Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
K63
Posty: 2674
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 + DIPOL 19/21-60 w polar. V, wzm.Telmor WWK-840, rozg. Telmor RDM-2F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: K63 » 14 maja 2020, o 12:48

Polskie Radio od 1 września 2020 roku chce uruchomić Radio Kierowców, które dostępne będzie w technologii DAB+.
Jak wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl, skorygowane plany finansowo-programowe wskazują, że od 1 września 2020 roku miałoby wystartować Polskie Radio Kierowców. Byłby to dziewiąty program całodobowy publicznej radiofonii.
Polskie Radio Kierowców ma być stacją całkowicie sprofilowaną na potrzeby zmotoryzowanych słuchaczy. Jak informuje nadawca portal Wirtualnemedia.pl "atrakcyjna ramówka, znakomici dziennikarze motoryzacyjni, doskonałe poradnictwo i raporty z dróg krajowych w kilku wersjach językowych będą atutem stacji dostępnej na żywo i w podcastach w aplikacji mobilnej Polskiego Radia, internecie oraz w systemie DAB+".
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/p ... k-odbierac

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1084
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: Max van Org » 14 maja 2020, o 16:55

antypyra pisze:
14 maja 2020, o 08:00
Czyli można odtrąbić koniec radia w Szwajcarii!
Warto przypomnieć, że inicjatywa „No Bilag” dwa lata temu walczyła za zlikwidowaniem abonamentu RTV w Szwajcarii. Wprawdzie 72 procent głosujących obywateli wypowiedziało się za abonamentem RTV, ale zmuszono nadawcę publicznego do obcięcia wydatków. Skutkiem było wyłączenie DVB-T w Szwajcarii. Prawdą jest też, że w DVB-T dostępne były tylko programy publiczne. Szwajcarzy nie oszczędzają tylko na radiodyfuzji, na początku roku uruchomili w Zurychu nowy newsroom dla telewizji do którego przeprowadzić ma się do 2021 r. również redakcja online i wiadomości radiowych, które obecnie nadawane są z Brna. Dochody z abonamentu ograniczono do 1,2 miliardów Franków a dochody z reklam spadają. Jeszcze nie udało się zaoszczędzić wymuszony pierwszy pakiet oszczędnościowy w wysokości 100 milionów Franków, już przedstawiono następne oszczędności w wysokości 50 milionów.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1084
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: Max van Org » 15 maja 2020, o 11:21

Nowe wyniki sondażowe pokazują jak korzystają Brytyjczycy z odbioru radia cyfrowego. Zapowiedzi, że odbiór radia przez głośniki sterowane mową będzie rósł, były właściwe.

https://www.rajar.co.uk/docs/news/RAJAR ... Q12020.pdf

Nadal w Polsce jesteśmy daleko od sytuacji, w której rozgłośnie nadawane wyłącznie cyfrowo, przyciągają milionowe grono słuchaczy. W Wielkiej Brytanii jest to już całkiem normalne. BBC 6 Music skupia 2,6 milionów słuchaczy przed odbiornikami a komercyjne KISSTORY 2.1 milionów.

https://getdigitalradio.com/digital-rad ... -listening

Ani PO, ani PiS nie udało się transferować radiofonię w świat cyfrowy. Rządzący w ostatnich 13 latach nie mieli na to pomysłu.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1084
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: Max van Org » 20 maja 2020, o 18:08

Firma Uplink Network zmodernizuje sieć DAB+ rozgłośni publicznych w Niemczech.
Nadawcy publiczni Mitteldeutscher, Südwest i Westdeutscher Rundfunk (MDR, SWR i WDR) ogłosili w 2019 r. konkurs na wymianę anten nadawczych i instalację anten satelitarnych. Konkurs wygrała firma Uplink z Düsseldorfu. W pierwszej części zlecenia zawarto dostawę i instalację anten DAB+ w 13 lokalizacja i przebudowę anten w 2 lokalizacjach. Dodatkowo wykonawca ma zainstalować anteny satelitarne w 10 lokalizacjach rozgłośni WDR i instalację anteny w Frankfurcie nad Menem przy centralnym łączu (ARD-Sternpunkt), gdzie zbiegają się wszystkie łącza rozgłośni i telewizji ARD i skąd wysyłane są transmisje satelitarne nadawcy ARD w ramach EBU.

