Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

Wcale to nie jest dźwięk czysty!!! Dyletanci o tym gadają! Przy niższych bitratach dźwięk jest właśnie zapiaszczony, pozbawiony klarowności, sztuczny. Panowie dziennikarze z RB maja widocznie prikaz robić pijar, używając eufemizmu: "dźwięk bezszumowy".
To jest wykręcanie kota ogonem, żeby nie mówić o jakości dźwięku. Pojęcie to funkcjonuje w elektroakustyce od dziesiątków lat. A czysta to ma być właśnie koszula po praniu - ale z oryginalną kratą, jeśli taka była na początku.

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: ziutek4444 »

Jak się wyczyści cyfrowo szumy z szumiącej taśmy to zostają metaliczne efekty po usuniętych szumach i można dodać sztuczny szumek (ale o znacznie mniejszej głośności niż ten co był wcześniej) który te efekty zamaskuje. To o takie zapiaszczenie chodzi ?
PS. Jak słuchałem Programu 5 z charakterystycznym przydźwiękiem z Leszczynki i fadingiem z nałożonym warkotem z sieci elektrycznej to AAC+ to szczyt moich wymagań.
A próbowałeś słuchać BBC World Service
http://www.bbc.co.uk/worldservice/meta/ ... _au_nb.asx
http://bbcwssc.ic.llnwd.net/stream/bbcwssc_mp1_ws-enafw
http://bbcwssc.ic.llnwd.net/stream/bbcwssc_mp1_ws-eieuk
http://bbcwssc.ic.llnwd.net/stream/bbcwssc_mp1_ws-einws
?
Ja tego słucham bo innych strumieni nie znalazłem, w sumie i tak jest to dużo lepsze od krótkofalówki.
Swoją drogą żałuję, że DRM się nie przyjął dla fal krótkich.
Albo sygnał All India Radio, kiedyś myślałem że to fatalne nadajniki krótkofalowe, ale strumień internetowy nie jest lepszy - do teraz nie rozgryzłem czy to indyjski angielski czy fatalna aparatura dźwiękowa.

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: ziutek4444 »

KRRiTV robi konsultacje społeczne na temat wyłączenia FM:
http://www.krrit.gov.pl/radio-cyfrowe/z ... nsultacje/
Termin do 15 kwietnia !!!
Ja już bym wolał żeby wprowadzono przepis aby od któregoś roku wszystkie nowo sprzedawane odbiorniki radiowe obowiązkowo miały DAB+ (bo pewnie o to chodzi), ale żeby nigdy nie wyłączano FM. Bo po co radiofonia ma się pozbywać zakresu ? Jak się pozbędziemy zakresu, to w muxach z czasem zacznie coraz bardziej brakować miejsca na stacje i będzie się je upychać, więc będą coraz to bardziej skompresowane. Wolałbym też aby w DABie były tylko nowe stacje i te które mają kiepskie pokrycie na FM.
Albo może na FM zostawić tylko lokalne rozgłośnie, których jest coraz mniej (większość poprzejmowały sieci - RMF Maxxx, Antyradio, Złote Przeboje, Plus) a wszystkie ogólnokrajowe stacje bo wygaśnięciu ich koncesji na FM przenieść do DABu ?
Ale tak po prostu radiofonia ma pozbyć się zakresu ?
Każdy ma pewnie swoją opinię, ale zamiast tylko pisać je na forum to można je wysłać do KKRiTV. Chyba, że te konsultacje to tylko taka podpucha ?
Ostatnio zmieniony 29 marca 2015, o 12:58 przez ziutek4444, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: DVB-T/S »

Żeby wyłączyć FM trzeba najpierw doprowadzić DAB do porządku bo obecnie jest tylko cieniem FM.

