Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

TEST DAB+ A ANALOG

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

Witam,chciałem sie podzielić testem tunerem DAB+ a tunerem analogowym niestety muszę z przykrością stwerdzić że jakość dzwięku jest dużo gorsza w Dab+ niz w analogu (bije na łeb)test zrobiłem na PR.CZWÓRKA 112kbps to za mało aby byc zadowolonym dzwięk skompresowany przede wszystkim brak tonów wysokich(puszka) co do zasiegu to antena na balkonie,brak sygnału wewnatrz bloku 4 piętro:)

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: JaroslawMroczkowski »

A na jakim odbiorniku ten test?
Próbowałeś na innym odbiorniku by wykluczyć problemy z tym konkretnym modelem albo jego ustawieniami?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DVB-T/S »

Tu dochodzimy do meritum problemu.
Mogę się założyć że kupując kilka odbiorników FM od najtańszego do tych z górnej półki nie będzie większych różnic w brzmieniu.
Tu DAMIAN posiada jakiś odbiornik (pewnie pierwszy lepszy) i słyszy różnicę. Tak samo będzie z każdym innym co kupi odbiornik DAB+. I nie pomoże tu nic odbiornik za 1000 zł bo jak DAMIAN napisał:
PR.CZWÓRKA 112kbps to za mało aby byc zadowolonym dzwięk skompresowany przede wszystkim brak tonów wysokich(puszka)
Jak nadawca czegoś nie nadaje (wysokich tonów) to nawet super sprzęt ich nie zagra!

Ciągle nie rozumiem czego PR tego nie może zrozumieć :shock:

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

Tuner analogowy Sony st-se 520,tuner dab+ to Sherwood tx-5505id wszystko podłaczone do dosyc porzadnego sprzetu hi-fi Sony ogolnie zrobilem najprostszy test obydwa zalaczne na tym samym wzmaku i tylko przelaczałem dab+ albo analog to roznica jest ogromna,czasami wydaje mi sie ze jak wlacze radio internetowe bo tez ten tuner takie posiada to lepiej gra 128kbps mp3 niz 112kbps dab+,najlepiej gra i to słuchac w radiu internetowym fun radio france 192kbps i to słychac pasmo przenoszenia jest zupelnie inne.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DVB-T/S »

Z rok temu w dab+ było siorbanie podobne do MP3 128. PR je zlikwidowało (powiedzmy :lol: ) ale jednocześnie usunęli dużo pasma z góry przez co dźwięk jest pozbawiony życia. Nawet na kasecie magnetofonowej brzmi lepiej i chyba nie gorzej niż na kasecie VHS, a ta miała pasmo przenoszenia tylko do 10kHz.

Czemu na wyspach od tak dawna jednocześnie nadają dab i fm? Odpowiedź jest prosta. Cyfrowe radio nie przeważa nad analogowym, no chyba że brak szumów w każdym wypadku.

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

Pewnie mysleli ze cyfryzacja radia to to samo co tv :lol: a to nie tak tu się zgadzam kaseta nagrana na dobrym decku z cd jest praktycznie nie do odróznienia ale to juz inny temat,pewnie w polsce bedzie tez fm i dab+.
Dab+ mozna sobie posłuchac jak na razie na przenosnym radyjku w kuchni :D

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: JaroslawMroczkowski »

@DAMIAN
A czy mógłbyś zrobić podobne porównanie na innych stacjach? Ciekaw jestem Twojej opinii.
Czwórka to specyficzny przykład. Ten program ma być bardziej młodzieżowy. Prawdopodobnie sygnał przechodzi dość intensywny preporcessing. Ma być "łup, łup" i "na rockowo".

Kompresja stratna wymaga przestrzeni. Jeśli mamy dobre źródło, to sporo "zbędnych" danych da się usunąć i nasze ucho tego (prawie) nie zauważy. Jeśli źródło jest gorsze albo dźwięk podlegał już jakiejś kompresji i pozbawiono go części "zbędnych" danych to kolejna kompresja na pewno będzie zauważalna, szczególnie jeśli każemy koderowi mocno ograniczyć pasmo.
Na ile ten efekt będzie zauważalny i czy będzie przeszkadzał zależy od słuchacza i rodzaju audycji.