Trzecia część zawiera zaplanowanie, dostarczenie i instalację anten dla DAB+ w 19 lokalizacjach i anten satelitarnych w 5 lokalizacjach dla radia publicznego MDR.

Jak wynika z komunikatu prasowego firmy UPLINK, wymieni ona anteny w 28 lokalizacjach i zainstaluje anteny satelitarne w 34 lokalizacjach. Zadanie zostanie wykonane przez 3 lata od 2020 do 2022 r. Kto wykona zamówienie dla rozgłośni publicznej SWR, która chciała wymienić 25 do 30 systemów antenowych i zainstalować tak samo tyle anten satelitarnych, nie oznajmiono.

Portal satellifax.de dowiedział się, że w sieci 5C powstanie jeszcze w tym roku 18 nowych nadajników a na 2021 r. zaplanowani tylko 5.

apk
Posty: 696
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: apk » 21 maja 2020, o 17:47

Aby cyfrowe radio miało przyszłość w Polsce to musimy zadać pytanie czy radio jest dla słuchaczy czy dla zysków z koncesji bo jeśli to 2 to cyfrowe radio nie ma przyszłości czyli rząd nie będzie miał dochodów bo nie będzie chętnych na nadawanie ze względu na drakońskie opłaty za koncesje .
Jeśli zdecydują się obniżyć min. 3 krotnie za koncesję to znajdą się chętni na nadawanie . Nadawcy będą musieli zatrudnić pracowników a więc będą generować większe dochody z podatków niż z koncesji a przy okazji wzrosną zyski Polskiego Radia i będzie ich stać na pokrycie sygnałem DAB+ nie 60% a 90% powierzchni kraju .
Jeśli będzie szersza oferta programowa to zaczniemy masowo kupować odbiorniki DAB+ i dlatego musimy jak najszybciej uruchomić ogólnopolski Mux R1 .
Jak zostanie uruchomiony Mux R1- R2 to rząd z tego tytułu będzie generował zyski jeśli nie to słuchacze odejdą i wybiorą radio internetowe gdzie zysków już nie będzie a jak będą to nie wielkie .
Jak przechodziliśmy z analogu na telewizję DVB-T to dużo osób przeszło na TV kablową lub satelitarną bo nie było oferty naziemnej w przypadku radia jest podobnie .
Była strategia Cyfrowego radia tylko nie uwzględniono nadawców prywatnych i jak kilka lat temu odbiorników DAB+ było mało to teraz jest dużo więcej oraz ceny są bardziej przystępne . https://satkurier.pl/news/106686/plan-w ... siegu.html

Miały być konsultacje w sprawie Multipleksu R1 oraz czy coś się ruszyło w sprawie multipleksu Lokalnego bo od prawie pół roku nic się w tej sprawie nie dzieje .

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1084
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: Max van Org » 24 maja 2020, o 21:11

W drugiej połowie roku zwiększy się oferta programowa w Szczecinie. NDR zapowiada nowe nadajniki w powiecie Uecker-Randow, graniczącym z powiatem Polickim. NDR zaznaczył na mapie w tym regionie trzy nowe lokalizacje: Cesekow, Pasewalk i Ückermünde.
apk pisze:
21 maja 2020, o 17:47
Aby cyfrowe radio miało przyszłość w Polsce to musimy zadać pytanie czy radio jest dla słuchaczy czy dla zysków z koncesji ...
Warto zauważyć, że niemieckie kraje związkowe Badenia-Wirtembergia i Nadrenia Północna-Westfalia wsparły w czasie kryzysu rozgłośnie lokalne. Krajowa rada Badenii-Wirtembergii już pod koniec marca oświadczyła, że rozgłośnie niekomercyjne otrzymają środki na przebudowę związaną z ochrona zdrowia i sprzęt techniczny. W maju oznajmiono, że milion Euro otrzymają rozgłośnie komercyjne ma dystrybucje sygnału. Również Nadrenia Północna-Westfalia wspiera dystrybucję programu rozgłośni lokalnych. Rozgłośnie lokalne i krajowe rady nie chciały wsparcia na produkcję treści z oczywistych powodów.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 1989
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: antypyra » 3 czerwca 2020, o 20:21

Chyba będą teraz większe problemy niż kultywacja kiepskiej jakości dźwięku w niemieckim DAB.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1084
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: Max van Org » 4 czerwca 2020, o 02:08

antypyra pisze:
3 czerwca 2020, o 20:21
Chyba będą teraz większe problemy niż kultywacja kiepskiej jakości dźwięku w niemieckim DAB.
Nie wiem co śnisz po nocach, czasami mam wrażenie, że właśnie to co piszesz.

