DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

kolec64

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: kolec64 »

K-62 Wisła Skrzyczne. K-64 Kraków Chorągwica

ss80

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ss80 »

andrew 61k pisze:Witam wszystkich,dziś niedziela 13 listopada,godz.13.55 i przeszukując kanały,wychwyciłem programy z nadajnika KRAKOW-CHORAGWICA i co tu mówić o stabilności nadawanych sygnałów i mocy poszczególnych nadajników.
Jak kiedyś [2013/2014] nie tylko Wisła-Skrzyczne zacznie nadawać tak jak dziś nadają MUX'y2 - te prawdziwie dookólne ze 100kW mocy to i na "kawałku drutu" :lol: odbierzesz sygnał bez narzekań bo zwykłą antenę " :? decybelowa fala tsunami" ci zerwie [w przypadku bezpośredniej widoczności z nadajnikiem] ;)

andrew 61k

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: andrew 61k »

kolec64 pisze:K-62 Wisła Skrzyczne. K-64 Kraków Chorągwica
Witam i oczywiscie przepraszam wszystkich,ze mylnie podałem numer kanału nadajnia KRAKÓW - CHORĄGWICA oczywiście,ze chodzi o kanał 64,co nie zmienia faktu,ze odebrałem w tym czasie te programy.
Dzięki za czujność na forum !!!

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: kuku1234 »

twmichal pisze:Dzisiaj znowu brak MUX-2 u mnie.
Cos sie musieli nim bawic, bo u mnie o 2 w nocy naprzemian "lizalo" i uciekalo antene na k.38, co jest wrecz dziwne, bo nawet o k.62 nigdy nie bylo mowy.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: twmichal »

Oj, widzę że w pośpiechu wprowadziłem w błąd. Chodziło mi oczywiście o MUX-3 bo MUX-2 z racji mniejszej mocy odbieram nieregularnie.
A zresztą MUX-3 też mi odbiera tak samo jak MUX-2 teraz. Raz jest 100% a za chwilę sygnału nie ma. Nawet Czechy lepiej odbieram, a to już ponad 190km odległość.

yoyo

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: yoyo »

Hm, u mnie od czasu remontu oba muxy śmigały, a teraz mux-2 kiszka, tak źle jeszcze nigdy nie było! Lokalizacja: Ustroń. Co się stało? Jeszcze kilka godzin temu było OK.

brzeg

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: brzeg »

U mnie też problemy z muxem 2.

romasm

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: romasm »

U mnie nad Olza oba muxy ze Skrzycznego odbieraja stabilnie - zero bledow - jakosc 100%, instalacja oczywiscie pasywna bez zadnych wzmacniaczy i to bez widoku na nadajnik - odleglosc okolo 35km, natezenie sygnalu na gniazdku oba muxy okolo 42dBuV, a na antenie (bez sumatora oraz rozgaleznika oraz filtra bo wycinam silny Polsat) okolo 50dBuV.

Pozdrawiam.

yoyo

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: yoyo »

mux-2 wrócił do normy. Może to nocne kształtowanie wiązki mux-3 wymusiło obniżenie mocy ;)

brzeg

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: brzeg »

yoyo pisze:mux-2 wrócił do normy. Może to nocne kształtowanie wiązki mux-3 wymusiło obniżenie mocy ;)
U mnie to samo, ale dziwne jak patrzyłem rano to było siła 100 a jakość 24.

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: marcin6660 »

Dzisiaj w nocy jest jakaś przerwa bo wyłączony jest analog ze Skrzycznego 1,2,Polsat

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: mac_33 »

ciekawe rzeczy pisze p. Kastelik w komentarzach na satkurierze w temacie 45k ze skrzycznego.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciejek »

:) coraz bliżej zmiany mojej, wyrażonej tutaj wcześniej, cichej nadzieji na namacalne działanie w postaci "czegoś cyfrowego" (wierzę, że to bedzie mux3) na wspomnianym k.45.

Ach mielibyśmy komplet, pełnia szcześcia. Jedynie by z odbiorem było wszystko ok. (czyt. mocami nadawania tych nowości)

Do boju UKE i SMiADP :lol:

ss80

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ss80 »

mac_33 pisze:ciekawe rzeczy pisze p. Kastelik w komentarzach na satkurierze w temacie 45k ze skrzycznego.
Marian Kastelik pisze:Czesi wydali zgodę i nie mają żadnych obiekcji czasowych, Słowacy zgodzili się na czasowe wykorzystanie do 31 lipca 2013 r. Teraz potrzebny jest TYLKO wniosek Emitela i nadawców.Dobra wola TP Emitela I TVP jest przeszkodą a nie częstotliwości- mam potwierdzenie na piśmie
pewnie MUX3 o mocy 0,05 kw :?

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciejek »

Emitelu i TVP liczę na Was! (w krzewieniu kultury i historii) ;)

Myślę tak: Kanał 45 przeznaczony dla Czech wg GE06, które wydały zgodę razem ze Słowakami to i moce mogą być od razu powiedzmy i po 30kW, a przynajmniej te 10kW. Byłoby to wielkim sukcesem.

Edit: maxymalnie może będzie 5kW jak podaje p. Kastelik, taka moc została wynegocjowana.
Czekamy tylko na "wolę" nadawania, możliwości techniczne już są.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Drekan »

Wiemy też jaką z jaką mocą można by nadawać na kanale 45.
marian pisze:Parametry emisji jakie udało się wynegocjować z Czechami i Słowakami to moc ERP = 5 kW z kierunkową charakterystyką anteny.

