DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: monter1981 »

Szykuje się kolejna emisja eksperymentalna w DAB+.
Parametry:
Rzeszów/Magdalenka blok 10A, ERP: 1kW, pol. V, ND
Pozwolenie, które będzie obowiązywało cały przyszły rok zostało wydane dla firmy TRANSMISJA prowadzonej przez Łukasza Studenckiego.

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

Słychać że Radio Rytm zaczęło grać polskie kawałki i dobrze nawet :) ale niestety też trzeba podnieść bitrate niektóre starsze kawałki to już nie można słuchać kole w uszy niemiłosiernie :evil:

Pepp
Posty: 18
Rejestracja: 15 czerwca 2013, o 19:14
Odbiornik: NotOnlyTV LV5TDLX
Instalacja antenowa: Jupiter HP04
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce/Święty Krzyż

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Pepp »

Chyba najprawdopodobniej od poniedziałku, dnia 2 stycznia 2017 r.
Zatem mamy cyfrowy odpowiednik analogowego Radia WAWA. Rytm nadaje w każdym województwie, a Wawa nadaje analogowo w 9 województwach.

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

Tak,tylko że PR.będzie tu pionierem zasoby Polskiej Muzyki ma ogromne pomysł dobry, Wawa zeszła na psy totalne przeplatając to wszystko disco polo i przestałem słuchać myślę że nie tylko ja i stacja nadaje się do odstrzału lata świetności to koniec lat 90 które bezpowrotnie minęły teraz Rytm ma szanse i to duże na dobre radio,będę pisał do zarządu aby Rytm był nadawany tak jak Czwórka 128kbps jedna prośba się spełniła może druga też ;) tak naprawdę to PR.ma dwie stacje radiowe o dużym potencjale mówie tu o Rytmie i Czwórce i z automatu powinne dostać po 128kbps w Dab+ i pokazać że można dobrze grać w dobrej jakości,dziękuję ;)

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: hadam »

Wychodzi na to, że będzie zmiana na stanowisku prezesa PR, to może i koncepcja wdrażania DAB+ się zmieni, bo jak na razie wszystko stoi. http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/ba ... iego-radia

jojoro
Posty: 53
Rejestracja: 19 lipca 2012, o 22:26
Odbiornik: ADB-100T oraz Panasonic tx-p42st50e
Instalacja antenowa: DVBT:Dipol 94/21-69 Vena.Symetryzator.
Radio:Dipol AR9/CCIR/UKF-FM.Symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC4

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: jojoro »

Czy są jakieś plany wprowadzenia do DAB+ popularnych komercyjnych programów radiowych? W tej chwili taki DAB+ to jest niestety tylko dla maniaków Polskiego Radia i nowinek technicznych.
Pomijając już wszystkie inne aspekty związane z ceną odbiorników, zasięgiem, jakością dźwięku itp. proszę mi powiedzieć kto normalny ma ochotę kupować i słuchać stacji z DAB+ skoro na FM ma 10x bogatszy wybór rozgłośni radiowych.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Kolor »

Oby nie było żadnych planów. Na razie całe to DAB+ to zwykły szajs. Dotyczy to strony nadawczej, jak też całej masy odbiorników z lichymi głośniczkami i badziewnymi wodotryskami.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Jarosław Bałuka »

Dziękujemy za głos w sprawie ale co on wnosi? Nie podoba Ci się, nie słuchaj, przecież nie ma przymusu. Natomiast dlaczego radio miałoby się nie rozwijać? Trudno zrozumieć takie stanowisko...

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Krosnoludek »

KRRiT: nowe multipleksy radia cyfrowego, bez planów na rozwój telewizji cyfrowej

W poniedziałek podczas trwającej Konferencji PIKE przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski zapowiedział, że w latach 2017-2022 regulator zamierza w większym stopniu skupić się na rozwoju radia cyfrowego niż naziemnej telewizji cyfrowej. Doprecyzował również, że KRRiT będzie musiał lepiej zdefiniować proponowane zapisy o dekoncentracji.

