Jak wybrać antenę ?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: DVB-T/S »

A postawienie anteny na dziko pociągnie za sobą konsekwencje?

szkudel

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: szkudel »

DVB-T/S pisze:A postawienie anteny na dziko pociągnie za sobą konsekwencje?
Hmmm, zagadam z osobą, która może by miała dostęp do dachu. Jeśli taki dostęp dostanę, to jakiego typu antenę wybrać?
dzięki

eczek

Re: Lublin - Brak sygnału przy złych warunkach atmosferyczny

Post autor: eczek »

Ja miałem antenę siatkową kupioną za ok. 34 zł i antenę kierunkową Dipol. Musiałem wyrzucić antenę siatkową, gdyż co jakiś czas sygnał mi znikał w zależności od warunków atmosferycznych. W tym samym czasie antena kierunkowa sprawowała się znakomicie, żadnych awarii.
Polecam
Antena telewizyjna DVB-T DIPOL 19/21-69 DVB-T
dostępna na allegro za 51zł

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: DVB-T/S »

19 elementową. Ile by ci wyszło kabla?
Może będzie potrzebny wzmacniacz.

Karol_mla

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Karol_mla »

czy ta antena Opticum AX-800 pozwoli mi na oglądanie telewizji z następujących nadajników?


# MHz MUX Nazwa Moc [kW] Pol Odległość [km] Info
49 698 MUX-3 Legnica "Piastowska" 0.600 H ~20.155 Więcej
48 690 MUX-1 Jelenia Góra "Śnieżne Kotły" 100.000 H ~44.942 Więcej
58 770 MUX-2 Wrocław "Ślęża" 50.000 H ~63.016 Więcej
64 818 MUX-1 Wrocław "Ślęża" 100.000 H ~63.016

Dziękuję za wszelką pomoc i wskazówki.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: m@rtops »

Wzmocnienie: 64dB: VHF 32dB + UHF 32dB
na pudełku jak byk 64dB - kto by czytał dokładnie
co do pytania to raczej skłaniałbym się poszukać czegoś innego ;)
nie twierdzę że nie będzie odbierać lecz jednak jakaś typowo kierunkowa powinna dać radę - Wrocław 60km+ :?

PRM

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: PRM »

Witam, jestem od dziś użytkownikiem telewizji w formacie DVB-T. Sam zabierałem się do tematu od ponad 3 tygodniu robiłem "research" w necie na temat różnych anten, położenia, mocy, etc. Nie było łatwo i do końca nie wiedziałem czy mój wybór okaże się trafny.
Tak więc chcę się podzielić moimi doświadczeniami licząc na to, że informację przekazane prze zemnie, przydadzą się wszystkim tym, którzy są właśnie na etapie szukania.

Zacznę od nadajnika i płożenia:

Nadajnik Warszawa Raszyn - odbieram na działce - okolice Gąbina, Płocka - odległość od nadajnika ok 80km.
Różnica poziomów ponad 300m pomiędzy moją lokalizacją a nadajnikiem, czyli sygnał nie ma żadnych przeszkód.

ANTENA: AX-1000 Opticum jak dla mnie rewelacja, bardzo czuła, albo jak kto woli mającaduży zysk, składa się tak jak piszą w minutę, no może dla tych mniej manulanie usprawnionych w 5min.
Antena bez wzmacniacza z wbudowanym fabrycznie symetryzatorem, kosztowała 65zł. Ja kupiłem tutaj, żeby nie bulić za przesyłkę:

http://www.sat.sklep.pl/antena-ax-1000- ... 21-69.html

Odbiór kanałów: przysłowiowa żyleta - wszystkie 18 jakie jest w mux1,2,3 plus masa testowego i zakodowanego badziewia. Antena została przymocowana na poddaszu domu do belki - dach nie jest pokryty blacho dachówką, wysokość instalacji od ziemi ok 5m.