Zrobiłem odsłuchy na tym samym wzmacniaczu zarówno jedynki jak i czwórki. Słychać minimalne siorbanie w dabie ale to nie jest najgorsze. Stereo w Dabie w ogóle nie istnieje! Po przełączeniu na FM słychać że dźwięk leci w stereo bo jest odpowiednio rozsunięty a w DABie jak bym miał tylko jeden głośnik. Nie żeby w ogóle go nie było ale jest spłycone do minimum :(
Na plus mogę powiedzieć że z basem jest o wiele lepiej.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: janusz44 »

Dźwięk bezszumowy to dźwięk przy okazji oczyszczania wyjałowiony z atmosfery studia nagraniowego. Jak specjalistą wydaje się, że nie ma różnicy pomiędzy 14 KHz a 20 KHz to są w błędzie. właśnie te 4-6 KHz wycięte z oryginalnego nagrania sprawia wrażenie gorszego jakościowo dźwięku-brak naturalności.
Do słuchania płyt w technologii SACD, Audio DVD stosuje się kopułki wysoko-tonowe 35 KHz dla lepszego odtworzenia atmosfery studia czy koncertu.

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: ziutek4444 »

DVB-T/S pisze:.
Stereo w Dabie w ogóle nie istnieje! Po przełączeniu na FM słychać że dźwięk leci w stereo bo jest odpowiednio rozsunięty a w DABie jak bym miał tylko jeden głośnik. Nie żeby w ogóle go nie było ale jest spłycone do minimum :(
Na plus mogę powiedzieć że z basem jest o wiele lepiej.
< Na to nie zwracałem uwagi, bo prawie zawsze słuchałem radia w mono, a muzyki wyłącznie w mono - lubię polską muzykę z lat 50-tych i 60-tych, a przy jej późniejszym ustereofonicznianiu straszliwie ją paprano. Stereo zacząłem słuchać właściwie dopiero w DABie. Z drugiej strony jak się słucha mono to "czystość" dźwięku (brak szumów) na FM nie odbiega od tego na DABie. Może kompresja polega na tym, że zamiast kompresować dwa kanały z osobna robi się jeden kanał i dodaje jakąś różnicę między nimi ?

Rozmawiałem niedawno ze znajomym, który zbiera stare odbiorniki radiowe.
Okazuje się, że radia kryształkowe czerpały całą moc wyłącznie z eteru (znaczy z pola elektromagnetycznego stacji radiowej) i dlatego trzeba było słuchać na słuchawkach; do tego miały kiepską selektywność - jak jedna stacja była na falach długich a druga na średnich i miały podobną siłę sygnału - to zlewały się w jedną. Więc może przez te 80 lat poszliśmy jednak odrobinę do przodu :)

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: ziutek4444 »

Program 2 raz nadaje na oficjalnym playerze 128 kbps a raz 320 kbps (dzisiaj akurat nadaje 320 kbps):
http://player.polskieradio.pl/-2
i bezpośredni adres strumienia:
rtmp://stream12.polskieradio.pl/pr2/pr2.sdp
Natomiast stale 128 kbps:
rtmp://stream12.polskieradio.pl/pr2/pr2_128.sdp
i 48 kbps:
http://stream3.polskieradio.pl:8952
Chyba te wszystkie trzy strumienie to aac+ ?
Jak wypada na wasze uszy porównanie strumieni ?
Na ile te 128 i 320 są lepsze od 48 ?

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: janusz44 »

Rozmawiałem niedawno ze znajomym, który zbiera stare odbiorniki radiowe.
Okazuje się, że radia kryształkowe czerpały całą moc wyłącznie z eteru (znaczy z pola elektromagnetycznego stacji radiowej) i dlatego trzeba było słuchać na słuchawkach.

Janusz44. Dodam, że słuchawki miały wówczas imp 2000 omów, słuchałem dawno, dawno temu PR-1 Warszawa na falach długich.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

DVB-T/S pisze: Zrobiłem odsłuchy na tym samym wzmacniaczu zarówno jedynki jak i czwórki. Słychać minimalne siorbanie w dabie ale to nie jest najgorsze. Stereo w Dabie w ogóle nie istnieje! Po przełączeniu na FM słychać że dźwięk leci w stereo bo jest odpowiednio rozsunięty a w DABie jak bym miał tylko jeden głośnik. Nie żeby w ogóle go nie było ale jest spłycone do minimum :(
Skoro wysokie tony i stereo osiąga się po stronie odbiorczej sztucznymi zabiegami jak SBR i PS, a nie realnym przeniesieniem informacji do odbiornika, to są "rezultaty"...

Przynajmniej dwie stacje muzyczne powinny być w muxie PR wolne od tej partaniny, tj. Dwójka i Trójka i chodzić w 144 kbps AAC LC. Można by wtedy powiedzieć, że DAB+ jest traktowany poważnie przez nadawcę.

