Jestem zupełnie zielony w temacie DVB-T - co kupić ?

Nornik

Jestem zupełnie zielony w temacie DVB-T - co kupić ?

Post autor: Nornik »

Witam !
Mam zamiar kupić odbiornik do odbioru DVB-T Ferguson FT-8100 pvr , aby odbierać telewizję
cyfrową . Mieszkam w Warszawie na Bielanach , Wólka Węglowa . Jest to domek jednorodzinny i
odbiór telewizji analogowej sprawiał problemy na zwykłej antenie siatkowej.Antena zamontowana
na dachu była przesłonięta przez drzewo na przeciwko , którego nijak nie można ominąć .
Przeglądałem te forum i wiele innych i dalej nie wiem jaką antenę kupić - chociaż z tego
co wyczytałem to jakaś jagi czy tak jakoś tak , ale kompletnie nie wiem czy aby na pewno
będzie odpowiednia.Aha - tuż obok na moim podwórku stoi wielki transformator no i to
zasłaniające drzewo i dach drugiego domu . Proszę mi coś podpowiedzieć - jeśli nie sprawi to
kłopotu . Co kupić , jak ustawić i.t.d...Z anteną satelitarną poradziłem sobie i jakoś nieźle
odbiera. Ale właśnie dlatego kupiłem sobie cyfrowy polsat bo nie mogłem odbierać prawidłowo
telewizji na zwykłej antenie analogowej.
Przepraszam za przydługi post ale naprawdę jak czytam to jestem bardzo zielony.

Demon

Re: Jestem zupełnie zielony w temacie DVB-T - co kupić ?

Post autor: Demon »

Transformator nie powinien przeszkadzać. Raczej, jeżeli już, przeszkadzają urządzenia nadające na wysokich częstotliwościach, jak stacje bazowe sieci komórkowych. Wtedy użyj filtr GSM TZU 198-62 5-862MHz.

Od ciebie do Raszyna to około 25 km a do PKiN 11. Znacznie silniejszy sygnał powinieneś mieć z Raszyna. Tam skieruj antenę kierunkową.

Moja propozycja: Jeżeli masz tuner radiowy z wejściem antenowym, to możesz rozbudować instalację o: Do połączenia TV i radia z gniazdem możesz użyć przewód koncentryczny 75 Om TRISET-113 1,13/4,8/6,8.

Jeżeli masz dwa odbiorniki, to zastosuj rozgałęźnik rozgałęźnik TV dwudrożny R-2 Signal oraz ewentualnie dodatkowe gniazdo, złączki i przewody łączące.

Zamiast zwrotnicy powyżej możesz zastosować lepszą (droższą) zwrotnicę MM-406 UHF-BIII-BI-FM na złączach F Alcad wraz z końcówkami F. Na puste wejścia nakręć rezystor obciążeniowy 75 Om we wtyku F

Dobrze jest jeszcze pamiętać o ekstremalnych warunkach pogodowych i zastosować zabezpieczenie przeciwprzepięciowe TV-Sat wtyk F/ gniazdo F Signal na każdym przewodzie, który wchodzi z zewnątrz do domu (gdzieś na poddaszu) i podłączyć go opaską do instalacji wyrównawczej. Do podłączenia może być potrzebne przejście gniazdo F - gniazdo F popularnie zwane "beczką".
Ostatnio zmieniony 13 maja 2010, o 09:46 przez Demon, łącznie zmieniany 3 razy.

Nornik

Re: Jestem zupełnie zielony w temacie DVB-T - co kupić ?

Post autor: Nornik »

Bardzo , bardzo ślicznie dziękuję . W tym tunerze Ferguson FT-8100 raczej nie ma radia , także nie będę korzystał . Tam gdzie zamierzam kupić ten tuner to mi usiłują wcisnąć antenę
- jak twierdzą specjalną do DVB-T - za całe 128zł . Uważam że próbują naciągnąć mnie na koszty.

Demon

Re: Jestem zupełnie zielony w temacie DVB-T - co kupić ?

