Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: distefano »

Pisanie o umieszczaniu stacji na falach długich lub średnich to ma być chyba jakiś żart prima aprilisowy? Te czasy już nie wrócą.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: janusz44 »

Podaj jakiś argument dlaczego nie można? Stacji Warszawa I na falach długich słuchają do dzisiaj.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: distefano »

Posłuchaj jej w większej odległości od nadajnika. Szumów to nasłuchaliśmy się za czasów Gomułki i wczesnego Gierka.

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: ziutek4444 »

sirdaniel pisze:Ziutek4444 na czym otwierasz streamy .sdp, bo ja tylko mogę na vlc, co oprócz tego może jeszcze odbierać (chodzi mi o program)?

Poza tym weź nie przesadzaj, aac 32kb/s to włącz na normalnym sprzęcie i wtedy powiedz czy lubisz.
<Włączam na głośnikach Creative, nie powiem żeby te 32 kbps Tok FM to było super, ale jestem w stanie tolerować, a w każdym razie wolę to bez porównania bardziej niż AM.
Natomiast niektórzy próbują mnie przekonywać do AM.
Słuchałem AM przez lata bo musiałem (jak nie miałem internetu).
Za to 32 kbps Radia Watykan mi się nie podoba.
Nie lubię też próbkowania 32 kHz.

Do słuchania radia mono przyzwyczaił mnie radiomegnetofon Kasprzak, a poza tym pierwsze nagrania stereo w Polskim Radiu to były lata 70-te.
W Polskich Nagraniach nagrywano na dwa magnetofony gdzieś od 1958 roku, ale to nie było dzisiejsze stereo, bo wokalista był tylko w jednym kanale, a na obu kanałach prawie ta sama orkiestra - robiono to dla celów realizacji dźwięku, chyba po to żeby potem ustawić poziom wokalu względem orkiestry, płyty oczywiście wydawano tylko mono. Więc jak się lubi polską muzykę z lat 60-tych to trzeba się przyzwyczaić do mono.
Aczkolwiek z tamtych nagrań Polskich Nagrań da się zrobić prawdziwe stereo, bo jakieś tam różnice między kanałami są, a z tych radiowych się nie da, mogą tylko udawać stereo.

.sdp i .stream otwieram w VLC, bo w tym momencie mam tylko Maca, na który dostępność programów jest mała. Zresztą jak chciałem otwierać pod Windowsem obrazy płyt dvd albo voby to wszystkie programy do dvd wysiadały, działał tylko VLC. Radziłbym spróbować programów obsługujących protokół rtmp.


---- posty połączono
janusz44 pisze:Nie wiem dlaczego RP-1-2-3 miała by zniknąć z DAB, to są również stacje mówione przeplatane muzyką.
<Tylko 1 i 3 bo mają pełny zasięg na FM.
Mnie męczy słuchanie na AM, właśnie ze względu na brak wysokich tonów, albo choćby czegokolwiek co by je udawało.
Na Radiu Luxemburg nie trzeba było dużo rozumieć, bo to stacja muzyczna, aczkolwiek ja nie miałem okazji jej słuchać bo jestem za młody.
Ja na waszym miejscu to bym walczył o zachowanie FM, bo wątpię czy będą chcieli podwyższyć przepływność, jeśli już to nieznacznie (1 i 3 do 128).
Wydaje mi się, że współczesna muzyka, jaką się nadaje na Rytmie i Czwórce nie wymaga wysokiej przepływności, wystarczy 96, natomiast taka jaką nadaje Jedynka i Trójka - być może 96 to czasem za mało.
Dla mnie Trójka to stacja muzyczna. Nie znoszę jak publicystykę przeplata się byle jak dobraną muzyka i nie lubię stacji typu "złote przeboje". Lubię publicystykę bez muzyki albo autorskie audycje muzyczne, może być na jednym kanale, ale nie mieszane w ramach jednej audycji jak to się robi na Trójce.