Czytaj więcej na: http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/kr ... i-cyfrowej
Witold Kołodziejski zapowiedział także kontynuację wdrożonych przez KRRiT w poprzednim składzie działań dotyczących rozwoju radia cyfrowego w Polsce. - Planujemy uruchomienie nowych multipleksów, ale nie będziemy zmuszali nadawców analogowych do prowadzenia wieloletnich symulcastów cyfrowo-analogowych, albo wyznaczali datę switch-off (wyłączenie radia analogowego - przyp. red.). Na to jeszcze za wcześnie - przybliżył przewodniczący KRRiT.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Kolor »

Panie Jarosławie, jak sądzę do mnie skierował Pan swą wypowiedź, spieszę wyjaśnić. Początki każdego przedsięwzięcia zawsze są trudne, tym trudniejsze im bardziej biedny inwestor. Ja zwyczajnie nie wierzę w bezinteresowność tworzenia DAB+, ale też rozumiem, że to działanie nie może być projektem non profit. Szukając więc oszczędności zarówno nadawcy jak i operator poświęcają wiele czasu na cięcie kosztów. Efektem jest chodzenie na kompromis między jakością a kosztami. I tu pierwsze pytanie, czy my nie jesteśmy za biedni na DAB+? Ja mam dość wyrobione ucho, nie ma zgody we mnie na słuchanie radia w domu za pomocą "pierdziawki" cyfrowej (odbiornika wielkości starego przenośnego Alina lub EWA, lub co gorsze młodszego Biwaka lub Dana), stąd uważam że jakość odbioru pozostawia w zbyt wielu przypadkach do życzenia. Jakoś nie nastąpił wysyp tunerów stacjonarnych dużej klasy typu Sony, Denon, Panasonic. Rok temu usiłowałem kupić podobny tuner i niestety tylko emisja analogowa FM i radio internetowe. Można z tego wyciągnąć wnioski, jeśli będzie taka potrzeba rozwinę jakie.
Wspomnę o odbiornikach samochodowych. Od czasu kilku reklam, które w swojej dźwiękowej warstwie zawierają dźwięki imitujące alerty zaciągniętego hamulca ręcznego, rezerwy paliwa, nie zapiętych pasów i tym podobnych, jedyną formą rozrywki w samochodzie są pliki mp3. Tu wspomnę, że przynajmniej w dwa razy mniejszej kompresji niż najmniejsza kompresja oferowana w DAB+. Nowinki techniczne zawsze mnie interesowały, ale nigdy te, które odbywały się kosztem odbiorcy. Niech radio się rozwija, też nie widzę powodu czemu nie, ale jeśli dźwięk z tego pudełka jest beznadziejny to czemu to ma służyć?
Ktoś tu chyba wspomniał o nowych podmiotach nadawczych, zapytam więc co takiego będą nadawać? Tą samą muzykę co inne stacje nadawcze i te same reklamy. Z mojego punktu widzenia, szkoda prądu (ekologia), nie każdy musi zostać nadawcą, nie każdy nadawca musi być monopolistą. Możemy wrócić do tematu, kiedy PR zaprezentuje kanał w bardzo dobrej jakości, możliwym do odebrania na sprzęcie stacjonarnym Denon lub Sony. Kiedy będzie odpowiednia ilość próbek/s i odpowiednia kompresja, bez sztucznego podbijania dynamiki i innych oszukańczych zabiegów.

Z Poważaniem Krzysztof Szymczak.

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

Bardzo dobra wypowiedz kolegi,ja tylko i wyłącznie słucham na sprzęcie stacjonarnym,nie rozumiem jak można oceniać jakość dzwięku z radyjka mono marki ''no name''a może inżynierowie robili testy właśnie przy takim radyjku i faktycznie nie usłyszeli różnicy 96 a 128kbps :lol:

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Kolor pisze: Ktoś tu chyba wspomniał o nowych podmiotach nadawczych, zapytam więc co takiego będą nadawać? Tą samą muzykę co inne stacje nadawcze i te same reklamy. Z mojego punktu widzenia, szkoda prądu (ekologia), nie każdy musi zostać nadawcą, nie każdy nadawca musi być monopolistą. Możemy wrócić do tematu, kiedy PR zaprezentuje kanał w bardzo dobrej jakości, możliwym do odebrania na sprzęcie stacjonarnym Denon lub Sony. Kiedy będzie odpowiednia ilość próbek/s i odpowiednia kompresja, bez sztucznego podbijania dynamiki i innych oszukańczych zabiegów.

