Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

O stara, propagandowa gadka! To dlaczego inne stacje z muxa słyszalne są dobrze?

sosen
Posty: 12
Rejestracja: 3 kwietnia 2015, o 11:40
Odbiornik: Denon RCD-M39DAB

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: sosen »

To dlaczego ten problem występuje tylko na radiu Lublin? Pozostałe w dab+ są OK. Z czego to może wynikać?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Znam przypadki, że konkretne ustawienia kodera powodowały problemy w niektórych modelach odbiorników. Po prostu ujawniały się błędy w oprogramowaniu. Dźwięk był bulgoczący, przerywany i nie dało się zrozumieć mowy.
Na razie nikt inny nie zgłosił podobnych problemów w Lublinie, więc faktycznie może to być problem odbiornika.

Kolegę @antypyra uprasza się o bardziej merytoryczne wypowiedzi. Jadem możesz ziać na innym forum.

sosen
Posty: 12
Rejestracja: 3 kwietnia 2015, o 11:40
Odbiornik: Denon RCD-M39DAB

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: sosen »

Czym spowodowane jest to, że ten problem pojawia się tylko na jednej stacji? I nie są to aż takie objawy jak piszesz. Chodzi tylko o jakość i charakter tego dźwięku. Moim zdaniem problem jest tylko go nie słychać np. na takim kieszonkowym radyjku z obsługą dab+.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Stacje mają różne ustawienia koderów (stopień kompresji, SBR, PS), to może sprawiać problemy niektórym odbiornikom, ale jeśli piszesz , że objawy są inne niż opisałem to przyczyna może być zupełnie inna.

Po świętach sprawdzimy jeszcze raz wszystkue ustawienia. Może uda się coś poprawić.

sosen
Posty: 12
Rejestracja: 3 kwietnia 2015, o 11:40
Odbiornik: Denon RCD-M39DAB

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: sosen »

Nie ma tutaj jakiś takich większych problemów z odbiorem itp. Jest tylko taki metaliczny i zniekształcony dźwięk. Słychać to głównie na muzyce (a właściwie przy muzyce to bardziej przeszkadza). Poza tymi zniekształceniami reszta jest ok. Radio w dab+ gra bardzo czysto w porównaniu z tym co było na FM. I trochę się na tym zawiodłem bo główne na tym radiu zależało mi najbardziej. A tu nagle ono jedyne sobie nie radzi w tym temacie.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

Być może chodzi także o inne ustawienia, ale problemy są akurat na stacjach rozgłośni regionalnych z niskim bitratem. Czy po prostu czasem nadawca nie przesadził z tym w dół? W końcu RDC 112 kbps chodzi dobrze. A w Gdańsku, gdzie byłem niedawno i Szczecinie, gdzie byłem latem 2014, regionalne chodzą gorzej od ogólnopolskich w muxie, a do UKF z Chwaszczyna i Kołowa nie umywają się.
Tłumaczenie, że niektóre odbiorniki wybrały sobie pewien bitrate, który odtwarzają źle z powodu oprogramowania, jest dla mnie szukaniem przyczyny choroby w termometrze pokazującym gorączkę. Niech sam nadawca nie deprecjonuje technicznie rozgłośni regionalnych w muxie DAB+. Na dodatek nie wiadomo, dlaczego różnicuje debit w różnych rozgłośniach regionalnych.

sosen
Posty: 12
Rejestracja: 3 kwietnia 2015, o 11:40
Odbiornik: Denon RCD-M39DAB

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: sosen »

No właśnie. Może tutaj jest problem. Chociaż np. PR 24 chyba nadaje jeszcze w gorszej jakości i tak tego efektu nie ma a na regionalnej niestety jest. Problem pewnie też nie jest zgłaszany bo mimo wszystko mało jest urządzeń z dab+. A u nas dab+ jest dopiero od kilku dni.

Jak ktoś ma w miarę ok sprzęt grający to nie będzie to wymieniał tylko po to aby mieć dab+ czy też nie będzie przesiadał się z czegoś dobrego na jakieś mini radyjko bez marki które ma akurat dab+.