Mr Robee
Posty: 22
Rejestracja: 28 marca 2015, o 17:14
Miejscowość: Przedmieście Dubieckie
Odbiornik: TV: LG 65UP7800,LG 55SK8100, LG 32LF592U
R: Yamaha RN-803D
Instalacja antenowa: Antena Opticum AX1000+ combo lte (na 2 tv)
Antena siatkowa + wzmacniacz LNA-177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno, RTCN Sucha Góra

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: Mr Robee »

No to teraz ja się wypowiem na temat tej jakości. Szału nie ma to wiadomo, ale skoro ma być lepiej niż na FM-ie to powinno się zwiększyć o te kilkanaście jak nie kilkadziesiąt kbps bo brzmi to trochę sztucznie - tzn jest za dużo basu i za mało tonów średnich.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

Jasne! Akurat wywalić z muxa Poland, który nikomu nie jest potrzebny i dołożyć innym. Ale PR jest niereformowalne...

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: janusz44 »

Popieram. Program umieścić się na KF,większy zasięg.

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: ziutek4444 »

Pewnie po kilku latach będzie wiadomo czy Radio Poland ma w Polsce swoich słuchaczy (w Polsce też są obcokrajowcy) i wtedy podejmą decyzję. Mnie stacja nie przeszkadza, a myślę że w Warszawie by się przydała, może jeszcze w paru dużych miastach.
Stacja od kilku lat była w całym kraju w Vectrze, a od głębokich lat 90-tych w sieci kablowej Aster City w Warszawie, jakby nie miała zupełnie żadnych amatorów - to by ją wywalili. Poza tym Radio Poland DAB+ nadaje nie tylko własne programy, ale też transmituje sekcje angielskie RFI i VOA, pierwsza w ogóle nie nadaje na AM, druga - tylko programy na Afrykę które w Polsce na AM są dostępne bardzo słabo - tylko na odludziu gdzie nie ma zakłóceń i tylko czasami.
KF ze względu na zakłócenia ma zły odbiór, za wyjątkiem domków jednorodzinnych gdzie zakłócenia sieci elektrycznej nie są tak silne (podobnie jak to było z Raszynem).
W PR są przekonani, że KF jest "niemodne". Kiedyś tak było, że KF było tak zapchane że dotarcie do grupy docelowej było mało prawdopodobne, ale teraz na KF zrobiło się dużo miejsca (właściwie tylko AIR i CRI wykorzystują KF na pełną skalę, Rosja zrezygnowała całkowicie, a niemal wszystkie stacje całkowicie zrezygnowały lub mocno ograniczyły - włącznie z RFE/RL). BBC i DW krótkofalówkę stosuje prawie wyłącznie do emisji do Afryki, do Azji - już nie.
Poza tym ja czasem słucham Radia Poland, a jak narzekacie na jakość stacji w DABie, to nie każcie mi słuchać Radia Poland z fadingiem z krótkofalówki, który będzie występować nawet przy najlepszych nadajnikach.
Ja bym wywalił Radio Rytm, chyba że pojawią się audycje autorskie, albo PR rzeczywiście zaczęłoby zarabiać na tej komercji. Jedynka, Trójka i programy regionalne mają świetny zasięg na FM, dlatego mnie na muxie nie są potrzebne. Jak chcą przyciągać słuchaczy DAB, to mogliby przyciągać wyższą jakością słuchaczy Dwójki, która nie obejmuje całego kraju, a i w dużych miastach nie jest łatwo o niezaszumione stereo.
Mówimy co wywalić, ale na razie w muxie jest jeszcze miejsce (w wielu rejonach jest tylko rozgłośnia regionalna, nie ma drugiego programu lokalnego), a się go nie wykorzystuje.
Ale z tego widać, że jeżeli by miały być tylko trzy muxy (o ile się nie mylę) to po wywaleniu FM byłoby na nich zbyt ciasno, skoro w jednym muxie po uruchomieniu wszystkich docelowych stacji PR będzie się mieścić trochę "na siłę".
PR i tak robi wyższą przepływność niż to się robi za granicą, a jeżeli PR tak ją ustawia, to wyobraźcie sobie co będą robić dla oszczędności stacje komercyjne - pewnie wrzucą na muxa po 20 "grających szaf" z przepływnością 48 kbps - większości słuchaczy będzie to obojętne. Radio 320 kbps jest w internecie - w USA - najczęściej płatne.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: janusz44 »

