DAB i DAB+ w Niemczech

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1215
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

Pierwsze wyniki ankiety „On Track - Badania nad konsumpcją treści audio i mobilnością.”

Ponad dwie trzecie ankietowanych słucha radia, muzyki, podcastów lub książek do słuchania w ruchu, 14-29-latkowie coraz częściej korzystają ze smartfonów, a osoby powyżej 50 roku życia korzystają głównie z radia lub systemu informacyjno-rozrywkowego. W przypadku osób w wieku 30-49 lat stosowanie różnych kanałów dystrybucji jest bardziej zrównoważone. To pierwsze wyniki reprezentatywnej ankiety wśród użytkowników przeprowadzonej przez Instytut Krajowy ds. mediów Nadrenii Północnej-Westfalii (NRF) w ramach projektu „On Track - Badania nad konsumpcją treści audio i mobilnością.”

„Wyniki pokazują, że radio pozostaje niezwykle ważne, zwłaszcza podczas jazdy samochodem, zwłaszcza w przypadku starszych słuchaczy. Młodsi ludzie prawie wyłącznie korzystają po za domem ze smartfonów. Dotarcie do wszystkich grup docelowych pozostaje prawdziwym wyzwaniem dla branży audio i motoryzacyjnej. Tym, co łączy respondentów, jest jednak życzenie polepszenia łatwość w użyciu i wyszukiwalności. Po prostu chcą mieć cały świat audio na wyciągnięcie ręki i zawsze przy sobie – w miarę możliwości chętnie wesprzemy to w kwestiach regulacyjnych” – komentuje wyniki badania dr. Tobias Schmid, dyrektor Instytutu Krajowego ds. mediów Nadrenii Północnej-Westfalii.

Dla wielu respondentów samochód jest centralnym miejscem korzystania z mobilnego sprzętu audio. 9 z 10 użytkowników słucha treści audio w samochodzie, preferując muzykę i wiadomości. Radio samochodowe jest niezbędne zwłaszcza dla starszych konsumentów. Ogólnie w samochodzie dominuje klasyczne radio FM (55 %) i systemy odtwarzania nośników dźwięku (36 %). I to nie tylko odtwarzanie dźwięku często jest analogowe, również obsługa jest analogowa, 57 % respondentów korzysta z elementów sterujących za pomocą przycisku przy radioodbiorniku, a 43 % za pomocą przycisków na kierownicy.

W ramach badania zapytano respondentów w jaki sposób korzystają z treści audio w samochodzie. Okazuje się, że zwłaszcza organizacja treści audio powinna się poprawić:
  • 37 % chciałoby funkcji pamięci dla treści audio,
  • 35 % przejrzystą ochronę danych dla spersonalizowanych treści,
  • 30 % płynne odtwarzanie treści audio [pewnie z różnych źródeł],
  • 29 % ankietowanych chciałoby lepszego łączenia treści z różnych platform,
  • 28 % ulepszenia wyszukiwalność treści regionalnych lub lokalnych
A w samochodzie:
  • 52 % respondentów chciałoby aby stacje radiowe można było łatwiej znaleźć
  • 48 % bardziej czytelny wyświetlacz
  • 43 % możliwość sterowania treściami audio bezpośrednio przy kierownicy
  • 37 % lepsze łącze internetowe w samochodzie do przesyłania strumieniowego treści audio (37%)
  • 34 % płynne odtwarzanie treści audio.
Pełne wyniki ankiety zostaną zaprezentowane 1 września w ramach imprezy „Audiocamp 2021”. Wówczas n.t. personalizacji treści, chęci płacenia za treści, okresu i miejsca użytkowania, znaczenie sterowania głosowego i o zadowoleniu słuchaczy z oferty mobilnej.

Projekt badawczy „On Track - Badania nad konsumpcją treści audio i mobilnością.” realizowany jest przez Instytut Krajowy ds. mediów Nadrenii Północnej-Westfalii we współpracy ze stowarzyszeniem nadawców komercyjnych VAUNET, RTL Radio i Bawarskim stowarzyszeniem mediów. Ponadto projekt jest wspierany przez największą rozgłośnię komercyjną w Niemczech Radio NRW i producenta samochodów Ford.

W reprezentatywnej ankiecie w kwietniu i maju 2021 r. przeprowadzono 1 700 wywiadów z osobami w wieku od 14 lat i dostępem do internetu. Ankieta ma na celu dostarczenie informacji o zwyczajach korzystania z urządzeń mobilnych w samochodzie, a także o konkretnych preferencjach i życzeniach użytkowników.

