Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
NTC

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: NTC »

sv2k11 pisze:kodek, jak np. bezstratny FLAC w kontenerze OGG. Słucham tak właśnie radia internetowego we FLAC, bitrate to średnio nieco ponad 1Mb/s i jest miód, po prostu prawdziwe cyfrowe radio
Oooo a gdzie takie radio internetowe można spotkać :?: z chęcią bym się dowiedział, z pewnością ciekawskich jest dużo więcej :)

NTC

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: NTC »

No tak, wszystko jasne, znów czechy górą: :lol:

http://www.cesnet.cz/
http://radio.cesnet.cz:8000/cro-d-dur.flac

to jest jakość :o

sv2k11
Posty: 26
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 14:54
Miejscowość: Kraków
Instalacja antenowa: AZART
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków Chorągwica

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: sv2k11 »

NTC pisze:Oooo a gdzie takie radio internetowe można spotkać :?: z chęcią bym się dowiedział, z pewnością ciekawskich jest dużo więcej :)
Jest kilka takich strumieni w sieci (nie mam pod ręką linków do nich, ale kiedyś poszukiwałem takich stacji i znalazło się parę, mniej lub bardziej oficjalnie), teraz słucham głównie stacji Absolute 80s z UK, oto link do strumienia:
http://icecast.as34763.net/a8flac.ogg

Oczywiście trzeba mieć odtwarzacz ze wsparciem dla dwóch rzeczy, FLAC i OGG, a do tego ustawić sobie poziom bufora na powiedzmy 1MB (megabajt), bo to zaledwie kilka sekund przy przepustowości ponad 1Mb/s (megabit).

Do tego jeszcze z pamięci wiem, że jakieś Czeskie Radio (publiczne?) nadaje testowo taki strumień z muzyka klasyczną, i chyba było jeszcze jakieś radio studenckie (polskie!) z Poznania które tak nadawało. Musiałbyś pogrzebać w sieci.

nkp123

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: nkp123 »

sv2k11 pisze:[...]

Natomiast faktem jest, że przydałyby się dwie specyfikacje dla strumieni, takie przeniesienie z branży TV, Standard Defiinition i High Definition, o ile SD to byłoby właśnie kodowanie AAC 80-96kb/s, o tyle HD to powinno być coś dużo więcej np. wogóle inny kodek, jak np. bezstratny FLAC w kontenerze OGG. Słucham tak właśnie radia internetowego we FLAC, bitrate to średnio nieco ponad 1Mb/s i jest miód, po prostu prawdziwe cyfrowe radio. Zero artefaktów wynikających z kompresji, jakbym słuchał płytki CD. Fajnie by było mieć w eterze choćby pojedyncze stacje z taką jakością nadawania.

Miejmy nadzieję tylko, że nie skończymy na kanałach po 48kb/s w kodowaniu HE-AAC i to jeszcze wersja 2, czyli z Parametric Stereo (to już jest porażka w każdym wymiarze).
"Dobrze godosz, na ministra powinieneś iść, na ministra!"

Ja również jestem za przesyłem audio w kompresji bezstratnej, jednak niestety z przyczyn technicznych (np. przepustowość multipleksu) będzie to ciężkie do zrealizowania - do jednego multipleksu DAB wejdą może 2 takie stacje?

Ale jeżeli będzie standardowy multipleks DAB+ z AAC (oczywiście wersja LC przy przepływności nie mniejszej niż 96-112kbit/s dla muzyki oraz 64-72kbit/s dla informacji) (jak to kolega nazwał: SD ;) ) oraz dodatkowy z dwiema stacjami w kodeku bezstratnym to ja jestem jak najbardziej na tak!

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: DVB-T/S »

Wszystko zmierza nie do jakości a jedynie aby jak najwięcej było z tego kasy. W końcu co ma zrobić taki Kowalski skoro w lepszej jakości radia nie ma - albo słucha albo nie.

jano

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: jano »

Witam, zauważyłem dziwną rzecz: na Jedynce sygnały zapowiadające wiadomości, przejścia i ogólnie wszystkie "odgłosy" są o wiele cichsze niż wypowiedzi prezenterow, muzyka itd. W analogowym radiu wszystko ma jednakową głośność. Poza tym nie wiem czy to wina mojego sprzętu, ale mam wrażenie że basy są zbyt mocne, a treble za słabe...
Pozdrawiam

mmc_polska

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: mmc_polska »

