Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

grzes055

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: grzes055 »

Adam Brodziak pisze:Uruchomiono nadajnik MUX 2 Gniezno/Chojna i nikt w Wielkopolsce go nie odbiera. Chyba wyłączymy. 8-)
Piszą, piszą w komentarzach np. tu: http://radiopolska.pl/aktual.php?subact ... rom=&ucat=&

maciej1989

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: maciej1989 »

witam

mam nastepujacy problem wlasciwie to dwa.

jeden tv to LG z MPG4 odbiera kanaly cyfrowe ale ostatnio zaczely bardzo szumiec tzn wyglada to tak jak by byly jakies zaklocenia znika obraz, zmienia sie i znieksztalca dzwiek rowniez. Drugi telewizor to Funai do którego chce dokupic dekoder wiwa 50 znajduje kanaly cyfrowe ale jest sam dzwiek i slysze ze tez sa takie zaklocenia w dzwieku co jest za to odpowiedzialne i jak to naprawic co mam zrobic, prosze was o pomoc

pozdrawiam i dziekuje za kazda wskazowke.

loleklolek

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: loleklolek »

Przyczyną jest najprawdopodobniej instalacja antenowa, która nie zapewnia wystarczającej jakości sygnału. Jeżeli problem występuje od kilku dni, to może mieć to związek z:
a) tym, że warunki propagacji sygnału są gorsze, niż wcześniej (zmieniły się warunki pogodowe lub ktoś zaczął zakłócać [uruchomiono różne nadajniki lub inne urządzenia]), co powoduje, że docierający sygnał jest niewystarczającej jakości.
b) coś się stało z instalacją antenową (przypadkowe uszkodzenie lub coś było w niej grzebane).

Tak, czy inaczej remedium jest przegląd i poprawa instalacji antenowej.

maciej1989

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: maciej1989 »

czyli nie maa opcji zeby telewizor czy antena byla popsuta ? moze to kabel gdzies jest łączony albo nie odpowiedniej jakości ?

loleklolek

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: loleklolek »

Jest taka opcja. Tyle, że zepsuta antena == pogięta antena. Może być jeszcze tak, że była niewłaściwie przytwierdzona i zmieniła kąt patrzenia. Względnie jest jakiś problem ze wzmacniaczem (o ile w tej antenie występuje). Najlepiej na początku sprawdzić, czy wszystkie połączenia są dobrze połączone.

maciej1989

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: maciej1989 »

antena ustawiona jest na Śrem w jednym miejscu jest łączona przez łączki wzmacniacz mam przy telewizorze. Antena jest stabilnie przymocowana na maszcie z jeszcze jedna antena od innego telewizora.

sdolas

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: sdolas »

A powiedzcie mi po co dodali nam TVP INFO SZCZECIN ?
Potrzebne to Wam ?
Bo mnie jakoś zupełnie zbędne :?

Cietrzewiec Rusinowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: Cietrzewiec Rusinowy »

Można sobie czasem popatrzyć na morze.

sdolas

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: sdolas »

Osobiście nie bardzo czuję intencje dodającego ten program :shock:
To już chętniej bym sobie obejrzał np. "przeterminowany" Zakup Kontrolowany w TTV :)

loleklolek

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: loleklolek »

TVP Szczecin nadaje po to, żeby ludzie z Zachodniopomorskiego odbierający sygnał z nadajnika Piła/Rusinowo mogli pooglądać prognozę pogody dla ich województwa oraz lokalne newsy. Śrem nadaje tę samą paczkę, co Rusinowo zapewne ze względu na chęć ograniczenia kosztów nadawania.

http://www.emitel.pl/biuro-prasowe/arch ... ow-w-mux-3

TTV będzie dostępny ze Śremu już niedługo :-).

sdolas

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: sdolas »

Co to znaczy "niedługo" ? :)
Bo jak planowy koniec maja to bardzo długo :(

Awatar użytkownika
krzys34
Posty: 88
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Wieleń
Odbiornik: Telewizor Samsung UE49KU6172U 4K UHD
Instalacja antenowa: Zwykła kablówka tylko z DVB-T w blokach
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rusinowo-Piła 28,7 km

