DVB-T SŁOWACJA

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: poxipol »

Jeżeli ktoś twierdzi że przy zdemontowaniu części elementów anteny,jest lepiej powinien to uzasadnić.Każdy może napisać że coś skrócił i wyrzucił i jest lepiej.
Nieraz można się spotkać z podobnymi przypadkami.
Przy nieuzasadnionym stosowaniu wzmacniacza deformując antenę osłabiamy ją, unikając przesterowania.
W innym przypadku z symetryzatorem,gdy mamy problem z niewielkimi zakłóceniami, osłabiając antenę tłumi się ten słabszy sygnał zakłócający.
W takim przypadku lepiej jest dać tłumik antenowy nie pogarszając innych parametrów anteny.

Należy również brać pod uwagę,że wiele drobnych firm produkuje anteny.
Przeważnie są to odwzorowania.Ze względu na przepisy licencyjne każda coś dodaje ( modyfikuje ) z lepszym lub gorszym skutkiem,uzasadniając to jako swoje opracowanie.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Domel28 »

W sumie to nigdy nie zwracałem zbytnio na to uwagi, bo gdy 2 z tych elementów zginęły to pozostałe 2 wyciągnąłem z anteny. Nie sądzę aby to jakoś pogorszyło parametry anteny?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: poxipol »

Nie należy zapominać że omawiamy tu antenę synfazową-szerokopasmową,gdzie w funkcji częstotliwości zmienia się zysk i impedancja.
Rozstrajając ją można polepszyć odbiór w wąskim jej paśmie kanałowym,jednocześnie pogarszając gdzie indziej.
Antena została tak zaprojektowana aby w całym paśmie roboczym miała optymalne parametry.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Domel28 »

poxipol pisze: Rozstrajając ją można polepszyć odbiór w wąskim jej paśmie kanałowym,jednocześnie pogarszając gdzie indziej.
Może właśnie przez usunięcie tych elementów mam dobry odbiór słowackich kanałów w dość trudnych warunkach, bo spod dachu i odl. 170km? Możliwe, że to jakoś wpłynęło na charakterystykę anteny w pol. pionowej?

ArcziKangus
Posty: 24
Rejestracja: 22 maja 2013, o 17:39
Miejscowość: Planta/Iwaniska
Odbiornik: Philips PFS6855/32
Instalacja antenowa: siatka + LNA 188
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż / Sucha Góra / Giedlarowa

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: ArcziKangus »

Dobrze my tu gadami o dyskutujemy o odbiorze Słowacji a nie o antenach ale dobór anteny jest kluczowy . W końcu w przyszłym tygodniu zaczynam rewolucję w instalacji antenowej po to by odebrać tą Słowację . Zdecydowałem się na nową siatkę , także zaopatrzę się w wzmacniacze ekranowane te najsłabsze (LNA 101 , 169 , ewentualnie 177) ale też mam w domu pełno płytkowych wzmacniaczy więc pole to testów mam odpowiednie kabel antenowy Triset 113 PE tak gdzieś 20 metrów a także Cabletecha URZ0323 lub 0324 z zasilaniem 5V z tunera do starego telewizora .
Na odbiór z Bardejova mam spore szansę choć nie wykluczam że mogę mieć kłopot ale bądzmy w dobrej myśli . Jak już zakupię te wymienione rzeczy wtedy wam napiszę co z tego wynikło czy udało się odebrać Słowackie DVB-T końcu

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

@ArcziKangus Powodzenia i udanego odbioru ! :)

@poxipol

Czyli uważasz, że generalnie "Direktory antenowe" polepszają sygnał(wzmacniają zysk anteny) ? Jak myślisz dłuższe takie jak te przedstawione przez kolegę @Domel28 mają sens w antenie siatkowej ? : http://www.anprel.sklep.pl/p150,direkto ... 12010.html

Z tego co pamiętam "Direktory antenowe", a idąc dalej plastikowa ich końcówka nie styka się w antenie ani z wąsami(X) ani z pionowo idącym drutem, który przechodzi również przez(w) środku puszeczki z (X) więc jaki mają one sens i zastosowanie. Ale mogę się mylić bo nie jestem zbytnio w temacie i mam dość małe o tym pojęcie. Proszę o wyrozumiałość.
P.S Również niejednokrotnie pourywały mi się "Direktory" i pogorszenia jakość odbioru, czyli spadku zysku anteny nie zauważyłem. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3795
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: K63 »

Dyskusja o antenach siatkowych i ich direktorach już była na forum
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 3&start=40
Wg tej oferty wszystkie siatki mają identyczne dane techniczne, bez względu na ilość direktorów. O charakterystyce nie ma ani słowa. Jedynie Dipol pokazuje charakterystykę dla ASP-8.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: poxipol »

