Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

Co do rozgłośni z kopca - na przełomie lat 90 i 2000 nagrałem trochę kaset i te nagrania mają dużą dynamikę. Aż dziw bierze że tak to kiedyś grało :shock: Wtedy dźwięk brzmiał bardzo dobrze. Teraz jest trochę gorzej ale gdyby tak było w DAB+ to nie było by się do czego czepiać.
Miał dużą dynamikę, czy był po prostu bardzo głośny od początku do końca trwania utworu? Bo to nie to samo!

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

DVB-T/S pisze:Org dajesz jakieś chore przykłady oderwane od rzeczywistości.
Marna jakość serwowana przez PR jest ciągle utrzymywana i tobie żadne argumenty nie przemówią.
Aby mówić o postępie jakość dźwięku musi być lepsza niż w FM a póki co jest gorsza i to bardzo.
Z tego co pamiętam w latach 80-tych dźwięk w mono był bardzo dobrej jakości. Potem jak upowszechniło się stereo faktycznie na początku to szumiało, ale to był problem słabych odbiorników.

Co do rozgłośni z kopca - na przełomie lat 90 i 2000 nagrałem trochę kaset i te nagrania mają dużą dynamikę. Aż dziw bierze że tak to kiedyś grało :shock: Wtedy dźwięk brzmiał bardzo dobrze. Teraz jest trochę gorzej ale gdyby tak było w DAB+ to nie było by się do czego czepiać.
I wszystko w tym temacie,Maxowi nawet by nie przeszkadzało patrzeć na zamglony obraz byle jest cyfrowy i więcej kanałów :lol:

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

antypyra pisze: Miał dużą dynamikę, czy był po prostu bardzo głośny od początku do końca trwania utworu? Bo to nie to samo!
Miał dynamikę i świetny miekki bas jakość była znakomita rozmawiamy oczywiście o nadajniku 70,06mhz mam również kasety i Jingle Radio Małopolska Fun :D

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: Max van Org »

antypyra pisze:
Max van Org pisze: Przecież dokładnie ten sam problem ma też UKF. Czym więcej stacji wciśniesz w pasmo, tym gorszy dźwięk mają pojedyncze stacje.
Manipulujesz i naginasz fakty do tezy. To nie ten sam problem.
Mieszasz sprawę odstępu międzykanałowego i nieprzestrzegania zasad w tym obszarze z jakością dźwięku wychodzącą ze studia. Sygnał ze studia może być znakomitej jakości i odbiór będzie zły, co pogorszy dźwięk, gdy dwie stacje na zbyt małym obszarze mają tak zbliżone częstotliwości nadawania. W DAB sygnał, który wychodzi ze stacji czołowej z 96 kbps jest zawsze zły w brzmieniu, niezależnie od tego, na jakich częstotliwościach nadają muxy.
Mam dość twoich sofizmatów.
Myślisz, że słuchaczy obchodzi czy dźwięk ze studia wychodzi już z 96 kbps czy dopiero w eterze traci jakość? Jeżeli rozgłośnie w odstępie 100 kHz zakłócają się nawzajem, to słuchacz rezygnuje z obydwóch. Nie pisz, że dźwięk na UKF jest wspaniały, bo przy koordynacji sieci popełniono błędy, które dzisiaj nie zmienisz już.
DAMIAN KATOWICE pisze:Pierwsze słyszę :lol: choćby było 100 stacji gęsto to wiesz mi że żadna stacja nie ucierpi na jakości dźwięku mogą wchodzić jedynie na siebie
Czyli „wchodzenie na siebie” prowadzi do czystego dźwięku czy do zakłóceń? Ja nie kojarzę sobie tego efektu z polepszeniem dźwięku wręcz przeciwnie. Wiem co mówią mi znajomi, że jeżeli odstęp jest tylko 100 kHz, to tego nie da się słuchać.
DAMIAN KATOWICE pisze: 200 khz to norma, w Hanowerze wchodzi stacja na stację
Możesz udowodnić twoją wypowiedz? Czy znalazłeś jakiś bandscan i po prostu wydaje ci się, że tak jest? Możesz udowodnić, że w Hanowerze rozgłośnie nadają w odstępnie 200 kHz? Ile z tych rozgłośni można odbierać codziennie i wszędzie w Hanowerze? Bandscany które znalazłem w sieci przedstawiają sytuację całkiem inaczej. Ktoś odbierał rozgłośnie z Hamburga (130 km) i Bremy (100 km). Co w tym dziwnego? W Gdańsku można odbierać rozgłośnie z Olsztyna. Tylko czy zagwarantujesz odbiór tak odległych rozgłośni przez 24 h/365 dni? Jakość dźwięku ci przeszkadza a jakość sygnału już nie? Obojętnie czy 6, czy 16 programów w multipleksie, DAB+ umożliwia w Polsce zwiększanie liczby programów na obszarze całego kraju. UKF dociera do swoich granic.
DAMIAN KATOWICE pisze: i nikomu to nie przeszkadza ale stacji jest ze sześćdziesiąt w Polsce zaraz by ktoś zadzwonił do PAR-U że są zakłócenia :lol:
70 stacji, to raster 0,3 kHz
100 stacji, to raster 0,2 kHz
Nie znasz różnicy?
DAMIAN KATOWICE pisze: DAB+ nigdy nie będzie lepszy od FM pod względem jakości dźwięku a tak powinno się stać
Niby dlaczego?
DAMIAN KATOWICE pisze: dlatego wracają winyle oraz kasety
Tak opinia, że kiedyś było lepiej.
Ostatnio zmieniony 10 lutego 2018, o 19:53 przez Max van Org, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

