Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: eter »

Troszkę mnie rozbawiłeś pisząc, że jedynka "ryczy". Na Dolnym Śląsku jest Muzyczne Radio z Jeleniej Góry, kiedy się go posłucha chwilę to wydaje się, że żadne inne już nie "ryczy". Tam to dopiero mają wszystko na maxa poustawiane. Jeśli jakiś utwór ma naprawdę dużą dynamikę to najnormalniej w świecie jest przesterowanie sygnału, ale widocznie jak jest "muzyczne" to słuchacze wszystko przyjmą za muzykę nawet przestery. Pewnie oprócz prowadzącego nie ma tam już żadnej kontroli i wobec tego zdają się na automatyczne ustawy poustawiane na maxa, poza tym nadajnik ma siać jak najbardziej i najgłośniej i to wszak czyni wyśmienicie :!: (nawet jak nie masz anteny w radiu to nic, MR Jelenia Góra zawsze gra....)
Szkoda tylko, że jest ono w głównej mierze kierowane do młodego odbiorcy i cieszy się bardzo dużym powodzeniem, niestety stępiając jeszcze bardziej im słuch i tak przyzwyczajony do miernych i szeleszczących MP3.
To tak na marginesie.
Odkąd pamiętam to Czeskie radio nadawało z bardzo wysoką jakością swoje audycje jeszcze nawet na starym paśmie UKF. Gorzej było z zawartoscią tych audycji.
Ale co tam będziemy wychwalać cudze.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: antypyra »

No tak w porównaniu z komerchą... Dla mnie Jedynka jest dużo gorsza od Dwójki.

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: eter »

Właściwie to już tyy.........le spraw było poruszonych tutaj na forum dotyczących jakości polskiego radia w DAB+.
Czego realnie możemy się jeszcze spodziewać? Poczyniono pewne kosmetyczne ruchy i pewnie już zostaniemy z takim radiem jakie mamy.
Emisja kanałów radiowych w streamie telewizji DVB-T na terenie Polski nie będzie miała miejsca.
Emisja dostępna za darmo na satelicie też nie poraża jakością.
Emisja na falach UKF jest mimo mglistych zapewnień w dłuższej perspektywie niepewna.
Stream internetowy wyższej jakości jeżeli już to płatny.
Tak więc WITAJ RADIO DAB+ i abyś nie za bardzo "siorbało" i "sybilantowało".
Pozdrawiam wszystkich radiosłuchaczy i tego wam życzę.

Radio-fonia

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: Radio-fonia »

gepard pisze:W poprawę jakości intrnetowego streamu Polskiego radia jakoś nie wierzę. Zapowiadano, że kto "Piano" wykupi ten będzie mógł słuchać w lepszej jakości? I na zapowiedziach się skończyło.
Sprawdziłem, że czeski Roshlas 2, który jest odpowiednikiem dwójki ma bitrate 224.
A czy zastosowanie "Aac-3" poprawiłoby jakość? Co to są sybilanty?
http://radio.cesnet.cz:8000/
drugie od góry stream w formacie FLAC- Cesky rozhlas D-dur bitrate 600-1000

absoluteradio kilka streamów w formacie FLAC z bitrate powyzej 1200 http://icecast.as34763.net/

jak również w nowym kodeku OPUS zaprojektowanym specjalnie do streamingu
- warto odsluchać , wedlug mnie brzmi znacznie lepiej niż AAC+

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: antypyra »

eter pisze: Stream internetowy wyższej jakości jeżeli już to płatny.
Można by to przeboleć, ale nie wiadomo, czy jest on wyższej jakości od tego darmowego.
Oto darmowy link do WMA 128 kbps:
mms://stream2.polskieradio.pl/program2

Można otworzyć Winampem lub WMP.
Dla programu 1:
mms://stream2.polskieradio.pl/program1
Dla Trójki zaledwie 96 kbps WMA
mms://stream.polskieradio.pl/program3

DVBManiak

Re: Odp: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompre

Post autor: DVBManiak »

Jak się ma WMA do MP3 i AAC+?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: adac »

Chodzi o odbiór ze streamu ? Brzmi całkiem dobrze mimo małego przepływu.
Zacznijmy od tego że nie każdy stacjonarny kodek sprawdza się na streamie na żywo. Dotyczy to np mp3.
WMA to dobry stacjonarny kodek, ale wymaga trochę przepływności dla uzyskania dobrego brzmienia. W streamie sieciowym (albo Dab) jest to naturalne ograniczenie.