jano pisze:Witam, zauważyłem dziwną rzecz: na Jedynce sygnały zapowiadające wiadomości, przejścia i ogólnie wszystkie "odgłosy" są o wiele cichsze niż wypowiedzi prezenterow, muzyka itd. W analogowym radiu wszystko ma jednakową głośność. Poza tym nie wiem czy to wina mojego sprzętu, ale mam wrażenie że basy są zbyt mocne, a treble za słabe...
Pozdrawiam
Na Trójce też tak było nieraz. PKiN jest goniony analogowym dosyłem z PR i najprawdopodobniej nie przechodzi przez ten sam procesor dźwięku co dosył satelitarny do innych. Przed analogowym nadajnikiem na PKiN zapewne coś stoi co równa tę dynamikę, a DAB+ przepuszcza bez ingerencji.
Trójki słucham od 8 m-cy z DAB+ i nieraz słychać "nie trzymanie" poziomów, niektóre piosenki są głośniej, zdarzają się również cichutkie. To jednak nie jest wada - dźwięk nie jest tak męczący jak "klocek" z FM-a, gdzie wszystko jest podniesione do poziomu krzyku. Na Cyfrze+, która ma dokładnie ten sam dosył co PKiN (ktoś na forum Radio Polska to wyjaśnił) tego efektu nie ma - widać po stronie Cyfry stoi jakiś niemęczący procesor, który to równa. Nie równa jednak tak jakby mógł - maksymalny poziom jaki np. Trójka osiąga to -6 dB... Jak będę miał czas to jakoś oficjalnie się do Cyfry zwrócę jako abonent, żeby to trochę poprawić.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: DVB-T/S »

Jak "równa" do -6dB to faktycznie tragicznie. Dynamika dźwięku max 50%.
Rozmumiem -1dB (90%).

mmc_polska

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: mmc_polska »

DVB-T/S pisze:Jak "równa" do -6dB to faktycznie tragicznie. Dynamika dźwięku max 50%.
Rozmumiem -1dB (90%).
Też byłem zaskoczony. Nie oglądałem tego synału "optycznie" do czasu aż zacząłem wycinać wiadomości z automatycznie nagranej Ciemnej Strony Mocy. I peak zatrzymuje się na -6 dB, no chyba, że ten programik oszukuje. Obejrze czymś lepszym w weekend.
Gdybyś sam chciał zobaczyć to mogę Ci na priv udostępnić nagrania (linki) do bezpośrednich ripów z Hot Bird-a (Cyfra), nie tylko CSM-u. Co do ograniczeń dynamiki to i tak jest ona spłaszczana i te -6 dB jako max nie jest tutaj najważniejszym czynnikiem.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: DVB-T/S »

Cyfrowe radio samo w sobie nie jest złe, ale praktyki aby wcisnąc jak najwięcej kosztem dźwięku już tak.
W analogu nie ma już miejsca bo jest praktycznie stacja na stacji więc chcą jeszce więcej wcisnąć w cyfrę.
Suma sumarum będzie tylko gorzej. Jak mam słuchać słaby dźwięk który do jakości CD nawet się nie zbliża to szkoda zachodu. Za 10 lat jak to już wejdzie pewnie internet będzie na tyle szybki aby słuchać w nim w jakości FLAC i całe starania o UPCHANIE jak najwięcej spalą na panewce.

mmc_polska

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: mmc_polska »

DVB-T/S pisze:Cyfrowe radio samo w sobie nie jest złe, ale praktyki aby wcisnąc jak najwięcej kosztem dźwięku już tak.
Nie jest złe. Słucham go od 8 miesięcy. Nie zamienię na żadne grajadło internetowe, które się "rozpędza" i buforuje minutę i siorbie. Teraz w Trójeczce Robert Palm - 29 palms. Miło, nie postrzępione procesorem dynamiki aż do warczenia. Eh.

mmc_polska

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: mmc_polska »

DVB-T/S pisze:Jak "równa" do -6dB to faktycznie tragicznie. Dynamika dźwięku max 50%.
Rozmumiem -1dB (90%).
Tutaj napisałem więcej o tym jak to wygląda w Cyfrze+:
http://forum.radiopolska.pl/index.php?s ... ntry234297

Maksymalny namierzony poziom to -3,95 dB, nie jest może aż tak źle jak pokazywał tamten programik, ale też nie jest dobrze. Skoro to już pobierają z analogowego dosyłu to mogliby chociaż spróbkować dobrze...

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: DVB-T/S »

A co ma próbkowanie do dynamiki dźwięku?

mmc_polska

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: mmc_polska »

Chodzi mi o konwersje analogowo-cyfrową - skróty: próbkowanie, kwantyzacja.

Genia

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: Genia »

Problem z radiami interentowymi w polsce to niestety problem z parametrami połaczeń sieciowych. Szybkośc a co najważniejsze jakośc polskich łacz nadal pozostawia wiele do życzenia szczególnie poza wielkimi aglomeracjami.

wujek_janek

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: wujek_janek »

100% racji!

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: antypyra »

W ostatnią niedzielę wreszcie wybrałem się z Iriverem B20 do Warszawy.
Obiektem mojego zainteresowania były testy odbioru DAB+, których do tej pory nie miałem okazji sam przeprowadzić.
Od razu mówię, że nie powiem wiele nowego, niż zostało tu napisane.



