Antena 20km od nadajnika

Czekolada123
Posty: 2
Rejestracja: 17 września 2023, o 23:09
Miejscowość: Lodz
Odbiornik: United 55DU58
Instalacja antenowa: Antena na balkonie, pierwsze piętro, balkon NW, nadajnik E
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź/Dąbrowa odległość 13km

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: Czekolada123 »

Dziękuję za odpowiedź.
Wyżebrałem od znajomego antenę Sonus TV z wbudowanym wzmacniaczem na USB ustawionym w niewiadomej pozycji pokrętła (uszkodzone), kabel przedłużony na skrętkę z jakimś starym koncentrykiem i... bez wpiętej wtyczki w USB zero sygnału, z wpiętą-k.45 siła 93-95%, jakość waha się w granicy 78-85%, k.46 siła 95-96% jakość 85-100% i czasem przytnie obraz ale ogólnie tragedii nie ma, k.21 siła 95%, jakość 55-65% brak obrazu. Reszty nie znaleziono. Pogoda dziś bardzo ładna bez chmur.
Antena położona na krótszej płaskiej części balkonu "ustawiona" na południe, czyli tak jak większość anten sąsiadów. Po przełożeniu w teoretycznie bardziej ukierunkowane miejsca na nadajniki jest gorzej. Faktycznie wychodzi, że łapie odbiciami. Na pewno swoje trzy grosze w jakości sygnału ma bardzo słabej jakości przewód (oryginalny z anteny cieniutki na żywca skręcony z koncentrykiem który widać, że swoje lata ma).
Co do Pańskiej wypowiedzi apropo wybranego przeze mnie przewodu i długości to niestety miejsce anteny musi być na balkonie i wyliczając długość zrobiłem to z zapasem tak, żeby była możliwość umieszczenia anteny w dowolnej jego części.
Wnioskuję, że powinienem zakupić "czarne" koncentryki, czyli np wspomniany przez Pana Triset 113-PE. Czy jest sens dopłacać do Triset'a Plus? Czy nie powinno być odczuwalnej różnicy?
Co do złączek to dokładnie tak chciałem zrobić-zakupić odcinek z zarobionym wtykiem z jednej strony, przeciągnąć przez ścianę i od strony TV dać samokompresyjne.
Teraz antena, skoro jest duże prawdopodobieństwo, że sygnał będzie najsensowniej odbierać z odbić to czy dobrze rozumuję, że anteny typowo kierunkowe będą złym wyborem i raczej trzeba iść w siatkowe? Liczę się z tym, że nikt mi nie da gwarancji i wróżki są tylko w bajkach :)

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: DanielK »

Sonus to wynalazek z bardzo przeciętnym wzmacniaczem....

Antena pasywna - żadnych zasilaczy i wzmacniaczy:
https://www.dipol.com.pl/antena_telewiz ... _A1112.htm
lub
https://satmania.com.pl/antena_dvb-t_uh ... _3445.html
Przewód zwykły Triset-113. Zwykły wtyk do telewizora np. Telmor WKW-506.

conradozz
Posty: 14
Rejestracja: 1 września 2023, o 11:10
Miejscowość: Strzyżów

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: conradozz »

conradozz pisze: 14 września 2023, o 21:09
K63 pisze: 14 września 2023, o 14:55 Dokładnie tak. Symetryzator i dobry wtyk antenowy (ale nie ten przy zasilaczu).
Polecane przez Ciebie wtyki Cablecona również doszły, dobrałem też od razu F-ki z tej firmy.
Faktycznie wyglądają na solidne ;) .
K63 pisze: 14 września 2023, o 14:55 W zależności od uzyskanych parametrów, zobaczymy co dalej. Mam jednak nadzieję że to wystarczy.
W razie niepowodzenia masz możliwość skierowania anteny na Tarnów?
Takiej łatwej możliwości póki co nie ma - antena zamontowana na wschodniej ścianie ale jak będzie słaby odbiór - zdemontuje antenę i pochodzę z nią wokół domu doraźnie a jak kierunek Tarnów będzie lepszy to zamontuje na ścianie zachodniej lub kominie.


