DVB-T Kraków

edediedi

Re: DVB-t Kraków

Post autor: edediedi »

Kraków/Chorągwica mux 2-3 kanal 64 i 48 mux 1 Wisła/Skrzyczne kanal 62 sam jestem w szoku ze łapie taki slaby sygnal najlepsze jest to ze antene mam na Chorągwice ??? to jak lepiej bedzie bez wzmacniacza i plytki w antenie??? bardzo dzienkuje panowie za odpowiedz

dlugi

Re: DVB-t Kraków

Post autor: dlugi »

Witam,

w dniu dzisiejszym zakupiłem dekoder. Niestety nie odbieram kanałów MUX 2. Jakość zerowa, sygnał zerowy.
MUX3 odbieram ok. 75% siła oraz 50% jakość.
Antena zbiorcza jest skierowana na Chorągwice, mieszkam przy ul. Przegon w Krakowie i mam obawy, że Wzgórze św. Bronisławy blokuje sygnał.
Czy zakup własnej anteny i odpalenie jej z I piętra może pomóc?
Czy faktycznie wzgórze może blokować do tego stopnia sygnał?

Na http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html distance and terain wskazują, że czerwona kreska (sygnał) zahacza o wierzchołek wzgórza.

Proszę o poradę.

W-ek

Re: DVB-t Kraków

Post autor: W-ek »

dlugi pisze:Niestety nie odbieram kanałów MUX 2. Jakość zerowa, sygnał zerowy.
MUX3 odbieram ok. 75% siła oraz 50% jakość.
Antena zbiorcza jest skierowana na Chorągwice, mieszkam przy ul. Przegon w Krakowie i mam obawy, że Wzgórze św. Bronisławy blokuje sygnał.
Czy zakup własnej anteny i odpalenie jej z I piętra może pomóc?
Czy faktycznie wzgórze może blokować do tego stopnia sygnał?
MUX2 to 63 kW, MUX3 to tylko 2 kW więc coś tu nie gra. Może odwrotnie masz MUX2.
Napisz jakie programy masz i na którym kanale to zorientujemy się który MUX odbierasz. Może być tak że odbierasz Przechybę, albo Wisłę.
Gdy ustalisz to, wtedy może coś poradzimy.

tomarex

Re: DVB-t Kraków

Post autor: tomarex »

Witam dlugi.
To jest instalacja zbiorcza, więc jedynie domagać się od zarządcy dostosowania jej do odbioru DVB-T.
Koszty mogą być wysokie jeżeli wykonawca korzystał np z poradników Dipola, lub symboliczne jeśli wykonał to z głową i np zastosował wzmacniacz selektywnie strojony Telkom-Telmor, Hirschmann itp. W każdym przypadku może być konieczna także wymiana jednej anteny.
Za oknem jakieś szanse masz, ale czy będzie lepiej to bez prób się nie obejdzie.
Wisła, Przechyba są w tym miejscu niedostępne. Można natomiast odebrać Tarnów, ale to także MUX-2 (kanał 23), więc bez sensu.

dlugi

Re: DVB-t Kraków

Post autor: dlugi »

Mam programy z MUX 3 tj, TVP1, TVP2, Historia, Kultura, Krakow itp.
Niestety w ogóle nie łapie TVN, Polsat itd.
Gdzieś również wyczytałem, że niektóre anteny zbiorcze mają zakres do 50 a MUX 2 jest na 64 o ile dobrze pamiętam.
Również przeprowadziłem mały test poprzez wyszukiwanie ręczne i na żadnym kanale oprócz 48 nic mi nie chciało złapać.
Sprawdziłem również na jakich częstotliwościach odbierają najbliższe nam nadajniki inne niż Chorągwica) i pustka.

tomarex

Re: DVB-t Kraków

Post autor: tomarex »

Anteny (mowa o antenach, a nie instalacjach) produkowane w ubiegłych latach przez profesjonalne firmy były przeznaczone do odbioru do kanału 60, gdyż taki zakres obowiązywał w Polsce.
Takie anteny bardzo mocno tłumią wyższe częstotliwości (kanały).
Druga sprawa dotyczy wzmacniacza.
W zależności od ilości odbiorców i lokalizacji, wykonawcy stosowali różne wzmacniacze.
Przy małej liczbie i tylko sygnale naziemnym (bez satelitarnego) wystarczał wzmacniacz szerokopasmowy. W takim układzie jakiś sygnał, lub bardzo dobry z kanału 64 powinieneś mieć, w zależności od zastosowanej anteny.
W większych instalacjach, lub ze sygnałem satelitarnym powinny być stosowane wzmacniacze kanałowe.
W najlepszym układzie, jeśli zastosowano wzmacniacz selektywnie strojony, wystarczy przeprogramować wzmacniacz (oprócz ewentualnie wspomnianej anteny). W zależności od zastosowanej wersji, wystarczy dodać te kanały, lub zmienić kanał analogowy na cyfrowy. Są także możliwości poszerzenia pasma, tak aby na jednym programatorze odbierać pobliskie kanały, względnie odpowiednie ustawienie elementu strojonego.
W najgorszym przypadku, jeśli zastosowano wzmacniacz z wkładkami kanałowymi fabrycznie strojonymi (dostarczanymi przez Dipol) konieczne jest dołożenie nowych wkładek, lub wymiana. Tu mogą być problemy, jeśli chodzi o dostępność, możliwość montażu lub współpracy. Także koszty są wysokie.
W ostateczności można wymienić na wzmacniacz selektywnie strojony, lub równolegle podłączyć taki.
Jeśli chodzi o przysłonięcie kierunku, to do tego profilu należy dodać zalesione i zabudowane wzniesienie, co naturalnie dodatkowo pogarsza odbiór. Maszt z antenami powinien być zamontowany jak najbliżej Rudawy.