Niniejszy dokument daje wgląd w pierwsze, centralne wyniki ankiety. Ogólny raport zostanie opublikowany w sierpniu.

https://www.medienanstalt-nrw.de/filead ... Juni21.pdf

źródło: https://www.medienanstalt-nrw.de/presse ... dabei.html

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1215
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

Max van Org pisze: 26 czerwca 2021, o 00:55 W Berlinie i Brandenburgii (NRF) zgłosiło się w czerwcu br. 9 kandydatów na 3 wolne miejsca w multipleksie.
A ile miejsc jest już zapełnionych?
[/quote]
W Berlinie zapchali już 69 miejsc w DAB+, dodatkowo 5 miejsc zajmują wersje regionalne rozgłośni publicznych, czyli odbiornik wyświetla w wykazie 74 rozgłośnie. 13 rozgłośni nadaje wyłącznie na UKF-ie, są to m.i. rozgłośnie obcojęzyczne BBC World Service, RFI, ale też rozgłośnie lokalne jak niemiecko-tureckie Metropol FM, Radio Russkij Berlin i niekomercyjne rozgłośnie tworzone przez słuchaczy „ALEX” i „88vier”. Jakość dźwięku nie przekracza 72 kbps, a w przypadku regionalnych rozgłośni publicznych w Berlinie 64 kbps dla Inforadia i 96 kbps dla rbbKultur i popularnej radiowej jedynki „radio eins”, którą można trochę porównać do dawnej polskiej Trójki, jeżeli chodzi o ambicje.

Powód do uciechy maja mieszkańcy Hesji (okolice Frankfurtu na Menem), bo tam jakość sięga 144 kbps dla rozgłośni z muzyką klasyczną – którą wywalili z UKF-u – i 136 kbps dla pozostałych rozgłośni publicznych. Niemcy to nie Holandia. Niemcom słoń nadepnął na ucho.

Rozgłośnie publiczne w Niemczech chcą po prostu otrzymać drugą sieć DAB+, aby powpychać tam wszystkie wersji regionalne. Problem w tym, że chodzi tu o 2 – 3 minuty na godzinę w których różni się program i to nawet nie przez cały dzień. Komisja do kontroli finansów twierdzi, że nadawca publiczny wypowiedział się za DAB+, to niech wyłączy UKF. W tym paśmie rozgłośnie mają najwięcej słuchaczy i nie chcą tego zrobić. A stopniowe będą skracane środki na dystrybucję programu aż pozostanie 80 % kosztów, które kosztował parę lat temu UKF. Deutschlandfunk wyłącza stopniowo nadajniki UKF, do tej pory wyłącznie nadajniki małej mocy. Inni nadawcy publiczny się do tego nie garną.

W przypadku multipleksów komercyjnych niektóre krajowe rady udzielają koncesję operatorom, którzy sami szukają rozgłośnie i ustalają zawartość multipleksów. Dla niemieckich KRRiT sprawa jest wtedy z głowy, bo nie powstaje pytanie, kto ponosi koszt utrzymania multipleksu, kiedy jeden albo więcej nadawców zrezygnuje. Znalezienie nowych chętnych jest wtedy zadaniem operatora. Krajowa rada wydaje tylko koncesję taką samą jak w przypadku satelity albo sieci kablowej.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2045
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: antypyra »

Powód do uciechy maja mieszkańcy Hesji (okolice Frankfurtu na Menem), bo tam jakość sięga 144 kbps dla rozgłośni z muzyką klasyczną – którą wywalili z UKF-u – i 136 kbps dla pozostałych rozgłośni publicznych. Niemcy to nie Holandia. Niemcom słoń nadepnął na ucho.
Tak doprawdy Niemcom słoń na ucho nadepnął, :o jeśli muzykę klasyczną nadają z 144 kbps??? Wobec tego życzyłbym sobie takiego nadepnięcia na ucho i takich przepływności w Polsce. :lol: :D

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1215
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

Wszystko zależy od regionu i polityki rozgłośni ale też polityki związanej z rozbudową sieci DAB+.

144 kbps BR-KLASSIK (Bawaria)
144 kbps hr2 (Hesja)

128 kbps SWR2 (Badenia-Wirtembergia)
128 kbps Bremen Zwei (Brema)

120 kbps SR 2 (Saara)
112 kbps MDR KLASSIK (Saksonia / Saksonia-Anhalt / Turyngia)
104 kbps NDR Kultur (Dolna Saksonia / Hamburg / Meklemburgia-Pomorze Przednie)
96 kbps NDR Kultur (Szlezwik-Holsztyn)
96 kbps WDR 3 (Nadrenia Północna-Westfalia)
96 kbps SWR2 (Nadrenia-Palatynat)
96 kbps rbbKultur (Berlin / Brandenburgia)
88 kbps MDR KULTUR (Saksonia / Saksonia-Anhalt / Turyngia)


Jakości na satelicie:
https://www.br.de/unternehmen/inhalt/te ... it100.html

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1215
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

To nie jest wynik z całych Niemiec, tylko z regionu z największą ofertą programową, dobrze rozbudowaną siecią i gdzie chyba już osiągnięto cel 100 % simulcastu programów nadawanych na UKF-ie w DAB+. Dzisiaj oznajmiła Bawarska krajowa centrala nowych mediów (odpowiednik KRRiT) nowe statystki. W Bawarii 42 % (+7,8 p.p,) populacji ma dostęp do odbiornika DAB+ a 26,6 % (+6,1 p.p) korzysta z tego dostępu codziennie od poniedziałku do piątku. Radio internetowe jest wykorzystywane przez 16,8 % użytkowników, UKF traci 8,8 p.p. i spada na 58 %. Wyniki zostaną w całości zaprezentowane we wtorek na konferencji biznesowej „Lokalrundfunktage”.

