H.264/AVC, a karta ATI Radeon

szafer

H.264/AVC, a karta ATI Radeon

Post autor: szafer »

Witam,
Mam kartę ATI Radeon 4870 z podbobno sprzętowym wsparciem dla HDTV.
Chciałbym to wykorzystać przy odtwarzaniu TVP HD poprzez tuner DVB-T pod USB.
Jak mógłbym to zrobić?
Mam do wyboru kodek ATI MPEG Decoder, ale niestety wówczas obraz jest taki jakby go nie było(każda linia obrazu w innym miejscu).
czytałem o ATI Avivo, ale nie potrafię tego wykorzytać.

Może macie jakąś radę?

artek

Re: H.264/AVC, a karta ATI Radeon

Post autor: artek »

ta karta jest graficzna wspiera sprzętowe HD ( od RADEON HD 2400) , to jest nowa seria kart AMD RADEON ( bo ATI od dawna nie ma już) . HD dobrze działa już na kartach graficznych klasy GeForce6200 . .
Aby poprawnie obraz HD był pokazany na PC to muszą być kodeki które dekodują obraz HD .
kodeki do MKV i obsługujące format H 264. więcej o kodekach różnych i do HD można poczytać na www.divx.pl .
i oprogramowanie zainstalowane do tunera dvb-t. ( można też spróbować poszukać w internecie jakich player) który potrafi też obsługiwać obraz z tunerów cyfrowych
bo K-lite ( paczka kodeków ) może różnie działać z obrazem HD .

szafer

Re: H.264/AVC, a karta ATI Radeon

Post autor: szafer »

odtwarzam w tej chwili HD poprzez kodeki cyberlinka, niestety nie wykorzystują one mocy procesora graficznego, a jedynie moc jednostki centralnej(CPU).
nie wiem co zrobić, aby karta graficzna spełniała to zadanie.

quba54

Re: H.264/AVC, a karta ATI Radeon

Post autor: quba54 »

Ja pytałem o wsparcie dla ATI CoreAVC. Odpisali, że narazie nie mają w planach supportu dla ATI Stream.
Zainstalowałem też te kodeki avivo (radeon x1200 wbudowany w chipset) i obraz był dekodowany ale z błędami. Widać, że jeszcze nie jest to dopracowane.

pawelg

Re: H.264/AVC, a karta ATI Radeon

Post autor: pawelg »

szafer pisze:odtwarzam w tej chwili HD poprzez kodeki cyberlinka, niestety nie wykorzystują one mocy procesora graficznego, a jedynie moc jednostki centralnej(CPU).
nie wiem co zrobić, aby karta graficzna spełniała to zadanie.
mam ati hd 3200 i sprzętowe wspomaganie dekodowania działa, obciążenie procesora jest na poziomie kilku procent przy oglądaniu tvp hd
musisz skorzystać z kodeka wykorzystującego dxva (cyberlink powerdvd 8, arcsoft h.264 ...) i odpowiedniego wyjścia obrazu (np. dla windows vista to evr)
w moim przypadku dobrze działa dvbdream z kodekiem powerdvd 8 oraz visa media center (wykorzystuje własny kodek microsoft ze wsparciem dxva)

szafer

Re: H.264/AVC, a karta ATI Radeon

Post autor: szafer »

czyli w ALT-DVB mam 3 opcje przy wyborze kodeków wideo:
1. Video Decoder
2. Postprocessor
3. Video Render

Czyli domyślam się, że spośród tego wyboru to 1 oczywiście dotyczy kodeka,
ale co dotyczy wyjścia obrazu? - opcja 3?

Dodam też, że korzystam z Windowsa XP SP3. Mam niby EVR w systemie(z frameworkiem 3),
ale AltDVB nie wykrywa u niego VideoOut

Dzięki za pomoc.

cube83

Re: H.264/AVC, a karta ATI Radeon

Post autor: cube83 »

ta karta na pewno ma dekodowanie h.264.
mam nizszy model i dizala bardzo fajnie z dvb-t nadawanym w avc/h.264.

do dekodowania uzywam programu splash firmy mirillis czy jakos tak.
zaraz odgrzebie linka.
jest dopiero beta wersja i tylko kanaly mozna zmieniac, na dodatek telewizja jest zablokowana wwatermarkiem wtopionym w ekran. ale mozna sprawdzic chociaz ze
dekodowanie zasuwa ladnie na gpu.

sciagalem ze strony:
http://mirillis.com/splash.html

zadnych dodatkowych kodekow nie potrzeba ani nic.
do dvb-t tego nieuzywam niestety przez watermarka :( a szkoda bo to najlepszy sopft (najladniejszy najfajniej chodzacy) do telewizji. odtwarzam tym za to wszystkei filmiki hd z kamer avchd.

szafer

Re: H.264/AVC, a karta ATI Radeon

Post autor: szafer »

zainstalowałem tego splasha i niestety zielony obraz mi odtwarza.

Zainstalowałem Windows 7 beta i tam wszystkie kodeki, które wydawały mi się niezbędne i obraz jest odtwarzany przez GPU, aczkolwiek czasem pojawiają się błędy i gdy się zaczną to potem restart programu tylko pomaga.

@cube83 zainstalowałem Splash, ale niestety pod Win XP wyszukał programy, ale zielony obraz pokazuje,
a pod Win 7 nie umie nawet wyszukać programów.

cube83

Re: H.264/AVC, a karta ATI Radeon

Post autor: cube83 »

szafer pisze:zainstalowałem tego splasha i niestety zielony obraz mi odtwarza.

Zainstalowałem Windows 7 beta i tam wszystkie kodeki, które wydawały mi się niezbędne i obraz jest odtwarzany przez GPU, aczkolwiek czasem pojawiają się błędy i gdy się zaczną to potem restart programu tylko pomaga.