Kastelik
Jednak osobiście uważam, że kanał 45 powinni wykorzystać nadawcy komercyjni z 2 multipleksu.
Zwiększy się dzięki temu dostępność odtworzeniowego 2 multipleksu w rejonie Podbeskidzia.
A TVP zapewne bardziej odpowiadałby kanał 38 z jego sporymi ograniczeniami mocy nadawania (koszty).

Pytanie czy Emitel posiada w zapasie sprzęt, który mógłby zainstalować na obiekcie, czy będzie trzeba poczekać, jeszcze 3 miesiące na sprzęt nadawczy? :?:

Awatar użytkownika
marek70
Posty: 47
Rejestracja: 29 stycznia 2011, o 22:51
Odbiornik: Bravia ex401, canva t710
Instalacja antenowa: biquad DIY
Nadajnik - obiekt nadawczy: G. św. Marcina

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: marek70 »

Mam pytanie i może mi ktoś wyjaśni jak od strony technicznej wygląda kształtowanie wiązek? Innymi słowy jak ustalają pokrycie terenu sygnałem? Czy mają ludzi z urządzeniami pomiarowymi w terenie czy może regulują to ustawieniem anten w jakiś teoretycznie wyliczony sposób?

ss80

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ss80 »

marek70 pisze:jak od strony technicznej wygląda kształtowanie wiązek?
Najprościej to tłumacząc ja to widzę tak, że nie jest to robota na maszcie bo te prace zostały już wykonane dawno temu o czym informują media, inaczej mielibyśmy nadal zmniejszane sygnały analogowe by ochronić ludzi przed promieniowaniem pracujących na maszcie.

Jest to po prostu elektroniczne kształtowanie wiązki nadawczej. Też nie wiem jak to dokładnie wygląda od strony technicznej ale mogę tylko przypuszczać że chodzi tu o wprowadzane do "systemu" nadawczego już przygotowanych obliczeń lub na podstawie badań pracowników terenowych.

Obrazek :shock:

czyli robotę wykonują w swojej kanciapie na dole nadajnika :lol: wpisując odpowiednie cyferki lub kręcąc pokrętłami :roll: . Sądzę że antena składa się z kilku paneli kierunkowych, które są ustawione w różnych kierunkach świata i te "cyferki" ustalają jak poszczególny panel anteny ma pracować i ile mocy wypromieniowywać w danym kierunku, czyli inaczej mówiąc, sterują mocą poszczególnych anten nadawczych żeby sygnał za bardzo nie "uciekł" za granicę. Jeśli jestem w błędzie, proszę sprostować jak ktoś wie lepiej :!:

Potem praktycznie wychodzi nam [wypromieniowywanie anten/zasięg] taka oto gwiazdka jak przy MUX2:

Obrazek

lub inna figura geometryczna.


A propo jaką tajemnicę zna pan Kastelik? :?
Marian Kastelik pisze:O kanale 38 Wisła/ Skrzyczne znam całą prawdę dlaczego tak słabo odbierany jest w Cieszynie.O tym później.
źródło [komentarze pod artykułem]: http://satkurier.pl/news/70195/podbeski ... em-tv.html

mihota

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: mihota »

2 tygodnie temu miałem sygnał ze skrzycznego 86% i działający tylko mux3 teraz mam 25% i tylko mux2 ale też tylko jak sygnał podskoczy do 50%. Co jest s tym nadajnikiem czy jest szansa na normalny sygnał, czy jest to tylko przejściowe czy już nie mam co liczyć na lepszy sygnał od nadajnika mam 50km. Katowice też kiedyś łapałem teraz mam 0%.

rysole56
Posty: 43
Rejestracja: 11 września 2011, o 12:31
Odbiornik: Samsung 37;
LG 22
Instalacja antenowa: Trdigit Dipol +Siatka zmodernizowana + SWA 6000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisła- Kosztowy-Chorąwica

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: rysole56 »

Szanowni Koledzy z forum i Panie Jarosławie!

Po dłuższej mojej przerwie włączam się w wątku emisji ze Skrzycznego ciekawym aktualnie spostrzeżeniem ,otóż dzisiaj po wielu już różnych kombinacjach z antenami założyłem nowy przewód antenowy do TRI DIGITA f-my DIPOL i przy skanowaniu poszukiwania sygnału cyfrowego złapałem mojej szczególnej lokalizacji) MUX-2 ze Skrzycznego (Sic!), a na kanale 62, który emituje MUX 3( z mocą 5x większą absolutna cisza). Nadmieniam że MUXA -3 z Kosztów udało mi się złapać tylko raz tj.w poniedziałek rano przy bardzo silnym tropo.( wtedy miałem też MUX czeski na kanale 48( prog. NOVA etc.)
Proszę o komentarz w tym temacie, jeszcze raz sprecyzuję lokalizację-wieś k. Wolbromia w dolince,mam do Kosztów oraz Chorąwicy po 50 km. a do Wisły ok 90 km.
Myślę że gdyby wkrótce udało się ustanowić ten 45 kanał dla emisji MUXA -3 z Skrzycznego, z mocą minimum 25 kW, to rozwiązało by to nasze problemy i uniknęło by się tylu rozterek i emocji.

Zablokowany