---- posty połączono

Mieszkałem w Szczecinie i w latach 1991-1996 Jedynka na długich była absolutnie poza zasięgiem - ze względu na zakłócenia z sieci elektrycznej w budynku spółdzielczym - nie dało się ani słowa zrozumieć o żadnej porze. Ze stacjami niemieckimi można było słuchać, ale jakość też była fatalna. Dlatego Szczecin był trzecim miastem w Polsce, po Warszawie i Świnoujściu gdzie uruchomiono Jedynkę na FM w 1996 roku (w Świnoujściu Jedynka na długich szła marnie, ale jednak nadawała się do słuchania, a w Szczecinie - nie).
Po uruchomieniu Solca w Szczecinie nadal są zakłócenia, ale słuchać by się dało - chyba nawet brzmi lepiej niż stacje niemieckie, ale to żadna przyjemność.
Za to Czwórka na średnich w Szczecinie grała bardzo dobrze i wtedy jej jakość mi nie przeszkadzała, ale mieszkałem kilka km od nadajnika i żadnych zakłóceń ani fadingu nie było - sygnał bardzo czysty.
Mam na parapecie odbiornik globalny, taki z górnej półki, ale uruchamiam go coraz rzadziej (ostatnio regularnie używałem jakieś 2 lata temu do słuchania Radia Polonia na 1386 kHz), bo od niskich tonów głośniki się wypaczyły i wpadają w delikatne rezonanse, poza tym nawet to BBC WS brzmi z internetu lepiej niż na AM.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

distefano pisze:Posłuchaj jej w większej odległości od nadajnika. Szumów to nasłuchaliśmy się za czasów Gomułki i wczesnego Gierka.
A w czasach Kopacz może być wykopana z radiofonii jakość dźwięku w DAB+! I dobra szkoła realizacji dźwięku w studiach.
Znów zaśmiecacie temat rozważaniami o AM. Nie jest dobra AM i nie jest dobra wielka kompresja w cyfrze.

Na duże odległości, by Polskę było słychać w odległych krajach, nadają się jednak tylko krótkie (a to jest AM!) albo internet. Nie DAB, bo on działa wewnątrz kraju. Takie trudne to?

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: ziutek4444 »

Ale są tacy, co słuchają dźwięku tylko na aparatach lampowych, bo podobno tylko takie dają najwyższą jakość dźwięku. Chciałoby się ich wyśmiać, ale nie wykluczam że mogą mieć rację.
Powiedzmy szczerze - jeden mux to za mało jak na potrzeby Polskiego Radia, a trzy ogólnokrajowe muxy to za mało jak na potrzeby radiofonii przy wyłączeniu FM.

---- posty połączono
distefano pisze:Posłuchaj jej w większej odległości od nadajnika. Szumów to nasłuchaliśmy się za czasów Gomułki i wczesnego Gierka.
Pamiętam jak pod Olsztynem w wakacje słuchałem w dzień Czwórki na średnich (jak jeszcze nie było jej w ogóle na CCIR) z Poznania lub Warszawy (z Gdańska już nie nadawała) i jak precyzyjnie trzeba było ustawić oś odbiornika i częstotliwość aby odbiór był znośny. W nocy Poznań i Warszawa brzmiały źle, ale był silny sygnał z Katowic który nie wymagał precyzyjnego ustawiania. Brakuje mi tamtej edukacyjno-gadanej Czwórki która z obecną nie ma nic wspólnego, czekam na radio popularnonaukowe.

Nie, ja naprawdę nie chcę powrotu AM, wolę te stacje na DABie choćby w mono i w niskiej przepływności !

Natomiast jakby kiedyś uruchomiono DRM - bardzo chętnie był wrócił do fal średnich i krótkich.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: DVB-T/S »

ziutek4444 pisze:.
Powiedzmy szczerze - jeden mux to za mało jak na potrzeby Polskiego Radia, a trzy ogólnokrajowe muxy to za mało jak na potrzeby radiofonii przy wyłączeniu FM.
Obecnie na 20MHz pasma w FM łapię około 30 stacji. W DAB+ na 3 muxach będzie podobna ilość tyle że w gorszej jakości więc nie widzę sensu przesiadki na dab.
Po prostych wyliczeniach wychodzi że dab wcale nie jest lepszy od FM jeśli chodzi o zajętość (zagęszczenie) stacji na paśmie. Na 1MHz w DAB nie wejdzie więcej niż 5 stacji w jakości dorównującej FM, a w FM też 5 stacji.
Nie do przemilczenia jest także koszmarnie drogi sprzęt do słuchania (badziewie z jednym głośnikiem za 150 zł się nie nadaje).

Morał z tego taki że poza marnowaniem publicznych pieniędzy przez PR nic więcej nie robią aby było lepiej.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: janusz44 »

Kto słucha radia Poland w technologii DAB+? Ukraina, Białoruś, Rosja przygraniczna, przecież nawet odbiorników nie posiadają, zasięg to druga sprawa, trzecia to wojna i brak pieniędzy. Odbiorników na zakresy AM mają pod dostatkiem, propaganda jak w czasach RWE i Głosu Ameryki.