areknajlepszy

Re: DVB-t Kraków

Post autor: areknajlepszy »

SŁaby sygnał z Chorągicy.Jak ktoś mieszka 30 km od Krakowa już nie odbiera multipleksu3

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: DVB-t Kraków

Post autor: yerry »

Chyba, że używa dobrze zrobionej anteny, a nie siatki pod dachem.

piotr2802

Re: DVB-t Kraków

Post autor: piotr2802 »

Ja mieszkam 30 km od Chorągwicy (Frywałd k. Krzeszowic). Przez ostatnie dwa dni mam bardzo mocny sygnał MUX 3 na 48 kanale . Poziom sygnału nawet 77 % . Wcześniej było tylko 30 % co powodowało "zamrażanie" obrazu i stop klatki. Chyba coś poprawili na Chorągwicy, bo niemożliwe aby taki poziom sygnału był związany z 'tropo" pogodowym, bo pozostałe nadajniki bez zmian.

mres123

Re: DVB-t Kraków

Post autor: mres123 »

Witam,mam pytanie jaka bede miec jakosc odbioru sygnalu DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA z malej anteny zewnetrznej takiej za około 50zl?(mieszkam na Prądniku czer) mam widok centralnie na zachod, w lini prostej do nadajnika stoi moj blok,tak jak na rysunku http://pokazywarka.pl/5c5oj6/ czy bedzie problem z odbiorem?antene moge maksymalnie umiescic centralnie na poludnie,profil terenu mam taki http://pokazywarka.pl/3eptud/ bardzo prosze o opinie,moze ktos w okolicy odbiera DVB-T,ja opiero przymiezam sie do zakupu i nie chce sie rozczarowac,POZDRAWIAM

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-t Kraków

Post autor: Jarosław Bałuka »

Jeśli dalej nie masz już żadnych przeszkód to próbuj z odbicia od sąsiedniego bloku. Prądnik jest w dobrym położeniu wobec Chorągwicy choć jak widać nie masz bezpośredniej widoczności na nadajnik. Powinno się udać.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-t Kraków

Post autor: kemi73 »

Ja odbieram na Wieczystej na antenie pokojowej skierowanej w kierunku ściany :) przy całkowitym zasłonięciu przez budynek, więc spokojnie powinieneś próbować odebrać z odbicia tak jak pisze Pan Jarek.

piotr2802

Re: DVB-t Kraków

Post autor: piotr2802 »

@mres123, Ja w Nowej Hucie mieszkam na X piętrze i okna mam na zachód. Tak , że Chorągwicę przesłania cały mój blok. Antenę, a właściwie małą antenkę Signal ustawioną mam na Skrzyczne aby odbierać MUX1 , a mimo to łapię MUXII i MUX3 z Chorągwicy. Dodatkowo jeszcze łapię dwa MUX z Czech. Tak , że spokojnie też masz szansę odebrać na Prądniku Czerwonym.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DVB-t Kraków

Post autor: m@rtops »

mam zapytanie:
czy też macie drgania obrazu na tvp kraków?

piotr2802

Re: DVB-t Kraków

Post autor: piotr2802 »

m@rtops pisze:edit/ Czytaj Regulamin forum
Nie zauważyłem żadnych drgań obrazu na TVP Kraków.
Od czasu jak zaczeli nadawać w mux3 to jakość TVP Info Kraków bardzo sie poprawiła na plus.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DVB-t Kraków

Post autor: m@rtops »

ja drugi dzień na to trafiam
nie wiem czy wszystkie programy -ale drgają
mówię o programie lokalnym -w tym samym czasie na tvp katowice jest ok

qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Re: DVB-t Kraków

Post autor: qrzy »

Też to mam. Początkowo myślałem, że jest to sprawa telewizora.

Te drgania pojawiają się wtedy, kiedy telewizor traktuje obraz jako poklatkowy w momencie, kiedy jest nadawany w przeplocie. Najwidoczniej jest coś z koderem mpeg-4 jeszcze na dosyle.

mres123

Re: DVB-t Kraków

Post autor: mres123 »

Witam,mam laptopa asus,zakupiłem tuner usb Media-Tech MT4163 (55zł) mam jeszcze antenę pokojową THOMSON ANT517 (73zł),mieszkam na prądniku czerwonym taki mam widok z okna na wschód,w linii prostej stoi mój blok,więc nie widzę nadajnika http://pokazywarka.pl/5c5oj6/ lina oznacza kierunek w linii prostej do nadajnika KRAKÓW CHORĄGWICA,jednym słowem na tym zestawie jedna wielka lipa,nic nie łapie,jedynie co to znajduje kanały ale jest za słaby sygnał więc nie ma mowy o oglądaniu:(antene oddam i pomyśle o małej zewnętrznej,Jeśli ktoś w okolicy planuje podobny zakup to niech się liczy że może być zonk.Może ktoś polecić jakąś mała antenę zewnętrzną?Pozdrawiam

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-t Kraków

Post autor: kemi73 »

A próbowałeś skierować antenę w kierunku bloku, który masz na przeciw. Jest mała szansa że uda Ci się złapać sygnał z odbicia.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DVB-t Kraków

Post autor: m@rtops »

mres123 pisze:w linii prostej stoi mój blok,więc nie widzę nadajnika http://pokazywarka.pl/5c5oj6/
z jakiegoś wątku już znam to "zdjęcie" ;)
wtedy chyba chodziło o antenę zew
chyba że sąsiad :?

Zablokowany