Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
nkp123

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: nkp123 »

Ja często audio do późniejszych przeróbek zapisuję jako zwykły PCM, albo ADPCM (względnie mała przepływność a jakość zadowalająca) - jeżeli nie zamierzam później przerabiać dźwięku, zwykle zapisuję w WMA 256kbit/s.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Konferencja "Teraz Radio !"

Post autor: antypyra »

PaddyMalone pisze: Mp3 ani do muzyki klasycznej, ani zadnej innej sie nie nadaje, moze z wyjatkiem koko spoko i podobnych, ale to zjawiska dzwiekowe, a nie muzyka.
Po dab oczekuje zachowania pewnego poziomu jakosci dzwieku.
Nie sadze, zeby gdzies tu byla jakakolwiek przesada.
Paddy
Tak, DAB powinien przynieść nową (czyt. lepszą) jakość. Powinien być przełomem w stosunku do FM - także dla wymagających.

Mój eksperyment z odtwarzaczem Irivera B20 polegał na wgraniu muzyki (kilku utworów) w dwóch formatach: mp3 320 kbps i HE-AAC 128. Pliki pochodzą z przekształcenia muzyki z oryginalnej płyty CD programem CD-DA extracror. Ciekawe, że odtwarzane po zgraniu przez Iriver pliki HE-AAC grały wyżej (wyższa tonacja o pół tonu) niż mp3 z tą samą muzyką. Na komputerze tego nie było i tonacje tego samego utworu w HE=AAC i mp3 nie różniły się. Odtwarzaniu HE-AAC towarzyszyły czasem trzaski.Niektóre z plików HE-AAC nie były przez Irivera w ogóle odtwarzane.

Gdy podczas odbioru DAB+, nagrywałem audycje Iriverem, nagrania szły we właściwej,tj. zgodnej z oryginalną audycją tonacji. Ustawienia prędkości odtwarzania Irivera są zawsze na 0 - kontroluję to. Czyżby problem tkwił w konwersji programem CD-DA Extractor? ale, jak już napisałem, odtwarzane przez komputer pliki HE-AAC i mp3 z tą samą muzyka nie różnią się wysokością.

Jakościowo wolę HE-AAC 128 od mp3 320, choć wskutek zaistniałych zjawisk, nie mogłem porównać jakości na Iriverze, a tylko na komputerze.

PS. Sprawdziłem to wszystko, wgrywając na telefon. Żadnych nieprawidłowości w odtwarzaniu HE-AAC nie ma. Chyba więc Iriver jest zawodny... Na słuchawkach i na telefonie trudno spostrzec różnicę co do ogólnej jakości pomiędzy HE-AAC i mp3. Na kolumnach tego tym razem nie badałem.Przestrzeń zajęta na karcie pamięci przez ten sam utwór w HE-AAC 128 i mp3 320 jest prawie 2,5 raza mniejsza.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: giaur500 »

A wnikałeś w jakikolwiek sposób w ustawienia enkodera mp3 i aac+? Czy tylko ustawiłeś bitrate a reszta jakieś domyślne opcje (o ile ten program umożliwia zmianę innych parametrów).

Dla mp3 bitrate stałe 320 kbps, vbr czy abr? AAC+ o ile kojarzę chyba musi mieć zmienne birtate (abr) chociaż nie pamiętam dokładnie i tu mogę się mylić. Dla mp3 najlepsza jakość to VBR z maksymalnie ustawionym "rozrzutem", a i inne ustawienia kodowania mają znaczenie.

PaddyMalone

Re: Konferencja "Teraz Radio !"

Post autor: PaddyMalone »

giaur500 pisze: Puste frazesy, uważam że dla muzyki popularnej wystarcza jakość mp3 (AAC+ jest lepsza od niej).

A wystarcza z tego powodu, że z reguły nie ma tam żadnych dźwięków, które mogłyby być rażąco zniekształcone, nie ma szczególnie dużych róznic dynamiki, itd itp. Co innego muzyka klasyczna, jazz, i podobne, tutaj nie ma dyskusji.
nie ma tam żadnych dźwięków, które mogłyby być rażąco zniekształcone, nie ma szczególnie dużych róznic dynamiki

Czego Ty, gosciu, sluchasz??

muzyka klasyczna, jazz, i podobne

Co to sa "podobne"??