Wszystko fajnie, tylko dlaczego stacja dla zagranicy ma zajmować miejsce w paśmie DAB kosztem jakości i miejsca dotychczasowych stacji. Czy dla naszych rodaków jest polskojęzyczna stacja np w Izraelu? Co polskiego obywatela obchodzi sekcja BBC oraz inne sekcje dla zagranicy, koszty ponoszone są z naszego abonamentu oraz dopłata z budżetu państwa. Należy zadbać o dobrą jakość przekazu rodzimych stacji.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

ziutek4444 pisze: albo PR rzeczywiście zaczęłoby zarabiać na tej komercji. Je
Jak to komercji, jeśli Rytm nie ma reklam?
ziutek4444 pisze: Poza tym ja czasem słucham Radia Poland, a jak narzekacie na jakość stacji w DABie, to nie każcie mi słuchać Radia Poland z fadingiem z krótkofalówki, który będzie występować nawet przy najlepszych nadajnikach.
Nie każemy. Emisja na krótkich z reguły planowana jest na dany obszar docelowy i niekoniecznie w kraju emitującym musi być dobrze odbierana, o ile w ogóle jest słyszalna.
janusz44 pisze:Wszystko fajnie, tylko dlaczego stacja dla zagranicy ma zajmować miejsce w paśmie DAB kosztem jakości i miejsca dotychczasowych stacji. Czy dla naszych rodaków jest polskojęzyczna stacja np w Izraelu? Co polskiego obywatela obchodzi sekcja BBC oraz inne sekcje dla zagranicy, koszty ponoszone są z naszego abonamentu oraz dopłata z budżetu państwa. Należy zadbać o dobrą jakość przekazu rodzimych stacji.
Otóż to. Nie ten target. Dla cudzoziemców w Polsce wystarczyłyby angielskie serwisy w ramach PR24.
ziutek4444 pisze: PR i tak robi wyższą przepływność niż to się robi za granicą, a jeżeli PR tak ją ustawia, to wyobraźcie sobie co będą robić dla oszczędności stacje komercyjne - pewnie wrzucą na muxa po 20 "grających szaf" z przepływnością 48 kbps - większości słuchaczy będzie to obojętne. Radio 320 kbps jest w internecie - w USA - najczęściej płatne.
I przez takie podejście następuje upadek radia naziemnego. Chłamowaty dźwięk w profesjonalnym radiu w XXI wieku; kto tego się spodziewał jeszcze jakieś 30 lat wstecz? Niejeden amator na UKF może lepiej nadawać niż te puszki 48 kbps.
ziutek4444 pisze: Ale z tego widać, że jeżeli by miały być tylko trzy muxy (o ile się nie mylę) to po wywaleniu FM byłoby na nich zbyt ciasno, skoro w jednym muxie po uruchomieniu wszystkich docelowych stacji PR będzie się mieścić trochę "na siłę".
Gdyby władza trzymała się pierwotnych ustaleń, tj. przeznaczenia VHF III tylko dla radia cyfrowego, nie byłoby zagrożenia dla jakości. Nie byłoby perspektywy stosowania zbyt dużej kompresji.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: janusz44 »

Obecnie na falach długich i średnich jest małe zagęszczenie, dla audycji słownych Poland będzie wystarczająca jakość i zasięg.

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: ziutek4444 »

