MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
am00
Posty: 57
Rejestracja: 23 października 2009, o 11:04
Miejscowość: Jaraczewo
Odbiornik: Sony Bravia
Instalacja antenowa: Pokojową ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: POZNAŃ - Śrem - 25km

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: am00 »

We Wrocławiu nie należy spodziewać się emisji testowej. Raczej można podejrzewać, że opóźni się wdrażanie harmonogramu czyli marzec 2010 stoi pod znakiem zapytania. Docelowo dla MUX-1 przewidziany jest kanał 55. ale ze względu na TVN, która nadaje z Żórawiny na sąsiednim 56, ten kanał będzie możliwy do uruchomienia dopiero po wyłączeniu analogu czyli we wrześniu 2012 (po EURO) (KTO wymyślił taki harmonogram?). Na okres przejściowy przypisano kanał 64. Jak wiadomo kanały powyżej 60 telewizja w przyszłości odda radiokomunikacji ruchomej więc nikt się nie pali do wydatków. TVP we własnum multipleksie ma mieć kanał 25 czyli musi najpierw wyłaczyć TVP2. Testowo TVP może wykorzystać kanał 33, ale tylko w mieście. Po wyburzeniu Poltegoru trudno wskazać dobrą lokalizację w mieście, więc nie myślę by TVP z tej propozycji skorzystała.

Matteo87

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: Matteo87 »

skoro wpisali kanał 64 to dlaczego uważasz ze mieliby go nie uzyc? nie wydaje mi sie aby zwlekali we Wrocławiu z emisją cyfrową do wyłączenia analogowego TVNu bo to będzie rok 2012. Dałoby się to jakoś zrozumieć gdyby opóźnienie miało wynieść kilka tygodni, ew. miesięcy ale nie 2,5 roku. Poza tym nie byłoby na Dolnym śląsku żadnego okresu przejściowego, co jest raczej nie do przyjęcia.

am00
Posty: 57
Rejestracja: 23 października 2009, o 11:04
Miejscowość: Jaraczewo
Odbiornik: Sony Bravia
Instalacja antenowa: Pokojową ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: POZNAŃ - Śrem - 25km

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: am00 »

Nie napisałem, że nie włączą, ale jak znajdą pretekst to z niego skorzystają. Praktycznie mogli ten kanał testować już od trzech lat. Zwłaszcza po wyłączeniu testów w kanale 28 w Żórawinie (:evil: odwrócona cyfryzacja na rzecz TV PULS). A swoją drogą jeśli sprawa MUX-2 nie może się prawnie sfinalizować, to powinni uruchomić MUX-1 w kanale 58, bo jest to kanał docelowy.
Zauważcie, że harmonogram podaje tylko datę rozpoczęcia nadawania cyfrowego i datę ostatecznego wyłączenia analogu. Jest zatem furtka, by z wdrożeniem MUX-2 wyczekać do końca. Im później wdroży się DVB-T tym mniejsze straty poniosą aktualni nadawcy komercyjni, a i TVP być może uda się wprowadzić płatny pakiet dodatkowych programów.

Awatar użytkownika
121167
Posty: 182
Rejestracja: 29 października 2009, o 09:39
Odbiornik: Samsung UE40JU7000
Instalacja antenowa: Gubałówka - LOG21-69, Dipol7/5-12
Przehyba - BLU 420F
Magurka - BLU 420F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gubałówka, Przehyba, Magurka (SK)

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: 121167 »


Demon

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: Demon »

Skąd oni tę wiedzę czerpią? Najlepiej wyglądają znaki zapytania. I na czerwono ostrzegają przed MPEG4 :)

karol91

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: karol91 »

Według Czechów nadajnik na Suchej Górze ma przejść na MPEG-4 w lipcu 2011. Biorąc pod uwagę obecny cyrk, jest to prawdopodobne. ;)

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: apk »

Czy to jest możliwe żeby w naszym kraju było takie bezprawie bo jeśli termin jest 30 września to musi ktoś odpowiadać za to i bym proponował wysłać wniosek do Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie czy blokowania DVB-T przez jest legalne i nałożyć kary finansowe :lol: bo niestety termin wyłączeń nadajników analogowych jest niezmienny a jak dalej sieci handlowe będą wciskały stare modele telewizorów bez tunera to przy polskich realiach co nie którzy zostaną bez telewizji bo kupno drugiego telewizora nie wchodzi w rachubę .
jak 30 września 2011r co ok. 4 – ty Polak nie będzie w zasięgu telewizji analogowej to kto odpowie i kupi tym co z różnych przyczyn nie kupili bo kupili nieświadomie bez dekodera a przez 2 lata morza było by uświadomić społeczeństwo bo co niektórzy słyszeli że nie będzie wyłączeń telewizji analogowej bo mieli wprowadzić TV cyfrową ale nie będę wprowadzać . :?:

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: Puma »

Poszczególne terminy są ustalone przez UKE i nikt nie jest zobowiązany do ich przestrzegania w świetle prawa. Każdy ma prawo do odwołań, zapytań, dyskusji itd. które właściwie mogą się toczyć jeszcze długo. Nawet plan wyłączeń nie jest pewny bo Polska wynegocjowała z UE do roku 2015 (a może dłużej, nie jestem pewien na 100%).