Czasu nie było dużo, więc ograniczyłem się do bardziej dokładnego przesłuchania i nagrania Pr1, Pr2 PR i RMF Classic, przesłuchiwanie pozostałych stacji traktując bardziej pobieżnie.

Jak potem okazało się po przegraniu nagrań z Irivera na twardy dysk komputera i zastosowaniu Winampa do ich odtworzenia, pliki AAC były z bitrate 80 kbps.

O ile brzmienie stacji Pr1 i komercyjnych na słuchawkach Sennheiser CX 300 było znośne, o tyle muzyka fortepianowa z orkiestrą wypadła źle. Wymagające ucho, choć niekoniecznie tak wykszałcone profesjonalnie jak moje, z pewnością zauważy rozmycie dźwięku fortepianu, które nieco przypomina jego "pływanie" na magnetofonach z kiepskim parametrem wow&flutter. Dźwięk jest przyciemniony, wewnętrznie zrujnowany, co zapewne wykazałyby analizy na przyrządach, gdyby móc porównać dźwięk z DAB-u z oryginalną, odtwarzaną w PR w poniedziałek 19.03.2012 w godzinach przedpołudniowych płytą z Koncetem d-moll Rachmaninowa. Dźwięk nie ma kształtu, rozmyta jest artykulacja, występuje spłaszczenie dźwięku i i brak przejrzystości w skomplikowanej fakturze utworu nawet w porównaniu z tą samą audycją idącą z tunera UKF. Dokonywałem właśnie takiego porównania, przełączając wejście wzmacniacza m.cz. amplitunera Toska z kolumnami na wyjście Irivera i tunera Sony ST-SB170. Pomijam sprawę silniejszego sygnału z tunera z Irivera, bo kompesowałem to potencjometrem we wzmacniaczu.

Te same wrażenia miałem, gdy zgrałem pliki z Irivera na dysk i z karty dźwiękowej komputera podałem muzykę na wejście wzmacniacza z kolumnami. Osoby, które odsłuchiwały pliki z Irivera potwierdzają mierną jakość dźwięku nie tylko fortepianu ale i towarzyszącej mu orkiestry.

Nawet gadane aydycje TOK-a, których już nie nagrywałem, nie zadawalają w DAB+, gdyż słuchać mowy z wciąż jej towarzyszącym szelestem, sybilantami i metalicznym podźwiękiem też nie sposób. Dlaczego wprowadzenie radia cyfrowego nie miałoby być okazją do poprawienia jakości dźwięku w audycjach słownych, która dziś na UKF również pozostawia wiele do życzenia?


Dla uwiarygodnienia zamieszczam jednak próbki nagrań z poniedziałku 19.03. Nie wiem, czy yousendit nie kasuje plików po pewnym czasie i w jakim stopniu ta wrzuta dalej deformuje dźwięk.

Na razie DAB+ w Warszawie jest jak dla mnie na trzy z minusem. W ostateczności ujdzie jako radio przenośne ze słabym dźwiękiem. Chyba, że naprawdę popracuje się nad dźwiękiem i nie naładuje za dużo do jednego muxa.
Program 1

http://www.yousendit...0000000&s=19102

RMF Classic
http://www.yousendit...0000000&s=19102

Program 2 pieśni

https://www.yousendi...Pd0FlcEpBSXRVag

Program2 Koncert Rachmaninowa cz.2

https://www.yousendi...Pd0E3N0Q1SE1UQw

Program2 Koncert Rachmaninowa cz.,3

https://www.yousendi...LV3IzMW5vS3NUQw


Odpowiedz
Cytuj

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: DVB-T/S »

Żaden link nie działa.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: antypyra »


Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: DVB-T/S »

Teraz lepiej.
Muzyki klasycznej nie słucham. Fortepian brzmi jak fortepian ale całość brzmi jakby była stłumiona - bardzo wyrównany poziom dźwięku.
Na mowie to już porażka.

Nie wiem jak Emitel uważa ale w takiej formie jak teraz to może co najwyżej łupankę dla głuchej młodzieży puszczać (bo różnicy nie zauważą).

Radio analogowe ma stosunkowo mały S/N - około 60dB - może dlatego brzmi jakby "lepiej" bo dokładający się szum, niedoskonałości preemfazy (deemfazy) oraz samych odbiorników, ich torów audio itd. robią swoje. Przy płycie CD - 96dB - to prawdziwa przepaść. Radio cyfrowe też ma 96 dB tyle że dynamika dźwięku ma może z 12-15 dB - tam po prostu nie ma cichych dźwięków!

Jestem za kilkoma stacjami w konkretnej jakości niż kilkunastoma z jakością radia internetowego - czyli nie dającą się słuchać.

Zablokowany