Nie wiem po co tyle wylewanych żalów dla jednego programu dla zagranicy. Na AM robi się prawie pusto i kto wie czy w przyszłości nie będzie zagospodarowane dla radiofonii cyfrowej. Testy były i podejrzewam, że są nadal prowadzone, w USA radiofonia cyfrowa na falach średnich jest prawdopodobnie do dzisiaj, więc można. Możemy sobie pisać i narzekać i tak Polacy prawie o niczym nie decydują.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: qwerty »

W końcu mogę powiedzieć coś od siebie.
RP1 - 112kbps AAC-LC - jakość dźwięku nie jest zbyt dobra. Podczas reklam słyszę "kwiczenie". Coś jak zbyt niski bitrate, ale trochę inne zniekształcenia.
Radio24 - HE-AAC 64 kbps mono - wydaje się ok - nie lubie stacji gdzie są rozmowy to nie przysłuchiwałem się zbytnio
Radio Poland - słyszę szum w tle (WTF?)
PR4 - podczas niektórych reklam słychać zbyt niski bitrate
Rytm - moim zdaniem lepiej brzmi (tylko 96 Kbps, HE-AAC), niż 112 Kbps AAC-LC. Sam w to nie wierzę, ale to są moje odczucia.

Odbiornik - tuner LV5TDeluxe, DAB Player, słuchawki sennheiser HD 202

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

ziutek4444 pisze:Ale są tacy, co słuchają dźwięku tylko na aparatach lampowych, bo podobno tylko takie dają najwyższą jakość dźwięku. Chciałoby się ich wyśmiać, ale nie wykluczam że mogą mieć rację.
Powiedzmy szczerze - jeden mux to za mało jak na potrzeby Polskiego Radia, a trzy ogólnokrajowe muxy to za mało jak na potrzeby radiofonii przy wyłączeniu FM.
Można sobie poradzić z jednym muxem, ale w PR króluje beton w myśleniu.
janusz44 pisze: Możemy sobie pisać i narzekać i tak Polacy prawie o niczym nie decydują.
Otóż to.
qwerty pisze: Odbiornik - tuner LV5TDeluxe, DAB Player, słuchawki sennheiser HD 202
Weź porządny, wyspecjalizowany odbiornik do DAB a nie komputerowe ..enko.

qwerty.am
Posty: 50
Rejestracja: 17 lipca 2012, o 17:12
Instalacja antenowa: antena ferrytowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RCN Solec Kujawski (AM)

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: qwerty.am »

Wypowiem się o AM jako osoba słuchająca krótkofalówek niemal codziennie.

Nie jest prawdą, że nawet na obszarze docelowym kierunkowej emisji zawsze występują zaniki - jak napisał jeden z przedmówców. Nie warto wyrabiać sobie opinii na podstawie litewskiego nadajnika PR, ponieważ jest on bardzo siermiężny technicznie (Radio Baltic Waves nadaje z radzieckich nadajników pamiętających lata 60-te).

Polskie Radio całkiem przyjemnie grało na krótkich z Bułgarii, oczywiście w Polsce wahania sygnału były obecne (nie do uniknięcia przy emisji na wschód), ale audio było bardzo przyjemne.
http://qwerty.am.wrzuta.pl/audio/1N3uaG ... ka_prdz_sw

Skoro PR stać tylko na średnie, to warto posłuchać na krótkich nadawców którzy dbają o technikę - jeszcze tacy są! :)
Radio Romania International - nocna audycja dla Europy (w rzeczywistości nadają trochę "szerzej" niż tu słychać)
http://qwerty.am.wrzuta.pl/audio/5SZfy5 ... 0_7430_khz

Radio Exterior de Espana w paśmie 13 m - jeśli dobrze pamiętam emisja kierunkowa na Afrykę
http://qwerty.am.wrzuta.pl/audio/9Jk6E0 ... .2014_1500

Radio France Internationale jeszcze do niedawna nadawało do Europy po rosyjsku...
http://www.youtube.com/watch?v=a9bncElHmdI
...choć nie idealnie. Uwagę zwraca słaba jakość dźwięku (dosył cyfrowy miernej jakości?) i zakłócenie słyszalne w tle - nie jest ono lokalne, to nadajnik tak grał. Słyszalne również na innych emisjach z Issoudun.