Oceniając dźwięk jakiejś stacji warto zwrócić uwagę nie tylko na bitrat, bo ten temat chyba za mocno wałkujemy.
Liczy się też przygotowanie dźwięku, dynamika i to co nazywamy kulturą nadawania. To jest to drugie 50% jakości, a pierwsze to oczywiście kompresja.

Wracając do emisji PR na streamie: dużo zyskuje ona właśnie przez kulturę nadawania, unikanie przesterów i grania na cham.., sory, na maxa, i dlatego mimo małego bitratu brzmi przyzwoicie. Akceptowalnie, to właściwe określenie.

Posłuchaj też PR Kielce, które w tej chwili próbuje oswoić kodek he-aac. Ta rozgłośnia jest znana od lat z tego , że bardzo dba o jakość dźwięku i o to co dociera do słuchacza. Teraz na próbnej emisji Dab to też widać (a raczej słychać).

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: qwerty »

http://www.sendspace.pl/file/59b282cfe55782dff5338f6
i plik oryginalny:
http://www.sendspace.pl/file/8985ed33f3cece6e82e18d7
Nie słyszę różnicy w dźwięku jakiejś dużej różnicy, aby narzekać.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: antypyra »

W WMA brzmi nieźle Dwójka. Ma 128 kbps. Jedynka już nie. Wolę wbrew pozorom może wolę Solec, choć ten tnie pasmo akustyczne.
Posłuchaj też PR Kielce, które w tej chwili próbuje oswoić kodek he-aac. Ta rozgłośnia jest znana od lat z tego , że bardzo dba o jakość dźwięku i o to co dociera do słuchacza. Teraz na próbnej emisji Dab to też widać (a raczej słychać)
I stosuje HE-AAC czyli SBR. Jeśli do muzyki, to nie dba.
Wracając do emisji PR na streamie: dużo zyskuje ona właśnie przez kulturę nadawania, unikanie przesterów i grania na cham.., sory, na maxa,
Tak, to prawda.
Akceptowalne = od biedy może być.
Ale ten stream PR w WMA jest żadnym osiągnięciem, gdy zestawić go ze strumieniami Radia Czeskiego. I tamtych stać na taki strumień, tylko w Polsce są kłótnie o każdy kb w marnym w sumie kodeku AAC. Przedziwny kraj... Tzn. nie Czechy tylko Polska.
Zacznijmy od tego że nie każdy stacjonarny kodek sprawdza się na streamie na żywo. Dotyczy to np mp3.
Nie wiem, czy nie wolę mp3, ale więcej niż 128 kbps.

gepard
Posty: 15
Rejestracja: 2 października 2013, o 20:38

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: gepard »

Może te wszystkie postulaty należałoby przesłać Panu luszczewskiemu, który jest pełnomocnikiem do spraw cyfryzacji Polskiego radia.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: antypyra »

Można by, bo w PR nie czytają nawet Forum Emitela.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: adac »

I słusznie bo same herezje tu wypisują. Zachciewa im się kodeka Opus i cyfrowego radia w Dvb-t, i to za darmo :o

ps. odpiszę na Twój wyżej post, bo coś mi tam nie gra ...

-------------------------------
edit:
antypyra pisze: I stosuje HE-AAC czyli SBR. Jeśli do muzyki, to nie dba.
- a nieprawda :P
Sprawdziłem na paru próbkach: R. Kielce nie nadaje z SBR ! A kto wątpi to może sobie sam sprawdzić.
Zresztą stosowanie SBR-u przy przepływie 150 kbit nie miałoby większego sensu. To jest wynalazek dla niskich przepływów.
antypyra pisze:Nie wiem, czy nie wolę mp3, ale więcej niż 128 kbps.
- nic prostszego jak sprawdzić. Znalazły się takie oto próbki:

