Odbiór kanałów HD na PC

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
Maniek99
Posty: 619
Rejestracja: 15 października 2010, o 18:14
Miejscowość: ---
Odbiornik: WIWA Mini/Maxx

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: Maniek99 »

@ss80
Wyżej podałem konfigurację na jakiej to odpalam. Radeony dopiero od HD2400 miały wspomaganie H264, a ta moja (9550) jest o trzy rodziny procesorów starsza, więc wszystko leci na CPU.

Kluczowe jest też wybór playera. Przy H264 i tym sprzęcie w zasadzie jest tylko wybór między ALTDVB i SMARTDVB.

A może ta Twoja 9200SE jakoś nadzwyczajnie spowalnia renderowania obrazu, choć z VMR7 powinna sobie radzić.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: giaur500 »

Ciekawe rzeczy piszecie. Czy może ktoś wrzucić kawałek zrzutu Polsat HD do .ts? Ja mam procesor 2.5 GHz, kartę Nvidia 7300 GT (więc brak wspomagania dekodowania wideo), a oglądam filmy hd 1080p (mkv, AVC/H.264, 23.976 fps) bez żadnych zacięć, przy obciążeniu procesora 80-90% używając VLC.

Ciekawy jestem, czy 1080i Polsat HD działałby płynnie, ale raczej powinien, chyba że usuwanie przeplotu za dużo procesora zeżre.

janek 77

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: janek 77 »

Próbka HD jest link na poprzedniej stronie.

Nie ma szans aby ok 1.5 GHz dawało stabilny odbiór HD. Co najmniej > 2GHZ a obciązenie i tak będzie 80-100%.
testowałem na 1.8GHZ i grafika Intel 3100 i HD nie dało się oglądać.

Na XP bez wspomagania grafiki:
ALTDVB czy SmartDVb, tryb Overlay, kodek CoreAVC lub DIVX HD PLUS i procesor 2.5GHZ to jakieś rozsądne minimum

edit/
Odpisując na post pod postem nie cytuj jego treści. Czytaj Zasady korzystania z Forum Admin.
Ostatnio zmieniony 31 października 2011, o 13:47 przez janek 77, łącznie zmieniany 1 raz.

Maniek99
Posty: 619
Rejestracja: 15 października 2010, o 18:14
Miejscowość: ---
Odbiornik: WIWA Mini/Maxx

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: Maniek99 »

@giaur500
Myślę że na luzie.
Sprawdź na mojej próbce z poprzedniej strony i napisz ile masz zapasu.
Przydałoby się żebyś podał dokładne dane na temat CPU, porównamy do sprzętu @ss80.

Ta próbka nie jest jakoś specjalnie wymagająca, więc pod kontem DVB-T trzeba przyjąć odpowiedni zapas na obsługę tunera i bardziej dynamiczne sceny.

ss80

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: ss80 »

Wiecie co ja też zgłupiałem, też się zastanawiam, jak to możliwe że 3 GHZ procesor nie wyrabia [może dodam że chodzi o Pentium 4], dla pewności sprawdziłem nawet bezkodekowy odtwarzacz VLC videolan a nawet ten sam program pod linuxem oraz dodatkowo system operacyjny Geexbox pod linuxa podobno najlepszy dla słabych komputerów - i kompletnie nic, wszystko żre całe 100% a dalej tnie że jedynie parę klatek na sekunde odtworzy, ja nie wiem może więcej pamięci RAM pomoże? :|

Nienormalna sytuacja jest tylko z tym kodekiem MPEG4 AVC h.264 i dużą przepływnością, np. HD oparte na innym kodeku i z mniejszą przepływnością działają o wiele lepiej, np te na youtube :(

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: giaur500 »

Po pierwsze to sprawdź, czy nic innego w tym czasie nie obciąża procesora oprócz odtwarzacza. Jeśli testujesz pod linuksem, to upewnij się, że masz zainstalowane sterowniki do karty graficznej i że one działają oraz że powyłączałeś wszystkie efekty typu Compiz albo efekty pulpitu z KDE.