Post autor: Demon »

Tuner radiowy może znajdować się w kinie domowym. Jeżeli więc planujesz zakupić również i takie urządzenie, to warto wykonać "brudną robotę" za jednym razem.

Demon

Re: Jestem zupełnie zielony w temacie DVB-T - co kupić ?

Post autor: Demon »

Możesz jeszcze spróbować zastosować mocniejszą antenę ze względu na SFN z PKiN. Im węższy kąt roboczy anteny, tym większe tłumienie fal bocznych.

Nornik

Re: Jestem zupełnie zielony w temacie DVB-T - co kupić ?

Post autor: Nornik »

Demon pisze:Możesz jeszcze spróbować zastosować mocniejszą antenę ze względu na SFN z PKiN. Im węższy kąt roboczy anteny, tym większe tłumienie fal bocznych.
A możesz podpowiedzieć co to oznacza SFN i jaka to antena ? Po za tym nie bardzo rozumiem jak
to jest że jeżeli do PKiN jest bliżej to lepszy odbiór jest z Raszyna ?

Demon

Re: Jestem zupełnie zielony w temacie DVB-T - co kupić ?

Post autor: Demon »

Nornik pisze:
Demon pisze:Możesz jeszcze spróbować zastosować mocniejszą antenę ze względu na SFN z PKiN. Im węższy kąt roboczy anteny, tym większe tłumienie fal bocznych.
A możesz podpowiedzieć co to oznacza SFN i jaka to antena ? Po za tym nie bardzo rozumiem jak
to jest że jeżeli do PKiN jest bliżej to lepszy odbiór jest z Raszyna ?
Z PKiN doświetlona jest Warszawa ze względu na gęstą i wysoką zabudowę. SFN to znaczy, że na tej samej częstotliwości co nadajnik główny.

Raszyn jest dalej, ale nadaje znacznie mocniej (PKiN - maksymalnie 3kW, Raszyn - 100kW).

Nornik

Re: Jestem zupełnie zielony w temacie DVB-T - co kupić ?

Post autor: Nornik »

Demon pisze:
Nornik pisze:
Demon pisze:Możesz jeszcze spróbować zastosować mocniejszą antenę ze względu na SFN z PKiN. Im węższy kąt roboczy anteny, tym większe tłumienie fal bocznych.
A możesz podpowiedzieć co to oznacza SFN i jaka to antena ? Po za tym nie bardzo rozumiem jak
to jest że jeżeli do PKiN jest bliżej to lepszy odbiór jest z Raszyna ?
Z PKiN doświetlona jest Warszawa ze względu na gęstą i wysoką zabudowę. SFN to znaczy, że na tej samej częstotliwości co nadajnik główny.

Raszyn jest dalej, ale nadaje znacznie mocniej (PKiN - maksymalnie 3kW, Raszyn - 100kW).
No to już mam trochę jaśniej w "głowie".

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jestem zupełnie zielony w temacie DVB-T - co kupić ?

Post autor: qwerty »

Nornik pisze:Bardzo , bardzo ślicznie dziękuję . W tym tunerze Ferguson FT-8100 raczej nie ma radia , także nie będę korzystał . Tam gdzie zamierzam kupić ten tuner to mi usiłują wcisnąć antenę
- jak twierdzą specjalną do DVB-T - za całe 128zł . Uważam że próbują naciągnąć mnie na koszty.
Demon zapomniał napisać, że nie ma żadnych specjalnych anten do dvb-t. Przecież "nośnikiem" jest fala radiowa o określonej częstotliwości (jak na analogu). Polecam jakąś antenę kierunkową, a siatkę wywalić (chociaż sygnał cyfrowy może na siatce poprawnie odbierać).

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Jestem zupełnie zielony w temacie DVB-T - co kupić ?

Post autor: apk »

Napisz czy antena siatkowa ma wzmacniacz i zasilacz i jaki obraz masz z Raszyna czy ci śnieży , czy na ten sam kanał nachodzi ten sam kanał i czy inny .
Napisz czy już masz płaski telewizor z dekoderem cyfrowym DVB .