Dzisiaj podszedłem ponownie do instalacji antenowej, na pierwszy strzał do zakupionej już Dipol Tri Digit Mini zamontowałem symetryzator Dipol C0006 21-48 i wywaliłem wzmacniacz. Antena dalej na wschodniej ścianie (skierowana na Suchą Górę/Krosno) pod daszkiem i obraz póki co brzytwa na wszystkich MUXAch (1, 2, 3 6, 8).
Poniżej wyniki siły i jakości sygnału.
Poobserwuje jeszcze odbiór przy gorszej pogodzie ale już widzę że dla Mux6 mam siłę sygnały na poziomie 46 procent a MUX1 70%, czy przy takich wynikach warto byłoyby zamontować LNa101 czy raczej niema sensu?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Artur912
Posty: 155
Rejestracja: 23 kwietnia 2016, o 13:19
Odbiornik: Cabletech
Instalacja antenowa: Antena siatkowa na zewnątrz z lna-177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisła Jesenik Ostawa Opawa Klimkovice

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: Artur912 »

Paski w TV nic nie mówią ale powinno być ok

SamsungM23
Posty: 127
Rejestracja: 25 stycznia 2023, o 06:37
Miejscowość: Tarnogród
Odbiornik: Signal t2 box
Instalacja antenowa: Opticum Iskra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk Giedlarowa

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: SamsungM23 »

Artur912 pisze: 8 października 2023, o 13:46 Paski w TV nic nie mówią ale powinno być ok
To po co są?
Nie powinno ich być tak jak w telewizji analogowej a w instrukcji obsługi jak byk powinni pisać że pod rygorem utraty gwarancji anteny musi ustawić wykwalifikowany serwisant za ~150pln nawet jeśli nadajnik jest 500 metrów od telewizora/anteny.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: VAHANARA »

conradozz pisze: 7 października 2023, o 00:09 Poobserwuje jeszcze odbiór przy gorszej pogodzie ale już widzę że dla Mux6 mam siłę sygnały na poziomie 46 procent a MUX1 70%, czy przy takich wynikach warto byłoyby zamontować LNa101 czy raczej niema sensu?
mux-1 to jeszcze w miarę jest, ale dla mux-6 to już mało. Dla mnie pożądanym byłoby dołożenie jakiegoś wzmacniacza o niedużym wzmocnieniu, powiedzmy tak z 10...15dB żeby długoterminowo ustabilizować sytuację. Można by spróbować LNA-101, choć przy takich trudnych warunkach, jak u Ciebie, ja zawsze idę w kierunku wysokopoziomowych wzmacniaczy wewnętrznych z regulacją wzmocnienia tłumikami międzystopniowymi. Najlepiej z rozdzielonym pasmami VHF / UHF. Ja zwykle daje coś z Alcadów, serii 200. Do tego, zawsze można w razie potrzeby (a 650MHz to już niebezpiecznie blisko LTE700/800 jest) na wejściu wzmacniacza zakręcić porządny filtr LTE.

Ale możesz też poobserwować dłuższy czas (miesiąc+), może obecna instalacja będzie wystarczająca. Wzmacniacz zawsze można dołożyć, zwłaszcza ten w domu.
Artur912 pisze: 8 października 2023, o 13:46 Paski w TV nic nie mówią
Mówią, mówią...

zyggi
Posty: 91
Rejestracja: 27 maja 2021, o 08:12
Miejscowość: Toruń
Odbiornik: WIWA H265.MAXX
Instalacja antenowa: Emme Esse 560HVD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Konin "Żółwieniec"

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: zyggi »

co zatem wywnioskowalbys z tych paskow gdybys mial tylko jedno losowe urzadzenie dostepne???
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: DanielK »

Paski sygnału są nic nie warte. To nie jest miernik tylko cos w oprogramowaniu.

