Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
krystianb

Re: Pytanie techniczne i sugestie dotyczące kodowania AAC

Post autor: krystianb »

mmc_polska pisze:Nie jestem fanem HE-AAC, ale wyglada na to, ze jestesmy na to skazani w DAB+. DAB juz przegral, nie przyjal sie...
Specyfikacja AAC+ jest imponujaca.
Ale czy aby na pewno AAC+ sample które były zamieszczane były co najwyżej w mpeg1 layer2 z SBR, w AAC+ ~48kbps (vbr) kiedyś trójka nadawała w necie, brzmiało to dużo lepiej niż te sample, niestety już zostały skasowane.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

mmc_polska pisze:Jak dla mnie: Trojka, Dwojka i RMF.
Wszystkie trzy idą obecnie na 80kbps :D
Czyli potwierdza się moje przypuszczenie, że średnia dla całego multipleksu na poziomie 100kb/s na program powinna wystarczyć, o ile sygnał będzie przygotowany pod emisję cyfrową.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: DVB-T/S »

64kbps czy nawet 96kbps na stację to nędza! Ludzie! Jak mają tak nadawać to szkoda na to czasu i pieniędzy. Jakość MP3 320kbps jest znośna, aac gra jakby "lepiej" ale cudów nie ma.
Na jeden program potrzeba przynajmniej z 256kbps na "byle jakie" nadawanie, a Wy to jeszcze dzielicie na 4.

Obecnie słucham MR na 105,8 z odległości 140km. Za nic nie zamienię transmisji na tą z internetu - parametry jak DAB - bo tego słuchać się nie da - chyba że ktoś jest przygłuchy albo ma "dębowe ucho".

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: qwerty »

Nie przesadzaj! AAC 64 Kbps ładnie brzmi. Wrzuciłem na hosting: http://listastb.cba.pl/64.m4a
(kodek to AAC/SBR - ze stajni Nero). Brzmi niemal identycznie jak FLAC. Od jakości zależy dosył i źródło (polscy nadawcy potrafią przesterować każdą piosenkę - brak dynamiki).

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: DVB-T/S »

Może napisz na czym słuchasz. Pewnie jakimś "radyjku".

Kiedyś też nie słyszałem jak gra MP3 dopóki nie włożyłem do kompa kartę muzyczną - tą "pierdziawke" zintegrowaną ciężko do czegokolwiek porównać.

Nie jest to najwyższych lotów karta muzyczna bo Asus Xonar DX, ale pierwszy odsłuch zbił mnie z nóg. Nie przypuszczałem wcześniej co znaczy "słuchać" muzykę. MP3 całkowicie odstawiłem gdyż zintegrowana karta jest taka że większość z tych "ułomności" kompresji niweluje, przez zaszumianie sygnału itd.

Do tego mam już nie najnowszy tuner ANALOGOWY Technics ST-GT550 i tego duetu nie chcę zmieniać.

Ten wrzut na tej "elektronicznej" piosence nie brzmi najgorzej bo to "takie nic" na którym w sumie nie da się nic usłyszeć.

Wrzuć jakąś normalną piosenkę bo tamtego w życiu nie słyszałem.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: qwerty »

Myślisz, że ludzie mają sprzęt hi-fi, czy typowe pierdziawki (którymi nie można nazwać głośnikami)? Piszesz o sprzęcie, a słuchasz z mp3. Zostawię to bez komentarza...
Skoro tak bardzo chcesz to wrzucę gdzieś piosenkę w FLAC i AAC.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: DVB-T/S »

qwerty pisze:Myślisz, że ludzie mają sprzęt hi-fi, czy typowe pierdziawki (którymi nie można nazwać głośnikami)? Piszesz o sprzęcie, a słuchasz z mp3. Zostawię to bez komentarza...
Skoro tak bardzo chcesz to wrzucę gdzieś piosenkę w FLAC i AAC.
Nie wiem skąd wniosek że słucham z MP3. Nawet nie mam MP3 bo to prowadzi tylko do głuchoty.
Naucz się czytać!
MP3 całkowicie odstawiłem...
Jak to niby rozumiesz?

W sumie dobrze że wyłączyli - po co mają maltretować biednych ludzi "lepszą" cyfrową jakością.

mmc_polska

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: mmc_polska »

Panowie - nie ma się co kłócić. Kompresja jest i będzie i nikt tego już nie zmieni.
Jak kogoś stać to może sobie słuchać SACD, albo nawet czarnej płyty gruborżniętej. W radiodyfuzji jesteśmy skazani na kompresję stratną i nie ma się tutaj co oskarżać o głuchotę.

A co do przerwy w DAB+ - liczę, że szybko wróci :-)

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: DVB-T/S »

Nie napisałem że słuchanie DAB prowadzi do głuchoty ale słuchanie "MP3" - takie coś na baterie i słuchawki - oprócz osoby słuchającej muzyki słuchają ją też inni w otoczeniu ;)

Nie chodzi o sprzęt z najwyższej półki za 100000$ ale też nie za radyjko z bazaru za 10 zł.
Typowy sprzęt ma przyzwoite parametry. Kompresja stratna też nie jest zła sama w sobie ale wycinanie wszystkiego z oryginału!