Demon

Re: Jestem zupełnie zielony w temacie DVB-T - co kupić ?

Post autor: Demon »

Tom345 pisze:Pozwolę się podpiąć pod temat, jeśli chcę rozdzielić sygnał na 4 TV to jak duże straty na sygnale będą przy np. takim http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_ind ... _E2099.htm rozgałęźniku? Lepiej zastosować coś podłączanego pod prąd może?
Polecałbym bardziej rozgałęźnik TV czterodrożny R-4 Signal. Ma troszkę niższą tłumienność we->wy. Z doświadczenia powiem, że "coś" ze wzmacniaczem u mnie gorzej działało od zwykłych, pasywnych rozgałęźników. Gdybyś jednak zmierzył poziom sygnału na interesujących Ciebie kanałach, to można by więcej napisać.
Tom345 pisze:I http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm ta antena poradzi sobie lepiej ze słabym sygnałem (3kW) niż siatka? Aktualnie siatka jest zwrócona mniej więcej bokiem do nadajnika i łapie śladowe ilości, czasem lepiej wieczorem.
Każda antena ustawiona bokiem do kierunku, z którego idą fale nic nie odbierze. Śladowy sygnał pochodzi z odbicia. Jeżeli więc siatka z odbicia coś odbiera, to antena wskazana wyżej po nakierowaniu na nadajnik powinna bez najmniejszych problemów odebrać NTC.
qwerty pisze:Demon zapomniał napisać, że nie ma żadnych specjalnych anten do dvb-t. Przecież "nośnikiem" jest fala radiowa o określonej częstotliwości (jak na analogu).
;) Po prostu brakuje słów... Bardzo ciężko się polemizuje z takimi podawaczami towaru, więc lepiej przemilczeć i swoje zrobić.

@apk, nie jestem pewien, czy w tym wątku należałoby roztrząsać temat siatki. Liczę, że kolega @Nornik wykona poprawnie instalację i podzieli się opinią/uwagami. Potrzeba troszkę, tu na forum, optymistycznych i pozytywnych doświadczeń z antenami kierunkowymi. Może wówczas pozostali się do nich przekonają...

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Jestem zupełnie zielony w temacie DVB-T - co kupić ?

Post autor: apk »

Może mieć antenę przesterowaną ( dzięki antenie siatkowej )lub ma odbity sygnał analogowy po prostu mało opisał jaki ma odbiór a sygnał cyfrowy toleruje odbicia .

Bogdan G.
Posty: 75
Rejestracja: 24 kwietnia 2010, o 18:22

Re: Jestem zupełnie zielony w temacie DVB-T - co kupić ?

Post autor: Bogdan G. »

Polecany przez kolegę Demona zestaw przypomina trochę strzelanie z armaty do wróbla . Przy 100 kw i 25 km od Raszyna telewizor powinien odbierać na przysłowiowym kawałku drutu . A tak poważnie to na antenie siatkowej ze wzmacniaczem wzmacniacz może być przesterowany i generować zniekształcenia ( wzmacniacz można zastąpić symetryzatorem ). Drzewo i dach ( jeżeli nie jest metalowy ) nie powinny aż tak bardzo przeszkadzać w odbiorze .

Nornik

Re: Jestem zupełnie zielony w temacie DVB-T - co kupić ?