Paddy

nkp123

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: nkp123 »

giaur500 pisze:A wnikałeś w jakikolwiek sposób w ustawienia enkodera mp3 i aac+? Czy tylko ustawiłeś bitrate a reszta jakieś domyślne opcje (o ile ten program umożliwia zmianę innych parametrów).

Dla mp3 bitrate stałe 320 kbps, vbr czy abr? AAC+ o ile kojarzę chyba musi mieć zmienne birtate (abr) chociaż nie pamiętam dokładnie i tu mogę się mylić. Dla mp3 najlepsza jakość to VBR z maksymalnie ustawionym "rozrzutem", a i inne ustawienia kodowania mają znaczenie.
W enkoderze poza bitare zmieniałem "jakość" kompresji (na maksymalną). Bitrate w obu wypadkach CBR (stałe).

DVBManiak

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: DVBManiak »

Ja mp3 koduje sobie do VBR v2. Jakość jest dobra a i miejsca nie zajmują bardzo dużo. Taki kompromis, bo wiadomo na urządzenia przenośne nie wrzucę FLAC albo WAV.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: JaroslawMroczkowski »

A czy nie wydaje wam się, że rozmawiamy trochę o dwóch różnych rzeczach. Radio cyfrowe to kompresja strumieni w czasie rzeczywistym, a nie operacja na plikach. Do tego wykorzystywane są kodery sprzętowe, a nie oprogramowanie na PC'ta.
To może powodować zupełnie inne efekty. Inną jakość dźwięku. Koder sprzętowy jest na pewno bardziej wydajny, ale nie ma za dużo czasu na analizę danych i dobieranie parametrów kompresji. Za to przechodzi bardzo rygorystyczne testy u profesjonalistów. Z popularnym oprogramowaniem może być trochę inaczej...

nkp123

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: nkp123 »

Zgadzam się z Panem w całej rozciągłości, jednak nawet "domowe" eksperymenty z formatami mogą chociaż poglądowo pokazać różnicę między konkretnymi formatami :) .

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: giaur500 »

Faktycznie, w ogóle o tym nie pomyślałem. Sprzętowa kompresja audio/video to całkiem inny temat. Akurat niedawno testowałem sprzętowe kodowanie wideo (H.264/AVC) przy użyciu technologii Nvidia CUDA. O ile wydajność dobra, a nawet bardzo to bardzo trudno było osiągnąć końcowy efekt, który byłby zadowalający i uzyskane wyniki było o niebo gorsze niż np. 2-stopniowe kodowanie przez CPU z ustawieniami na maksymalną jakość (ale tutaj nawet na procku core i7 wydajność jest żałosna - kilka klatek/s, w porywach do 10). No ale ta funkcjonalność to póki co swego rodzaju "eksperyment" (po to chyba tylko żeby pokazać że można) a nie jakieś profesjonalne rozwiązanie.
Dodatkowo kodowanie "live" a nie z pliku więc siłą rzeczy odpadają takie "ficzery" jak kodowanie dwuprzebiegowe.

Myślę, że jeśli chodzi o kodowanie sprzętowe to wszystko zależy od tego co zaimplementuje w swoim urządzeniu jego producent, swoją drogą ciekawy jestem jakie urządzenia pracują przy kodowaniu materiałów emitowanych w eter (telewizja cyfrowa i radio), jeśli chodzi o transmisje hd to wydajność na pewno jest dość imponująca.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: antypyra »

nkp123 pisze:Zgadzam się z Panem w całej rozciągłości, jednak nawet "domowe" eksperymenty z formatami mogą chociaż poglądowo pokazać różnicę między konkretnymi formatami :) .
Ja to też tak pojmuję. Ale jak nie spojrzeć na konkluzje płynące z tych eksperymentów, tworzący radio DAB+ muszą brać jakość dźwięku pod uwagę. Jak widać, dalszych wniosków na razie nie da się szybko napisać, ponieważ nie będzie MUXa PR na Euro 2012.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: DVB-T/S »

Ciekawi mnie jak by to było gdyby materiał "nie na żywo" był od razu w gotowym formacie aby kodery sprzętowe nie musiały go ruszać. Brzmiał by lepiej przy identycznej przepływności.
Ktoś kiedyś o tym pomyślał?

