DVB-T w laptopie

hans37

Re: tanie DVB-T w laptopie

Post autor: hans37 »

Serdeczne dzięki za informacje! POZDRAWIAM!

misiek-e

Re: tanie DVB-T w laptopie

Post autor: misiek-e »

Witam
Posiadam tunerek komputerowy USB MSI DigiVox II 3.0 i szczerze go polecam jako tanią alternatywę dla tunerów sprzętowych. Urządzenie kosztuje około 50 zł i w tej cenie jest nawet pilot. Do odtwarzania MPEG4 w HD potrzeba jest naprawdę mocna maszyna. Urządzenie testowałem na Celeronie D 3,2 Ghz z 2Gb Ramu i niestety sam komputer okazał się za słaby. TVP HD oraz Polsat Sport strasznie się cięły, a obciążenie procesora wskazywało ciągle 100% co świadczy o tym, że komputer po prostu nie wyrabiał. Dotyczyło to zarówno dołączonego oprogramowania TotalMedia 3 jak i osławionego zestawu DVBViewer + CoreAVC H.264. Ten drugi radził sobie trochę lepiej, ale mimo wszystko oglądać się nie dało. Poczytałem trochę na forach i z pomocą przyszła wspomniana wcześniej technologia PureVideo NVIDIA. Posiadam kartę GeForce 8600GTS 512 DDr3, która obsługuje PureVideo. Jednak, aby móc się ciszyć osiągnięciami tej technologii, należy odpowiednio przygotować komputer. Po pierwsze należy zainstalować program NVidia PureVideo Decoder, który niestety jest płatny (polecam p2p), następnie będziemy potrzebować odtwarzacza, który to obsłuży. Tu polecam PowerDVD 8,po instalacji w opcjach programu należy zaznaczyć opcje wykorzystania PureVideo. Teraz w odtwarzaczu DVBViewer w opcjach wyboru kodeka H.264 powinien pojawić się kodek Cyberlink PowerDVD 8, jeśli jest to znaczy że wszystko jest w porządku i należy go wybrać. Od tej chwili możemy cieszyć się technologią PureVideo przy odtwarzaniu DVB-T w MPEG4. Przyrost mocy był w moim przypadku tak duży, że obciążenie procesora za 100% spadło do 5% - 10%, obraz żyleta bez żadnych przyciąć, czy pikseli.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: tanie DVB-T w laptopie

Post autor: Jarosław Bałuka »

O, to bardzo cenna informacja dla użytkowników GF z NVidia PureVideo !

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: tanie DVB-T w laptopie

Post autor: Przemo »

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że kodek ze strony Nvidii wspiera tylko MPEG2 i nie jest już rozwijany, gdyż powstał w czasie gdy na rynku pojawiły się akceleratory z serii Geforce 7. Na samym początku sygnał HD satelitarny był kompresowany właśnie w MPEG 2 tak jak pierwsze wydania filmów na HD-DVD czy BLU RAY i faktycznie to działało i zarabiali na tym. Gdy zaczęto stosować kompresje AVC w przekazach satelitarnych i naziemnych jak i na dyskach HD (tutaj też popularny jest VC-1)kodek ten nie miał racji bytu, a dodatkowo pojawiły się karty z rodziny 8, gdzie ewoluowało PureVideo do PureVideo HD, co wykorzystali producenci odtwarzaczy programowych typu Power DVD od wersji 7.3 lub Win DVD. To dzięki tym programom w systemie pojawiają się kodeki, które są następnie wykorzystywane przez programy do obsługi kart DVB z rodziny S, S2, T lub C. Niestety Nvidia trochę "olała" sprawę dla użytkowników Windows 2000 lub XP, gdyż nie działa w nich akceleracja sprzętowa dla kodeka AVC, gdyż aby ją uruchomić należy wybrać tryb renderingu EVR, którego brak w XP (istnieje nieoficjalna możliwość włączenia tego tryby), natomiast w Viście działa wszystko O.K. O wiele lepiej wygląda sprawa z AMD i kartami Radeon z serii HD, które dzięki technologii Avivo też wspierają kompresje Mpeg 2, AVC i VC-1 i to zarówno w Viście jak i w XP. Osobiście polecam kodeki video Cyberlinka i audio AC3 Filter. Ten zestaw sprawdza się idealnie dla wszystkich transmisji naziemnych i satelitarnych, nawet dosyłów 4:2:2.