1/ aac+, 150 kbit/s, variable br, no SBR [Link] , złapane ze streamu pewnego znajomego radia,
2/ próbka testowa mp3, 128 kbit/s, 44 kHz, const. br [Link].
Materiał na obydwu jest podobny więc jest okazja do porównania.
Moja szybka opinia: na pierwszej nie dosłuchałem się żadnych sybilantów ani trzeszczenia ;) , a druga ma podniesioną kompresję (jest "głośniejsza') i ma mniejsze pasmo od góry.
Obie brzmią znośnie, ale ta pierwsza lepiej :)

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: antypyra »

Ponieważ napisałeś:
adac pisze: Posłuchaj też PR Kielce, które w tej chwili próbuje oswoić kodek he-aac.
Zasugerowałem się, że używa SBR. Oczywiście dla tego debitu nie miałoby to sensu.
Rzeczywiście pierwszy plik brzmi lepiej, ale mp3 128 kbps jest przegrany z góry z AAC 140 kbps.
adac pisze: I słusznie bo same herezje tu wypisują. Zachciewa im się kodeka Opus i cyfrowego radia w Dvb-t, i to za darmo
Ja konkretnie tak nie pisałem.
Czy uważasz, że moje postulaty podwyższenia debitu w muxie PR dla Dwójki na 160 kbps, dla Trójki na 144 kbps, a dla Jedynki, Czwórki i Reg po 128 kbps też są herezjami?

Mam obszerny materiał z testów INFO z miesięcy zimowych i wiosennych 2013 i wtedy tak to szło i znakomicie brzmiało. Nawet jakiś czas Dwójka była 192 kbps, potem 160 kbps i - co ważne- bez orbana. Gdyby tak było, nikt by tu nie wypisywał "herezji". INFO dało nadzieję, że DAB nie będzie jakąś protezą radia.
Chyba będę musiał - tytułem przypomnienia- wrzucić tu linki do tych nagrań.

gepard
Posty: 15
Rejestracja: 2 października 2013, o 20:38

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: gepard »

Postulaty są słuszne i możliwe do zrealizowania. Odrobina dobrej woli poprostu. W każdym razie już napisałem maila do Pana Krzysztofa Łuszczewskiego z sugestiami.
Chętnie posłuchałbym tych próbek, o których kolega wyżej wspomniał.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: adac »

@ antypyra:
I słusznie bo same herezje tu wypisują
nie trakuj tego śmiertelnie poważnie, nikt tu nikogo nie zamierza obrażać
antypyra pisze:Czy uważasz, że moje postulaty podwyższenia debitu w muxie PR dla Dwójki na 160 kbps, dla Trójki na 144 kbps, a dla Jedynki, Czwórki i Reg po 128 kbps też są herezjami ?
Uważam że są mało realne, bo nie po to wymyślono Dab(+). Gdyby ktoś chciał stosować takie przepływy i przy okazji inny kodek to wybrano by Dab bez plusa, standard leży gotowy i nic nawet nie trzeba kombinować. Tyle że nie jest już najnowszy i to jego wada :(
Moim zdaniem bardziej realne jest umieszczenie w każdym mux-ie jednej góra 2 stacji z większym przepływem i obowiązkowo bez SBR-u. Taki ukłon w stronę melomanów, o ile nadawcy sami będą do tego chętni, bo pasmo kosztuje i nikt ich nie zmusi.

btw: przypomina mi się dyskusja z sąsiedniego działu pt. Dlaczego nie mamy Dvbt-2 ? Już widzę te narzekania gdyby rzeczywiście go wprowadzono: drogie tunery, trudniejszy odbiór, wysoka kompresja itp. I weź tu dogodź każdemu ...
Ostatnio zmieniony 12 października 2013, o 17:03 przez adac, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: antypyra »

adac pisze:@ antypyra:
Moim zdaniem bardziej realne jest umieszczenie w każdym mux-ie jednej góra 2 stacji z większym przepływem i obowiązkowo bez SBR-u. Taki ukłon w stronę melomanów, o ile nadawcy sami będą do tego chętni, bo pasmo kosztuje i nikt ich nie zmusi.
Tak, głównie o to chodzi. Gdyby zwiększyć Trójkę do 144, a Dwójkę do 160 kbps, potrzeba by było na te dwie stacje dodatkowe 64 kbps. Ale jak przekonać o tym PR, by swoje dwa najlepsze programy potraktowało nie po macoszemu?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: qwerty »

adac pisze: Gdyby ktoś chciał stosować takie przepływy i przy okazji inny kodek to wybrano by Dab bez plusa, standard leży gotowy i nic nawet nie trzeba kombinować. Tyle że nie jest już najnowszy i to jego wada :(
Obstawiam, że ktoś z PR dostał w łapę i temu wdrażają kiepski dab+.
Tutaj macie porównanie dab+ do dvb-t2 Lite: http://levira.tv/wp-content/uploads/201 ... Wenzel.pdf

