Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: sirdaniel »

@krakus,
mówisz o kompresji dynamiki, ale większość komercyjnych stacji kompresuje dynamikę na FM, chyba że się mylę.. a na pewno podbijają dźwięk w jakimś zakresie, tak że jest bardziej "basowy" dudniący i lepiej się słucha, np w samochodzie. Przy czym jeszcze aby było mało pewnie wysokie częstotliwości są ucinane w transmisji cyfrowej (jak w mp3) aby zaoszczędzić bitów, a co i tak których nie usłyszą ludzie dorośli.
@Dongle
Komercyjne odbiorniki odtwarzają sprzętowo..

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: adac »

@ ploomba;
ja bym tego nie kojarzył z magiczną liczbą 104 która w dodatku 'powtarza się' na różnych odbiornikach, tylko z organizacją multipleksu. Programy regionalne przygotowywane są i kodowane w R.regionalnych a centralne (PR1,PR2, Rytm) w Wa-wie. Inna jakość materiału w studio, inne ustawienia kodera i dlatego brzmi inaczej.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: ploomba »

to czyli u wszystkich (na wszystkich sprzętach) te regionalne brzmią "dziadowsko"? Czy to jakaś kwestia techniczna w ośrodkach regionalnych , że inaczej kompresują i na części odbiorników jest jakiś problem?

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: janusz44 »

Podbijanie basu brzmi korzystniej może w samochodzie niż na domowym sprzęcie stacjonarnym z przyłączonymi dużymi kolumnami, co jest męczące przy dłuższym słuchaniu. Niski zakres pasma brzmi nienaturalnie, bas dudniący przykrywa wyższe tony, scena stereo staje się rozmyta. Na szczęście w moim przypadku tuner posiada funkcję redukcji dynamiki High - Low - OFF co poprawia przyjemność słuchania. Moim skromnym zdaniem stacje nadawcze nie powinny używać kompresora dynamiki, każdy indywidualnie powinien wyregulować własny sprzęt do istniejących warunków odsłuchowych. Przez samą kompresję, dekompresję dźwięk staje się mocno zubożony, a ogłupianie słuchaczy podbijanym sztucznym basem nie przynosi żadnych korzyści odsłuchowych.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: adac »

Ja bym to określił jako kwestie techniczne plus materiał a czy brzmi to tak samo źle u wszystkich to trudno powiedzieć.
Na forum zauważyłem wypowiedzi kilku użytkowników a szczególnie jednego ale za to parę razy.
Na próbę przygotowałem materiał z regionalnego R.Kielce złapany ze streamu w sieci, parametry z tego co obserwuję są identyczne jak w radio. Próbka jest zdekodowana do wav, można porównać jak to brzmi u mnie. Ja zauważam w tym trochę pogłosu metalu typowego dla aac, niestety. Określam to na własny użytek jako 'efekt blaszanego głośnika'. Na różnym materiale słychać to mniej lub bardziej.
PS. zauważ że 104 kbs w Dab+ to nie oznacza że tyle jest dla dźwięku, po odjęciu dodatkowej korekcji (występuje w Dab+) i danych dodatkowych (tzw. obrazki) zostaje jakieś 90 kb/s na czysty dźwięk, a dużo to nie jest. Odtwarzacz online pokzuje właśnie tyle.
Link R.K_aac_90kbs

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: ploomba »

Nie mam teraz przy sobie Dual'a 550 - postaram się w najbliższym czasie jakieś większe testy porobić (jest u teściów). Z tego co testowałem jakieś dwa tygodnie temu wysuwał się jeden wniosek: wszystkie stacje oprócz Radia Kraków miały przyzwoity/akceptowalny dźwięk - tzn wiadomo, kompresja kompresją i nie jest to CD i jego dynamika, ale dało się spokojnie słuchać. Natomiast Radio Kraków "mieliło" dźwięk. Pomimo tego, że np rytm nadawany jest w 96kbps to brzmiał o 100% lepiej niż R.Kraków (104kbps).
Wracam do tematu, bo chcę kupić jakiś sprzęt dla siebie, a i nie wiem czego sie wystrzegać i jak uniknąć takiej wady (jeśli to wada sprzętowa).