Spójrzmy na fakty:
  • Szwajcaria wyłączy DAB+ najpóźniej w 2024 r., najchętniej wcześniej.
  • Francja udziela koncesje i sieć jest rozbudowywana.
  • Niemcy uruchomią podczas tarów IFA drugą siec ogólnoniemiecką z 70 nadajnikami. Konkursy na dalsze multipleksy regionalne są już przygotowywane. Co miesiąc uruchamiają jakieś nowe nadajniki. Aby rozgłośnie lokalne nie padły, parę krajów związkowych wsparło dystrybucję programów ze środków budżetu niemieckich KRRiT i landów.
  • Czesi rozbudowują sieć DAB+.
  • W Austrii zakończono trzecią fazę rozbudowy sieci DAB+ bez opóźnień. Zwiększono liczbę programów z 17 na 24. A następna faza przeprowadzona będzie wcześniej niż planowano.
Holandia rozdała koncesje DAB+ dla niekomercyjnych rozgłośni lokalnych i przygotowuje się do utworzenia nowych multipleksów m.i. trzeciego ogólnokrajowego. Ogłoszono już konsultacje w sprawie zmiany kanałów. Tu warto zatrzymać się i dokładnie spojrzeć na plany, bo czekają te zmiany pewnie wszystkie kraje europejskie. Chodzi o przeniesienie PMSE (Programme Making and Special Events) z pasma UHF w inne pasma. Pewnie wiesz, że mikrofony i kamery bezprzewodowe nadają podczas imprez również w paśmie UHF.
  • UHF w czasach telewizji analogowej to pasmo od 470 MHz do 862 MHz
  • UHF w czasach telewizji cyfrowej DVB-T to pasmo 470 MHz do 790 MHz, pasmo 800 MHz poszło pod 4G
  • UHF w czasach telewizji cyfrowej DVB-T2 to pasmo 470 MHz do 694 MHz, pasmo 700 MHz poszło pod 5G
  • UHF w czasach telewizji cyfrowej następnej generacji to pasmo 470 MHz do 614 MHz, pasmo 614 MHz do 694 MHz pójdzie pod 6G
Na razie pozostaje pasmo do 470 do 694 MHz dla DVB-T2, ale czytałem, że od 2023 r. dla PMSE mogą zajść zmiany. Użytkownicy PMSE dostrzegli już za mało wykorzystywane pasmo VHF III i chcą je wykorzystać. W Niderlandach jest mowa o jednym kanale o szerokości 1,5 MHz w paśmie VHF III.

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 172
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: Robertus » 19 czerwca 2020, o 20:50

W dniu dzisiejszym weszło w życie rozporządzenie Ministra Cyfryzacji zmieniające rozporządzenie w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla urządzeń konsumenckich służących do odbioru cyfrowych transmisji radiofonicznych (Dz.U. poz. 1058).

źródło:
http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/1058

Zmianie uległ m.in. termin wejścia w życie rozporządzenia zmienianego - obecnie jest to 1 stycznia 2021 r. a także zniesiono, w przypadku odbiorników samochodowych, wymóg obsługi komunikatów drogowych (TPEG) oraz elektronicznego przewodnika po programach (EPG).

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 1989
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: antypyra » 23 czerwca 2020, o 16:34

Max van Org pisze:
4 czerwca 2020, o 02:08
Czesi rozbudowują sieć DAB+.
Z jaką przepływnością?

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1084
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: Max van Org » 24 czerwca 2020, o 01:28

antypyra pisze:
23 czerwca 2020, o 16:34
Max van Org pisze:
4 czerwca 2020, o 02:08
Czesi rozbudowują sieć DAB+.
Z jaką przepływnością?
Rozgłośnie komercyjne w multipleksach RTI tyle ile przewiduje KRRiT dla rozgłośni komercyjnych w Polsce, czyli 96 kbit/s.