Parę słów o metodzie celowania anteną i uzyskania jak najlepszego kierunku, w stronę nadajnika. Bardzo przydaje się mały TV 14" lub mniejszy, mały dlatego że jeżeli zamierzamy, tak jak ja, ustawiać antenę na poddaszu, to dobrze jest sobie tam wtaszczyć TV podłączyć do niego antene jeszcze w sposób klasyczny "analogowy" i chodząc z anteną po poddaszu, patrzeć na obraz telewizyjny, a raczej na jego jakość. Jak nie mamy, to równie dobrze może żona albo kolega krzyczeć z dołu ciepło, ciepło, zimno, zimno :)

Tak jak wspomniałem podłączamy antenę "analogowo", jeszcze bez tunera dvbt i odbieramy sygnał klasycznie. Wpierw łapiemy kanał, który ma największą wartość emisji (mocy) na danym nadajniku. W moim przypadku jest to TVP2 moc nadawania 800KW, w praktyce antena AX-1000 odebrała mi sygnał TVP2 już bez żadnego ustawiania, tylo jak podpiąłem kabel antenowy. Następnie spróbowałem złapać POLSAT, moc nadawania z Raszyna już "tylko" 316KW, oczywiście bez problemu ustawiłem antenę tak aby obraz był jak przysłowiowa żyleta. Następnie przełączyłem kanał na TV4 i zacząłem ustawiać kierunek - kanał TV4 jest emitowany tylko z mocą 20KW czyli bardzo niewielką. Udało mi się również ustawić taki kierunek że obraz był zadowalającej jakości chociaż już nie tak wyraźny jak TVP2 lub Polsat, ale nadal dobry. W tym miejscu przytwierdziłem antenę na stałe jako że najlepiej odbierała sygnał z Raszyna o tak małej mocy nadawania.
Wszystko to, tak jak mówiłem robiłem w klasyczny sposób, bez tunera DVBT, można powiedzieć że użyłem telewizora jako miernika sygnału.

Po przytwierdzeniu anteny tak, aby nie ruszała się, poprowadziłem kabel antenowy do salonu na parter, podłączyłem do Tunera DVB-T a ten do TV. Zacząłem automatycznie wyszukiwać kanały. MANTA wyłapała wszystko, w tym masę testowych zakodowanych,(muszę je usunąć, bo mi tylko zaśmiecają), w sumie mam coś ok 18 kanałów. Obraz jest naprawdę super, tak jak u mnie w domu na kablówce UPC :).
Jestem bardzo zadowolony z zakupu tej anteny i tunera, naprawdę niedrogi w sumie zakup, a tak cieszy. Jeżeli chodzi o kabel antenowy, to użyłem markowego DIGIT'a pełny miedziak.

W pobliżu mam jeszcze możliwość odbioru z nadajnika Łódź EC4- 70km i Rachociń 60km, ale ten ostatni jest trochę przysłonięty, a skoro Raszyn "tak dobrze odbiera", to nie widzę problemów.

Mam nadzieję że moje doświadczenia przydadzą się wszystkim tym, którzy zamierzają wejść w DVB-T, a nie wiedzą jak temat ugryźć. Przed zakupem sprzętu polecam a w zasadzie obowiązkowo stronę http://www.dvbtmap.eu/ jest to interaktywna mapa nadajników na mapie tej należy zaznaczyć swoje położenie i sprawdzić jak idzie sygnał od interesujących nas nadajników, czy nie ma jakiś górek ect.
Na mapie możemy też zobaczyć pokrycie terenu przez interesujący nas nadajnik. Jeżeli nasza miejscowość, a w zasadzie nasz dom, znajduje się na obszarze zielonym, to w zasadzie nie powinniśmy mieć problemu z odbiorem, czego jestem najlepszym przykładem.

POLECAM Antenę AX-1000 Opticum rewelacja jak dla mnie, choć uprzedzam nie jest to mała antenka :).
Tak samo polecam tuner MANTA DVBT02 małe rozmiary, jak dla mnie ładny, wykrywa wszystko, pilot działa dobrze wbrew temu, co się słyszało wcześniej na temat tego modelu, no i cena w CAREFOUR i AUCHAN, są one dostępne za 99zł (są to już te nowsze poprawione wersje)

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 3 czerwca 2012, o 22:03 przez PRM, łącznie zmieniany 2 razy.