ss80

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: ss80 »

giaur500 powiem tak dla uściślenia, laikiem nie jestem jeśli chodzi o sprawy komputerowe, próbowałem wszystkie możliwości, kodeki, playery, pracuję nad tym od dawna, czy system czyściutki i nowo zainstalowany, czy wyłączone wszystkie inne i zbędne procesy, usługi, czy skierowanie maksymalnej mocy tylko do dekodowania full HD - to i tak w windows efektów żadnych, coreAVC, ffdshow video decoder i parę innych mało znanych, DVBviewer, VLC, Cyberlink, żaden, dosłownie żaden kodek/player/filtr.nakładki nie pomagają w żadnej mozliwej konfiguracji, po drugie system geexbox opartym na linuxie nie ma żadnych konfiguracji najnowsza wersja ma w menu startowym tylko funkcję "startuj z konfiguracją dla HDTV " do tej pory najostrzędniejszy i najmniej mocożerny był system Geexbox LIVE CD, pamiętam jeszcze tesy na komputerach 300 i 600 mhz - dalo się odtwarzać nawet DVD, tutaj kontener ts to samo, wyświetla tylko niektóre klatkę na sekundę a może i wolniej.

Ja myśle że problem może polegać nie na samym kodeku AVC h.264 ale kontenerze plików, bo na przykład nigdy nie miałem problemów z odtwarzaniem kontenera AVI czy samego MPEG4, np w klipach ściąganych z youtube bezpośrednio na dysk, {przez FLASH playera ze strony nie da rady} z kodekiem MPEG-4 Visual (H.263) XVID o przepływności 3870 Kbps rozdz. 1280x720 pixels, 16:9, 25.000 fps procesor wykorzystuje tylko 50%-70% mocy i idzie spokojnie, full HD w AVC MPEG-4, przepływność zmienna 3490-8386 Kbps, rozdz. 1920x1080 pixels, 16:9 30.000 fps idzie już na 100% mocy ale w miarę płynnie przy szybkich scenach ale zapuścić kontener TS z tymi samymi parametrami - to śmierć.

Widocznie full HD działa na takich komputerach ale nie sygnał telewizyjny w formacie pliku .TS :?

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: giaur500 »

Przetestowałem fragment zamieszczony na poprzedniej stronie. I cóż, rewelacji nie ma. Działa tylko *prawie* płynnie - przycina się raz na 10-15 sekund (lekkie przycięcie, przeskok obrazu), procesor pracuje na maksa. Tragedii nie ma, ale tylko od biedy dałoby się to oglądać.

Jeszcze info o procesorze:

Kod: Zaznacz cały

cat /proc/cpuinfo

processor       : 0
vendor_id       : AuthenticAMD
cpu family      : 15
model           : 95
model name      : AMD Processor model unknown
stepping        : 3
cpu MHz         : 2635.318
cache size      : 1024 KB
fpu             : yes
fpu_exception   : yes
cpuid level     : 1
wp              : yes
flags           : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush mmx fxsr sse sse2 syscall nx mmxext fxsr_opt rdtscp lm 3dnowext 3dnow up rep_good nopl extd_apicid pni cx16 lahf_lm svm extapic cr8_legacy
bogomips        : 5270.63
TLB size        : 1024 4K pages
clflush size    : 64
cache_alignment : 64
address sizes   : 40 bits physical, 48 bits virtual
power management: ts fid vid ttp tm stc
Testowane na Linuksie (Debian x64) przy użyciu vlc. Należy zwrócić uwagę, że procek jest podkręcony, fabrycznie ma zegar 2 GHz.

Natomiast na 64-bitowym Windows 7 w żaden sposób nie udało się uzyskać płynnego odtwarzania - zamiast filmu jest pokaz slajdów co 1-2 sekundy.