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: RAPIOTR »

qwerty pisze: Obstawiam, że ktoś z PR dostał w łapę i temu wdrażają kiepski dab+.
Tutaj macie porównanie dab+ do dvb-t2 Lite: http://levira.tv/wp-content/uploads/201 ... Wenzel.pdf
Moim zdaniem wybór DAB+ był jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Niemcy postawili na ten system będą więc Radioodbiorniki i support. Postulat 160k dla PR2 i 144 dla PR3 również jest koniecznym minimum by te dwa programy nie straciły ducha .Lepsza jakość spowoduje zainteresowanie , a to opłaci się w perspektywie. Najgorsze co może się zdarzyć na początku procesu cyfryzacji radia to zaklasyfikowanie w świadomości ludzi ,że nowa technologia to nic specjalnego,że kuchenna jakość i nie opłaca się kupować odbiornika. Powiedzmy sobie szczerze dla 100 K nikt przy zdrowych zmysłach nie kupi tunera za 1200 zł 8-) ,ale jeśli Polskie Radio wyjdzie z inicjatywą naprawdę już akceptowalnego 160 PR2 i 144 PR3 to już będzie reklamowa wartość dodana. Zyczenie mam również aby Radio Eureka ruszyło szybciej niż później bo to obok Radia informacyjnego może być motorem reklamowym. Wydaje mi się,że Te stacje w zupełności mogą być monofoniczne (byle nie brzękało i dźwięczało 8-) )
Ostatnio zmieniony 12 października 2013, o 18:49 przez RAPIOTR, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: antypyra »

Otóż to. Trzeba o tym napisać do PR.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: DVB-T/S »

eter pisze:Troszkę mnie rozbawiłeś pisząc, że jedynka "ryczy". Na Dolnym Śląsku jest Muzyczne Radio z Jeleniej Góry, kiedy się go posłucha chwilę to wydaje się, że żadne inne już nie "ryczy". Tam to dopiero mają wszystko na maxa poustawiane. Jeśli jakiś utwór ma naprawdę dużą dynamikę to najnormalniej w świecie jest przesterowanie sygnału, ale widocznie jak jest "muzyczne" to słuchacze wszystko przyjmą za muzykę nawet przestery. Pewnie oprócz prowadzącego nie ma tam już żadnej kontroli i wobec tego zdają się na automatyczne ustawy poustawiane na maxa, poza tym nadajnik ma siać jak najbardziej i najgłośniej i to wszak czyni wyśmienicie :!: (nawet jak nie masz anteny w radiu to nic, MR Jelenia Góra zawsze gra....)
Szkoda tylko, że jest ono w głównej mierze kierowane do młodego odbiorcy i cieszy się bardzo dużym powodzeniem, niestety stępiając jeszcze bardziej im słuch i tak przyzwyczajony do miernych i szeleszczących MP3.
To tak na marginesie.
Odkąd pamiętam to Czeskie radio nadawało z bardzo wysoką jakością swoje audycje jeszcze nawet na starym paśmie UKF. Gorzej było z zawartoscią tych audycji.
Ale co tam będziemy wychwalać cudze.

Chyba mało słuchasz tej stacji.
Mam niebywałą sposobność słuchać jej aż 123km od 10kW nadajnika!
Ci co uważają że to żaden wyczyn przypomnę że MR nadaje na 105,8MHz a z Opola - 20 km ode mnie - Radio WAWA i to drugi da się odbierać praktycznie bez anteny. Dużo się natrudziłem aby je odebrać.

Co do tego że to radio ryczy zgodzić się nie mogę bo pozostałe stacje grają podobnie.

Co do PR - dla mnie osobiście wszystkie razem wzięte programy jak by wyciągnęły co najlepsze i zrobili jeden to i tak bym tego nie słuchał więc niech nadają i w 10kb jak się tylko da ;)

Zablokowany