Wszystko nagrywane w mieście. Różne odbiorniki, anteny drutowe - nic nadzwyczajnego.

Każdą technologię można jednakowo "spaprać" - tak samo AM jak i DAB :D

Było jeszcze wspomniane BBC - polecam wieczorem nastawić 9915 kHz.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

Bezwzględnie Poland powinien być nadawany nie w DAB+, a w AM na krótkich. Poszedłby daleko w Białoruś, Rosję itd. Podane przykłady świadczą o tym, że łączność AM może spełnić swoje zadanie przy odpowiednim podejściu do niej.
W DAB+ powinien być serwis po angielsku dla cudzoziemców w Polsce w ramach PR24. To jest rzeczywiście potrzebne.

Oszczędność na cennym paśmie - ewidentna.
P.S. Brawo querty.am za umieszczenie tych linków, żeby młodziacy poduczyli się radiotechnikii i wiedzieli, że AM to nie zawsze oznacza padakę. :D

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: ziutek4444 »

Mimo wszystko bardzo nie chcę, aby R. Poland znikło z muxa.
REE i RFI całkowicie zaprzestały na AM programów po angielsku - są tylko na FM, przez satelitę i internet.
VOA i RFI po angielsku na pewno nie pojawią się w Polsce na AM, a tak mam możliwość słuchać ich serwisów.
Rzeczywiście R. Poland z brytyjskich nadajników brzmiało znośnie.
Pisząc o fadingu nie miałem na myśli, że sygnał zanika całkowicie, tylko że chwilę jest słabszy, a chwilę tak silny i przesterowany i zwłaszcza w chwili gdy jest zbyt silny to nic nie można zrozumieć i tak na zmianę - to nie to że nadajnik 1386 jest radziecki jest tego przyczyną.
Dyskusję o AM sami wywołaliście pisząc że Radio Poland powinno zniknąć z DABu i pojawić się na AM - to nierealistyczne, PR na pewno tego nie zrobi (z muxa może usunie, ale na AM się nie pojawi).
Natomiast jakby pojawiły się odbiorniki DRM to nie mam nic przeciwko MW / SW.
Mnie z kolei niepotrzebne jest Radio Rytm bo mamy sporo stacji grających muzyczną papkę, ani Radio Dzieciom - może będę słuchać na starość jak bardziej zdziecinnieję.
A jaką minimalną jakość powinny mieć 1 i 3, a jaką 2 aby były dla was akceptowalne ?
Czy dla 1 i 3 wystarczyłoby od biedy 128 kbps czy to za mało ?
Jaki jest koszt kompletu sprzętu aby te różnice były odczuwalne ?
Przyzwyczaiłem się do takiego dźwięku i mam szczęście, że mi to nie przeszkadza - nie chciałbym być w waszej sytuacji. Rozmawiam z wami jak głuchy ze ślepym o kolorach :)
Pewnie to uczucie podobne do tego, jakie ja mam gdy słucham muzyki "poprawionej" przez spaprany mastering.
Na pewno PR mogłoby nadawać dźwięk lepszej jakości przez internet, choćby dla audiofili, jak się tak upycha w DABie to powinna być jakaś alternatywa.

<Do qwerty - REE niedługo po umieszczeniu tego nagrania zaprzestało emisji na KF dla wszystkich języków poza hiszpańskim.
BBC i VOA zaczęły ograniczać emisję na KF już 20 lat temu.
Nawet RFE / RL które nadaje do krajów gdzie internet jest trudno dostępny lub cenzurowany bardzo mocno ograniczyły emisję na KF. Radio Swoboda na Ukrainę w ogóle nie nadaje na AM.
Do Europy VOA, BBC, RFI, DW na AM już właściwie nie nadają.
Nawet rosyjskie radio państwowe Głos Rosji / Radio Sputnik całkowicie zaprzestało emisji na zagranicę na AM bo rzekomo za drogie to było, podobnie całkowicie zaprzestało emisji na KF programów na zagranicę radio szwedzkie, bułgarskie, czeskie i ukraińskie.
Podobno KF jest niemodne, ma swoje wady i rozumiałbym gdyby stacje ograniczały emisje, ale rezygnują całkowicie.
Na wyższych pasmach KF można znaleźć niezakłócane stacje, ale jeżeli mieszka się w budynku spółdzielczym (takim na więcej niż kilka mieszkań), to zakłócenia z sieci elektrycznej są tak silne że słuchanie AM to masochizm.
Dla tych którym nie odpowiada DAB, niech sobie sami słuchają AM.
Jak brakuje miejsca na DAB to ja bym wolał wyrzucić z DABu RR, 1 lub 3 dopóki jest FM, bo lepiej słuchać 1, 3 i RR na FM niż Radio Poland na AMie.
W USA są modne fale średnie, ale to są zawsze nadajniki lokalne.
Może DAB powinno być dla stacji gadanych i dla głuchych którym jakość nie przeszkadza :)

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

Serwisów VOA i BBC posłucham sobie gdzie indziej.