Czyli „wchodzenie na siebie” prowadzi do czystego dźwięku czy do zakłóceń? Ja nie kojarzę sobie tego efektu z polepszeniem dźwięku wręcz przeciwnie. Wiem co mówią mi znajomi, że jeżeli odstęp jest tylko 100 kHz, to tego nie da się słuchać.
To jest wada doboru częstotliwości, w wyniku czego powstają zakłócenia. Owszem, dla ostatecznego efektu w odbiorze są one destrukcyjne dla dźwięku. W DAB mamy zły dźwięk wychodzący ze studia, bo 96 kbps to jest za mało, a 128 kbps ledwie wystarczające. Nie pomoże "bezszumowy" przekaz, gdy dźwięk ze studia jest znacznie obciążony artefaktami kompresji!
Niby dlaczego?
Jeszcze nie wiesz?
MVO, zamilknij i na tym forum. Twoja pokrętność i manipulacje są nie do zniesienia. Traktujesz nas jak debili.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DVB-T/S »

Org tobie już nic nie pomoże. Nikt nie neguje zbyt gęstego napchania stacji na FM. Problem się robi dopiero przy dobrej antenie. Jak ktoś ma radyjko w kuchni które kupił na bazarze, które może nie mieć filtru ceramicznego na pośrednią 10,7MHz na 400kHz (albo no 200kHz) to nie uświadczy problemu zbyt gęstego nadawania stacji.
Kiedyś taki filtr zastąpiłem kondensatorem i wtedy odbierałem tylko bardzo silne stacje.

DAB+ czeka podobny los. Jeśli wyłączą FM to też powstanie tysiące mikronadajników lokalnych. W pewnych miejscach będą oba się zakłócać i nie będzie się dało słuchać ani jednego ani drugiego.

Zaraz zaczniesz pisać że do takiej sytuacji nie dojdzie. Uwierz że dojdzie! Zachłanność państwa zrobi swoje :lol:

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: Max van Org »

antypyra pisze:
Czyli „wchodzenie na siebie” prowadzi do czystego dźwięku czy do zakłóceń? Ja nie kojarzę sobie tego efektu z polepszeniem dźwięku wręcz przeciwnie. Wiem co mówią mi znajomi, że jeżeli odstęp jest tylko 100 kHz, to tego nie da się słuchać.
To jest wada doboru częstotliwości, w wyniku czego powstają zakłócenia. Owszem, dla ostatecznego efektu w odbiorze są one destrukcyjne dla dźwięku. W DAB mamy zły dźwięk wychodzący ze studia, bo 96 kbps to jest za mało, a 128 kbps ledwie wystarczające. Nie pomoże "bezszumowy" przekaz, gdy dźwięk ze studia jest znacznie obciążony artefaktami kompresji!
Dobrze, że precyzyjnie opisałeś problem. Zawsze myślałem, że ze studia wychodzi dobry dźwięk i dopiero w pomieszczeniach technicznych multiplekser przeprowadza kompresję. Teraz zrozumiałem problem w Polskim Radiu. Już ze studia wychodzi dźwięk zniekształcony. Znowu niebezpieczny skrót myślowy. Gratuluję!
Ktoś kto tak dobrze zna studia jak ty, spieszy się aż tak bardzo z pisaniem? Dźwięk ze studia jest obciążony artefaktami kompresji? Czyli dźwięk docierający ze studia do miksera jest „obciążony artefaktami kompresji?” To kogo zatrudnili jako spikera? Alexę, Siri czy Tacotron 2? A ja myślałem, że piszą teksty już z Adobe VoCo?
DVB-T/S pisze:Zaraz zaczniesz pisać że do takiej sytuacji nie dojdzie. Uwierz że dojdzie! Zachłanność państwa zrobi swoje :lol:
Pełna zgoda, ale nie jest wina ani UKF-u ani DAB+. Jest to wina państwa.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

MVO, gdyby nie regulamin, użyłbym siły.
Dokąd będziesz wszystko przekręcać? Ze studia oznacza w tym wypadku ze stacji czołowej. To, co jest podawane na nadajniki DAB, jest za słabe dźwiękowo. Czyli stopień kompresji jest za wysoki. I każesz nam potem słuchać jakichś 72 kbps.
DVB-T/S pisze:Org tobie już nic nie pomoże. Nikt nie neguje zbyt gęstego napchania stacji na FM. Problem się robi dopiero przy dobrej antenie. Jak ktoś ma radyjko w kuchni które kupił na bazarze, które może nie mieć filtru ceramicznego na pośrednią 10,7MHz na 400kHz (albo no 200kHz) to nie uświadczy problemu zbyt gęstego nadawania stacji.
lol:
Nie uświadczy, jeśli będzie korzystał tylko z anteny teleskopowej odbiornika. Jeśli dołączy zewnętrzną, tj. jak najbardziej uświadczy z powodu zbyt silnego sygnału w stosunku do selektywności odbiornika. Będzie wtedy 'bryndza' na skali.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: Max van Org »

antypyra pisze:MVO, gdyby nie regulamin, użyłbym siły.
Dokąd będziesz wszystko przekręcać? Ze studia oznacza w tym wypadku ze stacji czołowej. To, co jest podawane na nadajniki DAB, jest za słabe dźwiękowo. Czyli stopień kompresji jest za wysoki. I każesz nam potem słuchać jakichś 72 kbps.
Wypadku?
„Podawane na nadajnik?” Chyba „przesyłane do nadajnika?”
Stopień kompresji? Jakiej kompresji? Piszesz może o kompresorze dynamiki? A może o kompresji stratnej? Pewnie chciałeś użyć wyrazu ‘przepływność bitowa cyfrowego sygnału audio’? Chyba nią opisuje się w bitach na sekundę?
Stacja czołowa w sieci kablowej? Czy może punkt styku w pomieszczeniu nr W 30 w budynku O-1 przy al. Niepodległości 77/85 w Warszawie?
Nie wygłaszam kazania, ani nie polecam, żebyś coś zrobił. Czytam co piszesz i pytam.
antypyra pisze:
DVB-T/S pisze:Org tobie już nic nie pomoże. Nikt nie neguje zbyt gęstego napchania stacji na FM. Problem się robi dopiero przy dobrej antenie. Jak ktoś ma radyjko w kuchni które kupił na bazarze, które może nie mieć filtru ceramicznego na pośrednią 10,7MHz na 400kHz (albo no 200kHz) to nie uświadczy problemu zbyt gęstego nadawania stacji.
lol:
Nie uświadczy, jeśli będzie korzystał tylko z anteny teleskopowej odbiornika. Jeśli dołączy zewnętrzną, tj. jak najbardziej uświadczy z powodu zbyt silnego sygnału w stosunku do selektywności odbiornika. Będzie wtedy 'bryndza' na skali.
Może panowanie podadzą jakąś statystykę, ile odbiorników w Polsce to „radyjka kuchenne” z przysłowiowego bazaru a ile odbiorników sprzedano z filtrem ceramicznym w ostatnich 10 albo 20 latach? Tylko tak dla ciekawostki?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DVB-T/S »

Co tu ma do rzeczy ile jakich odbiorników sprzedano?

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

MVO, jaka telewizja kablowa? O tym tu nie rozmawiamy, a o DAB.
Należy zaznaczyć, że odbiornik przenośny z jednym filtrem ceramicznym w torze pośr. cz. to bardzo marny odbiornik.
Dobrze, że precyzyjnie opisałeś problem. Zawsze myślałem, że ze studia wychodzi dobry dźwięk i dopiero w pomieszczeniach technicznych multiplexer przeprowadza kompresję.
Dobrze, wyraziłem się nieściśle. O to właśnie chodzi.
I kompresja ta jest zbyt duża, gdy mamy do czynienia z małymi przepływnościami.
Zachowanie wysokiej jakości dźwięku w DAB+ wymaga stosowania przepływności 128-192 kbps dla stacji stereo. Doszliśmy tu w drodze dyskusji do takiego właśnie wniosku.
Skoro to tak dużo kosztuje, jak to ciągle twierdzą dyskutanci - "ekonomiści", być może opłacalność prowadzenia muxa z 6-8 stacjami jest zbyt mała. Opłacalność technologii DAB staje się więc problematyczna chyba, że upcha się wiele stacji w mux i marną jakość będzie się nazywać "wystarczającą" lub wręcz dobrą. Czyli będzie się dorabiać ideologię do badziewia. "Zaawansowane" w DAB kraje robią to od lat. Przechodzą od DAB bez plusa do DAB+ i znowu dopychają muxy.

PS. Org, proszę mi nie imputować, że bezkrytycznie oceniam FM na UKF.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

Natrafiłem na forum RP na na takie coś:
Nie dla bitrate'ów wyższych w radiu internetowym niż w DAB+ ==>
To już jawna walka przeciwko jakości dźwięku w radiu cyfrowym. Autorem opinii jest pewien użytkownik, który deklaruje się również jako zwolennik penalizacji dla krytykujących DAB+.
Radio internetowe dysponuje możliwościami większych bitratów niż DAB+. Może być w przyszłości np. po postulowanym przez autora tego cytatu wyłączeniu UKF jedynym (radiowym) źródłem dobrego dźwięku.

Dlaczego ma zatem zatrzymać się na marnych parametrach, jakie oferuje obecnie (i pewnie również w przyszłości) DAB+?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DVB-T/S »

Dawno nikt nie pisał. Sądziłem ze ten post to informacja że podniesiono bitrate :lol:

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

Minęła piata rocznica uruchomienia emisji "stałej" DAB+ w Warszawie (1.10.2013). I jak dotąd w kwestii przepływności nic nie drgnęło - Trójka np. dalej nadaje tylko 112 kbps. Muzyczne stacje z klasyką mają nadal tylko 128 kbps.
Nikt nie czuje się zachęcony do kupna tunera DAB+.

A może ktoś go kupił w ostatnich latach???

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: janusz44 »

Kupiłem tuner Onkyo w tym czasie co Kolega, słucham sporadycznie radia, minęły bezpowrotnie czasy kiedy się słuchało i nagrywało przeboje z PR-2, PR-3. Moim zdaniem reklama DAB jest na poziomie niedostatecznym, w sklepach RTV nadal jest brak odbiorników - sprzedają tylko to co ma szybkie zejście z półek sklepowych. Następnie sprzedawcy nie orientują się zupełnie w tym temacie. Możliwe, że podniesienie jakości DAB+ i reklama, ceny promocyjne mogą wpłynąć na większe zainteresowanie części społeczeństwa.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DVB-T/S »

Zrozumcie że Ci których stać na lepsze odbiorniki nie mają czasu słuchać radia, a Ci co mają czas chcą aby odbiornik kosztował parę zł czyli musi być zrobiony z gównolitu.
Czasy radia przeminęły i trzeba się z tym pogodzić!

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: janusz44 »

Racja. Mój tuner Onkyo T-4030 kupiony za sporo kasy leży raczej dla ozdoby, na dachu antena Yagi 4 elementy odbiór z nadajnika ze Ślęzy oraz z Chrzelic.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

Stacjonarnie słucham w DAB+ R. Chopin, a mobilnie Chopina, Dwójki, PR 24. Te dwie ostatnie stacje mają tak słabe moce w kraju, że mobilnie ciężko tego słuchać na UKF. Pozostałe stacje PR, choć również dostępne w DAB, słucham (rzadko) na UKF.

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

janusz44 pisze:Kupiłem tuner Onkyo w tym czasie co Kolega, słucham sporadycznie radia, minęły bezpowrotnie czasy kiedy się słuchało i nagrywało przeboje z PR-2, PR-3. Moim zdaniem reklama DAB jest na poziomie niedostatecznym, w sklepach RTV nadal jest brak odbiorników - sprzedają tylko to co ma szybkie zejście z półek sklepowych. Następnie sprzedawcy nie orientują się zupełnie w tym temacie. Możliwe, że podniesienie jakości DAB+ i reklama, ceny promocyjne mogą wpłynąć na większe zainteresowanie części społeczeństwa.
Zależy jaką stację słuchasz np.PR Czwórka często zaskakuje utworami i jest stacją niszową mało komercyjną i myślę że Czwórka powinna dostać jeszcze większy bitrate np.nagrywam koncerty na żywo z Czwórki na MD nigdzie nie znajdziesz czegoś takiego w polskim eterze prócz oczywiscie Dwójki PR powinni jeszcze dodać Radio Jazz i Radio Blues i to w dobrej jakości przynajmniej 160kbps i wierz mi jeszcze byś przysiadł do dobrego decka i coś ponagrywał,ale w takiej jakości jak słuchamy teraz to nawet nie chce się podgłośnić tego g...na jak na razie w DAB+ 128kbps to jakość studyjna do 112kbps i mniej..

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

128 kbps LC to jakość, od której może się w ogóle zacząć dyskusja o jakości stacji muzycznej. Pragnę jednak zwrócić uwagę, że stacji z 160 kbps zmieściłoby się w muxie tylko siedem przy założeniu, że korekcja EEP 3A. Popieram istnienie muxa stacji muzycznych reprezentujących różne gatunki.
Nadawcy jednak chcą kolanem upchać więcej. Inaczej nie byłoby tu (wieloletniej) dyskusji.
PR nadal "czyma" w DAB+ Radio Poland. Nihil novi. Siła sztywności, biurokracji i (żel)betonu!

Zablokowany