Jeżeli nawet jest coś będzie przekroczone to nie ma nikogo kto może ewentualne kary nałożyć a co dopiero wyegzekwować.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: qwerty »

Jak ktoś jest zainteresowany DVB-T u Łukaszenki to dzisiaj przypadkowo znalazłem:

http://www.brtpc.by/services/television/digital/.

U nich już te nadajniki pracują.

misiekf

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: misiekf »

A jak będzie wyglądać sytuacja po 2 listopada?
miesiąc nadawania się kończy...

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: ploomba »

qwerty pisze:Jak ktoś jest zainteresowany DVB-T u Łukaszenki to dzisiaj przypadkowo znalazłem:

http://www.brtpc.by/services/television/digital/.

U nich już te nadajniki pracują.
no ciekawe :mrgreen: kraj biedniejszy niż Polska a sieć dvb-t pracuje.. no i do tego w mpeg-4 :ugeek:

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: qwerty »

Nadajniki w Gronie da się wyłapać w Grajewie i to na antenie siatkowej. Na wiosnę będzie trzeba ustawić antenę na Rakitnicę (translate google) i przetestować dvb-t. Białoruś nie jest taka biedna. Drogi mają znacznie lepsze, niż w Polsce. Nie ma u nich takich przepychanek biurokratycznych jak u nas.

Demon

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: Demon »

Puma pisze:Poszczególne terminy są ustalone przez UKE i nikt nie jest zobowiązany do ich przestrzegania w świetle prawa. Każdy ma prawo do odwołań, zapytań, dyskusji itd. które właściwie mogą się toczyć jeszcze długo. Nawet plan wyłączeń nie jest pewny bo Polska wynegocjowała z UE do roku 2015 (a może dłużej, nie jestem pewien na 100%).

Jeżeli nawet jest coś będzie przekroczone to nie ma nikogo kto może ewentualne kary nałożyć a co dopiero wyegzekwować.
Polska nie jest związana z UE umową w kwestii wyłączenia analogowej telewizji naziemnej. Po określonym terminie po prostu Polska straci ochronę przeciwzakłóceniową i tyle. Zaczną najzwyklej włączać u siebie kolejne multipleksy i połowa Polski nie będzie miała normalnej TV. Oczywiście wtedy zostanie naruszona konstytucja (chyba bo nie jestem konstytucjonalistą) i winą będą obarczać PiS :| . I nie zdziwiłaby mnie kolejna unijna afera z Polską w roli głównej w kwestii przeszkadzania przez polskie analogowe nadajniki ich przestrzeni radiowej umówionej właśnie w porozumieniu GE06.
Zachowanie władz TVP może irytować, ale czy rzeczywiście zachowują się nieracjonalnie ze względu na interes TVP blokując konkurencję? Jednak winą za obecną sytuację obarczyłbym obecny rząd, który nie przygotował i nie przeprowadził procesu legislacyjnego odpowiednich ustaw i uchwał. W ten sposób powinniśmy mieć już oficjalny i prawomocny plan wdrożenia NTC w Polsce. Bez oficjalnych dokumentów guzik komukolwiek można zrobić, przy czym projekty nawet najbardziej oficjalne nie są wiążące. Na tym forum wypowiada się kilku naprawdę myślących ludzi i gdyby usiąść przy jednym stole (ja bym się pisał) to potrafilibyśmy w dość krótkim czasie opracować optymalne rozwiązania z perspektywy widza (interesu narodu). No ale kto nas chciałby wysłuchać i posłuchać? ;)

Wojtala

Re: MI : To kiedy sie podziewać telewizji HDTV nadawanej w DVB-T

Post autor: Wojtala »

Przeczytałem różnę dokumenty ale nie wynika z nich jednoznacznie kidy HD pojawi się w nadawaniu cyfrowym naziemnym? Obecnie sprawa wygląda tak jakby jadąc samochodem uzywać jedunie pierwszego biegu. Jest na rynku coraz wiecej telewizorów Full HD z MPEG4. Szkoda że nadawcy tego nie racza zauważyć. Może mi odpowie ktoś z Emitela kiedy HD w DVB=T

markus 69
Posty: 233
Rejestracja: 23 października 2009, o 12:14

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: markus 69 »

@wojluc@wp.pl
Jeżeli czytałeś różne dokumenty to powinieneś wiedzieć że firma emitel nie jest nadawcą, a jedynie dystrybutorem (pośrednikiem pomiędzy stacją tv a odbiorcą) danych programów, a jakość sygnału w tym HD jest zależna od stricte nadawcy i on oferuje nam taki sygnał.

