Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: ziutek4444 »

DVB-T/S pisze:Stacje komercyjne nie będą sobie strzelać w kolano.
Jak już ktoś wspomniał mógłby być uruchomiony kolejny mux w DAB+ ale nikt tego nie chce robić. Chyba nie trzeba wyjaśniać dlaczego.
Dlatego, że to wydatki idące w miliony zł przy słuchalności poniżej granicy błędu statystycznego ze względu na to, że mało kto posiada odbiornik.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DVB-T/S »

Nie tylko z powodu w/w argumentów. Niższa jakość dźwięku także mało kogo przekona do przejścia na cyfrowy odbiór (choć te forum temu przeczy). Nie wiem czemu niektórzy zamienili "krakowską" na "parówkę".

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: ziutek4444 »

Stacje komercyjne i całkiem sporą część słuchaczy jakość mało obchodzi.
Więcej osób słucha muzyki z playerów mp3 niż z kompaktów i dla nich to może brzmieć naturalnie.
Ja na DAB-ie nie słyszę siorbania tylko właśnie takie nie do końca naturalne brzmienie (trochę inne niż na FM-ie), jakby wypreparowane i plastikowe, ale jest to dość słabe odczucie i zupełnie mi to nie przeszkadza, natomiast rozumiem, że jest niezbyt duża część osób o wrażliwszym słuchu niż ja i tę część też należy wziąć pod uwagę.
Natomiast ludzie mający super sprzęt za ponad tysiąc zł i słyszący te różnice jedynie na takim sprzęcie mnie nie obchodzą bo to ma być dosył na sprzęt mobilny. Zarazem mam wątpliwości co do sensowności usług, do których odbioru nie produkuje się sprzętu w rozsądnej klasie cenowej. Do obrazków też nie jestem przekonany - wystarczają mi napisy.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

To nie ma być tylko sprzęt mobilny. Skąd takie założenie? Radio ma grać wszędzie. Na lepszych odbiornikach przenośnych też słychać różnice. Decydują głośniki, obudowa i jakość wykonania odbiornika.
Jeśli ktokolwiek w przyszłości ustanowi 64-80 kbps dla stacji stereo, zauważy to każdy, zwłaszcza gdy będzie płaszczyzna porównania.
ziutek4444 pisze:
DVB-T/S pisze:Stacje komercyjne nie będą sobie strzelać w kolano.
Jak już ktoś wspomniał mógłby być uruchomiony kolejny mux w DAB+ ale nikt tego nie chce robić. Chyba nie trzeba wyjaśniać dlaczego.
Dlatego, że to wydatki idące w miliony zł przy słuchalności poniżej granicy błędu statystycznego ze względu na to, że mało kto posiada odbiornik.
Nie. Odbiorniki to rzecz wtórna. Tego badziewia można sprowadzić na tony. Dlatego, że DAB może dać możliwość zaistnienia w eterze konkurencyjnym nadawcom. Rynek reklam może się wtedy podzielić.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: janusz44 »

@ziutek4444

Super sprzęt za 1 tys, to żaden sprzęt, może tylko tuner DAB+, wzmacniacz, kolumny głośnikowe, od kilku tysięcy złotych w górę. Wbrew różnym opinią, właśnie młodsza i średnia część społeczeństwa zainteresowana jest znakomitym sprzętem audio, słuchając muzyki z odtwarzaczy CD, gramofonów analogowych, drogich odtwarzaczy strumieniowych z muzyką bezstratną 32 bit. Do słuchania muzyki ze smartfonów, telefonów kom używa przeważnie młodzież szkolna idąc do szkoły, lub siedząc na ławce z dziewczyną. Starsza wiekiem młodzież uczestniczy na forach elektronicznych, budując wzmacniacze lampowe DIY. Poszukuje sprzętu audio Vintage z minionych lat znakomitych firm aby cieszyć uszy dobrym dźwiękiem. Przygotowuje pokoje odsłuchowe, stosując wytłumienia oraz pułapki dźwiękowe. Starsze pokolenie już mało się tym interesuje, brak czasu lub brakuje funduszy, żona ględzi, po co, na co itp. Z moich obserwacji wynika, że młodsze społeczeństwo mające jakieś ambicje, co do słuchania muzyki w dobrej jakości, nie ma pojęcia o istnieniu radia DAB+ i nie jest nim zainteresowane. Pewnego czasu wstawiłem na forum elektroniczne zdjęcie tunera Onkyo T- 4030 DAB z opisem, specjalnego zainteresowania nie zauważyłem.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DVB-T/S »