Ano tyle obchodzi że RFI, BBC WS, VOA ma świetną sieć korespondentów i świetne programy.
Ale BBC i tak nie usłyszę na antenie R. Poland bo BBC kazała sobie płacić.
Na obszarze docelowym też jest zawsze fading, a na obszarze skąd emituje zwykle nie ma zasięgu. Ja znajduję coś dla siebie na R. Poland. Jak nikt nie będzie tego w Polsce słuchać to pewnie prędzej czy później wyłączą.
Komercja w tym sensie, że Rytm to jakby próba powtórzenia stacji typu Złote Przeboje, gdzie gra się w kółko najbardziej popularne piosenki, takie radio dla najmniej wymagających jakie już istnieją w Polsce, reklamy na pewno z czasem się pojawią (gdy tylko więcej osób zacznie słuchać DABu).
Mnie nie są potrzebne na DABie Jedynka, Trójka i RR pod warunkiem że pozostanie FM.
Natomiast jestem na tyle niewymagający, że PR24 i Poland mogłyby być nadawane w nieco gorszej jakości, ale nie chciałbym aby znikły z eteru, bo nie zawsze mam dostęp do internetu.
Nie lubię słuchać AM chociaż słuchałem AM przez lata - brakuje mi na niej wyższych tonów choćby strasznie brzęczących, zdecydowanie wolę AAC+ 32 kbps (tak nadaje Tok FM).
Poza tym jestem pewien, że nie uruchomią R. Poland po angielsku na długich ani średnich.
Zresztą słuchałem R. Poland na 1386 kHz i nawet jak sygnał był silny, to nierzadko zdarzał się taki fading, że przez minutę nie dało się nic zrozumieć.
Radia DRM są poza moim zasięgiem finansowym, a emisji jest co kot napłakał.
Brakuje miejsca - to kombinujmy żeby 88-108 MHz pozostało dla radiofonii !
Bo się z czasem okaże, że znikną stacje gadane, zniknie FM, fale długie, zostanie tylko DAB i "grające szafy" 48 kbps z reklamami !
A czy w Izraelu jest stacja dla czyichś rodaków to mnie mało interesuje, bo ja tam nie bywam.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: sirdaniel »

Ziutek4444 na czym otwierasz streamy .sdp, bo ja tylko mogę na vlc, co oprócz tego może jeszcze odbierać (chodzi mi o program)?

Poza tym weź nie przesadzaj, aac 32kb/s to włącz na normalnym sprzęcie i wtedy powiedz czy lubisz.


Te 320kb/s to dziwne faktycznie, może robią testy. Ale nie przejmował bym się, to jest AAC LC, chyba lepiej nie może być :P

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: janusz44 »

Nie wiem dlaczego RP-1-2-3 miała by zniknąć z DAB, to są również stacje mówione przeplatane muzyką.
Od dziecka słuchałem radia lampowego na AM i jakoś wszystko zrozumiałem, nawet zanikające chwilami radio Luksemburg na falach średnich. Radio Rytm przypomina mi Radio Zet 50 Gold granych na okrągło, chociaż można sięgnąć do setek tysięcy nagrań. Z wyższymi tonami na AM przy 8-9 KHz niech Kolega nie przesadza. Przy Izraelu napisałem np, rodacy z Polski też odwiedzają bliski wschód. Reklamy będą chociaż dla utrzymania publicznego radia, aby się rozwijać trzeba mieć pieniądze, choć za nimi nie przepadam. Komercyjne płatne pakiety muzyczne 320 kbps w internecie można słuchać na terenie Niemiec oraz innych krajach Europy, tylko nie w Polsce, brak dystrybucji.

PS.

Nie przesadzajmy, że stereo należy słuchać w mono. Widocznie posiadacie kiepskie i tanie przenośne odbiorniki DAB+ z miniaturowymi głośniczkami lub z jednym głośnikiem. Jakiej jakości dźwięk można uzyskać w stereo na takim sprzęcie. Nawet jeżeli takie radio ma wyjście sygnału RCA z podłączeniem do wzmacniacza będzie marny efekt, kiepskie przetworniki D/A. To już wychodzi na śmieszność, narzekamy na jakość dźwięku ACC+ a co niektórzy słuchają w mono. Dla oszczędności wszystkie programy nadawać monofonicznie co będzie dla mnie bzdurą. Moim zdaniem panuje moda na brak szacunku i tęsknoty aby posiadać w miarę dobry sprzęt audio. Proponuję zaglądnąć na Audio Stereo.pl oraz inne fora jakie urządzenia budują samodzielnie pasjonaci dobrego dźwięku.

Lektura.
http://www.audiostereo.pl/lampa_k9.html
http://www.trioda.com/forum/index.php
http://www.elektroda.pl/rtvforum/forum85.html

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

janusz44 pisze:Obecnie na falach długich i średnich jest małe zagęszczenie, dla audycji słownych Poland będzie wystarczająca jakość i zasięg.
Zaraz podniosą się lamenty, że "nowocześni" nie posiadają już odbiornika z LW/MW. :lol: :idea:

Zablokowany