hans37

Re: tanie DVB-T w laptopie

Post autor: hans37 »

Witam ponownie i znowu zawracam głowę :lol:
Otrzymałem wreszcie ten tunerek, zainstalowałem z płytki, podłączyłem i....klops :|
Nie wiem co jest nie tak ale pomimo mieszkania w odległości ok 1,5km od masztu na Krzemionkach nie odbiera żadnego sygnału. Spróbowałem tez konfiguracji przez Windows Media Center - bez rezultatu - komunikat: nie wykryto żadnego kanału. Mam zamiar zainstalować jeszcze w/w oprogramowania (DVBViewer i inne)i zobaczę - mam jednak pytanie: czy na dołączonym oprogramowaniu nie powinienem przynajmniej odebrać jednego kanału (Kraków nr 37)z samym dźwiękiem??? Po podłączeniu do kablówki też pokazuje zero wykrytych kanałów - czy tuner może być uszkodzony? :oops: W opcjach konfiguracji niewiele jest dostępne...
Jeśli ktoś ma jakąś sensowną podpowiedź to mój mail: hans37@wp.pl lub GG 7011664

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: tanie DVB-T w laptopie

Post autor: Jarosław Bałuka »

A jak wygląda antena zestaw odbiorczy? Antena (jaka?) na dachu/balkonie/parapecie, widać Krzemionki czy nie itd. Tuner jest DVB-T i analog czy tylko DVB-T?
Spróbuj zainstalować DVBViewer i kodek CoreAVC, wszystkie potrzebne informacje znajdziesz tu na forum.

hans37

Re: tanie DVB-T w laptopie

Post autor: hans37 »

Witam!
Używam antenki dołączonej w zestawie - jest "widzialność" anten. Tuner ma tylko DVB-T. Coś udało mi się złapać w końcu. Mam na dołączonym TotalMedia TVP1,TVP2, TVPInfo, TVP Sport,TVPHD oraz 1,2,3PR - wszystko tylko na coreAVC bez DVB Viewer (ściągnąłem ale nie działa) Na HD trochę przycina - muszę sprawdzić jeszcze obciążenie procesora, bo jak będzie duże to wgram DVB Viewer.
Aha, jeszcze dołączony pilot nie działa - czy potrzeba jakieś dodatkowe wejście lub "oko" w laptopie aby używać pilota?
P.S. ktoś poleca dobrą stronkę z free DVB Viewer?
A........ gdzie mogę sprawdzić obciążenie procesora :oops: - mam tylko centrum wydajności w systemie ocen 0-6
POZDRAWIAM!

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: tanie DVB-T w laptopie

Post autor: Przemo »

DVB Viewer jest płatny i kosztuje 15 Euro, ale wykupując licencje ma się dożywotni bezpłatny suport. Pilot z kary MSI działa tez w tym programie, niestety musi on podczas instalacji pobrać potrzebne elementy, a żeby to zrobić musi być legalny, bo to właśnie dane podczas instalacji programu pozwalają połączyć mu się ze stroną autora i pobrać dodatki. Bezpłatny DVB Viewer jest dodawany przykładowo do kart Technotrend S2-3200, ale działa on tylko z tą kartą i jest mocno ograniczony w stosunku do wersji płatnej. jest wiele innych programów, które działają z tym tunerem, na przykład Altdvb, nie posiada on jednak wsparcia dla EVR, więc z akceleracją dekodowania AVC na kartach Nvidii nici. Jeśli masz jednak kartę ATI z dopiskiem HD to wystarczy. Obciążenie procesora najszybciej sprawdzić wciskając kombinacje klawiszy Ctrl + Alt + Delete, która powoduje otwarcie się menadżera zadań Windows i tam w zakładce "Wydajność" Można obserwować użycie procesora.