Post autor: Nornik »

Bogdan G. pisze:Polecany przez kolegę Demona zestaw przypomina trochę strzelanie z armaty do wróbla . Przy 100 kw i 25 km od Raszyna telewizor powinien odbierać na przysłowiowym kawałku drutu . A tak poważnie to na antenie siatkowej ze wzmacniaczem wzmacniacz może być przesterowany i generować zniekształcenia ( wzmacniacz można zastąpić symetryzatorem ). Drzewo i dach ( jeżeli nie jest metalowy ) nie powinny aż tak bardzo przeszkadzać w odbiorze .
Otóż jeśli chodzi o odbiór analogowego sygnału to - jak napisałem wyżej - niestety , ale na kawałku drutu nie było mowy abym mógł coś oglądać . Z anteną siatkową były spore problemy ,
trzeba było bardzo kombinować z ustawieniem kierunku , a i tak były duże odbicia , śnieżenia i.t.p. Wzmacniacz pogarszał odbiór jeszcze bardziej i stosowałem symetryzator .
Sądzę że kolega Demon dobrze mi radzi , to samo usłyszałem od przypadkowo spotkanego kolegi , który też polecał antenę polecaną przez kolegę Demona .
Jeszcze będzie u mnie kwestia dobrania albo zwrotnicy , albo rozdzielacza na dwa odbiorniki TV .
A co myślicie o tej antenie link http://www.dvbsklep.pl/antenadigitactiv ... p-134.html

Demon

Re: Jestem zupełnie zielony w temacie DVB-T - co kupić ?

Post autor: Demon »

Bogdan G. pisze:Polecany przez kolegę Demona zestaw przypomina trochę strzelanie z armaty do wróbla . Przy 100 kw i 25 km od Raszyna telewizor powinien odbierać na przysłowiowym kawałku drutu . A tak poważnie to na antenie siatkowej ze wzmacniaczem wzmacniacz może być przesterowany i generować zniekształcenia ( wzmacniacz można zastąpić symetryzatorem ). Drzewo i dach ( jeżeli nie jest metalowy ) nie powinny aż tak bardzo przeszkadzać w odbiorze .
Może i przypomina, ale propozycja korzystania z drucika lub siateczki w rejonie Warszawy brzmi trochę nieodpowiedzialnie w kontekście obserwacji i doświadczeń opisywanych w wątku SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn. Lepiej jest ustrzelić wróbla z armaty niż poranić się szabelką. Swoją drogą nie zakwalifikowałbym zaproponowanej anteny do armat. To jest kaliber KBKS-u. Dla większych odległości proponowałbym jakieś ATX albo jedną z gatunku profesjonalnych.
Nornik pisze:Jeszcze będzie u mnie kwestia dobrania albo zwrotnicy , albo rozdzielacza na dwa odbiorniki TV.
Zwrotnica to urządzenie łączące sygnał z kilku anten. Rozgałęźnik należy zastosować za zwrotnicą. Może być to rozgałęźnik na maszcie albo wewnątrz domu. Jeżeli miałby to być rozgałęźnik ze wzmacniaczem, to im bliżej anten tym lepiej. Pamiętać jednak należy, że główną przyczyną stosowania wzmacniaczy jest duża strata sygnału w instalacji przy słabym sygnale wyłapanym przez antenę. W twoim przypadku nie stosowałbym wzmacniacza. Sygnał powinieneś mieć wystarczający nawet na 3 odbiorniki.
Nornik pisze:A co myślicie o tej antenie link http://www.dvbsklep.pl/antenadigitactiv ... p-134.html
Jeżeli masz taką możliwość, to sprawdź doświadczalnie. Może akurat u ciebie zadziała... kto wie?

Nornik

Re: Jestem zupełnie zielony w temacie DVB-T - co kupić ?

Post autor: Nornik »