Wskazania te ciężko odnieść do rzeczywistości.

conradozz
Posty: 14
Rejestracja: 1 września 2023, o 11:10
Miejscowość: Strzyżów

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: conradozz »

VAHANARA pisze: 8 października 2023, o 17:09 Ale możesz też poobserwować dłuższy czas (miesiąc+), może obecna instalacja będzie wystarczająca. Wzmacniacz zawsze można dołożyć, zwłaszcza ten w domu.
No tak, kupiłem od razu LNA101, LNA177 i zasilacz impulsowy to będzie na próby w razie czego.
Na razie po 3 dniach (jednym deszczowym i wietrznym) wszystko jest ok.
Dzieki za porady :)

SamsungM23
Posty: 127
Rejestracja: 25 stycznia 2023, o 06:37
Miejscowość: Tarnogród
Odbiornik: Signal t2 box
Instalacja antenowa: Opticum Iskra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk Giedlarowa

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: SamsungM23 »

Jest w porządku i będzie w porządku, liczy się jakość a nie siła sygnału.
Do tego stabilność tego sygnału.
U mnie na Signal t2 box siła sygnału wynosi 0% a jakość 100% i odbiera bez zacięcia.
Rozumiem że to błąd oprogramowania.
Na innym tunerze siła to 35-39% jakość ciągle 100 i żadnych problemów.

Fakt w terenie gorzystym może być sporo gorzej.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: DanielK »

SamsungM23 pisze: 9 października 2023, o 06:03 U mnie na Signal t2 box siła sygnału wynosi 0% a jakość 100% i odbiera bez zacięcia.
W tym modelu gdy siła jest 0% ale bez zacięć, to na moje oko (i doświadczenie) masz poziom sygnału pomiędzy 40-45 dBμV.
I to w zasadzie tyle jeśli chodzi o ten wskaźnik ;)

Suarez
Posty: 15
Rejestracja: 17 czerwca 2021, o 23:27
Miejscowość: Cracow

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: Suarez »

Dzień dobry proszę o pomoc w doborze anteny do telewizji naziemnej Dvbt2 Hevc. Antena ma służyć do 2 dekoderów (Deko, Kruger&Matz). Kraków, blok antena na dachu odległość od nadajnika ok 15km. Do tej pory antena siatkowa, ale problem z odbiorem mux 8 i czasem mu 1. Proszę o pelecenie konkretnych modelów😀

Awatar użytkownika
neo69
Posty: 241
Rejestracja: 20 kwietnia 2011, o 14:12
Miejscowość: Stolica Górnego Śląska
Odbiornik: Panasonic TX-50GX830E
Mar. 29, 2022
Ver. 3.744
Instalacja antenowa: Yagi-Uda: Dipol 44/21-69 Tri Digit + symetryzator, balkon, 22 m n.p.t., 25,6 km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Ostrava-Hošťálkovice

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: neo69 »

W takich warunkach odbiór powinien być na kawałku drutu. Tri-Digit MINI bez wzmacniacza powinien wystarczyć, może nawet odbierze MUX-8. Weź dobry zewnętrzny kabel o niskim tłumieniu i porządne złącza, na tym nie ma co oszczędzać. Ewentualnie na pasmo VHF osobny dipol i zwrotnica VHF+UHF do zsumowania sygnałów.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Z poprawnie wykonanych modeli anten dostępnych od ręki na ul.Ciepłowniczej w Krakowie
https://www.dipol.com.pl/antena_telewiz ... _A4015.htm
Z uwagi na odmienne polaryzacje pasm,dłuższe elementy powinny być w pionie.
Dodatkowo rozgałęźnik oraz złącza skręcane typu F stosowne do grubości kabla.
https://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv ... R60102.htm
Jeżeli ma się za dużo pieniędzy to taki model 3x droższy

Obrazek
Producent Telcom-Telmor

Suarez
Posty: 15
Rejestracja: 17 czerwca 2021, o 23:27
Miejscowość: Cracow

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: Suarez »

Dziękuję za odpowiedzi :) Obecnie mam taki rozdzielacz tratec tris 202f czy on też może powodować czasowe zakłócenia sygnałów mux8, mux1?