Teraz już też nie dziwię się markom, że nie chwalą się sprzętem z dab+. Panasonic ma mini wieże z dab+ w ofercie ale nie w polskiej dystrybucji. Nie dość, że dab+ jest ograniczone co do stacji oraz lokalizacji to teraz dodatkowo jeszcze tego typu utrudnienia.

I jak tak przeglądam internet to nie tylko u mnie jest problem ale w innych lokalizacjach jest podobnie ze stacjami regionalnymi.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

Weź pod uwagę, że PR24 idzie mono przy stosunkowo dobrym jak na mono debicie. Regionalny jest stereo i dalej będę twierdzić, że nie można dawać dla dźwięku stereo poniżej 100kbps - niezależnie od stosowania takich inżynierskich "szachrajstw" jak SBR i PS.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: adac »

Rozgłośnie regionalne mogą mieć (i prawdopodobnie mają) inne kodery niż centrala w Al. Niepodległości. Dlatego PR 24 i pozostałe mogą brzmieć lepiej niż regionalne 112 kbs.
Osobna sprawa to jakimi materiałami źródłowymi dysponują w regionach i jakie parametry ma tor akustyczny ze studia do kodera AAC.
PS. analogowy UKF FM R.Reg w Kielcach miał i ma do tej pory świetną jakość, lepszą niż pr. centralne. W sumie ciężko powiedzieć o co tu chodzi.
Ostatnio zmieniony 3 kwietnia 2015, o 21:34 przez adac, łącznie zmieniany 1 raz.

sosen
Posty: 12
Rejestracja: 3 kwietnia 2015, o 11:40
Odbiornik: Denon RCD-M39DAB

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: sosen »

Czyli idąc tym tropem możesz mieć niestety rację. Efekt będzie taki, że radia regionalnego może się i da słuchać ale na chińskich radyjkach kieszonkowych gdzie trudno jakikolwiek dźwięk usłyszeć a już na jakieś mini wieży nie da się tego słuchać. Nie mówiąc o czymś lepszym.

Ktoś gdzieś na forum napisał że radio maryja ma lepszą jakość muzyki poważnej w FM niż takie regionalne dab+ ale chyba niestety miał rację.

Nie znam się na szczegółach i nie wiem w czym jest problem ale wiem jedno - na ten moment radio Lublin nie nadaje się do słuchania w technologii DAB+. Lepiej już sprawdza się w FM chociaż tam też wypada bardzo słabo. Jakość odbioru znacznie się pogorszyła. Jest słabo. Zarówno u mnie w rodzinnej miejscowości (70 km od Lublina) jak i w samym Lublinie. Trochę szkoda, że tak traktowane są radia regionalne bo akurat radio Lublin trzyma świetny poziom. Świetna muzyka której trudno usłyszeć w innych stacjach, świetna ekipa prowadzących i świetne audycje. I pewnie nie jest jedynym radiem regionalnym o którym można tak napisać.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

sosen pisze: Ktoś gdzieś na forum napisał że radio maryja ma lepszą jakość muzyki poważnej w FM niż takie regionalne dab+ ale chyba niestety miał rację.
Zdecydowanie tak.
RDC jest całkiem ok. W końcu nie jest to stacja muzyczna.

sosen
Posty: 12
Rejestracja: 3 kwietnia 2015, o 11:40
Odbiornik: Denon RCD-M39DAB

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: sosen »

Sam się zdziwiłem ale naprawdę brzmi to bardzo dobrze a porównując z radiem Lublin w DAB+ to nawet rewelacyjnie.

Miało być tak pięknie a wyszło tak jak zawsze :)

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

No może powinniśmy poczekać na te regulacje. I na Radio Białystok...

sosen
Posty: 12
Rejestracja: 3 kwietnia 2015, o 11:40
Odbiornik: Denon RCD-M39DAB

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: sosen »