Demon pisze:
Bogdan G. pisze:Polecany przez kolegę Demona zestaw przypomina trochę strzelanie z armaty do wróbla . Przy 100 kw i 25 km od Raszyna telewizor powinien odbierać na przysłowiowym kawałku drutu . A tak poważnie to na antenie siatkowej ze wzmacniaczem wzmacniacz może być przesterowany i generować zniekształcenia ( wzmacniacz można zastąpić symetryzatorem ). Drzewo i dach ( jeżeli nie jest metalowy ) nie powinny aż tak bardzo przeszkadzać w odbiorze .
Może i przypomina, ale propozycja korzystania z drucika lub siateczki w rejonie Warszawy brzmi trochę nieodpowiedzialnie w kontekście obserwacji i doświadczeń opisywanych w wątku SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn. Lepiej jest ustrzelić wróbla z armaty niż poranić się szabelką. Swoją drogą nie zakwalifikowałbym zaproponowanej anteny do armat. To jest kaliber KBKS-u. Dla większych odległości proponowałbym jakieś ATX albo jedną z gatunku profesjonalnych.
Nornik pisze:Jeszcze będzie u mnie kwestia dobrania albo zwrotnicy , albo rozdzielacza na dwa odbiorniki TV.
Zwrotnica to urządzenie łączące sygnał z kilku anten. Rozgałęźnik należy zastosować za zwrotnicą. Może być to rozgałęźnik na maszcie albo wewnątrz domu. Jeżeli miałby to być rozgałęźnik ze wzmacniaczem, to im bliżej anten tym lepiej. Pamiętać jednak należy, że główną przyczyną stosowania wzmacniaczy jest duża strata sygnału w instalacji przy słabym sygnale wyłapanym przez antenę. W twoim przypadku nie stosowałbym wzmacniacza. Sygnał powinieneś mieć wystarczający nawet na 3 odbiorniki.
Nornik pisze:A co myślicie o tej antenie link http://www.dvbsklep.pl/antenadigitactiv ... p-134.html
Jeżeli masz taką możliwość, to sprawdź doświadczalnie. Może akurat u ciebie zadziała... kto wie?
Pozostanę przy twojej propozycji i serdecznie dziękuję za bardzo proste ale jednocześnie
trafiające do mnie uwagi.Ten link dałem tak gwoli ciekawości , co to jest za wynalazek i to wcale nie tani.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Jestem zupełnie zielony w temacie DVB-T - co kupić ?

Post autor: apk »

W twojej lokalizacji wystarczy taka antena http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... XA3695.htm
I odradzam kupowania wynalazków .

Demon

Re: Jestem zupełnie zielony w temacie DVB-T - co kupić ?

Post autor: Demon »

apk pisze:W twojej lokalizacji wystarczy taka antena http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... XA3695.htm
I odradzam kupowania wynalazków .
Odradzam. Ta antena przeznaczona jest na kanały od 21 do 60. W Warszawie multipleks 1 nadawany jest dość wysoko - kanał 58, więc antena ta może mieć w tym zakresie problemy (może, ale nie musi). Zresztą odsyłam ponownie do Warszawskiego wątku.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Jestem zupełnie zielony w temacie DVB-T - co kupić ?

Post autor: apk »

Są producenci i sprzedawcy którzy anteny atx – 55 sprzedają jako 21-69 a niektórzy jako 21- 60 więc można wywnioskować że albo jest kilka wersji tej anteny , antena działa do 69 kanału lub chwyt reklamowy .
http://www.satelitarni.pl/antena-atx55-p-48.html
http://www.antellux.pl/sklep/product_in ... 74bdc344ef
Jeśli chodzi o kanały 56 , 57 i 59 to na antenie atx – 55 mi bardzo dobrze odbiera .

Demon

Re: Jestem zupełnie zielony w temacie DVB-T - co kupić ?

Post autor: Demon »

apk pisze:Są producenci i sprzedawcy którzy anteny atx – 55 sprzedają jako 21-69 a niektórzy jako 21- 60 więc można wywnioskować że albo jest kilka wersji tej anteny , antena działa do 69 kanału lub chwyt reklamowy .
http://www.satelitarni.pl/antena-atx55-p-48.html
http://www.antellux.pl/sklep/product_in ... 74bdc344ef
Polegałbym przede wszystkim na danych producenta.
apk pisze:Jeśli chodzi o kanały 56 , 57 i 59 to na antenie atx – 55 mi bardzo dobrze odbiera .
Skoro tak, to nie ma problemu ją zastosować. Przestrzegałbym jednak mieszkańców terenów, na których planowane jest uruchomienie nadajników tymczasowych powyżej 60 kanału.

Zablokowany