Lux.Mikado
Posty: 105
Rejestracja: 8 stycznia 2024, o 11:22
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: Samsung 55MU7052, Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Krokodyl
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Wzgórze „Radary” [22km]

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: Lux.Mikado »

Ty tam masz taki misz-masz na tych kanałach, że tutaj chyba będzie się trzeba dobrze nagimnastykować bo takie jest ECHO szczególnie ma MUX-1...

Obrazek

E43 się nie zmieściło ale tam jest polaryzacja H. A co do walki z MUX'ami... trzeba zaznaczyć że MUX-8 jest na polaryzacji V a reszta jest na polaryzacji H.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: poxipol »

W Krakowie jest sporo możliwych synchronizacji LNC -ten sam kanał.
Kiepski odbiór MUX-8 wynika z niedopasowania anteny.
Możliwe zakłócenia MUX-1 to cała litania.opisu.
Tak z innej beczki.
W Krakowie oprócz Chorągwicy możliwy jest dobry odbiór ze Skrzycznego i Lubonia.
Nieraz się zdarzyło że odbiornik był zestrojony z dalszego nadajnika,co przy zmiennych propagacjach powodowało zakłócenia na którymś z MUX-ów -tym słabszym
Jako że będzie wymiana anteny to chyba nie ma co więcej dywagować na ten temat..

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: VAHANARA »

Suarez pisze: 18 lutego 2024, o 10:16 Obecnie mam taki rozdzielacz tratec tris 202f czy on też może powodować czasowe zakłócenia sygnałów mux8, mux1?
To rozgałęźnik na dwa z pełną izolacją galwaniczną. Stosowano to kiedyś dość powszechnie w kablówkach - bardzo dobra rzecz. W indywidualnej instalacji antenowej też może być, aczkolwiek ta izolacja galwaniczna może bruździć w takim przypadku jak twój. Trzeba by zobaczyć, jak by było ze zwykłym rozgałęźnikiem na dwa, np. R2 Signala. Ewentualnie sprawdzić zwierając drutem F-ki wejściową z wyjściową. Może zaiskrzyć, więc najpierw odłączyć wtyki antenowe od odbiorników, potem zewrzeć, a na końcu podłączyć ponownie do odbiorników.

Jak już było wskazane wcześniej - podstawa to bardzo dobry kabel antenowy, zewnętrzny, o ekranowaniu >80/90dB - czym więcej tym lepiej. Jaki masz teraz kabel?

Jakie masz wskazania poziomów i jakości sygnałów na wszystkich muz-ach?

Suarez
Posty: 15
Rejestracja: 17 czerwca 2021, o 23:27
Miejscowość: Cracow

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: Suarez »

Teraz siła na mux8 ok 70% jakość sygnału skacze z 70% do 100% a ber niestety nie pamiętam. Dziękuję wszystkim za porady ;)

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: VAHANARA »

Suarez pisze: 19 lutego 2024, o 12:19 Teraz siła na mux8 ok 70% jakość sygnału skacze z 70% do 100% a ber niestety nie pamiętam.
Wygląda, że z jakiegoś powodu są duże wahnięcia sygnału na mux-8, antena nie przystosowana do mux-8 reaguje nerwowo, i stąd pewnie problemy. A może jeszcze są jakieś zakłócenia na paśmie VHF.
Antenę trzeba zmienić na taką z odbiorem VHF (combo) abo dodać do siatki pionowy dipol na VHF. Choć najbezpieczniejsze są oczywiście dwie oddzielne anteny.

Zablokowany