/ Jeśli coś uprościłem jeśli chodzi i sygnał Czwórki proszę kolegów z PR o sprostowanie.
/ Obiecuję anonimowość, jeśli taka będzie Wasza wola.
/ Zapraszam też do otwartej dyskusji ;)

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

Próbowałem teraz PR.Trójka to samo na analogu od razu słychac wiecej instrumentów w dabie poprostu słuchac obciete pasmo,nawet teraz jeszcze bardziej to było słychac bo jakis rockowy kawałek leciał,co do czwórki to u nas nadajnik jest w Siemianowicach.Sl.i jest chyba pod wzgledem jakosciowym bardzo dobry gorzej z zasiegiem,ale ma dipol na balkonie wiec jest odbór czysciutki.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: janusz44 »

Bardzo duża przesada, że w DAB+ brakuje wysokich tonów. Moim zdaniem dźwięk nadawany w formacie mp3 w radio internetowym jest bardziej wygładzony. Jeżeli mamy tak duże wymagania jakościowe to wypada słuchać radia wyłącznie dla informacji. Dla wysokiej jakości doznań słuchowych są inne systemy odtwarzające muzykę.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DVB-T/S »

Nikt nie napisał że nie ma wysokich tonów! Są ale jakby wybiórczo wybrane. Grają tylko te najgłośniejsze.

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

dvb-t/s ma racje graja ale jak?"przytłumione"bas tez bym powiedział ze jest twardy,nie miekki jak w analogu cos mi sie wydaje ze sygnal dosyłany do nadajnika kosztowy jest kiepskiej jakosci z satelity na nc+ jest dzwięk podobny do Dab+ jak nie identyczny, nie wiem czy tutaj jakiejs sciemy nie ma,dlatego na poczatku moich doswiadczen dałem przykład radia internetowego Fun Radio France 192kbps/mp3 jak moze grac radio wszystko słychac jak powinno szerokie stereo az milo słuchac,przeciez to był cel radia cyfrowego "jakosc"dla mnie to bardzo wazne bo bardzo lubie słuchac radia w dobrej jakosci nie chodzi tutaj o szumy bo jak sie ma antena zewnetrzna to ich nie ma wogole a dab+ mial byc lepszy a nie jest i tu jest problem.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: janusz44 »

To rzeczywiście jest problem, nie każda stacja dba o jakość. Odbieram z Wrocławia "Kultura" tylko 72 kbps, można spokojnie posłuchać muzyki. Na jednym z forum przeczytałem, że pewne stacje kompresują oryginalne nagrania do formatu mp3. W latach 90 tych stacje europejskie i polskie korzystały chociaż ze stacjonarnych profesjonalnych i wygodnych MD w jakości WMA. Kto liczył na jakość HI-FI w paśmie 20 Hz - 20 KHz w radio to się przeliczył. Po to wymyślono kompresję aby ograniczyć w pewnym stopniu jakość dźwięku i nadawać więcej programów w stosunku do analogu. Kolego DVB-T/S o braku wysokich tonów napisał Kolega Damian.

Marcin1982
Posty: 90
Rejestracja: 10 października 2014, o 12:24
Odbiornik: Dual Dab 43
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: Marcin1982 »

DAMIAN KATOWICE pisze:bardzo lubie słuchac radia w dobrej jakosci nie chodzi tutaj o szumy bo jak sie ma antena zewnetrzna to ich nie ma wogole a dab+ mial byc lepszy a nie jest i tu jest problem.
I tu jesteś w błędzie,zapraszam do Tczewa to zobaczysz jak "pięknie"odbiera FM i to pomimo posiadania anteny zewnętrznej.Bez szumu jest tylko kilka stacji a pozostałe mniej lub bardziej ale szumią.Dlatego w mniejszych miastach DAB+ to jest wybawienie.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: pswiatki »

A ja mam takie pytanie: czy kodowanie audio dla celu emisji DAB jest w polskich realiach robione zawsze? Chodzi mi o to: jaki sygnał audio dociera do takiego kodera audio z którego strumień idzie do multipleksera DAB? Czy są na to jakiekolwiek normy, czy jaki sygnał zostanie dostarczony, taki też zostanie użyty (w koderze audio dla DAB)?

Ostatnio zaobserwowałem ciekawą rzecz: jest taka aplikacja na Androida, która umożliwia słuchanie radia internetowego (jedna z bardzo wielu rzecz jasna). I tam w wersji bezpłatnej wszystkie stacje dostępne są w "AAC 64kbps". W wersji płatnej można sobie zmienić na "AAC 128kbps" lub "MP3 320kbps". Po założeniu słuchawek (AKG) i uważnym posłuchaniu paru różnych rodzajów muzyki nie wyczuwam znaczących różnic między 128k AAC a 320k MP3. Może do tego potrzeba słuchu absolutnego, ale jakoś dla mnie (jako przeciętnego słuchacza) nie ma ewidentnych różnic.
Co więcej - muszę się uważnie wsłuchać by usłyszeć różnice między AAC w wersji 128k a 64k. A skoro tak, to coś na rzeczy w polskim DAB być musi, że pomimo wyższych (niż 64k) debitów jednak brzmi ewidentnie "dziwnie" (czy jak kto woli: źle). Podejrzenie moje jest zatem takie, że "surowizna" audio jest kiepska, no i enkoder audio (dla DAB) produkuje takie efekty, jakie można później usłyszeć w naszym pierwszym (naziemnym) radiu cyfrowym.
Ostatnio zmieniony 9 lutego 2016, o 13:27 przez pswiatki, łącznie zmieniany 1 raz.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: pswiatki »

Marcin1982 pisze:
DAMIAN KATOWICE pisze:bardzo lubie słuchac radia w dobrej jakosci nie chodzi tutaj o szumy bo jak sie ma antena zewnetrzna to ich nie ma wogole a dab+ mial byc lepszy a nie jest i tu jest problem.
I tu jesteś w błędzie,zapraszam do Tczewa to zobaczysz jak "pięknie"odbiera FM i to pomimo posiadania anteny zewnętrznej.Bez szumu jest tylko kilka stacji a pozostałe mniej lub bardziej ale szumią.Dlatego w mniejszych miastach DAB+ to jest wybawienie.
Niestety - nie jest i nie będzie to żadne wybawienie. Przynajmniej nie w tej wersji, nie w tym wydaniu w którym teraz DAB jest emitowany. A to z tego powodu, że naturalny szum (zauważmy: wiatr, albo woda z kranu lub czajnika - też szumią) do którego ucho ludzkie w pewnych granicach jest w stanie się przyzwyczaić - zamienisz sobie na efekty stricte cyfrowe. Efekty prominentnie słyszalne w obecnych programach w multipleksie DAB w Polsce. To są rzeczy nienaturalne, które jednym być może w ogóle nie przeszkadzają, ale u innych budzą niepokój, są denerwujące. Obyś się nie znalazł w tej drugiej grupie...

Marcin1982
Posty: 90
Rejestracja: 10 października 2014, o 12:24
Odbiornik: Dual Dab 43
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: Marcin1982 »

Rzeczywiście jestem w tej pierwszej grupie. :D

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: pswiatki »

Marcin1982 pisze:Rzeczywiście jestem w tej pierwszej grupie. :D
Lucky Luck :lol:

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

tak na koniec powiem ze np. dab+112kbps/ aac powinien odpowiadac jakosci ok.128-156kbps/mp3 a czwórka gra jakby zaledwie 96kbps/mp3 wiec o co chodzi,pewnie o dosył sygnału,nie zdziwil bym sie ze dosył jest 96/mp3 i pozniej przetworzony dlatego tak brzmi jak z kibla :cry:

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

DAMIAN KATOWICE pisze:tak na koniec powiem ze np. dab+112kbps/ aac powinien odpowiadac jakosci ok.128-156kbps/mp3 a czwórka gra jakby zaledwie 96kbps/mp3 wiec o co chodzi,pewnie o dosył sygnału,nie zdziwil bym sie ze dosył jest 96/mp3 i pozniej przetworzony dlatego tak brzmi jak z kibla :cry:
Bo i Czwórka ma tyle tj. 96 kbps ale w AAC dla samego dźwięku - po odliczeniu wszystkich dodatków. Nie mamy szumów, ale za to mamy konsumować dźwiękową padlinę.
pswiatki pisze:
Marcin1982 pisze: Niestety - nie jest i nie będzie to żadne wybawienie. Przynajmniej nie w tej wersji, nie w tym wydaniu w którym teraz DAB jest emitowany. A to z tego powodu, że naturalny szum (zauważmy: wiatr, albo woda z kranu lub czajnika - też szumią) do którego ucho ludzkie w pewnych granicach jest w stanie się przyzwyczaić - zamienisz sobie na efekty stricte cyfrowe. Efekty prominentnie słyszalne w obecnych programach w multipleksie DAB w Polsce. To są rzeczy nienaturalne, które jednym być może w ogóle nie przeszkadzają, ale u innych budzą niepokój, są denerwujące. Obyś się nie znalazł w tej drugiej grupie...
Bardzo dobrze ujęte.
Chciałem zaznaczyć, że szum to słyszy nawet świnia, a efekty źle przeprowadzonej kompresji i rekompresji słyszą już (niektórzy ) ludzie. Szczególnie te rekompresje dają efekty jak z kibla.
Ostatnio zmieniony 9 lutego 2016, o 15:38 przez antypyra, łącznie zmieniany 3 razy.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: janusz44 »

Kolego Damian, przy odbiorze cyfrowym szum leży poza granicą słuchu ludzkiego i jest niesłyszalny. Antena ma wpływ na jakość prawidłowego sygnału dostarczonego do odbiornika, odbiór jest lub jego brak. Szumy wytwarza sam odbiornik, zastosowane w nim elementy, głośniki, nawet sieć energetyczna jeżeli jest niedostatecznie odfiltrowana w odbiorniku.

Zablokowany