Telefonia komórkowa GSM i zakłócenia w DVB-T

_chris_

Re: Telefonia komórkowa GSM i zakłócenia w DVB-T

Post autor: _chris_ »

Bartt pisze:Tak się zastanawiam jeszcze nad tym zakłócaniem głowicy tunera tv/dvb-t, bo teoretycznie powinna ona sobie radzić z takim sygnałem np. przy odstępie kilku kanałów. No chyba że selektywność współczesnych głowic w.cz jest kiepska (zwłaszcza w tanich tunerach dvb-t i usb/dvb-t), lub jest to po prostu konstrukcyjnie niemożliwe :(.
można zapomnieć o selektywności głowic w odbiornikach DVB-T w kontekście typowego znaczenia tego terminu, czyli strojonych filtrów wejściowych. W odbiorze cyfrowym jest to realizowane całkiem inaczej. Do tego, w niektórych odbiornika nie ma praktycznie żadnego ekranowania czegokolwiek ('liderami' bywają tu zwykle dongle USB) to i jest jak jest. I nie tylko w odniesieniu do CDMA, GSM czy LTE.
Bartt pisze:No faktycznie, przykładowo u mnie w odległości kilkuset metrów od masztu (widzę go za oknem) sygnał CDMA jest tak silny że odbiera na kawałku przewodu antenowego nawet po zwarciu jego żyły środkowej z ekranem :o.
na szczęście nie zawsze i nie wszędzie emisje pozapasmowe (czy silne analogi) szkodzą zarówno wzmacniaczom antenowym, jak i głowicom odbiorników. Wszystko zleży od okoliczności.

Ja ostatnio robiłem odbiór na k21 z bardzo silnym CDMA niedaleko lokalizacji anteny - poziom CDMA kilkanaście dB większy od k21, a sam poziom k21 na wejściu dekodera też nie za rewelacyjny, bo gdzieś koło -65...-70dBm. No, i zarówno wzmacniacz w 'siatce', jak i X703 radzą sobie z tym bardzo dobrze. Fart. :D

zesepo
Posty: 551
Rejestracja: 3 października 2011, o 21:36
Odbiornik: Opticum HDFT24plus
TESCO DR14O3 R CE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Telefonia komórkowa GSM i zakłócenia w DVB-T

Post autor: zesepo »

Pomyliłem się moj ostatni post miał byc do Paweled.

czarek333

Re: Telefonia komórkowa GSM i zakłócenia w DVB-T

Post autor: czarek333 »

U mnie jak dostaje smsa to tv łapie zakłócenia wiec corac bardziej zastanawiam sie nad tym filtrem gsm ze strony dipola ... a nóż 17pln wydam i cos poprawi odbior......

przyczajony999
Posty: 36
Rejestracja: 15 lutego 2011, o 12:46
Odbiornik: Samsung LE32C650, Samsung UE40EH5300, LG FLATRON M2794DP
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital + symetryzator (13 m n.p.t.), TRISET-113 PE, AWS-1036
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem/Wichów | TON Głogów EC

Re: Telefonia komórkowa GSM i zakłócenia w DVB-T

Post autor: przyczajony999 »

U mnie filtr z dipola niestety w ogole nie pomogl. Sama głowica w tv łapie zakłócenia.

grzegorz0plonka

Re: Telefonia komórkowa GSM i zakłócenia w DVB-T

Post autor: grzegorz0plonka »

No widzisz. Szkoda, ze nie pomaga. Nich emitel zainteresuje problemem. Okazuje się, ze moze nie jest stanie sami rozwiazac problemu.

Awatar użytkownika
djtom
Posty: 46
Rejestracja: 8 listopada 2011, o 14:03
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: 46G30
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKIN i Raszyn

Re: Telefonia komórkowa GSM i zakłócenia w DVB-T

Post autor: djtom »

Kupiłem dziś w osobiście dipolu ten filtr. Prawie nic nie zmienił.

grzegorz0plonka

Re: Telefonia komórkowa GSM i zakłócenia w DVB-T

Post autor: grzegorz0plonka »

To czyli nie dac się rozwiązać problemu z zakłóceniem. Poczekamy aż emitel zainteresuje probletyką. Emitel nie pomyslał, ze gsm moze zakłócać dvb-t.