Wojtala

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: Wojtala »

Interesuje mnie czy ktoś wie cos na ten temat tzn pojawienia sie telewizji HD na DVB-T. Interesowało mnie czy może ktos z Emitela wie cos na ten temat wszak ustalane sa jakieś plany takze z nadawcą. TVP nie zaprząta sobie głowy ogłaszaniem jakichkolwiek szczegółów a tym bardziej odpowiadania na ;isty swoich telewidzów. Taki mają kiepski PIAR. O wiele lepiej jest z EMITELEM. Tu na forum, ale także w korespondencji z opdbiorcami, o czym sie osobiście przekonałem. Pozdrawiam więc ludzi Emitela - wielu z nich osobiście poznałem.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Odpowiedź na temat dostępności HDTV w DVB-T jest właśnie w tytułowym "Planie wdrażania ..." oraz dokumentach powiązanych przygotowanych przez Ministerstwo Infrastruktury, UKE i KRRiT:

MUX_1 - 7 programów SD, bezpłatnie, brak pasma na coś innego
MUX_2 - 7 programów SD, przynajmniej do czasu wyłączenia TV analogowej bezpłatnych
MUX_3 - przyznany TVP, oni zdecydują co i jak, komercyjny start nie wcześniej niż po wyłączeniu TV analogowej, wcześniej możliwe 'testy' w wielu miastach.
MUX_4 ... - dyskusja o zawartości jeszcze się nie rozpoczęła, najprawdopodobniej treści płatne.

Sytuacja może jednak ulec zmianie i zapewne tak się stanie, ze względu na problemy proceduralne z uruchomieniem MUX_1, ale zgodnie z obecnie opublikowanymi dokumentami nie przewiduje się telewizji wysokiej rozdzielczości w naziemnej telewizji cyfrowej w najbliższych latach.

karol91

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: karol91 »

Jak to się nie przewiduje? W którymś z planów jest podane, że w MUX 1 po wyłączeniu sygnału TVP, nadawcy mogą się dogadać i umieścić tam treści w HD. Można założyć teoretycznie taki podział: TVN HD, Polsat HD, TV Puls i TV4. Natomiast jeśli władze TVP będą na tyle inteligentne, to do swojego MUX 3 zamiast TVP Polonia, Historia czy Seriale mogą wrzucić TVP HD. Albo wywalczyć miejsce także w MUX 4. Pierwszeństwo powinna mieć TVP - z obowiązkiem dostarczenia wszystkich kanałów FTA. Dopiero później powinno się myśleć o kanałach kodowanych, które zapewne będą miały słabą widownię. Kto wystartuje? Zapewne Canal+, bo posiada koncesję w KRRiT. Inaczej zaczęliby nadawać na licencji czeskiej czy brytyjskiej i skasowali ograniczenia wiekowe, niepasujące do kanału premium, wzorem HBO.

Dig Dug

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: Dig Dug »

Ja mam kilka pytan, odnośnie MUX-ów. Czytam to forum, ale nie wiem dokładnie jak mam rozumieć uruchamianie kolejnych MUX-ów.

1) Czy jeden MUX np. MUX 1 jest taki sam w całej Polsce ?? Czy MUX 1 i inne każdy w miejscach gdzie zdecyduje nadawca ?? tzn. MUX 1 jest w Warszawie, ale nie ma go na Podkarpaciu, bo na Podkarpaciu jest MUX 2 i tyle ??
2) Czy kolejne uruchomienia MUX-ów - MUX1, nastepnie MUX 2 itd. powoduje, że poprzedni znika ?? Czy kolejne MUX-y są uruchamiane w innych rejonach Polski ??
3) Czy jeżeli współdziałają 2-3 MUX-y na raz, to można odbierać w tym samym czasie wszystkie ?? mając na MUX 1 np. polsaty i tvn-y, a na MUX 2 same kanały TVP ??
4) Jeżeli pyt. 3 tak, to czy na telewizorze pokazywały by się kanały po kolei ??, ale byłyby wszystkie ??

Sorry za pytania, ale mam małe zamieszanie.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: Puma »

1) MUX 1 jest w całej Polsce taki sam. Wszystkie MUX są takie same w całej Polsce, wyjątkiem jest program regionalny.
2) Nic nie znika, będzie do 8 MUX w Polsce.
3) Tak, można odbierać wszystkie jednocześnie.
4) W telewizorze możesz sobie ustawić dowolną kolejność jeżeli telewizor pozwala na to, w innym wypadku kolejność będzie automatycznie ustalana.

Zablokowany