Bo ten tuner nie ma nic godnego uwagi (poza ceną oczywiście).
To że ma świetne parametry (na papierze) potwierdzić by mógł ślepy test, a wierz mi nie ma żadnej pewności że by wygrał. Wszystko zależy od specyficznych właściwości ucha ludzkiego.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: janusz44 »

DVB-T/S

Przecież ja nie zachwalam bo mi nie wypada. Najlepsze uszy nie pomogą jak będziesz słuchał dźwięku z plastikowego badziewia, jak to kiedyś napisał Kolega antypyra. Słuchasz z tunera dokładanego do komputera więc podejrzewam, że nie masz rzeczywistego pojęcia w temacie dobrego sprzętu. Każdy słucha radia na które go stać finansowo, to przynajmniej niech się ograniczy w dyskusji i nie krytykuje nie znając dokładnie zagadnień technicznych. Dodam, że tuner to nie wszystko jak pozostały zestaw będzie na niskim poziomie, to faktycznie szkoda pieniędzy.

aron_m
Posty: 109
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 15:08
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Sony HX 850
Instalacja antenowa: Telkom Telmor Digit, balkon 3 piętro budynku, bez widoczności z nadajnikami
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wrocław/Ślęża, Żórawina

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: aron_m »

janusz44 pisze:@ziutek4444

Super sprzęt za 1 tys, to żaden sprzęt, może tylko tuner DAB+, wzmacniacz, kolumny głośnikowe, od kilku tysięcy złotych w górę. Wbrew różnym opinią, właśnie młodsza i średnia część społeczeństwa zainteresowana jest znakomitym sprzętem audio, słuchając muzyki z odtwarzaczy CD, gramofonów analogowych, drogich odtwarzaczy strumieniowych z muzyką bezstratną 32 bit. Do słuchania muzyki ze smartfonów, telefonów kom używa przeważnie młodzież szkolna idąc do szkoły, lub siedząc na ławce z dziewczyną. Starsza wiekiem młodzież uczestniczy na forach elektronicznych, budując wzmacniacze lampowe DIY. Poszukuje sprzętu audio Vintage z minionych lat znakomitych firm aby cieszyć uszy dobrym dźwiękiem. Przygotowuje pokoje odsłuchowe, stosując wytłumienia oraz pułapki dźwiękowe. Starsze pokolenie już mało się tym interesuje, brak czasu lub brakuje funduszy, żona ględzi, po co, na co itp. Z moich obserwacji wynika, że młodsze społeczeństwo mające jakieś ambicje, co do słuchania muzyki w dobrej jakości, nie ma pojęcia o istnieniu radia DAB+ i nie jest nim zainteresowane. Pewnego czasu wstawiłem na forum elektroniczne zdjęcie tunera Onkyo T- 4030 DAB z opisem, specjalnego zainteresowania nie zauważyłem.
To i może ja się wypowiem. Jako że w tym roku dożyłem "srebrnego jubileuszu" to dla jednych mogę być młody, dla innych być może starszy.
Swoją pasję do muzyki i sprzętu w zasadzie odziedziczyłem po ojcu. Już od wieku 5,6 lat śledziłem świat A/V. Piękne zagraniczne katalogi z japońskim sprzętem to było wtedy dla mnie jak możliwość życia z olimpijskimi bogami.
Mój ojciec całą swoją młodość w latach 80tych - w odpowiedniku mojego wieku; spędził na poszukiwaniu i jak na tamte czasy łapaniu okazji na sprzęt HI-FI
Nie było to łatwe - powody zapewne są znane wielu tutaj obecnym
I kiedy w latach 90.tych udało nam się kupić te japońskie wynalazki za niebagatelne kwoty - no bo kto na przełomie 98/99 roku dał ponad 1300 zł za magnetofon? Albo 800 - 900 za zintegrowany wzmacniacz stereo?
Ja kiedy zacząłem słuchać brzmienia z tych sprzętów - mając porównanie z polskimi wyrobami Unitry, które przez krótki okres dziedziczyłem (potem daliśmy je rodzinie) nie mogłem pozbyć się wrażenia że z "malucha" przesiadłem się do "formuły 1 lub porsche".
Później przyszła moda na kino domowe. Ale po wielu doświadczeniach chylę głowę przed słynną sentencją znaną z branży: "Amplituner kina domowego NIGDY nie zagra tak dobrze jak wzmacniacz stereo".
I na koniec taka smutna ciekawostka: Dziś gdy elektronikę robi się w Chinach marki japońskie straciły swój blask. Gdy prawie 4 lata temu kupiłem najnowszy (z 2011 r) amplituner KD, japoński , na prawdziwych tranzystorach; moja radość trwała krótko - szybko się zepsuł już po roku użytkowania (gdzie poprzednie sprzęty tej samej firmy, które służą mi do dziś - a mają już prawie 20 lat; ani razu się nie zepsuły) daje to do myślenia. Brzmienie dźwięku zarówno w KD jak i w stereo robi na mnie duże wrażenie. Ale już niesmak pozostaje. Bo w końcu marka przestała być pewna. 2 razy się zepsuł (czekam obecnie na zakończenie drugiej naprawy w serwisie). Najpierw spaliły się końcówki mocy, a teraz wysiadła płytka wideo (ze złączami HDMI i procesorami obrazu). Mam na to tylko jedno wytłumaczenie: sprzęt zrobiono w Chinach, a nie Malezji jak za dawnych lat.
Dlatego ten przypadek jeszcze bardziej upewnił mnie, że warto inwestować w stary, sprawdzony sprzęt.
Sam pasjonuję się muzyką filmową. I kiedy doczekałem się wreszcie takich pięknych wydań jak to: http://store.intrada.com/s.nl/it.A/id.6 ... gory=23410 albo to http://store.intrada.com/s.nl/it.A/id.9 ... gory=23410 nie wspominając już o tym: http://store.intrada.com/s.nl/it.A/id.9 ... gory=22848
To jestem zdumiony że postęp - czyli coś, co od początków pcha ludzkość do przodu; dziś został zastąpiony pieniędzmi (lub czymś innym czego nie pojmuję)
Jeśli pozwolimy na niszczenie naszego dorobku (obojętnie w jakiej dziedzinie) i zaczniemy (chociaż już to się dzieje od dawna) cofać się w rozwoju - cóż widocznie tak wygląda koniec....
I ciągle zadaję sobie pytanie dla kogo tworzy się tyle stacji? Skoro Polskie Radio nie ma wystarczających funduszy na swoje potrzeby - to w normalnej firmie tworzono by i obsługiwano jeden (a tutaj powinny być 3 lub 4) programy - stacje radiowe. Mniej ale lepiej.
Ale może tacy ludzie jak ja już wymarli. Jakość nie ilość; nie bierz kredytu jeśli nie możesz go spłacić

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DVB-T/S »

janusz44 pisze:DVB-T/S

Słuchasz z tunera dokładanego do komputera więc podejrzewam, że nie masz rzeczywistego pojęcia w temacie dobrego sprzętu.
Te uszczypliwości mogłeś sobie darować. Pojęcie mam ale to nie oznacza że mam gdzie ten sprzęt trzymać, tak samo jak i kolumny ze wzmacniaczem. Nie wiem także czy jest sens inwestować w dobry wzmacniacz aby zawsze słuchać na 1W mocy (albo mniej). Nie jestem "fanem" głośnego słuchania.

Co do mojego sprzętu to nie jest to może hi-end ale także daleko mu do plastikowego szajsu.
Karta muzyczna także jest górnej półki, a sam zestaw głośnikowy swego czasu kosztował prawie 5 stówek więc i gra przyzwoicie.

Pomijając jakość sprzętu. Jeśli na tej samej karcie muzycznej oraz głośnikach słyszę wyraźną różnicę między dab i fm to oznacza tylko jedno. Mam po raz kolejny pisać co?

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

Istotnie, nie musimy mieć sprzętu z baardzo wysokiej półki (zestaw głośnikowy za 5 stów to dobre głośniki komputerowe-zaledwie), żeby słyszeć, że DAB+ ustępuje UKF. Ale to niebezpieczne, co tu piszemy,gdyż wystarczy znacznie pogorszyć przepływność dosyłu sat do nadajników naziemnych UKF, byśmy mieli wrażenia odwrotne. Wszystko w gestii nadawcy.

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: ziutek4444 »

aron_m pisze: I ciągle zadaję sobie pytanie dla kogo tworzy się tyle stacji? Skoro Polskie Radio nie ma wystarczających funduszy na swoje potrzeby - to w normalnej firmie tworzono by i obsługiwano jeden (a tutaj powinny być 3 lub 4) programy - stacje radiowe. Mniej ale lepiej.
Ale może tacy ludzie jak ja już wymarli. Jakość nie ilość; nie bierz kredytu jeśli nie możesz go spłacić
Dwójka i PR24 są bardzo przyzwoite, podejrzewam, że takie może też być radio edukacyjne, bo PR robi bardzo dobre audycje popularnonaukowe. PR robi kiepskie ramówki nie dlatego, że to tańsze tylko walczy o słuchalność na FM, kanały DAB o nią nie walczą bo są niszowe i to jest pewna ich zaleta.
Jedynka i Trójka są średnie, a Czwórka i Rytm zupełnie do kitu.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: janusz44 »

@ DVB-T/S

Ponownie mnie nie zrozumiałeś. Wyraźnie napisałem, że korzystasz z tunera wpiętego w komputer, o plastikowym badziewiu pisałem ogólnie.

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: ziutek4444 »

Polskie Radio na swojej stronie o DAB-ie umieściło wypowiedź Streżyńskiej (przy okazji dwukrotnie przekręcając jej nazwisko) o konieczności poprawienia jakości radia cyfrowego w stosunku do stanu obecnego:
http://www.polskieradio.pl/240/3275/Art ... przyszlosc

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

Nareszcie ktoś kompetentny zabiera głos w tej sprawie. Ale czy problem właśnie nie tkwi w tym przeładowywaniu kontentu przez PR?
Oczywiście wstyd, że przekręca się nazwisko byłego prezesa UKE i obecnego ministra.

Awatar użytkownika
Benedykt
Posty: 282
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, o 00:53

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: Benedykt »

Apple wprowadza w tym roku nowy format do radia (w pakiecie Apple Music) i sprzedaży nagrań w iTunes. 24 bit z próbkowaniem 96 kHz. Przy nowym formacie pracowali - między innymi - Bono i U2. Doszli do wniosku,że mp4 256 kb - jest za "słaby jakościowo" przy dzisiejszych możliwościach. I co teraz powiedzą "maniacy" jakości mp2/mp3 ? ;) ;) ;)

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: ziutek4444 »

Do tej pory to było aac 224 kbps a nie 256.
Przepływność będzie zachowana ?
Tidal oferuje bezstratny flac do słuchania.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

Benedykt pisze:Apple wprowadza w tym roku nowy format do radia (w pakiecie Apple Music) i sprzedaży nagrań w iTunes. 24 bit z próbkowaniem 96 kHz. Przy nowym formacie pracowali - między innymi - Bono i U2. Doszli do wniosku,że mp4 256 kb - jest za "słaby jakościowo" przy dzisiejszych możliwościach. I co teraz powiedzą "maniacy" jakości mp2/mp3 ? ;) ;) ;)
A to jak się ma do naszego naziemnego radia cyfrowego? Wiadomo, że formaty 96kHz/24 bit nie mają szansy zastosowania w radiu naziemnym DAB. Może chodzi tu o radio internetowe?
ziutek4444 pisze: Tidal oferuje bezstratny flac do słuchania.
Bardzo ładnie ze strony Tidala. A jak ma się to naziemnego radia cyfrowego? Tam nigdy nie będzie flac'a.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: sirdaniel »

Benedykt pisze:Apple wprowadza w tym roku nowy format do radia (w pakiecie Apple Music) i sprzedaży nagrań w iTunes. 24 bit z próbkowaniem 96 kHz. Przy nowym formacie pracowali - między innymi - Bono i U2. Doszli do wniosku,że mp4 256 kb - jest za "słaby jakościowo" przy dzisiejszych możliwościach. I co teraz powiedzą "maniacy" jakości mp2/mp3 ? ;) ;) ;)
Od razu news wyglądał mi na podejrzany. Nieco offtop (bardzo), ale trzeba wyprostować. Po pierwsze apple twierdzi że przez standardowy jack-mini nie da się przesłać dżwięku wysokiej rozdzielczości, tylko jakości CD. W związku z tym wymysli swój kolejny standard przesyłu/połaczenia zwany złączem Lightning, które cudownie ma pozwalać na przesył 24/96. W związku z tym być może w najnowszych iphourządzeniach zniknie złącze minijack. Tym sposobem tej cudownej miodnej muzyki będzie można słuchać tylko na dedykowanym sprzęcie (zero zaskoczenia dla mnie). Poza tym co to oznacza że ktoś przy nowym formacie pracował, phi, w kazdym studiu prawie jest taki sprzęt co w tym formacie przerabia muzykę. Nawet nie wiadomo co to za format Hi-REs Audio format.. I co teraz powiedzą maniacy apple? :mrgreen: :mrgreen:

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

Jakaś bujda na resorach z tą niemożnością przesłania przez mini - jack dźwięku wysokiej rozdzielczości. Jakaś to marketingowa kaczka.
Ostatnio zmieniony 19 stycznia 2016, o 09:44 przez antypyra, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DVB-T/S »

To się nazywa marketing :lol:

Zablokowany