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: antypyra »

giaur500 pisze:A wnikałeś w jakikolwiek sposób w ustawienia enkodera mp3 i aac+? Czy tylko ustawiłeś bitrate a reszta jakieś domyślne opcje (o ile ten program umożliwia zmianę innych parametrów).

Dla mp3 bitrate stałe 320 kbps, vbr czy abr? AAC+ o ile kojarzę chyba musi mieć zmienne birtate (abr) chociaż nie pamiętam dokładnie i tu mogę się mylić. Dla mp3 najlepsza jakość to VBR z maksymalnie ustawionym "rozrzutem", a i inne ustawienia kodowania mają znaczenie.
Dla mp3 ustawiam zwykle CBR 320 kbps. Choć pewnie można sprowadzić to mniejszych plikow, stosując VBR.
Dla HE-AAC 128 kbps. Tutaj moj program CD-DA Extractor nie pozwala na inny wybór niż bitrate.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: antypyra »

qwerty pisze:
NTC pisze:
DVB-T/S pisze:wJeśli cyfrowa kompresja będzie naprawdę silna i dla kogoś o lepszym słuchu będzie to problem, to po prostu nie obejmie go proces cyfryzacji.
Zacznijmy od tego, czy obecny FM ma dobrą jakość... Sygnał przesterowany, zero dynamiki, puszczane z mp3 (pewnie 129 Kbps). Jeszcze radio samochodowe sobie radzi, ale pozostały sprzęt na 88-108. 20 letnia wieża hi-fi też stara się poprawić jakość dźwięku, ale średnio jej to wychodzi. Dodatkowo jest nachodzenie się stacji radiowych (nie pamiętam czy jest to ± 0,3 MHz, czy ± 0,6 MHz). Przez to odbiornik musi mieć dużą selektywność.
Winni są tylko nadawcy, którzy ustawiają taki syf. Możliwości systemu są znacznie większe niż te, które są wykorzystywane.Problemy zwykle rodzą się w umyśle. W tym wypadku to zniewolony umysł! Ten, który tak nadaje.

1308187

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: 1308187 »

Bartosz Czach pisze:Wprawne oko zobaczy efekty kompresji MPEG-4. W MPEG-2 takiego chabazia nie ma.
AAC maltretuje dźwięk niemiłosiernie.
Dzięki Bogu uszy mam na razie bardzo dobre...
Ja bym się upatrywał chabazia nie w algorytmie MPEG4, a w chabaziajowym tunerze lub telewizorze. Chabziaje są też w niezliczonej ilości po stronie nadawcy.

Znaczy się, MPEG ma swoje wady również.
Bartosz Czach pisze:
qwerty pisze:DVB-T nie nadaje się zbytnio w ruchu, gdy jesteśmy w mieście. Ale ty wiesz lepiej...
QPSK plus FEC rzędu 1/2 w paśmie VHF wystarczą.
Może Kolega rozwinąć temat?
DVB-T/S pisze: A co ma próbkowanie do dynamiki dźwięku?
"CMOS Integrated Analog-to-Digital and Digital-to-Analog Converters" Rudy J. van de Plassche Na przykład.
antypyra pisze: Tak, DAB powinien przynieść nową (czyt. lepszą) jakość. Powinien być przełomem w stosunku do FM - także dla wymagających.
Misją DAB nie jest lepsza jakość, a jakość kieszonkowego brzęczydełka. Analogicznie DVB.
JaroslawMroczkowski pisze: A czy nie wydaje wam się, że rozmawiamy trochę o dwóch różnych rzeczach. Radio cyfrowe to kompresja strumieni w czasie rzeczywistym, a nie operacja na plikach. Do tego

wykorzystywane są kodery sprzętowe, a nie oprogramowanie na PC'ta.
To może powodować zupełnie inne efekty. Inną jakość dźwięku. Koder sprzętowy jest na pewno bardziej wydajny, ale nie ma za dużo czasu na analizę danych i dobieranie parametrów

kompresji. Za to przechodzi bardzo rygorystyczne testy u profesjonalistów. Z popularnym oprogramowaniem może być trochę inaczej...
Koder sprzętowy może się schować przy komputerze.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: DVB-T/S »

Na dynamikę dźwięku wpływa rozdzielczość bitowa - każdy kolejny bit to podwojenie dynamiki (głośności).

nkp123

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: nkp123 »

Oraz mniejsza kwantyzacja (zniekształcenia) dźwięku.