No cóż wracając do zagadnienia.
Po rozmiarach tych direktorków,na pewno nie pobudzają wibratora dla zwiększenia zysku anteny,a służą jedynie do dopasowania dla poprawy jakości sygnału.Można to porównać do podłączenia kabla bez użycia symetryzatora.
Czy jest więcej czy mniej tych direktorków,to tak jak pisałem prawa licencyjne,marketing który coraz bardziej bazuje na nieświadomości użytkowników.
Coraz więcej można spotkać przeróżnych modyfikacji.Czy poparte badaniami laboratoryjnymi?
Wystarczy przyjrzeć się renomowanym firmą i ich asortymentem,czy dostępności anten w specjalistycznych sklepach.
Dużo rzeczy wygląda ładnie i obiecująco,a efekty znikome albo gorsze.

Wspomniano tu o siatce z 6 dipolami.należy wiedzieć że przyrost zysku w porównaniu z pojedynczym dipolem maleje proporcjonalnie w miarę zwiększania ich ilości.W miarę ich zwiększania może też pogorszyć odbiór,jeżeli chodzi o niejednorodność pola.

Niektórzy podchodzą do sytuacji jak by świat się kończył na siatkach.
Ogólnie patrząc są one pospolitymi antenami chociaż w niektórych specyficznych warunkach odbioru radzą sobie nieźle w porównaniu z innymi antenami
W profesjonalnych instalacjach,czy instalacjach zbiorczych nie mają zastosowania.

Przy bardzo słabych sygnałach dobiera się antenę o możliwie największym zysku optymalizując koszty.
Tak jak pisałem wcześniej dla przykładu w porównaniu z ATX dla zrównania zysku konieczne są 4 siatki,a koszt dwóch siatek równa się cenowa z ATX.

Przy odpadnięciu el dopasowujących na prostych wskaźnikach w odbiorniku nie dostrzega się znaczących zmian,a stosowanie wzmacniacza tym bardziej.
Jeszcze jedna uwaga sygnał można wzmocnić na 100% ale jakość będzie znikoma albo wcale ,dlatego wspomniane są istotne uwagi dotyczące innych parametrów a nie tylko zysku.

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: igorlan »

poxipol pisze:Tak się składa, że akurat kolega odbiera Kralową Holę z anteny siatkowej.
Ja również odbieram Kralovą Holę na siatce w Krakowie, choć tylko jeden MUX na k57. W moim przypadku siatka w pol. V daje bardzo dobre rezultaty a testowałem różne anteny m.in ATX107, TriDigit, Yagi itd. Poziom C/N na obu MUXach z Namestova wynosi 24dB, dla porównania Skrzyczne to 26dB.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3795
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: K63 »

Jak to czasami bywa - przy okazji ważnych dla Słowaków imprez sportowych - "Dvojka" została okresowo przełączona na HD. "Jednotka" wróci do wysokiej rozdzielczości 31 stycznia, po zakończeniu mistrzostw Europy w jeździe figurowej na lodzie, rozgrywanych w Bratysławie.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: poxipol »

Nawet zmieniono znaczek na HD ,z niezłym Bit Rate 1281 KB/s
Nadają też równolegle w SD
Z własnego odczucia w MPEG-2 jest krótszy czas przełączania programów niż w MPEG-4

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Potwierdzenie w artykule: Dvojka HD czasowo w słowackiej DVB-T

http://satkurier.pl/news/124795/dvojka- ... dvb-t.html

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: marcin6660 »

Zdjęcia robione niedaleko mnie. Mam podobne warunki: http://www.dalekieobserwacje.eu/tag/zawiercie-losnice/

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3795
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: K63 »


Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Domel28 »

A o przejściu na pełną moc nadajników jakoś nic nie słychać.

tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: tranzystor »

K63 pisze:Słowacki mux-4 w DVB-T2/HEVC!
No to jak do tej pory na Słowacji DVB-T było mało znane i używane to teraz zostanie ubite do reszty :roll:

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: poxipol »

Na STV HD na żywo Bayern-Juventus

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Domel28 »

W słowackim radio w DVB-T natrafiłem dziś na stację pod nazwą "Pyramida" https://zapodaj.net/d21d6425159a0.jpg.html

lumca_2
Posty: 274
Rejestracja: 14 grudnia 2008, o 10:11
Miejscowość: niedaleko Ostrawy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Hošťálkovice,Hladnov, Kosztowy,Skrzyczne

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: lumca_2 »

V slowackim muxu3 jest od dzis nadawana STV2 HD. Wylonczono programy radiowe. Aktualny sklad multiplexu jest STV1SD + STV2SD i STV1HD + STV2HD

http://www.digizone.cz/clanky/rtvs-spus ... ultiplexu/

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Domel28 »

Po co duble w SD? Nie mogły by być same HD ?

Zablokowany