W DAB chcę jakości dla stacji muzycznych. Jeśli już prowadzona jest polityka upychania muxa, to niech w muxie będzie drugi program regionalny (sąsiedniego regionu- jak to ma miejsce w przypadku DVB-T). Co do drogich KF, a jak dotrzeć z audycją daleko na tysiące kilometrów na tereny bez internetu, jeśli nie na krótkich? Władze wszystko likwidują? Tak, mogą pójść za daleko i zacząć likwidować ludzkość, co już się zaczęło.
Nie dociera do Ciebie, że KF może dać czysty odbiór? Wszystko zależy od doboru pasma i znajomości propagacji. Słuchałeś linków Kol. querty.am?

DAB+ to technologia mało wydajna binarnie, gdzie jest walka o każdy kbps, żeby nie siorbało, fortepian nie brzmiał jak banjo, a orkiestra jak z remizy strażackiej. Dlatego oszczędzanie kbps na istotne rzeczy jest nieodzowne.
Ostatnio zmieniony 31 marca 2015, o 08:24 przez antypyra, łącznie zmieniany 1 raz.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: janusz44 »

Wyrzucić polskie programy PR1, PR2, PR3 z DAB to już jest szaleńcza propozycja. Podejrzewam, że to pisze cudzoziemiec osiedlony w Polsce słuchający w obcych językach. Jeżeli radio dla zagranicy ma być ważniejsze od polskich stacji w paśmie DAB to już wychodzi na wielką kpinę, nie dajmy się zwariować.
Ostatnio zmieniony 31 marca 2015, o 12:53 przez janusz44, łącznie zmieniany 1 raz.

kris_poz
Posty: 6
Rejestracja: 19 marca 2015, o 14:24
Odbiornik: TechniSat DigitRadio GO
Instalacja antenowa: kabel od słuchawek

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: kris_poz »

ziutek4444 pisze:Mimo wszystko bardzo nie chcę, aby R. Poland znikło z muxa.
Pytanie kto ma być odbiorcą tego typu radia w Polsce? Obcokrajowcy nie będą włączać programu o konkretnej godzinie aby w swoim rodzimym języku posłuchać co dzieje się w Polsce. Internet jest tutaj jedynym rozwiązaniem i nie ma się co łudzić, że radio to będzie słuchane przez obcokrajowców. Pomijam fakt braku zasięgu polskiego DABa za granicą. Po prostu nie to medium dla tego radia.
Mnie z kolei niepotrzebne jest Radio Rytm bo mamy sporo stacji grających muzyczną papkę, ani Radio Dzieciom - może będę słuchać na starość jak bardziej zdziecinnieję.
Jakkolwiek by nie oceniać gustów muzycznych to odbiorców "papki" mamy patrząc choćby na wyniki słuchalności polskich stacji radiowych. Radio Dzieciom jest może i niszowe ale niesie za sobą jakąś misję i może przy okazji obronić celowość wprowadzenia DABu.

Swoją drogą to wątek o kompresji a nie treści nadawanych w DAB+ :)

qwerty.am
Posty: 50
Rejestracja: 17 lipca 2012, o 17:12
Instalacja antenowa: antena ferrytowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RCN Solec Kujawski (AM)