@cube83 zainstalowałem Splash, ale niestety pod Win XP wyszukał programy, ale zielony obraz pokazuje,
a pod Win 7 nie umie nawet wyszukać programów.
ten splash to narazie dziala z tego co pisza nas tornie na xp i vista tylko.
pewnie nie jest kompatybilny z 7.

a jakie kodowanie wideo nadaja u cioebie? bo splash tylko h.264 odtwrza narazie, jeszcze nie supportuje mpeg-2.

i -pytanie czy masz h/w akceleracje wlaczona w settingsach? moze z tym jest jakis problem tez

edit: zapomnialem ze pytales w watku przeciez dokladnie o h.264 i akceleracje. na stronie napisne jest splesza ze wersja beta 1 nie supportuje akceleracji na XP :/ tylko vista
w nastepnych wersjach powinno bujac dopiero. a softowo ci dizala dekodowanie?

szafer

Re: H.264/AVC, a karta ATI Radeon

Post autor: szafer »

softwareowo nie ma problemu. wszystko mi działa.
niestety nie mogę przerzucić tych zadań na GPU :/

zgf1

Re: H.264/AVC, a karta ATI Radeon

Post autor: zgf1 »

Jakie masz sterowniki?
Sciagnij HD Pack 2.0.
Uzyj dekodera ARC Soft z tej paczki.
Daj znac.

cube83

Re: H.264/AVC, a karta ATI Radeon

Post autor: cube83 »

szafer pisze:softwareowo nie ma problemu. wszystko mi działa.
niestety nie mogę przerzucić tych zadań na GPU :/
no to jest to co na stronie pisza, narazie gpu tylko dla visty dziala :/
pewnie w kolejnych wersjach bedzie juz support na xp, ale pozostaje problem watermarka na ekranie w darmowej wersji. poczekam na kraka ;)

zgf1

Re: H.264/AVC, a karta ATI Radeon

Post autor: zgf1 »

W XP dziala wspomaganie zarowno MPEG2 i MPEG4.
Obciazenie w MPEG4 jest o okolicach 5% dla CPU.

szafer

Re: H.264/AVC, a karta ATI Radeon

Post autor: szafer »

w jakim programie, jakie kodeki i jaki renderer?

cube83

Re: H.264/AVC, a karta ATI Radeon

Post autor: cube83 »

szafer pisze:w jakim programie, jakie kodeki i jaki renderer?
kodeki pewnie z tego co pisal HD pack 2.0
tylko pamietaj ze to warez jest :) wiem ze zyjemy wpolsce ale czasme ludize uzywaja jeszcze legalego oprogramowaniea hehe

zgf1

Re: H.264/AVC, a karta ATI Radeon

Post autor: zgf1 »

Nie do konca rozumiem.
HD Pack jest nielegalny, hmmm dziwne, a wszedzie go pelno na necie...
Jak masz karte ATI zainstaluj kodeki AVIVO chyba jest cos do ostwarzania MPEG4 za free i legalnie, hehe

W SkyView - Overlay.

szafer

Re: H.264/AVC, a karta ATI Radeon

Post autor: szafer »

zainstalowałem te kodeki ArcSoft i te kodeki w połączeniu z EVR rzeczywiście wykorzystują moc GPU.
Na TVP HD oglądałem mecz piłki ręcznej i zawodnicy biegali 'za szybko', tak nienaturalnie.
W statystykach ArcSoft widzę, że jest 25 FPS, natomiast w statystykach EVR jest 49 klatek.

Dodatkowo gdy się patrzy na logo TVP HD i na punkt obrazu to widać, że obraz drży.

Jakieś kolejne porady?

Jeszcze raz dzięki za pomoc :)

zgf1

Re: H.264/AVC, a karta ATI Radeon

Post autor: zgf1 »

To jest ok, to sprzetowe wspomaganie :)
50fps powinno byc, tak dziala deinterlace w trybie BOB.
Wejdz w opcje dekodera i zaznacz DXVA, mozesz tez zmienic tryb deinterlace.



Polecam tez kodek z PowerDVD 8 czy 9(Cyberlink), jak ruszy wejdz w opcje dekodera, zaznacz use hardware acceeration i daj bob. Powinno byc plynnie i grafika powinna liczyc wszystko :)

szafer

Re: H.264/AVC, a karta ATI Radeon

Post autor: szafer »

zrobiłem co napisałeś, wówczas te logo nadal trochę drży, ale to nie jest najgorsze.

jak będzie jakaś transmisja sportowa to napiszę czy wyświetla tak jak powinien ;)

mógłbyś powiedzieć co to są za opcje 'bob' i 'weave'.
W przypadku tego drugiego logo TVP nie drży, teraz ciekawi mnie co które oznacza.
w tym czasie poszukam co google mi powiedzą ;)

Pozdrawiam

cube83

Re: H.264/AVC, a karta ATI Radeon

Post autor: cube83 »

szafer pisze:zrobiłem co napisałeś, wówczas te logo nadal trochę drży, ale to nie jest najgorsze.

jak będzie jakaś transmisja sportowa to napiszę czy wyświetla tak jak powinien ;)

mógłbyś powiedzieć co to są za opcje 'bob' i 'weave'.
W przypadku tego drugiego logo TVP nie drży, teraz ciekawi mnie co które oznacza.
w tym czasie poszukam co google mi powiedzą ;)

Pozdrawiam
logo drzy przez slaby deinterlacing.
bob i weave to algorytmy deinterlacingu. oba bardzo marne.
na twojej karcie masz na bank ze 2-3 lepsze algorytmy deinterlace'a

Zablokowany