_chris_

Re: Telefonia komórkowa GSM i zakłócenia w DVB-T

Post autor: _chris_ »

To akurat nie leży w kompetencjach emitela. To są regulacje odgórne, głównie UKE. Można zgłosić problem zakłóceń do UKE, pod warunkiem, że instalacja antenowa to pasywna antena kierunkowa zamontowana na wysokości 10 metrów, bez przeszkód na kierunku nadajnika.

grzegorz0plonka

Re: Telefonia komórkowa GSM i zakłócenia w DVB-T

Post autor: grzegorz0plonka »

to prawda. faktycznie, ze uke zajmuje częstotliwość radiowe. jak macie poważnie problemy z zakłócenia to warto pisac uke.

grzegorz0plonka

Re: Telefonia komórkowa GSM i zakłócenia w DVB-T

Post autor: grzegorz0plonka »

Jak uzyłem HSPA+ 900 to nie ma zakłócenia w DVB-T.

przyczajony999
Posty: 36
Rejestracja: 15 lutego 2011, o 12:46
Odbiornik: Samsung LE32C650, Samsung UE40EH5300, LG FLATRON M2794DP
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital + symetryzator (13 m n.p.t.), TRISET-113 PE, AWS-1036
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem/Wichów | TON Głogów EC

Odp: Telefonia komórkowa GSM i zakłócenia w DVB-T

Post autor: przyczajony999 »

grzegorz0plonka pisze:Jak uzyłem HSPA+ 900 to nie ma zakłócenia w DVB-T.
Mozesz napiszesz cos wiecej na ten temat.

grzegorz0plonka

Re: Telefonia komórkowa GSM i zakłócenia w DVB-T

Post autor: grzegorz0plonka »

O tym mam napisać? Dziwię, ze na 2G na 900-1800 są zakłócenia A na 3G nie ma.

nkp123

Re: Telefonia komórkowa GSM i zakłócenia w DVB-T

Post autor: nkp123 »

Możliwe dwie przyczyny:

1. W trybie HSPA+ telefon/modem wysyła fale radiowe o mniejszej mocy niż w trybie GSM.
2. Może to jest tryb UMTS/HSPA 1800MHz?

P.S. Przypominam, że GSM w Polsce nadaje głównie na 900MHz (są w ogóle jakieś wyjątki?).

DVBManiak

Re: Telefonia komórkowa GSM i zakłócenia w DVB-T

Post autor: DVBManiak »

Są jeszcze w Polsce używane GSM 1800. A tak to UMTS 900 i 2100. Innych się u nas nie używa.

grzegorz0plonka

Re: Telefonia komórkowa GSM i zakłócenia w DVB-T

Post autor: grzegorz0plonka »

Jestem 100% zalogowałem do sieci HSPA+ 900 i nie ma zakłócenia dvb-t. A na 2G to nie mam pewnosci czy uzywa 1800 czy 900.

przyczajony999
Posty: 36
Rejestracja: 15 lutego 2011, o 12:46
Odbiornik: Samsung LE32C650, Samsung UE40EH5300, LG FLATRON M2794DP
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital + symetryzator (13 m n.p.t.), TRISET-113 PE, AWS-1036
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem/Wichów | TON Głogów EC

Re: Telefonia komórkowa GSM i zakłócenia w DVB-T

Post autor: przyczajony999 »

Jestem pozytywnie zaskoczony. Po przełączeniu trybu pracy telefonu z 2G na 3G problem zakłóceń DVB-T został rozwiązany. Szkoda tylko, że jak ktoś przyjdzie w odwiedziny i ma starszy telefon to znów zakłócenia powracają :(.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Telefonia komórkowa GSM i zakłócenia w DVB-T

Post autor: qwerty »

To jest coś nie tak.. Odbieram na kawałku druta z nadajnika oddalonego o 15 km i telefon zakłóca jak jest o 1 cm (centymetr) od anteny. Przy większej odległości (1,5cm) odbieram bez artefaktów.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Telefonia komórkowa GSM i zakłócenia w DVB-T

Post autor: TomW »

Mam podobnie jak przez przypadek położę telefon na półce koło anteny pokojowej. Przy normalnym używaniu telefonu nie ma problemu. Do nadajnika też mam niedaleko. Nie przeszkadza mi to, bo z reguły komórki tam nie kładę.

nkp123

Re: Telefonia komórkowa GSM i zakłócenia w DVB-T

Post autor: nkp123 »

Antena pasywna - Chociażbym położył cztery telefony z aktywną transmisją danych EDGE (2G/900MHz) obok kabla lub telewizora nie ma nawet cienia spadku jakości i sygnału ;) .

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Telefonia komórkowa GSM i zakłócenia w DVB-T

Post autor: TomW »

Pasywna... chciałbym. W bloku na parterze otoczony innymi blokami - zapomnij. Próbowałem i zostaję z tym co mam. Zewnętrzna w bloku też odpada. Komórka to nie problem a raczej ciekawostka.

Zablokowany