Dawno temu z powodu totalnego zanudzenia napisałem sobie koder do PCM 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 12 i 16 bitowego dźwięku (oczywiście żadne rozdzielczości bitowe poza 8 i 16 bitami nie są wspierane przez format WAVE PCM, toteż zapisuję je do własnego formatu i potem rozkodowuję z powrotem do PCM 16bit).

Dla ciekawych wrzucam próbki ;-)

I przepraszam, nie posiadałem innego utworu (w próbkach fragment) w formacie modułu muzycznego (żeby nie było, że źródłem wejściowym jest MP3 ;) )
Format źródłowy muzyki: Impulse Tracker, próbki 16 bitowe (bodajże jedna ośmio).

Format wejściowy do konwersji: PCM 16bit, 44100Hz, mono (nie chciało mi się implementować Stereo).

Przepływności (proszę pamiętać, że to mono):

Utwór 16 bit - 705 kbit/s (oryginał wyciągnięty prosto z konwertera IT -> WAV)
Utwór 12 bit ~ 529 kbit/s
Utwór 8 bit ~ 353 kbit/s
Utwór 7 bit ~ 308 kbit/s
Utwór 6 bit ~ 264 kbit/s
Utwór 5 bit ~ 220 kbit/s (tu zaczyna się odczuwalne pogorszenie jakości - szumy)
Utwór 4 bit ~ 176 kbit/s (często używany w dźwiękowych zabawkach grających)
Utwór 3 bit ~ 132 kbit/s
Utwór 2 bit ~ 88 kbit/s
Utwór 1 bit ~ 44 kbit/s (dźwięk właściwie nieczytelny)

DOWNLOAD: http://speedy.sh/erAPT/BIT-RESOLUTION-TEST.zip


Hmm, tak jak już to napisałem, zastanawiam się, dlaczego mi się chciało to wszystko pisać, ale skoro już się napracowałem, to macie Obrazek

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: DVB-T/S »

Jak by się jeszcze dało to pobrać...

qwerty.am
Posty: 50
Rejestracja: 17 lipca 2012, o 17:12
Instalacja antenowa: antena ferrytowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RCN Solec Kujawski (AM)

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: qwerty.am »

Mi udało się pobrać i rozpakować bez problemu. Na stronie SpeedyShare kliknij w nazwę pliku.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: DVB-T/S »

Faktycznie :)
5bit jest jeszcze takie w miarę. Jak by to był kawałek jakiejś normalnej piosenki NIEELEKTRONICZNEJ ocena była by bardziej obiektywna.

nkp123

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: nkp123 »

Przygotowałem próbki z utworu "Cutting Crew - (I Just) Died In Your Arms" (fragment: pierwsze 103 sekundy).

Format źródłowy: MP3 256kbit/s, Stereo, próbkowanie 44KHz, filtr dynamiczny 16-20KHz (średnio pasmo przenoszenia około 18KHz).

Format przed konwersją: WAVE PCM 44KHz, 16bit, mono.

DOWNLOAD: http://speedy.sh/wRugf/BIT-RESOLUTION-T ... r-Arms.zip

Proszę zwrócić uwagę na pierwsze 30 sekund utworu, które jest cicho nagrane (zaś sam utwór z tego, co widzę tylko w niewielkim stopniu był normalizowany).

P.S. Jako, że nie chcę spamować moimi "testami", to chętnym mogę dla własnych eksperymentów przesłać koder (wersja mega robocza) lub jego kod źródłowy (super bajzel, kod niezoptymalizowany). Program napisany w VB .net (tak, wiem, że cienki to język, przerzuciłem się już na C++ ;) ). Pisać na PW :) .

Zablokowany