WMP

Re: Lublin - Brak sygnału przy złych warunkach atmosferyczny

Post autor: WMP »

m@rtops pisze:tu rozmawiamy o odbiorze telewizji cyfrowej ;)
Mówię o cyfrowej

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: adac »

@ m@rtops::
wzmocnienie: VHF 32dB + UHF 32dB = 64 dB.
tak jest w przypadku SFN-u, widocznie nie doczytałeś :lol:
i jeszcze coś: 'odbiera sygnał kompatybilny z HDTV (FULL HD)' Jak kiedyś tak napisałem na forum to mnie pojechali. I kto miał rację ?
Ludzie w markecie to przeczytają, sprzedawca doradzi i kupią.
Nawet jeden gość na stronie www pewnego dystrybutora napisał, że mu to super odbiera.
/pfm/


@ Karol_mla: tak zadałeś pytanie, że nawet gdyby ktoś chciał to nie będzie wiedział jak Ci doradzić. Jako nowy użytkownik najpierw przejrzyj dział i zorientuj się, jak sensownie zadać pytanie. Przy odrobinie wysiłku może nawet znajdziesz gotowe rozwiązanie.
Podrzuciłeś od razu model anteny, to dość specyficzny typ, antena panelowa ze wzmacniaczem.
Jest jakiś powód że akurat taka, czy po prostu wpadła Ci w oko albo widziałeś w sklepie ?

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: TomW »

Karol_mla pisze:czy ta antena Opticum AX-800 pozwoli mi na oglądanie telewizji z następujących nadajników?
Przede wszystkim napisz najpierw skąd chcesz odbierać te nadajniki z anteny podanej w Twoim poście. Lokalizacja i profil terenu. Bez tego trudno sie zorientować jakie masz warunki (przeszkody terenowe, odległość i widoczność na nadajnik i na którym piętrze ewentualnie mieszkasz).
Sama antenka jest ładna i pewnie przereklamowana. Ja osobiście bym się na nią nie skusił za taką cenę. Jej reklama podaje, że w środku ma wbudowany dipol. Cudów nie ma.
Ostatnio zmieniony 3 czerwca 2012, o 09:42 przez TomW, łącznie zmieniany 1 raz.

szkudel

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: szkudel »

DVB-T/S pisze:19 elementową. Ile by ci wyszło kabla?
Może będzie potrzebny wzmacniacz.
Jestem po rozmowie z ludźmi nade mną, którzy mają na całej szerokości mojego mieszkania okna i taras. Nie ma opcji zwisającego kabla i w sumie im się nie dziwię.. Więc już wiem, że nie będzie tv cyfrowej, ale czy dam radę odbierać sygnał analogowy na starym tv? Czy istnieje jakaś lepsza antena która pozwoli odbierać w tej lokalizacji TVN, tvp1 i tvp2 w przyzwoitej jakości?
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Lublin - Brak sygnału przy złych warunkach atmosferyczny

Post autor: Anduraki »

m@rtops pisze:tu rozmawiamy o odbiorze telewizji cyfrowej ;)
Pulsu nigdy z analogu w Lublinie nie dało się złapać - gwoli ścisłości

kup sobie taką antenkę ( http://sklep.led.com.pl/antena-dvbt-16e ... -3798.html ), lub nawet dwie i zwrotnicę (do jednej symetryzator do drugiej LNA 101)

w tym sklepie w Lublinie chyba najtaniej kupisz tą antenę, ewentualnie możesz wybrać którąś z tych:


http://www.vipsat.pl/product.php?id_product=28
http://www.vipsat.pl/product.php?id_product=29
http://www.vipsat.pl/product.php?id_product=228

Karol_mla

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Karol_mla »

Wybierając tą antenę patrzyłem przede wszystkim na jej mały rozmiar. Taką znalazłem akurat w sklepie jako jedną z najmniejszych. Bo te wszystkie anteny kierunkowe są duże i nie mam zbytnio jak ich zamontować na ścianie bloku.
Mieszkam w Złotoryi na 2 piętrze w bloku.
Poniżej profile terenu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: TomW »

Ślężę ze wzgledu na niekorzystny profil można sobie darować. Można próbować z pozostałych, jeśli jest opcja zwrotu anteny, gdyby się nie sprawdziła. Może napisze ktoś jak się sprawuje, kto takiej używa. Ja takiej nie miałem, to nie chcę sie wypowiadać.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: DVB-T/S »