Czemu w formacie DVD dźwięk w AC-3 ma 224kbps? W końcu to głównie mowa! Standard z lat 90-tych.
Nikt mi nie wmówi że 64kbps na dynamiczny dźwięk (takim jest muzyka) wystarczy.

mmc_polska

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: mmc_polska »

DVB-T/S pisze: Nikt mi nie wmówi że 64kbps na dynamiczny dźwięk (takim jest muzyka) wystarczy.
Więc trzeba będzie dać więcej, żeby społeczeństwo chciało słuchać. Z moich bardzo amatorskich odsłuchów DAB+ z PKiN (kiepski dosył!) wynika, że poniżej 80 kbps nie ma się co wygłupiać. 72 kbps siorbie jak cholera. Dosył na pewno może to poprawić, ale w 64 kbps również nie wierzę.

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: kuku1234 »

Ile stacji radiowych wejdzie na jednego MUXa ?.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: DVB-T/S »

Taki zapis, zajmujący ponad 5 Mb/s, jest kompresowany do 384 kbps lub 448 kbps dla dźwięku 5.1 (poniżej kompresja jest zbyt znaczna, wartości wyższe są dosyć rzadko stosowane, głównie na DVD - do 640 kbps) albo 192 kbps dla dźwięku 2.0 z pewną stratą jakości, szczególnie wyczuwalną przy słuchaniu płyt z muzyką zapisaną w tym formacie
To fragment z wikipedii
http://pl.wikipedia.org/wiki/A/52

Nawet słuchając radio analogowe a potem CD słychać różnicę - nie jakąś kolosalną ale słychać. Wynika to z tego że radio nadaje tylko do 15kHz - CD do 22kHz.

Ale wracając do DAB - ludziom próbuje się wmówić o niesamowitej jakości dźwięku itd. a naprawdę jest zupełnie odwrotnie.
Nieskompresowany materiał w jakości CD ma przepływność 1411kbps. Po skompresowaniu - to nie jest dobre słowo - "wyrżnięciu" prawie wszystkiego otrzymujemy 64kbps. Z oryginału zostaje mniej ni 5%! "Kompresja" 1 do 20 to porażka.
Przy 224kbps jest lepiej bo zostaje 16% - 1 do 6 - ale to jakość DLA FILMU w którym muzyka jest dodatkiem. Przy słuchaniu na głośnikach a'la komórka to wszystko jedno ale większość ludzi kupując jakieś odbiorniki będzie oczekiwać jakości a nie METALICZNEGO dźwięku.

Już teraz można słuchać audycji internetowych - "radio" nie jest takie drogie ale mało popularne, nie ze względu na cenę czy dostępność internetu, a jakość dźwięku.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: qwerty »

Skąd wiesz, że przy 64 Kbps zostaje < 5%. Nie porównuj bitrate, bo to nie zależy od kodeka. Weź jakąś piosenkę w bezstratnym formacie i skompresuj do AAC i mp3 (np. 64 Kbps). Różnica jest kolosalna mimo, że bitrate jest taki sam.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: DVB-T/S »

Wysłałeś mi Armina i brzmi przyzwoicie. Nie wiem czym to przerabiałeś ale jakoś nie udało mi się uzyskać podobnego efektu jeśli chodzi o brzmienie - jest kompletnie słabo - słychać od razu.

Nie wiem jakiego użyłeś kodeka - m4a to za mało bo programów jest cała góra.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: qwerty »

Foobar2000 + Nero AAC Encoder: http://ftp6.nero.com/tools/NeroAACCodec-1.5.1.zip, CBR, 64 Kbps.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: DVB-T/S »

Faktycznie. Bawiłem się różnymi wartościami jakości i dopiero jakość 0.1 wyraźnie słychać marną jakość - przy 64kbps jest jeszcze przyzwoicie. 25kbps to już metaliczny dźwięk. Co ciekawe najwięcej przy automatycznym doborze bitrate wyszło 111kbps. Między MP3 a AAC jest duża różnica.

qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: qrzy »

NeroAAC jest kodekiem przeznaczonym do kompresji nagrań a nie do radiofonii.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: qwerty »

Możesz rozwinąć myśl?

vari107

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: vari107 »

Udało mi się w końcu posłuchać chwilę przełączajac się pomiędzy FM i DAB+ (RMF Classic).
No i wniosek jest dla mnie taki, że ładniej brzmi jednak DAB+.
Niby w sopranach można by wyczuć coś nienaturalnego w DAB, ale na FM środek jest bardziej uwypuklony.
Choć prawdę mówiąc nie wiem czy to brzmienie DAB nie zmęczyło by mnie po chwili.
Zbyt to jest "poprawne".
Na FM słychać trochę szumku (L-R po załączeniu dekodera stereo) ale to jest dla mnie naturalne.
Poza tym coś mi się wydaje, że odbiornik FM w moim Iriverze do najlepszych nie należy.
DAB słychać nieradiowo.
Dzwięk jest nieco bardziej matowy i stonowany ale przez to łagodiejszy.
FM zbyt ryczy.
Słucham na głosnikach od peceta (całkiem dobrych jak na takie urządzenie bo dawnej produkcji).
Jakaś jednak cecha sztucznosci w DAB jest słyszana.
vari

qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: qrzy »

Trzeba by jeszcze wiedzieć jakie są ustawione poziomy na wejściu nadajnika analogowego. Sygnał dla RMF Classic może być pobierany z satelity i od razu transkodowany do HE-AAC, a w analogu może przechodzić przez tuner który ma nierówno ustawione poziomy.
Ostatnio zmieniony 29 grudnia 2011, o 13:04 przez qrzy, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany