Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Kończąc dyskusję o DACach, wspomniane przeze mnie parametry ma układ siedzący w odbiorniku za 50zł (tym z Tesco).
Sam układ CS4344 kosztuje kilkadziesiąt centów i jest standardowo monitowany w module produkowanym przez FornierSilicon na bazie którego zbudowany jest ten odbiornik. W nowszych wersjach DAC jest już zintegrowany z procesorem DAB+.
Tak więc nie cena urządzenia decyduje o tym, z czego jest zbudowane...

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DVB-T/S »

Na papierze ten dac wygląda nieźle, a jak wziąć pod uwagę cenę to nawet świetnie tylko jak to się ma do dźwięku jaki generuje?
Nie słyszałem więc nie wiem.
Mam za to porównanie z kartami muzycznymi ALC888 i Xonar z przetwornikiem CS4398-CZZ. Po włożeniu karty firmy ASUS po prostu odleciałem. Nie sądziłem że tak może brzmieć dźwięk.

Dość archaiczny DAC CS4398-CZZ ale CS4344 zostawia daleko w tyle.

– 120 dB Dynamic Range
– -107 dB THD+N

W chinach cena tego przetwornika też nie jest wygórowana. Niecałe 3$ przy zakupie pojedynczej sztuki razem z wysyłką.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: janusz44 »

Tylko jedna kość przetwornika C/A to nie wszystko, szczególnie jeżeli DAC jest osobnym urządzeniem.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DVB-T/S »

janusz44 pisze:Tylko jedna kość przetwornika C/A to nie wszystko, szczególnie jeżeli DAC jest osobnym urządzeniem.
Nie rozumiem co masz na myśli.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: janusz44 »

Szkoda, że nie można zamieścić zdjęcia płyty pcb DAC, można wówczas zobaczyć jakie komponenty składają się na wykonanie kompletnego DAC, nie tylko sam układ scalony akurat średniej jakości przetwornika za kilkadziesiąt centów.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: pswiatki »

Jeżeli dryfujemy teraz w kierunku rozważań, czy zniekształcenia 0.01% czy też 0.001% świadczą o za...stości urządzenia, to twierdzę, że to jest zły kierunek zważywszy na temat wątku :lol: Już wcześniej sugerowałem, że dyskusje nt. kładzenia czy wieszania kabli głośnikowych (abstrahując od wyczynowych materiałów z jakich muszą być one wykonane) to tutaj chyba strata czasu ;) Jasne oczywiście jest to, że jak już się robi jakieś urządzenia aspirujące do miana "wyskiej klasy", to warto zadbać o wszelkie detale (jakość elementów dyskretnych, zasilania, sygnału zegarowego, itd. itp.

A tak właśnie myślałem - że z tym DAC to może być tego rodzaju niespodzianka. Niemniej - nie jest powiedziane, że ta kość jest używana na MAX swoich możliwości w tej konkretnej aplikacji.
O, w tym opisie czytam że jest auto-detekcja sample-rate. Wnoszę zatem, że sample rate brany jest bezpośrednio z sygnału DAB (z dekodera audio) i wynosi np. 48 kHz. Bit depth też pewnie standardowo - 16 bitów (przetwornik, jak widać w PDFie, też może pracować w takim trybie).

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

Wczoraj odebrałem radio Opole 11c 220.352mhz powiem tak ze radio Opole 2 gra przy 80kbps lepiej niz radio Opole 104kbps o co chodzi??? w koncu usłyszałem tony wysokie :o :shock:

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: janusz44 »

Mniej kbps to i dźwięk jest bardziej wyostrzony i spada jego jakość.

miekuz
Posty: 23
Rejestracja: 10 grudnia 2015, o 19:11
Odbiornik: DVB-T: LG55LV
Radio DAB: USB-stick NOT ONLYTV LV5DELUXE
Instalacja antenowa: -TV: TRI DIGIT 44/21-60;
-radio: dipol 1 el. FM-CCIR pol. V
Nadajnik - obiekt nadawczy: SKRZYCZNE, KOSZTOWY, ORNONTOWICE

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: miekuz »

DAMIAN KATOWICE pisze:Wczoraj odebrałem radio Opole 11c 220.352mhz powiem tak ze radio Opole 2 gra przy 80kbps lepiej niz radio Opole 104kbps o co chodzi??? w koncu usłyszałem tony wysokie :o :shock:
Może jest to kwestia kodeka? Radio Opole nadaje z kodekiem AAC-LC (104 kbit/s), a Opole 2 HE-AAC v1 (80 kbit/s).

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: pswiatki »

albo jakaś wściekła rekompresja może?

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

miekuz pisze:
DAMIAN KATOWICE pisze:Wczoraj odebrałem radio Opole 11c 220.352mhz powiem tak ze radio Opole 2 gra przy 80kbps lepiej niz radio Opole 104kbps o co chodzi??? w koncu usłyszałem tony wysokie :o :shock:
Może jest to kwestia kodeka? Radio Opole nadaje z kodekiem AAC-LC (104 kbit/s), a Opole 2 HE-AAC v1 (80 kbit/s).
Tak myslałem,zaraz wsysłałem maila do PR.Opole jaki kodek jest Opole 1 a 2 ale oczywiscie bez odzewu :x

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

janusz44 pisze:Mniej kbps to i dźwięk jest bardziej wyostrzony i spada jego jakość.
ja mysle ze to jednak kwestia kodeka,Opole2 oceniam na dobry+ da sie słuchać uwolniono mnie od'' puszki'' i w cale bym nie powiedział ze ''dół'' jest gorszy w 112 kbps słychac bardziej dynamikę ale nie wiem czy to nie jest spowodowane brakiem ''góry''

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

pswiatki pisze:albo jakaś wściekła rekompresja może?
Myślę teraz ze Dab+ może nie być tak denewujący,cały czas chciałem usłyszec coś innego, z innego nadajnika niz Kosztowy,112kbps brzmi tak samo z opola ale opole 2 brzmi w miarę dobrze niestety,drewnianego ucha to ja nie mam :lol:

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

Jak można stosować 104 kbps (brutto) dla stacji lokalnej stereo? I jeszcze do tego HE AAC. Toż wtedy różnica pomiędzy brzmieniem takiej stacji w DAB+ i na UKF jest kolosalna. To oznacza ok. 90 kbps dla samego dźwięku. Zaczyna się rynsztok dźwiękowy. Drewniane uszy ktoś ma w PR.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: pswiatki »

Tutaj koledze 80 kbps brzmi lepiej niż tamto 104 kbps. I to jest sedno. I to jest intrygujące....
Obstawiam wściekliznę re-kompresyjną (na tym 104), a mniejszą "wściekliznę" na tym 80. A tak swoją drogą: czy treść audio Opole oraz Opole 2 jest różna - czy też to ta sama stacja, a np. testowo puścili 2x tylko z innym bitrate'em?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Jest jeszcze jedna opcja. Kiedys zaobserwowałem na 2 radyjkach, że bardzo dudniły, zero wysokich tonów, przy niektórych przepływnościach. (Podejrzewałem, że tych, które po podzieleniu przez 8 dają nieparzystą liczbę). Na 64, 96, 128 było dobrze, a na 72, 104 itp, źle. Wszystkich testowanych wartości nie pamietam. To było dość dawno, ale są odbiorniki, które w ten sposób głupieją. Producent tamtych radyjek nie poprawił produktów i nie wprowadził ich na nasz rynek, ale może inni zaryzykowali. Wśród różnych hipotez warto rozważyć i taką.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: pswiatki »

Można to rozważyć, choć to zaiste dziwne. Swoją drogą - to mnie naprowadza na pewien trop związany z dziwnym zachowaniem jednego z produktów nad którym sam pracuję ;)

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

pswiatki pisze:Tutaj koledze 80 kbps brzmi lepiej niż tamto 104 kbps. I to jest sedno. I to jest intrygujące....
Obstawiam wściekliznę re-kompresyjną (na tym 104), a mniejszą "wściekliznę" na tym 80. A tak swoją drogą: czy treść audio Opole oraz Opole 2 jest różna - czy też to ta sama stacja, a np. testowo puścili 2x tylko z innym bitrate'em?
Tak, owszem jest intrygujące. Może 80 kbps bez wścieklizny brzmi lepiej niż 104 kbps z wścieklizną. :lol:
Najlepiej przyjąć normę dla stacji stereo min. 128 kbps AAC LC (dla samego dźwięku). Jeszcze będzie śmiech, jeśli KRPodl czy rozgłośnie diecezjalne będą miały po 144 kbps i znacznie lepszy dźwięk od PR.

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

pswiatki pisze:Tutaj koledze 80 kbps brzmi lepiej niż tamto 104 kbps. I to jest sedno. I to jest intrygujące....
Obstawiam wściekliznę re-kompresyjną (na tym 104), a mniejszą "wściekliznę" na tym 80. A tak swoją drogą: czy treść audio Opole oraz Opole 2 jest różna - czy też to ta sama stacja, a np. testowo puścili 2x tylko z innym bitrate'em?
Zgadza się tresc ta sama ale na pewno z innym kodekiem bo jak puszczam opole 2 to sprzet z opóznieniem dekoduje sygnał czyli brak tonów wysokich a za sek.jest ok,a Opole 1 bez opoznienia wiec na pewno cos leży na rzeczy.

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

JaroslawMroczkowski pisze:Jest jeszcze jedna opcja. Kiedys zaobserwowałem na 2 radyjkach, że bardzo dudniły, zero wysokich tonów, przy niektórych przepływnościach. (Podejrzewałem, że tych, które po podzieleniu przez 8 dają nieparzystą liczbę). Na 64, 96, 128 było dobrze, a na 72, 104 itp, źle. Wszystkich testowanych wartości nie pamietam. To było dość dawno, ale są odbiorniki, które w ten sposób głupieją. Producent tamtych radyjek nie poprawił produktów i nie wprowadził ich na nasz rynek, ale może inni zaryzykowali. Wśród różnych hipotez warto rozważyć i taką.
Było by to dziwne,ale przecież wszyscy to słyszymy a kazdy z nas ma inny sprzet,pytanie do kolegi janusza44 jak to odbierasz lepiej ci brzmi Opole 1 czy 2 znaczy o tony wysokie??

Zablokowany