szkudel pisze:
DVB-T/S pisze:19 elementową. Ile by ci wyszło kabla?
Może będzie potrzebny wzmacniacz.
Jestem po rozmowie z ludźmi nade mną, którzy mają na całej szerokości mojego mieszkania okna i taras. Nie ma opcji zwisającego kabla i w sumie im się nie dziwię.. Więc już wiem, że nie będzie tv cyfrowej, ale czy dam radę odbierać sygnał analogowy na starym tv? Czy istnieje jakaś lepsza antena która pozwoli odbierać w tej lokalizacji TVN, tvp1 i tvp2 w przyzwoitej jakości?
pozdrawiam
Nie ma czegoś takiego jak zmuszanie do płatnej TV! Jak pociągnęli kablówkę to powinni tak samo umożliwić odbiór analogowej (cyfrowej) TV naziemnej.
Sąsiedzi nie mają nic do gadania jeśli administracja Ci zezwoli na montaż anteny na dachu. Jeśli nie zezwoli domagaj się odbioru z istniejącej instalacji naziemnie nadawanych programów.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: bogdanzieba »

Dokładnie bo czasem administracji wydaje się, że jak jest na bloku kablówka to już wszystko sprawę załatwia i nie musi być anteny zbiorczej. Sęk w tym, że nie wszystkich stać na kablówkę lub poprostu ktoś nie chce wydawać na nią pieniędzy. Więc w takiej sytuacji walcz z administracją.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Lublin - Brak sygnału przy złych warunkach atmosferyczny

Post autor: m@rtops »

WMP pisze:zazwyczaj nie ma kanałów TVP, z tego co pamietam na pewno jest Polsat i PULS.
brak mux 1,3 a na pewno jest mux 2 :D
sorry za zwrócenie uwagi (cóż za odzew-aż głupio :o ) - ale sugerowałem się tym że swego czasu jak u rodziców w analogu "rwało" tvp 1,2 to faktycznie polsat i puls był (mocniejszy sygnał lub inna częstotliwość) stąd to nieporozumienie :?
proszę o niski wymiar kary :lol:
---------------------------
ja mam ax 1000+ i swego czasu miałem założony wzmacniacz do odbioru z wisła/skrzyczne mux 1 z mocą 25kW z odległości ponad 80 km i hulał aż miło (mux 2,3 łapałem bokiem anteny z chorągwicy) :D

WMP

Re: Lublin - Brak sygnału przy złych warunkach atmosferyczny

Post autor: WMP »

Jeśli moge wymierzyć karę to proponuje 2 odcinki mody an sukces na analogu ;)

Antenę kierunkową (starą i cięzką) zmieniliśmy na siatkową, na tej kierunkowej był tragiczny odbiór analogowego TVN i chyba Polsatu, po zmienie na siatkowa się poprawiło. Potem weszła cyfrowa i zazwyczaj jest świetnie, chociaż jak są jakies odpady to tak jak mówił kolega, odpada mux 1 i 3. Czy na pewno nie jest to związane z resztą instalacji antenowej? Myślę o kawałku po antenie do telewizora.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: m@rtops »

teraz to już się pogubiłem w tych postach :?
masz wzmacniacz w tej siatce?
--------------------------------
modę na sukces mam na bieżąco - mama ogląda :lol:

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: adac »

WMP:
Jeżeli Twoja instalacja ma 15 lat to z urzędu należy się jakaś wymiana. W pierwszej kolejności kabel, po tak długim czasie praktycznie już nie nadaje się do użytku. Objawy o których piszesz tu się zgadzają.
Możesz mieć jeszcze przewód starego typu (tzw. czarny NRD) który silnie tłumi sygnał i poprzednio uniemożliwiał Ci odbiór.
Nie wiem co masz jeszcze w tej instalacji: puszki, rozdzielacze itp, to też do przeglądu. Elementy skorodowane i tam gdzie dostaje się woda - do wymiany.
Nie napisałeś (tradycyjnie) co masz przed sobą i jaki jest widok na nadajnik. Przeszkody w pobliżu, zwłaszcza ściana drzew też utrudniają odbiór, to samo nisko zawieszona antena.
W Twoim przypadku odbiór z RTCN Lublin-Piaski, kierunek płd-wchód. Antena siatkowa bez wzmacniacza.
Tragiczny odbiór TVN i TV4 dlatego, że nadajnik (Raabego) masz z przeciwnego kierunku i na jednej antenie obydwu nie złapiesz.
Teraz przy NTC ten odbiór nie będzie Ci już potrzebny.

PS. Gdzieś wyparował Twój pierwszy post. Nieaktualne ?

Zablokowany