w temacie u Dualu 550 user @sherrif1 pisze o tym samym problemie w Dual'u 501
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=48&t=6457

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: adac »

Porównaj więc przy okazji brzmienie z Kielc odtwarzane na komp. z jego zestawem głośników z brzmieniem Duala na PR. Kraków (Dab).
Tor odbiorczy radia, dekoder, procesor audio też wnoszą coś 'od siebie'.
/PS. Jeden z użytkowników posiadacz Technisat DigitRadio nie zauważył żadnego pogorszenia dźwięku.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: DVB-T/S »

adac pisze: PS. zauważ że 104 kbs w Dab+ to nie oznacza że tyle jest dla dźwięku, po odjęciu dodatkowej korekcji (występuje w Dab+) i danych dodatkowych (tzw. obrazki) zostaje jakieś 90 kb/s na czysty dźwięk, a dużo to nie jest. Odtwarzacz online pokzuje właśnie tyle.
Link R.K_aac_90kbs
To nie brzmi nawet źle. Tego nie da się słuchać nawet na głośnikach z laptopa :!: Jeśli ktoś napisze że to akceptowalna jakość to albo ma dębowe ucho albo mu na nie nadepnął słoń :lol:

Porównując do wiekowego MP3 96kbps super nowoczesny AAC przegrywa. Za takie radio to dziękuję.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: adac »

Ja staram się tłumaczyć że to jest akceptowalne ale na dłuższą metę rzeczywiście może być męczące. Nie wiem dlaczego 'radiostacje' w necie potrafią w aac nadawać znacznie lepiej. Przynajmniej da się tego słuchać.

pawlok
Posty: 57
Rejestracja: 3 stycznia 2015, o 13:07
Odbiornik: MARANTZ ST35 + dla DAB DENON DRA109
Instalacja antenowa: FM dokólna H + 1 DIPOL V + dla DAB Yaga na VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra k/Śremu

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: pawlok »

Przeczytałem opinie z kilku dni.
Nic dodać nic ująć. Jest syf....i nasuwa mi się jedno czy tego naprawdę nie słyszą ludzie z PR i emitela ???
Brak jakiejkolwiek reakcji forowego pana z emitela.
Sam pracuje "w technice" i wiele razy gdy sprzedawaliśmy g....klientowi bo ta wynegocjowali handlowcy - tak miedzy nami technikami potrafiliśmy sobie powiedzieć co za szajst :-)
I jeszcze jedna refleksja nie ma jakiś dyrektyw eurokołchozu normalizujacych kodowanie radia naziemnego cyfrowego?

Pawel

Dongle
Posty: 4
Rejestracja: 22 grudnia 2014, o 07:55
Odbiornik: LV5T Deluxe (RTL2832U+FC0013)
Instalacja antenowa: Televes Diginova Boss (niewielka kompaktowa antena VHF/UHF na zewnątrz budynku)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Solec Kujawski (czekam na DAB+ stamtąd)

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: Dongle »

sirdaniel pisze:Komercyjne odbiorniki odtwarzają sprzętowo..
Nie żartuj sobie, trudno mi przyjąć do wiadomości, że istnieje coś takiego jak stuprocentowe "odtwarzanie sprzętowe" DAB+, firmy produkujące układy scalone do obsługi DAB+ (a jest ich już kilka) nie muszą same opracowywać od nowa dekoderów, raczej przystosowują do produkowanego przez siebie układu i wgrywają to co jest dostępne na rynku do pamięci. Ponawiam pytanie: czy nawet najtańsze odbiorniki są wyposażane w komercyjne algorytmy, czy używają tych niekomercyjnych? Czy ktoś zetknął się ze scalakiem/radioodbiornikiem opisanym, że bazuje na algorytmie na licencji GNU GPL, albo po prostu, że bazuje na FAAD2?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: DVB-T/S »