Podejrzewam że wymiana procesora na lepszy załatwi sprawę (lub wymiana karty graficznej na taką, która wspomaga dekodowanie hd). A tak na koniec refleksja - jakość tego Polsatu HD to szczerze mówiąc nie zachwyca, spodziewałem się czegoś lepszego. I według mnie zamiast 1080i 720p byłoby lepszym wyborem.

Maniek99
Posty: 619
Rejestracja: 15 października 2010, o 18:14
Miejscowość: ---
Odbiornik: WIWA Mini/Maxx

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: Maniek99 »

Na VLC też mam slideshow, to nie jest wbrew pozorom mało wymagający player.
Przy kanałach SD o kilkanaście procent bardziej obciąża procesor niż ALTDVB.

KrzysztofD
Posty: 278
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony W4000, Leadtek USB, Pi7010ix, Leadtek DTV1000T
Instalacja antenowa: HB9CV 3 metry nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN Warszawa

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: KrzysztofD »

giaur500 pisze:A tak na koniec refleksja - jakość tego Polsatu HD to szczerze mówiąc nie zachwyca, spodziewałem się czegoś lepszego.
Wrzucony fragment to upscaling z SD, dlatego nie zachwyca.

Awatar użytkownika
krzos
Posty: 189
Rejestracja: 15 lipca 2011, o 20:40
Odbiornik: Not Only TV LV5TDLX
Instalacja antenowa: DavBol TV:N LUX z wzmacniaczem SWA 955-T Turbo-Quatro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice/Kosztowy

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: krzos »

Czy mógłby ktoś tą próbkę wgrać ponownie? (rapidshare)

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: giaur500 »

Jeśli już ktoś odkopał temat... osobiście radzę wszystkim po prostu zmienić kartę graficzną. Ja zainwestowałem całe 100 zł i kupiłem używaną nvidię gt220 - i jestem bardzo zadowolony. Obciążenie procesora to maksimum 15% przy 1080p, zobaczymy jak będzie to wyglądało z 1080i z dvb-t ale problemów nie przewiduję.

Dodatkowa korzyść to wyjście hdmi - było mi to potrzebne do poprawnej obsługi monitora 3D.

DVBManiak

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: DVBManiak »

Wszystko fajnie, tylko dziś praktycznie wszystko jest na pci-e. A coś na AGP np. do mojej płyty Asus KV8-MX? Nvidia GeForce 6200 ma wsparcie dla H.264? I czy to w ogóle pasuje do tej płyty? Sory, nie jestem za bardzo na czasie jeśli chodzi o komputery. Mam jeden i ten sam od 7 lat.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: qwerty »

Ja dekoduję na 3650 pro (na agp). Możesz też kupić amd/ati 2xxx - też dekodują x.264/h.264/avc

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: belzebiusz »

DVBManiak pisze:Wszystko fajnie, tylko dziś praktycznie wszystko jest na pci-e. A coś na AGP np. do mojej płyty Asus KV8-MX? Nvidia GeForce 6200 ma wsparcie dla H.264? I czy to w ogóle pasuje do tej płyty? Sory, nie jestem za bardzo na czasie jeśli chodzi o komputery. Mam jeden i ten sam od 7 lat.
Polecam najmocniejszą kartę na złącze AGP, którą ostatnio kupiłem: Radeon HD 4650. Zakup specjalnie pod zbliżającą się emisję HD w DVB-T.
Cena przystępna i przede wszystkim sprzętowe dekodowanie wideo, dzięki któremu przy odtwarzaniu 1080p z bitrate 10 Mb/s obciążenie procesora jest 5% w Splash Lite/Pro (przy jednordzeniowym procesorze). :D

DVBManiak

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: DVBManiak »

Zastanawiam się nad Radkiem HD 3650 i GF 6200. A konkretnie nad i nad . Przyznam, że szczególnie zależy mi na cenie, a jeżeli obie poradzą sobie podobnie to wybrałbym GF 6200. Przypominam mój dotychzasowy zestaw: ASUS KV8-MX, AMD Athlon 64 2800+ 1,8 GHz, 512 MB RAM, Radeon 9550 128 MB, Zasilacz 300 W. To którą lepiej wybrać panowie?