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: krzys34 »

sdolas pisze:A powiedzcie mi po co dodali nam TVP INFO SZCZECIN ?
Potrzebne to Wam ?
Bo mnie jakoś zupełnie zbędne :?
A wiesz kolego że obiekt nadawczy w Rusinowie to leży już w zachodniopomorskim i dużo ludzi ogląda programy z tego obiektu w zachodniopomorskim tak że oni na pewno są zadowoleni że mogą posłuchać wiadomości lokalnych z swojego województwa. Z kolei w Śremie mogli by dodać info lubuskie bo z tego co tu czytam ludzie z lubuskiego oglądali mux3 za nim uruchomiono u nich mux1. Pozdrawiam.

sdolas

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: sdolas »

Skoro Rusinowo to już pomorze to spoko luz, tylko po kiego to nadają na Wielkopolskę ze Śremu :shock:

Awatar użytkownika
krzys34
Posty: 88
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Wieleń
Odbiornik: Telewizor Samsung UE49KU6172U 4K UHD
Instalacja antenowa: Zwykła kablówka tylko z DVB-T w blokach
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rusinowo-Piła 28,7 km

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: krzys34 »

sdolas pisze:Skoro Rusinowo to już pomorze to spoko luz, tylko po kiego to nadają na Wielkopolskę ze Śremu :shock:
A tego to ja już nie wiem ;) pozdrawiam.

jumbopapaja

odbiór TV cyfrowej w Ostrowie Wlkp

Post autor: jumbopapaja »

Witam. Mieszkam co prawda w Śremie, gdzie odbiór jest super wszystkich programów możliwych do odbioru. Jednakże w Ostrowie mieszka moja mama, której chciałbym zakupić dekoder i uruchomić odbiór telewizji cyfrowej. Mam pytanie. Jaka powinna być antena? Do tego czasu mama korzysta ze zwykłego pająka ze wzmacniaczem. Czy taka wystarcza? A jeśli nie, to jaka? Czy antena powinna być skierowana na Śrem (Góra}?, czy na Mikstat? Czy ktoś mógłby mi przybliżyć temat? Z góry - dziękuję. Pozdrawiam.

loleklolek

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: loleklolek »

Mikstat jest znacznie bliżej Ostrowa, niż Śrem, więc łatwiej będzie odnaleźć sygnał. Ba, jest nawet tak blisko, że być może sam wzmacniacz będzie stanowił problem (zbyt duże wzmocnienie). Inna sprawa, że z Mikstatu na razie idzie tylko 8 kanałów (nie ma TVP).

Z odbiorem ze Śremu będzie większy problem, gdyż odległość jest większa i oficjalnie to już trochę poza granicami odbioru -> http://www.emitel.pl/mux3-etap-31.jpg . W tym przypadku może się okazać, że nawet antena kierunkowa, umieszczona na zewnątrz, możliwie jak najwyżej nie zapewni poprawnego odbioru tych kanałów.

Tak, czy inaczej jest duża szansa, że jakieś kanały cyfrowe zostaną odebrane, a kanały TVP i tak mają być nadawane z Mikstatu najpóźniej od końca maja. Myślę, że warto najpierw kupić dekoder i zobaczyć jak działa na tej antenie, co jest (nawet bez zmiany jej położenia).

jumbopapaja

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: jumbopapaja »

Dzięki za informacje. Faktycznie Mikstat jest bliżej Ostrowa, niż Góra (Śrem). A jaka jest siła nadawania sygnału z Mikstatu? Czy jest porównywalna z Górą?

_chris_

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: _chris_ »

@ jumbopapaja

Mikstat

Śrem

kierunki na nadajniki

Do Śremu jest nie za dobry profil terenu, mux-3 ma niezbyt dużą moc, ale co szkodzi spróbować. Na początek warto sprawdzić na posiadanej antenie.

jumbopapaja

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: jumbopapaja »

Dziękuję Kolegom za tak wiele informacji. Pozostało mi więc teraz zakupić dekoder i pojechać do Ostrowa i mamie uruchomić TV cyfrową. Dzięki.

Jeszcze jedno. :) Czy Mikstat nadaje równolegle z sygnałem cyfrowym również jeszcze sygnał analogowy?

hunter

Brak trzeciego multipleksu (MUX 3) ze Śremu

Post autor: hunter »

Witam
Mieszkam w okolicy Poznania (sygnał odbieram ze RTCN Śrem), miałem mux2 i mux3, dzisiaj znikł mux3, wie może ktoś dlaczego (jakaś przerwa konserwacyjna), natomiast mux2 jest cały czas. Wiecie może również czy moc sygnału z nadajnika ze Śremu dla z mux3 będzie docelowo zwiększona z 20 kW na 100 kW, bo mieszkam w odległości ok. 75km od Śremu i sygnał nie jest najlepszy.

Zablokowany