Z Poważaniem Krzysztof Szymczak.
Bardzo dobre pytania!
DAMIAN KATOWICE pisze:Bardzo dobra wypowiedz kolegi,ja tylko i wyłącznie słucham na sprzęcie stacjonarnym,nie rozumiem jak można oceniać jakość dzwięku z radyjka mono marki ''no name''a może inżynierowie robili testy właśnie przy takim radyjku i faktycznie nie usłyszeli różnicy 96 a 128kbps :lol:
Bardzo dobra uwaga!
Radio nie ma być tylko reprodukowane na mydelniczkach, słabych, drogich i z brzęczącą, plastikową obudową.
Pisałem nie raz na tym i nie tylko tym forum o miernych założeniach w DAB+. Ale na zachodzie jest najczęściej dużo gorzej.

jojoro
Posty: 53
Rejestracja: 19 lipca 2012, o 22:26
Odbiornik: ADB-100T oraz Panasonic tx-p42st50e
Instalacja antenowa: DVBT:Dipol 94/21-69 Vena.Symetryzator.
Radio:Dipol AR9/CCIR/UKF-FM.Symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC4

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: jojoro »

Niestety obecnie BAB+ jest skierowane... nie wiadomo do kogo.
Młodzi ludzie jeśli już słuchają radia to na przyzwoitym sprzęcie. Nawet słuchawki za 100 zł podpięte do smartfona dają niezłą jakość i w dobie serwisów streamingowych za 20zł/mc radio nadające w jakości 64-128 kb/s jest nieatrakcyjne. W dodatku uboga oferta - kilka stacji właściwie jednego nadawcy kontra nieograniczony wręcz dostęp do muzyki.
Kierowcy - obecnie nadal większość aut na drogach to modele 10 letnie lub starsze. Tam odbiorników DAB+ raczej nie ma, a nawet jak jest to większość i tak woli włączyć popularną Zetkę czy RMF a nie PR1 polskiego radia.
Ludzie starsi? Oni mogliby kupić małe odbiorniki mono do DAB+ bo są przyzwyczajeni do słuchania na takim sprzęcie ale wątpię czy w ogóle słyszeli o radiu cyfrowym i czy ich to w ogóle interesuje skoro FM działa. No i stacji z Torunia nie ma. Stacji lokalnych nie ma. To po co?
Ja też nie słucham. Na FM łapię w dobrej jakości na mojej wieży Philipsa ok. 30 stacji. Kupię sobie porównywalnej jakości odbiornik DAB+ za grubą kasę i będę miał z tego jakiś zysk? Przybędzie mi stacji, poprawi się jakość dźwięku? Nie. Nie widzę więc sensu.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Panowie!
Radio nigdy nie będzie miało super jakości z powodu ograniczeń technicznych i ekonomicznych. Gdyby jednak uruchomiono kilka muxów DAB+ i każdy mógł tam znaleźć coś dla siebie w jakości 144-160 kbps (dla muzyki stereo), to może zaczęłoby się to opłacać. :)
Muszę powiedzieć, że wrażenia z odbioru DAB+ mam znacznie lepsze, gdy włączę tuner Onkyo, niż gdy działa jakaś chińska mydelniczka. Dotyczy to nawet obecnego stanu nadawania DAB+. :)

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Krosnoludek »

Nowe lokalne multipleksy DAB+, sprawdź na jakim kanale zostanie uruchomiony w twojej okolicy.

https://fmdx.pl/2017/06/nowe-lokalne-mu ... j-okolicy/
Lista podstawowa:
Obrazek

Częstotliwości rezerwowe:
Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Krosnoludek pisze:Nowe lokalne multipleksy DAB+, sprawdź na jakim kanale zostanie uruchomiony w twojej okolicy.
To już wiem. U mnie 10 D. A kiedy?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: hadam »

Też o tym wiedziałem od pewnego czasu. Pytanie kiedy? - tego też nie wiem.

jojoro
Posty: 53
Rejestracja: 19 lipca 2012, o 22:26
Odbiornik: ADB-100T oraz Panasonic tx-p42st50e
Instalacja antenowa: DVBT:Dipol 94/21-69 Vena.Symetryzator.
Radio:Dipol AR9/CCIR/UKF-FM.Symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC4

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: jojoro »

Jaki zasięg będą miały te MUXy lokalne? Jest szansa, żeby odebrać coś z takiego MUXa np z 60km np. anteną kanałową VHF

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Zależy, jaka to będzie moc, z jakiego obiektu, jakie będzie ukształtowanie terenu po drodze. Zaocznie trudno coś powiedzieć.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Krosnoludek »

Polskie Radio ogłosiło przetarg na emisję cyfrową w dotychczasowych lokalizacjach: http://www.prsa.pl/zamowienia/zamowienie.aspx?id=1095

Zablokowany