Grafiki i opis w języku niemieckim:
https://www.blm.de/infothek/pressemitte ... t_ID=15910

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1215
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

Dzisiaj opublikowano świadectwa dla rozgłośni niemieckich, kraje związkowe z dużą liczbą rozgłośni lokalnych przeprowadzają dodatkowe badania konsumpcji treści audio. Dwa razy na rok wydawany jest raport konsumpcji ważny dla rozgłośni ogólnoniemieckich i o zasięgu na cały kraj związkowy.

Na pytanie o konsumpcję radia w ostatnich 4 tygodniach 93,7 % ankietowanych odpowiada pozytywnie, a 93,5 % słuchało radio w ostatnich 2 tygodniach, ale tylko 74,7 % słuchało radio wczoraj. Podczas pandemii wzrosła długość konsumpcji z 253 minut w 2020 roku na 259 minut w 2021 roku. Wzrost w całych Niemczech odnotowują również cyfrowe kanały dystrybucji:
20,4 % DAB+ (+3 pp. w ciągu roku)
25,8 % internet (+3,5 pp. w ciągu roku).

https://www.radioszene.de/wp-content/up ... _final.pdf

Tu warto zauważyć, że grupa docelowa 30- do 59-latków nieproporcjonalnie więcej korzysta z DAB+, w ostatnich 2 tygodniach 22,7 %. Konsumpcja radia przez internet rośnie w grupie docelowej 14- do 29-latków nieproporcjonalnie szybciej, w ostatnich 2-tygodniach słuchało 38,1 % młodych ludzi radio przez internet, rok wcześniej tylko 34,5 %.

Podcasty słucha średnio 22,3 % niemieckojęzycznych mieszkańców Niemiec, w grupie docelowej 14- do 49-latków słuchało je już co najmniej raz w życiu 41,8 procent ankietowanych.

https://www.audioeffekt.de/wp-content/u ... effekt.pdf

Wyniki:
https://www.reichweiten.de/#hpd_cma

Reakcje:
https://www.radioszene.de/155800/media- ... ahlen.html

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1215
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

10 lat DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

Dokładnie dziesięć lat temu, 1. sierpnia 2011 r., uruchomiono w Niemczech w 27 lokalizacjach pierwsze nadajniki DAB+. Sieć ogólnoniemiecka została rozbudowana do dzisiaj na 149 nadajników. W ostatnich latach powstała również druga sieć ogólnoniemiecka z ponad 70 nadajnikami. Ponad 270 programów ogólnoniemieckich, krajowych, regionalnych i lokalnych udostępnia swoje treści w tym standardzie. 70 z tych programów nie posiada częstotliwości UKF, czyli jest dostępne wyłącznie w DAB+ i internecie. Na początku nadawcy publiczni napędzali rozwój DAB+, sytuacja się zmieniła, nadawcy komercyjni uruchamiają nowe programy w nowych multipleksach. Pokrycie powierzchni z programami ogólnoniemieckimi wynosi 98 procent, prawie 100 procent autostrad jest w zasięgu sygnału, nadal nie zakończono rozbudowę sieci, co się nie zmieni jeszcze przez wiele lat. Według indeksu branżowego HEMIX1 sprzedano w Niemczech pomiędzy początkiem roku a majem 756 tyś. odbiorników a według wyliczeń na podstawie sondaży więcej niż co czwarte gospodarstwo domowe posiada już taki odbiornik. W całych Niemczech ma byś już ponad 17 mln. odbiorników DAB+. W komunikacie prasowym zrzeszenia „Digitalradio Deutschland” jest również mowa o możliwości informowania obywateli o sytuacjach kryzysowych, ale poza testami „Electronic Warning Function” system nie dział na obszarze całego kraju. Kiedy ulewy zalewały zachodnią część Niemiec, jedna z zachodnio-niemieckich publicznych rozgłośni regionalnych nie podała 16 komunikatów o zbliżającej się katastrofie, które miały być nadawane co 15 minut. Cały komunikat prasowy:

https://www.dabplus.de/2021/07/30/10-ja ... ehr-radio/

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1215
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

W sieć pierwszego ogólnoniemieckiego multipleksu uruchomiono już 147 nadajników, radio publiczne „Deutschlandradio” zapowiedziało dalszą rozbudowę sieci. Do kwietnia 2022 uruchomione zostanie 8 nowych nadajników m.i. w Torgelow położonym tylko 18 km od granicy polskiej i 36 km od Szczecina. Problemy z odbiorem istnieją na wyspie Uznam i w okolicy Uckermunde. Oczekuję, że sygnał w kierunku Polski będzie tłumiony.

Odpowiedz