Tak wygląda użycie procesora na C2D 3 GHz z kodekiem Cyberlinka i sprzętową akceleracją NV 8800GT ;)

http://www.wrzuta.pl/obraz/3KgfTWKqwG/

djmothek

Re: tanie DVB-T w laptopie

Post autor: djmothek »

Witaam a ja wlasnie posiadam ten tuner tj MSI DIGI VOX mini II v.3.0 i mam problem z instalacja. program dolaczony do płyty CD nie wykrywa mi zainstalowanego sprzetu mimo ze jest on widoczny w menadzerze. Moze ktoś mi cos polecic badz ewentualnie pomóć?

Moje GG 211711 był bym wdzieczny. Wesołych Świąt.

hans37

Re: tanie DVB-T w laptopie

Post autor: hans37 »

Dzięki Przemo! Już znalazłem wydajność procesora - jutro sprawdzę pod obciążeniem Total Media. A co do karty to faktycznie mam ATI HD (3650) więc spróbuje jutro z AltDVB. Obciążenie na HD masz fantastyczne :o
Mam jeszcze inny problem - w kuchni (docelowym miejscu rozrywki - tak to jest jak ma się dwa pokoje i żonę, która wcześnie kładzie spać dzieci :lol: ) niestety nie odbieram sygnału (po drugiej stronie bloku - brak widoczności anten) - czy coś polecacie? Jakaś super antenka lub zwykła siatkówa za oknem?
Do Djmothek - też kombinowałem chyba z 10 razy - w końcu jakoś się udało - miel na różne sposoby i konfiguracje :P
P.s. wcześniej wywaliłem total media i wgrałem core AVC - bez rezultatu a potem wpadłem na pomysł, że wstawię znowu total media i .......zaskoczyło. Pamiętaj o odhaczeniu wsparcia w coreAVC dla MPEG-Ts i Ps - moze to pomogło?
Jestem "lajkonikiem" w te klocki ale czasami..... w Wigilię..... komputer przemawia ludzkim głosem...... :lol: :lol: :lol:

djmothek

Re: tanie DVB-T w laptopie

Post autor: djmothek »

hm niestety nie dziala moze jeszcze jakies propozycje? wogole mi Total Media3 nie wykrywa karty:(

hans37

Re: tanie DVB-T w laptopie

Post autor: hans37 »

Dzisiaj sprawdziłem obciążenie CPU bez wgrywania AltDVB:
- na TVP1, TVP2 i TVP3 - ok. 20-30%,
- na TVP HD i TVP SPORT - ok. 70%
- radiowe poniżej 10%
Z tego wniosek, że trzeba jednak dograć DVBViewer lub AltDVB bo 70% na TVP HD to jednak trochę dużo nawet dla procesora 2x 2,0 GHz i pamięci 4GB :o
Pytanie z innej beczki: czy moc emisji sygnału w MPEG-2 musi być dużo wyższa od tej w MPEG-4 (patrząc po mapce zwróciłem uwagę, że w Krakowie jest 0,01kW a w Rzeszowie 19kW nie wspominając o innych gdzie jest 100kW!!!!). Czy to tylko rejonowe ograniczenia? :?:

Pyrus

Re: tanie DVB-T w laptopie

Post autor: Pyrus »