Obecnie w zasięgu DAB+ w Czechach jest 85 % mieszkańców, od września będzie 95 %. A w Polsce od 5 lat nic się nie dzieje.
http://www.digitalradiodab.cz/mapy-pokryti.html

benedykt50
Posty: 9
Rejestracja: 8 stycznia 2020, o 21:41
Miejscowość: Olsztyn

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: benedykt50 » 24 czerwca 2020, o 23:42

To bardzo interesujące "zniesiono, w przypadku odbiorników samochodowych, wymóg obsługi komunikatów drogowych (TPEG)". No właśnie... po co kierującym komunikaty?(!) 😂

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1084
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: Max van Org » 25 czerwca 2020, o 13:33

benedykt50 pisze:
24 czerwca 2020, o 23:42
To bardzo interesujące "zniesiono, w przypadku odbiorników samochodowych, wymóg obsługi komunikatów drogowych (TPEG)". No właśnie... po co kierującym komunikaty?(!) 😂
Problem z TPEG może być z odbiornikami DAB+ zasilanymi przez gniazdko zapalniczki samochodowej. Takie odbiorniki kosztują poniżej 200 zł. Na pewno jakość odbioru ucierpi, ale do wypróbowania DAB+ wystarczy zupełnie. Można było to odpowiednio ująć w ustawie, ale zabrakło pewnie słów i chęci.

https://www.which.co.uk/news/2018/10/da ... recommend/

Może ustawodawca uważa, że rozwiązania Google itp. są lepsze, bo dla TPEG musi państwo zbierać i dostarczać informacje. Co ciekawe, Czesi informują w swoich prospektach, że TPEG umożliwia przesyłanie Public Transport Information (PTI). Nie wiadomo, czy to w ogóle implementowali. Informacje o transporcie publicznym są gromadzone i udostępniane przez firmy przewozowe. Tylko w jaki sposób je wykorzystać? Jedyne zastosowanie, które widzę na dzień dzisiejszy, jest dostarczanie informacji o transporcie publicznym do wyświetlaczy na przystankach. Dzisiaj informacje przesyłane są przez sieć GSM/LTE.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2437
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: JaroslawMroczkowski » 26 czerwca 2020, o 14:56

Max van Org pisze:
25 czerwca 2020, o 13:33
Może ustawodawca uważa, że rozwiązania Google itp. są lepsze, bo dla TPEG musi państwo zbierać i dostarczać informacje.
Nie obrażajmy ustawodawcy. To branża motoryzacyjna przez swoich przedstawicieli w tym PZPM (Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego) wnioskowała o wyłączenie odbiorników samochodowych z obowiązku wdrożenia TPEG, EPG, SLS, DL Plus. Sugerując, że nie mogą spełnić tych wymagań, a poza tym "musimy zachować szczególną ostrożność przy wdrażaniu wszelkiego rodzaju komunikatów, w szczególności wizyjnych które w nadmiernym stopniu rozpraszałyby kierowcę, nie byłyby powiązane bezpośrednio z prowadzeniem i stanem pojazdu"

Szczegóły: Projekt rozporządzenia Ministra Cyfryzacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla urządzeń konsumenckich służących do odbioru cyfrowych transmisji radiofonicznych

Jednocześnie grupa "WorldDAB Automotive Working Group" zrzeszająca producentów odbiorników samochodowych w dokumencie "WorldDAB Automotive –DAB Digital Radio In Car User Experience Design Guidelines, Version 2 -February 2019" wyraźnie oczekuje:
•Single-line text display –provide a button which shows the latest text message, scrolling if necessary to fit onto the screen
•Multi-line text display –always show the latest text message without the driver having to press any buttons
•Colour screen display –always show the latest text message. Show the station logo until the first visual is received, then show it automatically. Logos in the station list should be taken from broadcast DAB+ if available, or via IP
Czyli jednak da się zrobić SLS w samochodach, tylko nie w PL???

Na szczęście z rozporządzenia usunięto wymagania jedynie dla TPEG i EPG.

Odpowiedz