Aha i jeszcze bardziej bym się skłaniał do GF, bo mam monitor na VGA, a Radek nie ma VGA i trzeba kombinować.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: giaur500 »

Jeśli chodzi o Nvidię, to GF 6200 nie obsługuje jeszcze sprzętowego dekodowania wideo, dopiero od 6600 to wprowadzono. Radzę jednak zainwestować co najmniej w serię 8, a jeszcze lepię w serię GT X (ja mam np GT 220). W kartach starszych niż seria 8 dekodowanie sprzętowe jest na tyle ograniczone że nie ma to za wiele sensu.

Co do Radeonów, to jak się zdaje, 3650 obsługuje już akcelerację, ale prawdopodobnie na poziomie niewiele lepszym niz nvidia z serii 6.

Nvidia posiada filtry do sprzętowego wygładzania/wyostrzania obrazu oraz redukcji szumu. O ile redukcja szumu niepotrzebna, to wierzcie mi że wyostrzanie to świetna funkcja. Nie wiem czy amd to ma (nie udało mi się znaleźć na ten temat informacji), może niech się wypowiedzą posiadacze kart amd.

Do poczytania:
http://en.wikipedia.org/wiki/Nvidia_PureVideo
http://en.wikipedia.org/wiki/Unified_Video_Decoder

Macie dokładnie opisane jakie karty obsługują dekodowanie sprzętowe i z jakimi ograniczeniami.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: @GUTEK@ »

Bierz Radeona. Wszystkie od serii 2400 (oprócz modelu 2900) w górę mają wbudowany UVD. Sam mam 2600XT i działa bardzo dobrze sprzętowe dekodowanie.

W przypadku Nvidii wydaje mi się że sprzętowe dekodowanie mają dopiero od serii 8500, 6x00 nie miała. Po za tym też coś było takiego, że sterowniki pozwalały na sprzętowe dekodowanie tylko pod Vista/Win7 - chyba że w końcu odblokowali to pod XP, nie wiem.


Może być jeszcze jeden problem, musiałbyś poczytać jak to wygląda. Te GPU są pod interfejs PCI-Ex. Żeby to działało na AGP, karty mają po drugiej stronie dodatkowy układ, to jakiś translator przerabiający interfejs AGP na PCI-Ex. Wiem, że przez to były jakieś problemy właśnie z włączeniem sprzętowego dekodowania w kartach.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: giaur500 »

Bierz Radeona. Wszystkie od serii 2400 (oprócz modelu 2900) w górę mają wbudowany UVD. Sam mam 2600XT i działa bardzo dobrze sprzętowe dekodowanie.
Ale zaledwie pierwsze wersja UVD, nawet nie UVD+. Czytając na wikipedii jakie są ograniczenia UVD nie sądzę że to jakaś rewelacja.
W przypadku Nvidii wydaje mi się że sprzętowe dekodowanie mają dopiero od serii 8500, 6x00 nie miała.
Z artykułu który przytoczyłem:
Wikipedia pisze:The original PureVideo engine was introduced with the GeForce 6 series.
Tu nie ma co się "wydawać", na wikipedii macie tabelkę gdzie wszystko jest opisane jasno i klarownie. Ale zgadzam się, że w przypadku NVIDIA ma sens dopiero seria 8, a tego nie ma pod AGP. Może rzeczywiście amd sprawdzi się tu lepiej ze względu na brak portu PCI Express, ale jeśli byłaby możliwość wziąć nvidię to byłby lepszy wybór.

Marx
Posty: 153
Rejestracja: 17 maja 2011, o 13:36
Odbiornik: pecet
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy?

Odp: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: Marx »

Mam hd2400 od paru lat i daje radę że sprzętowym dekodowaniem

Zablokowany