Witam.
Również zakupiłem tuner DVB-T MSI DigiVox II (v3.0),na załączonym oprogramowaniu tuner działa odbiera mux POT i TVP-Emitel z Śremu ale obraz jest niezbyt dobry szczególnie na TVP HD mocno przycina, dlatego postanowiłem zainstalować inny program jednak tutaj utknąłem. Jako pierwszy zainstalowałem DVB Viewer jednak nie mogłem z nim dojść do ładu, tuner wykrył poprawnie, kanały wyszukał, ale obrazu brak mam tylko fonię( sterowniki od wizji zainstalowane, pakiet kodeków dołączonych do najnowszego Cyberlinka), kolejnym programem był AltDVB, jednak jego też nie daję rady skonfigurować, następnym programem był ProgDVB, jego udało mi się bez problemu skonfigurować, obraz jest bardzo ładny, TVP HD też bardzo dobrze działa, brak przycinek. I w związku z tym proszę Was drodzy użytkownicy tunera z stajni MSI o pomoc w konfiguracji DVB Viewer`a lub AltDVB, znacie moze jakieś strony gdzie jest opisana konfiguracja któregoś z powyższych programów do działania z tunerami DVB-T?

Pozdrawiam
Kuba

jokerj

Re: tanie DVB-T w laptopie

Post autor: jokerj »


Pyrus

Re: tanie DVB-T w laptopie

Post autor: Pyrus »

Niestety, ale po ustawieniu tak jak jest w tym opisie mam tylko dźwięk a obrazu nadal brak...
Na ProgDVB wszystko działa a na DVB Viewer tylko dźwięk.

xnx3000

Re: tanie DVB-T w laptopie

Post autor: xnx3000 »

Dla chcących zacząć przygodę z DVB-T polecam ten tuner. Po dokładnych testach już wiem, że wskaźnik mocy nie jest do końca precyzyjny, ale jest to chyba najtańsza nowa karta do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, a co najważniejsze jest to ten sam sprzęt co prawie dwukrotnie droższy LifeView LV5T.
Czy to aby napewno ten sam sprzet? Wymagania odnosnie procesora dla MSI to P4 2.0GHz, a dla LV5T tylko P3 1.5GHz. Pytam, poniewaz dysponuje AthlonemXP 1.7, karta graficzna do nowych rowniez nie nalezy. i mam watpliwosci czy ten pierwszy da rade. Roznica w cenie miedzy nimi to 30 zl (55 zl dla MSI z wysylka przez net, 85 zl dla LifeView na miejscu).

Jak wyglada w koncu kwestia dekodowania MPEG4? Zaden z tunerow USB nie wspiera sprzetowo dekodowania, a wylacznie programowo???

Dzieki z gory za pomoc!

Pyrus

Re: tanie DVB-T w laptopie

Post autor: Pyrus »

Kolego o sprzętowym dekodowaniu MPEG4 w tej cenie możesz pomarzyć.
Instalujesz wersję testową CyberLink PowerDVD8 i wszystko śmiga.

xnx3000

Re: tanie DVB-T w laptopie

Post autor: xnx3000 »

Dzieki za odpowiedz.

Na moim starym athlonie tez bedzie smigac MPEG4? Skoro tunery USB dekoduja programowo, to mozliwa jest w ogole roznica w ich sprzetowych wymaganiach, czy to po prostu "tak sobie napisali", ze tu P3, a tam P4?

Pyrus

Re: tanie DVB-T w laptopie

Post autor: Pyrus »

Wymagania sprzętowe zależą od tego jakim kodekiem i programem dekodujesz sygnał.
Jeśli masz co najmniej 1 GB RAM-u i kartę 128 MB to wszystko powinno śmigać.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: tanie DVB-T w laptopie

Post autor: Przemo »

Wymagania sprzętowe zależą od rodzaju kompresji i rozdzielczości obrazu. Wiadomo, że MPEG2 pójdzie nawet na starych Celeronach 400-500 MHz, ale do AVC wymagany jest już silniejszy procesor pokroju Pentium 4 lub Athlon XP, natomiast dla HD wskazany jest już procesor dwurdzeniowy minimum 2 GHz, a najlepiej aby całością zajęła się karta graficzna.

Zablokowany