adac pisze:Ja staram się tłumaczyć że to jest akceptowalne ale na dłuższą metę rzeczywiście może być męczące. Nie wiem dlaczego 'radiostacje' w necie potrafią w aac nadawać znacznie lepiej. Przynajmniej da się tego słuchać.
Tak to można posłuchać 5 minut wiadomości. Nie jestem audiofilem ale jeśli po 2s słysze tak mocne siorbanie to nie ma mowy ze to akceptowalna jakość! Dlaczego to tak dziadowsko brzmi to nie wiem. Aż odpaliłem dab i do Twojej próbki to brzmi wręcz krystalicznie. Co prawda na mowie szeleści a na muzyce góra jest mocno stłumiona i mocno przebasowane ale takiego siorbania nie było.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

adac pisze:Ja bym to określił jako kwestie techniczne plus materiał a czy brzmi to tak samo źle u wszystkich to trudno powiedzieć.
Na forum zauważyłem wypowiedzi kilku użytkowników a szczególnie jednego ale za to parę razy.
To ten jeden odezwie się powtórnie. :? :lol:
Latem słuchałem Szczecina, jesienią Wrocławia i ciągle mam to samo zdanie, że program regionalny przy 104 kbps (bitrate całk.) to nieporozumienie. Sprawdzałem w tych dwóch miejscach łącznie na trzech odbiornikach. Teraz będę za parę dni w Gdańsku. Zobaczę, czy utwierdzi mnie to w przekonaniu, że PR odstawia chałturę w DAB na programach regionalnych.
Nie ma co tu dyskutować o aparatach radiowych, trzeba zrobić porządek po stronie nadawczej! :idea:

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: janusz44 »

Nie wiem dlaczego część słuchaczy skupiła swoją uwagę przeważnie na stacjach lokalnych, a programy PR to cacy?
Co prawda opolska lokalna również wali dobrze po basie nawet przy audycjach słownych, nie wiem co tam robi reżyser odpowiedzialny za dźwięk. Dawniej większą uwagę przykładano do jakości wychodzącej ze studia, obecnie zalicza się programy za duże pieniądze. To również wina subkultury słuchania przez telefony i byle jakie grajdołki. Słuchaczy wymagających takich jak na forum jest garstka, pozostali słuchają i nie przykładają do jakości dźwięku istotnej uwagi, w dodatku nie mają pojęcia o radiu DAB. Kto jest ten jeden, czy to tajemnica?

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

Dlatego skupiamy uwagę na stacjach regionalnych, bo one właśnie brzmią w DAB rażąco. Jak również Rytm. Reszta - mimo zastrzeżeń - jak cię mogę.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: adac »

Każdy musi mieć swoje miejsce w szeregu. Trudno żeby regiony miały taki sam debit jak centrala. :shock:

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

Jakiś feudalizm? Dlaczego ma być wyrażnie gorszy dźwięk dla stacji regionalnych? Wielu słucha właśnie ich. Jak widać, wiele osób ma podobne zdanie do mnie w kwestii kompresji.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: janusz44 »

Należy nie tracić nadziei, za kilka lat zadowoleni będą właściciele samochodów. W każdym miejscu w Polsce odbiór będzie dostępny z jakością akurat do słuchania w podróży samochodem oraz słuchaczy za pomocą odbiorników turystycznych. Dla wymagających słuchaczy stacje w prowadzą muzyczne pakiety płatne w postaci 50-100 utworów do znudzenia na okrągło odtwarzanych. Nie ma to jak własna płytoteka domowa przegrana na dysk twardy lub USB, odtwarzana podczas podróży.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

To będzie męka w samochodzie - takie radio. :(

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: DVB-T/S »

Jak ktoś chce słuchać muzy z pendriva czy karty sd to takie radia są już od dawna. Jeszcze wcześniej były kasety z których także korzystało masę ludzi. 10 lat temu radio było trochę inne niż dziś, tak samo jak i 20 lat temu, a odkąd pamiętam to zawsze byli tacy co słuchali co nadaje radio oraz tacy co słuchali to co chcieli (kasety, cd, pendrive).

Co się teraz zmieni? Tylko tyle że jakość dźwięku będzie gorsza niż kasety kompaktowej (magnetofonowej) wymyślonej aż w 1963r! Minęło 60 lat a postęp jest tylko na papierze.

Zablokowany