 bedzie na srednim poziomie 4 i nawet wiecej dB,
  • na marginesie ciekawostka w przypadku bylej juz emisji na K61 emisja poza glownymi kierunkami promieniowania mogla miec wciecia siegajace nawet 7dB(czyli kto mieszkal na azymucie wciecia tlumienia sygnalu moc promieniowana na jego kierunek wynosila tylko 2KW ERP) dlatego miedzy innymi byly tak wielkie problemy z odbiorem Mux-2 na K61.
  • Obecnie w formie graficznej jest dostepna tylko charakterystyka dla K42(mux-1),wschodnia czesc diagramu dla K42 jest:
Tutaj

Gregory

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Gregory »

To jest dość istotna informacja od a.d. przynajmniej z mojego punktu widzenia.
O ile kanał 32 nie będzie miał tak dużych tłumień w określonych kierunkach, to 42 już jest dość dużo oddalony od 29 i tam tłumienie może wystąpić duże.
U mnie to jest około 1 db czyli nie tak źle, ale przykładowo Błażowa o której piszecie, czy Nowa Dęba z skąd ludzie piszą że mają problemy, to już nawet po -3db.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

@a.d.
Całkowicie się zgadzam z twoim twierdzeniem ;). Teraz już wiem dlaczego nie mogłem odebrać praktycznie nic na k61 :o, i dlaczego występują u mnie i innych mieszkańców tych okolic, tak duże różnice sygnałów mux-1 i 2 mimo niewielkich różnic mocy nadawania.

I dlatego ten system antenowy na S.G. powinien być wymieniony tak jak się to stało na Św. Krzyżu :!:.
Tam też był identyczny system jak jest obecnie na Suchej Górze, czyli EAP-402. Na Św. Krzyżu wymieniono go na "trumienki" PHP-4S pewnie pod kątem emisji mux-1 na k62. Lecz ta emisja na tym kanale będzie tylko przejściowa, docelowa będzie na k30. Natomiast docelowo z S.G. emisja mux-1 będzie na k52, a to już wysoki kanał. Zatem celowa wydaje się być modernizacja systemu antenowego nadajnika na Suchej Górze :idea:. Inaczej szykuje się nam tutaj niezłe wykluczenie cyfrowe po wyłączeniu analogu :evil:.

Sucha Góra jest najważniejszym i o największych możliwościach zasięgu nadajnikiem na Podkarpaciu i powinno to być maksymalnie wykorzystane. Inne nadajniki jak Przemyśl czy Solina nie mają takich możliwości pokrycia terenu, a drugie dobre miejsce czyli Leżajsk/Giedlarowa jest w posiadaniu innej firmy z którą brak porozumienia.

Dziwi więc że potencjał tego nadajnika nie jest wykorzystywany. Na pewno pozytywem jest uruchomienie emisji mux-2 na k32 za co chwała wszystkim zaangażowanym. Ale wszyscy wiemy że to za mało jak na tak ważny obiekt, porównywany swoim położeniem z takimi jak Św. Krzyż czy Ślęża.
Ponad 20 nadajników w Polsce będzie miało mux-1 z mocą 50 lub 100kW, a u nas ledwo 18.
W ten sposób ludzie nigdy nie przestawią się na cyfrę bo jak przestawić się na coś czego nie ma :shock:.
Przy tych mocach nadawania wyłączenie za rok analogu z Suchej Góry wydaje się być niemożliwe.

Gregory

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Gregory »

A to obraz tłumienia, który ma postać gwiazdy dla kanału 42
Obrazek

kto chce sobie dokładniej popatrzeć odsyłam na
http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html

basti23

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: basti23 »

Wzmocnili sygnał z suchej góry? Mux1 do tej pory mi strasznie zacinał a mux2 działał w miarę poprawnie czasem zdarzyło się przycięcie. A od dzisiaj odwrotnie mux1 śmiga znakomicie zero przycięć a mux2 strasznie tnie. Nie wiem od czego to zależy bo przy antenie nic nie robiłem.

Gregory

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Gregory »

Nie wzmocnili, po prostu SG już tak ma, raz jest lepiej raz gorzej.
Ja mam MUX-2 K32 zawsze ok, ale MUX-1 różnie, miesiąc chodzi ok, nagle tydzień pixeloza(wtedy siła ok53, jakość 1-60)niezależnie czy deszcz, śnieg mróz, etc., chyba ze nadajnik GSM, który mam blisko.

Może rzeczywiście te anteny trzeba by wymienić z 50 lat już wiszą, oj kiedyś sprzęty były wytrzymałe, teraz po dwóch latach niektóre rzeczy się rozlatują.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

@basti23
To jest efekt odbioru na skraju zasięgu sygnału. Wyżowa pogoda - lepszy sygnał, niżowa - gorszy. Ja też tak mam ;). Niestety przy tej mocy i układzie anten nadawczych jesteśmy na to skazani :(. Natomiast w przypadku mux-2 możesz mieć przesterowany wzmacniacz (zwłaszcza jeśli tv pokazuje siłę sygnału około 90, a za to duzo błędów), spróbuj zasilacz z regulacją napięcia - może pomoże.

wojteks

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: wojteks »

Z tego co pamiętam to początkiem lat 90 był remont tubusa (wymiana) na SG więc anteny są z początku lat 90 a nie 70 czyli z czasów powstawania RTCN.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

Faktycznie było coś takiego, podwyższenie masztu i zwiększenie mocy TVP2 do 700kW. Przed tym remontem była znacznie mniejsza moc, nie pamiętam ile, 1 lub 10kW :?:. U mnie wtedy był strasznie słabiutki zaszumiony sygnał, lepszą TVP2 miałem wtedy z Baranówki na k7, gdzie moc była wtedy chyba 10kW.
Nie zmienia to jednak faktu że anten typu EAP-402 na większości dużych obiektów już nie ma ;).