Ja czekam z niecierpliwością, bo słucham dużo tego radia i chciałem mieć je w lepszej, jakości niż do tej pory. I rzeczywiście - szumy zniknęły, ale sam dźwięk denerwuje już po kilka minutach słuchania. Tak trochę jak by ktoś zrobił mp3 tylko, że mp3 bardzo marnej, jakości.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: janusz44 »

z oceną dźwięku należy być ostrożny, ponieważ nie na każdym pospolitym zestawie audio można uzyskać dobry dla uszu dźwięk. Takie zestawy przeważnie grają metalicznym zimnym piaskowym dźwiękiem, a klarowność dźwięku jest na niskim poziomie. Przed zakupem należy przesłuchać proponowany zestaw w salonie audio, dla pewności dobrego zakupu. Po zamontowaniu zestawu w domu może nas spotkać pewne rozczarowanie. Pomieszczenie może być niedoskonałe pod względem akustycznym i należy je odpowiednio przygotować.

Cena zestawu KL.C

Tuner DAB+ - 1000 - 1600
Wzmacniacz stereo - 2500 - 4000
Kolumny głośnikowe - 3000 - 4500
Do zestawu nie wliczyłem odtwarzacza CD oraz gramofonu, nie tylko słuchamy programów w DAB+

Ceny wywołają spore zaskoczenie, jednak liczone są jeszcze na niskim poziomie i taka jest prawda. Kto ma zamiar w jakiś sposób oceniać dźwięk, to proszę się zastanowić co posiada. Tanie radia przenośne oraz zestawy stacjonarne audio nie będą wiarygodne do oceny dźwięku pod względem brzmienia. Słuchanie muzyki na przyzwoitym poziomie jak widać może sporo kosztować.

sosen
Posty: 12
Rejestracja: 3 kwietnia 2015, o 11:40
Odbiornik: Denon RCD-M39DAB

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: sosen »

Mówimy chyba o różnych rzeczach. Ja nie wymagam od radia dźwięku przeznaczonego dla melomana. Nie słucham też radia na takim sprzęcie. FM też nie dawało takich możliwości. FM było ok. Problemem były tylko szumy. DAB+ też jest ok, ale za wyjątkiem stacji regionalnej - czyli w tym przypadku Radia Lublin.

Moja ocena dźwięku to nie jest ocena melomana tylko osoby, która stwierdza czy coś da się słuchać czy nie. Radio w FM da się. Radio w DAB+ da się i jest jeszcze lepiej za wyjątkiem Radia Lublin w DAB+, bo tego w tym momencie nie da się słuchać. Dla mnie radio jest czymś co gra w tle i nie wymagam od niego super jakości. Wystarczy coś co jest na akceptowalnym poziomie.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: janusz44 »

Jeżeli nie wymagasz to po co narzekasz. Piszemy o jakości brzmienia, przerywanie oraz inne występujące zakłócenia dźwięku pominąłem, ponieważ nie o to mi chodziło. Pisałem ogólnie i nie dotyczyły moje wywody radia lokalnego Lublin. Prawdziwy meloman posiada sprzęt za kilkanaście tysięcy i sporo więcej, za podane ceny może wystarczą na przewody sygnałowe i głośnikowe.
Ostatnio zmieniony 3 kwietnia 2015, o 23:53 przez janusz44, łącznie zmieniany 1 raz.

sosen
Posty: 12
Rejestracja: 3 kwietnia 2015, o 11:40
Odbiornik: Denon RCD-M39DAB

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: sosen »

Tylko, że pomiędzy jakością dla melomana a dźwiękiem jaki prezentuje radio Lublin są jeszcze wartości pośrednie. Do nich należą m.in. pozostałe programy w dab+. Nie popadajmy z jednej skrajności w drugą. To tak jak by napisać, że jedyny samochod który się nadaje do jazdy to taki z salonu za minimum 500000 zł a od pozostałych nie można niczego wymagać.
Ostatnio zmieniony 3 kwietnia 2015, o 23:59 przez sosen, łącznie zmieniany 1 raz.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: janusz44 »

Pisałem o zestawie na poziomie KL.C to w porównaniu samochód nowy za 26 tys,używany za 6-7 tys więc jest różnica. Program Dzieci teraz nadaje standardy światowe, nawet przyzwoicie brzmi aż dziwne.
Ostatnio zmieniony 4 kwietnia 2015, o 01:44 przez janusz44, łącznie zmieniany 2 razy.

Zablokowany