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: qwerty.am »

ziutek4444 pisze:Pisząc o fadingu nie miałem na myśli, że sygnał zanika całkowicie, tylko że chwilę jest słabszy, a chwilę tak silny i przesterowany i zwłaszcza w chwili gdy jest zbyt silny to nic nie można zrozumieć i tak na zmianę - to nie to że nadajnik 1386 jest radziecki jest tego przyczyną.
Zanik nośnej - wiem o czym piszesz, sam próbowałem tego słuchać gdy jeszcze na tej częstotliwości nadawali po polsku. W połączeniu z niewysokim poziomem wymodulowania daje dokładnie taki efekt, po jakim piszesz.
ziutek4444 pisze:Dyskusję o AM sami wywołaliście pisząc że Radio Poland powinno zniknąć z DABu i pojawić się na AM - to nierealistyczne, PR na pewno tego nie zrobi (z muxa może usunie, ale na AM się nie pojawi).
Błąd w rozumowaniu ze strony Polskiego Radia? Ja jestem zdania, że jest miejsce zarówno na AM jak i na DAB+, jeśli obie technologie zostaną wdrożone najlepiej jak to możliwe.
Moim zdaniem wątpliwy jest sens nadawania na 1386. Zasięg obejmujący w porze dziennej obwód kaliningradzki i część północnej Białorusi nie wystarcza dla spełnienia potrzeb programu dla zagranicy. A jakie to potrzeby? Przykładów nie trzeba szukać daleko. Na Białorusi były już przypadki nakazów demontażu anten satelitarnych. Na wschodniej Ukrainie programy PR po ukraińsku nadawano przez sieć nadajników UKF, które oczywiście przy pierwszej okazji zostały przejęte przez separatystów. Dla takich okazji warto nadawać choćby i półgodzinny program na krótkich!
ziutek4444 pisze:<Do qwerty - REE niedługo po umieszczeniu tego nagrania zaprzestało emisji na KF dla wszystkich języków poza hiszpańskim.
To nie było do końca tak. Najpierw zaprzestano nadawania wszystkich programów. Decyzję podjęto... w sumie ciężko powiedzieć jak, ponieważ kilka miesięcy przed tym przeprowadzono ankietę wśród słuchaczy, która wykazała że ponad 80% nich używa do odbioru REE fal krótkich. Emisję przywrócono po protestach (głównie rybaków), choć - jak słusznie zauważyłeś - w ograniczonym wymiarze ("ucięto" również DRM).
ziutek4444 pisze: BBC i VOA zaczęły ograniczać emisję na KF już 20 lat temu.
Nawet RFE / RL które nadaje do krajów gdzie internet jest trudno dostępny lub cenzurowany bardzo mocno ograniczyły emisję na KF. Radio Swoboda na Ukrainę w ogóle nie nadaje na AM.
Do Europy VOA, BBC, RFI, DW na AM już właściwie nie nadają.
Nawet rosyjskie radio państwowe Głos Rosji / Radio Sputnik całkowicie zaprzestało emisji na zagranicę na AM bo rzekomo za drogie to było, podobnie całkowicie zaprzestało emisji na KF programów na zagranicę radio szwedzkie, bułgarskie, czeskie i ukraińskie.
Te ograniczenia terytorialne są mocno naciągane. Słuchałem Voice of Russia nadawanego do południowej Ameryki z Mołdawii - sygnał podobny jak w poprzednich nagraniach. BBC nadaje codziennie wieczorem na wspomnianej wcześniej częstotliwości 9915 kHz dwugodzinny program do Afryki, z czego pierwsza godzina nadawana jest z Wysp Brytyjskich a druga z Wyspy Wniebowstąpienia. Sygnał z UK jest odbierany niemal doskonale.
A że ograniczają czasowo? Nie dziwi mnie to, biorąc pod uwagę fakt, że muszą otrzymywać różne środki przekazu. Logiczne, że nikt nie nadaje przez cały dzień (no może oprócz Chińczyków ;)) Mi wystarcza godzina wieczorem z BBC, bo na więcej czasu nie mam (choć i w innych porach można odebrać dobre jakościowo przekazy), a jeśli ktoś potrzebuje informacji "na już" to znajdzie je na stronie internetowej.
Nie wiem kiedy zaprzestano nadawania Radia Swoboda po ukraińsku - być może pospieszyli się po pomarańczowej rewolucji, ale nie zauważyłem redukcji transmisji chociażby po rosyjsku i białorusku. "Siostrzane" Radio Free Asia na większości obszarów nadawania jest regularnie zagłuszane!
Sputnik? Jeszcze za wcześnie na oceny. Niemalże w tym samym czasie na Ukrainie uruchomiono sieć mocnych nadajników MW, nadających również na zagranicę (Radio Ukraine International po rosyjsku). Zobaczymy, co komu wyszło na dobre.
ziutek4444 pisze: Podobno KF jest niemodne, ma swoje wady i rozumiałbym gdyby stacje ograniczały emisje, ale rezygnują całkowicie.
Pełna zgoda.
ziutek4444 pisze: Na wyższych pasmach KF można znaleźć niezakłócane stacje, ale jeżeli mieszka się w budynku spółdzielczym (takim na więcej niż kilka mieszkań), to zakłócenia z sieci elektrycznej są tak silne że słuchanie AM to masochizm.
Jeśli zakłócenia sięgają KF to na średnich i długich pewnie nic się nie przebija i tu kolejny minus dla PR na średnich.
ziutek4444 pisze: Dla tych którym nie odpowiada DAB, niech sobie sami słuchają AM.
Słuchają, tzn. nie wiem czy akurat ci którym nie odpowiada AM, ale na AM słuchają - wystarczy spojrzeć w statystyki słuchalności. Choć to nie tylko kwestia jakości, ale chyba bardziej oferty programowej. Ja na przykład bardzo lubię niektóre rozgłośnie zagraniczne. W Moskwie na średnich nadaje Wsiemirnaja Radiosiet' (World Radio Network). Na jednej częstotliwości można usłyszeć programy większości rosyjskojęzycznych rozgłośni - nawet Polskiego Radia. Mamy bardzo niewielu nadawców którzy jeszcze mają redakcje polskie, ale jeśli na kanale Radio Poland byłyby również treści innych nadawców anglojęzycznych, byłbym rad. Zresztą chyba nawet są już jakieś przymiarki do tego, bo na stronie RSI czytam:
Radio Slovakia International's programme in English is broadcast via the Polish Radio's terrestrial digital DAB channel in Warsaw and Upper Silesia as relayed by WRN at 03.30 CET.
kris_poz pisze:Pytanie kto ma być odbiorcą tego typu radia w Polsce? Obcokrajowcy nie będą włączać programu o konkretnej godzinie aby w swoim rodzimym języku posłuchać co dzieje się w Polsce. Internet jest tutaj jedynym rozwiązaniem i nie ma się co łudzić, że radio to będzie słuchane przez obcokrajowców. Pomijam fakt braku zasięgu polskiego DABa za granicą. Po prostu nie to medium dla tego radia.
Zgadzam się z pierwszą częścią, bo zagraniczny program PR od kiedy był programem 5-tym nigdy nie był tworzony z myślą o obcokrajowcach w Polsce. Oni tego słuchać nie będą. Radio dla zagranicy zawsze było dla zagranicy - w tym wypadku dla obcokrajowców zainteresowanych nie tylko wiadomościami, ale i informacjami o naszym kraju. Anglojęzyczne programy PR zbierały dobre opinie, gdy były jeszcze na krótkich. Ale co z tego, skoro takiego audytorium nie da się "spieniężyć" reklamami? :D

====
Jeszcze mała próbka tego co potrafił AM w Rosji :)
http://www.youtube.com/watch?v=-m1wTOIrBXw

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: ziutek4444 »

Chyba bym raczej widział to tak, żeby na razie w muxie była 2 i 4, może 3, za to 1 mogłyby być na razie na FM i LW, a jakby już odbiorniki do DABu były popularniejsze to część kanałów - np. 1 PR powinno umieścić na drugim muxie, bo na jednym się to wszystko nie zmieści. Poza tym wywalenie jednej stacji mówionej nie zrobi dużo miejsca, ewentualnie R. Poland czy PR 24 można trochę obciąć przepływnosci aby dodać 3.
R. Poland nie jest może potrzebne w całym kraju, ale w kilku największych miastach, a przynajmniej w Warszawie - mogłoby być.
Słuchałem KF ponad 20 lat, u mnie w Szczecinie na KF żadna ze stacji nadających do Polski nigdy nie była słyszalna dobrze, natomiast bywał dobry odbiór we Wrocławiu czy Warszawie. Podejrzewam że R. Poland na nadajnikach z Polski mogło być źle słyszalne na terenach położonych zbyt blisko Polski. Na 1386 to można nadawać tylko na Kalinigrad czy zachodnią Białoruś, ale raczej nie na Petersburg, przynajmniej na Białoruś mogli zachować jedną audycję na KF.
Co do ograniczeń terytorialnych - jak się mieszka w domku jednorodzinnym to sygnał KF nie musi być bardzo silny aby brzmiał dobrze, ale spróbuj mieszkać w wieżowcu.
W Warszawie mieszkałem w wielu miejscach i o ile nie był to domek jednorodzinny, to sygnał SW i MW, nawet silnych stacji - prawie zawsze był dupa.
Za to obecne audycje po polsku R. Poland są bardzo dziwne - o metrze w Warszawie albo o sprawach globalnych, a ja myślę że Polacy z zagranicy woleliby sprawy polskie.
A PO CO ANGOLE NADAJĄ NA CAŁĄ UK NA DABIE radio BBC WORLD SERVICE (telewizji BBC World News nie nadają na UK, tylko radio) KTÓRY POWINIEN IŚĆ TYLKO NA ZAGRANICĘ ?
Albo w Paryżu RFI jest na FMie, a kiedyś był jeszcze drugi lokalny kanał na Paryż na 738 (w tym RFI Afrique).
Szwedzi nadawali programy dla Zagranicy na FMie na Sztokholm.
Natomiast DW nadawała na Berlin na DABie, ale z tego zrezygnowała (być może dlatego że polikwidowała większość programów radiowych).
NATOMIAST GORĄCO POPIERAM ABY NA DAB BYŁA SĄSIEDNIA ROZGŁOŚNIA REGIONALNA.
Np. z Warszawy mogłaby wzmacniać sygnał Łódź.
Radio Katowice też czasem miewa dla mnie ciekawe audycje.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: Max van Org »

kris_poz pisze:
ziutek4444 pisze:Mimo wszystko bardzo nie chcę, aby R. Poland znikło z muxa.
Pytanie kto ma być odbiorcą tego typu radia w Polsce? Obcokrajowcy nie będą włączać programu o konkretnej godzinie aby w swoim rodzimym języku posłuchać co dzieje się w Polsce. Internet jest tutaj jedynym rozwiązaniem i nie ma się co łudzić, że radio to będzie słuchane przez obcokrajowców. Pomijam fakt braku zasięgu polskiego DABa za granicą. Po prostu nie to medium dla tego radia.
Jeżeli przejadę samochodem przez granicę, to mi internet mało daje, bo w prawdzie są odbiorniki samochodowe i odpowiednie pakiety umożliwiające słuchanie radia internetowego w wielu krajach, ale proszę spojrzeć na ceny! Nie wystarczy kupić odbiornik, trzeba przedłużać usługę co miesiąc, pół roku albo rok. DAB+ nic słuchacza nie kosztuje.

Taka przysłowiowa „ukraińska sprzątaczka” – z której raz żartowali sobie tacy znani chłopacy w radiu, żartowali tylko raz i im ochota przeszła – czy ona ma internet? Czy taka Pani z Rosji pielęgnująca naszych staruszków ma u nich internet? A każdy grosz oszczędza, żeby zawieść do domu, gdzie czekają głodne dzieci. ;-)

W Niemczech jest Funkhaus Europa, który tylko raz na dzień nadaje przez jedna godzinę po Polsku. W Londynie jest w DAB+ Polish Radio London. Nikt tam nie narzeka, że takie programy istnieją. Również BBC nadawała w ośrodkach regionalnych audycje w języku polskim. W Paryżu w DAB+ jest więcej programów w obcych jeżykach, np. w chińskim.

Tak długo jak ok. 20 % multipleksu nie jest wykorzystywane, dyskusja o Radio Poland w DAB+ nie ma sensu. Przecież przepływność pojedynczych programów nie jest uzasadniona brakiem pojemności w multipleksie na dzień dzisiejszy. Powtarzam 20 % nie jest wykorzystywane np. w Trójmieście.

CENY
Polecam: http://caraudio.auto-swiat.pl/internet-w-bmw/vvbp4
http://www.bmw.pl/pl/pl/newvehicles/pri ... nload=true.
Ostatnio zmieniony 31 marca 2015, o 22:39 przez Max van Org, łącznie zmieniany 1 raz.

qwerty.am
Posty: 50
Rejestracja: 17 lipca 2012, o 17:12
Instalacja antenowa: antena ferrytowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RCN Solec Kujawski (AM)

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: qwerty.am »

Co do radio Poland to nie jest to już to samo, co kiedyś w ramach PRdZ i Radio Polonia, ponieważ kilka miesięcy temu została całkowicie zlikwidowana redakcja polska. Jednocześnie zaprzestano nadawania po polsku na średnich. To, co słychać w DAB i zagranicznych rozgłośniach partnerskich to programy z anten krajowych PR. I znowu się zgadzam - niektóre z tych programów wcale nie muszą być interesujące dla Polaków za granicą.

Zablokowany