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Gregory pisze:A to obraz tłumienia, który ma postać gwiazdy dla kanału 42

kto chce sobie dokładniej popatrzeć odsyłam na
http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html
Po pierwsze - charakterystykę promieniowania anteny projektuje się i rysuje w skali logarytmicznej, nie jak na tym obrazku w skali liniowej.
Po drugie - jako warość minimalną przyjmuje się -40dB albo więcej, a nie 6.
Po trzecie - na tym wykresie wartości decybelowe zaznaczono na wykresie liniowym, co z założenia jest błędem i zniekształca obraz.
Dlatego ten wykres wygląda tak dramatycznie. Nie powinno się zamieszczać w ten sposób wykreślanych charakterystyk bo wprowadzają w błąd.

matti2011

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: matti2011 »

Bartt pisze:
Sucha Góra jest najważniejszym i o największych możliwościach zasięgu nadajnikiem na Podkarpaciu i powinno to być maksymalnie wykorzystane. Inne nadajniki jak Przemyśl czy Solina nie mają takich możliwości pokrycia terenu, a drugie dobre miejsce czyli Leżajsk/Giedlarowa jest w posiadaniu innej firmy z którą brak porozumienia.


Ponad 20 nadajników w Polsce będzie miało mux-1 z mocą 50 lub 100kW, a u nas ledwo 18.
W ten sposób ludzie nigdy nie przestawią się na cyfrę bo jak przestawić się na coś czego nie ma :shock:.
Przy tych mocach nadawania wyłączenie za rok analogu z Suchej Góry wydaje się być niemożliwe.
Bartt, żebyś nie był prorokiem ;) Szkoda, że tak mało jest wykorzystywany nadajnik SG. Faktem jednak jest, że gdyby wypaliła Giedlarowa z taką mocą jak przewidywano, wiele dyskusji w sprawie problemów z odbiorem kanałów cyfrowych byłoby nieaktualnych.

Nie wiecie czy czasem Emitel nie prowadzi jakiś rozmów z Solorzem w sprawie nadajnika w Giedlarowej?

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: a.d. »

Jarosław Bałuka pisze:Po pierwsze - charakterystykę promieniowania anteny projektuje się i rysuje w skali logarytmicznej, nie jak na tym obrazku w skali liniowej.
Po drugie - jako warość minimalną przyjmuje się -40dB albo więcej, a nie 6.
Po trzecie - na tym wykresie wartości decybelowe zaznaczono na wykresie liniowym, co z założenia jest błędem i zniekształca obraz.
Dlatego ten wykres wygląda tak dramatycznie. Nie powinno się zamieszczać w ten sposób wykreślanych charakterystyk bo wprowadzają w błąd.
  • Panie Jarku owszem lepiej by wygladal ten diagram jak by byl przedstawiony w skali logarytmicznej(bylo by kolo z malymi gladkimi zabkami na obwodzie),
  • ale przeciez nie oto chodzi?
  • Dzieki tym diagramom zamieszczanym na http://www.dvbtmap.eu jest podana charakterystyka na poszczegolne kierunki(azymuty),
  • co ma kolosalne znaczenie dla odbiorcow odbierajacych poszczegolne multipleksy a znajdujacych sie w tak zwanych strefach wytlumiej emitowanych z systemow antenowych.
  • Dzieki tym mapa,diagramom uzytkownik moze okreslic swoj azymut i tlumienie co wcale nie jest bez znaczenia przy prezentowanej przez Emitel na niektorych obiektach tzw.charakterystyce dookolnej, dobrym przykladem jest tutaj Mux-2(Lubon Wlk,Sucha Gora).
  • Wezmy pod uwage taki obiekt Sucha Gora:
  • gdzie przy parametrach emisji 25KW ERP w przypadku Mux-2 juz przy 3.5dB tlumieniu sygnalu jego faktyczna moc wypromieniowania na dany azymut gdzie jest to tlumienie wynosi tylko 11KW ERP
  • a przy 4dB tlumieniu w przypadku Mux-1 faktyczna moc po wytlumieniu na dany azymut wynosi jeszcze mniej bo tylko 7KW ERP,
  • wiec widac wyraznie jakie sa faktyczne moce?
  • Panie Jarku mam pytanie,dlaczego Emitel nie publikuje z poszczegolnych obiektow diagramow w skali logarytmicznej na swych stronach internetowych ?

matti2011

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: matti2011 »

Słuchajcie z tego profilu mam szansę odbioru czy też nie?

http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 0889214129

dzięki za odpowiedź

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

Teraz pewnie oprócz profilu terenu trzeba by podawać również z jakiego kierunku jest odbiór ze względu na to opisywane wcześniej tłumienie, które choć nieduże, ale jednak jest ;).
Tak więc kolego matti2011 podaj azymut :).

Zablokowany