Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

Po prostu ten kolega jest zmienny w zapatrywaniach.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: K63 »

Cytat z podsumowanie konsultacji KRRiT dotyczących DAB+
KRRiT pisze:(...)
- Najliczniejszą grupę respondentów stanowią osoby prywatne, z treści
wypowiedzi wynika, że spora część z nich słucha radia DAB+. Wielu z
nich stawia na pierwszym miejscu konieczność uregulowania
parametrów technicznych emisji i zapewnienia dobrej jakości dźwięku.
- Polskie Radio SA powinno pod tym kątem przeanalizować własne
parametry emisji.

(...)

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: DVB-T/S »

WOW!
Walka może być zwycięska!

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

Naprawdę?

Myślisz, PR da 160 kbps dla Dwójki i 144 kbps dla Trójki?

Jak było (przypomnę) w testach Nieemitela.

shougoki
Posty: 1
Rejestracja: 4 lipca 2015, o 19:01
Odbiornik: DVB-T: Panasonic TC-P46GT30
T-DAB: Pioneer MVH-270DAB
Instalacja antenowa: DVB-t: pokojowa Telmor ASP-860 P25
T-DAB: Pioneer CA-AN-DAB.001

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: shougoki »

Witam.
Rzuciłem okiem na te prawie 60 stron bitwy o dodatkowe kilobity w eterze, jednak zdaje się, że nikt nie poruszył pewnej kwestii, uniemożliwiającej DAB choćby dorównać jakości dźwięku UKF. A przynajmniej na chwilę obecną. Otóż napomniano o tym, że większość materiałów, wykorzystywanych w rozgłośniach radiowych jest zakodowanych w MPEG Layer 2 - czyli przy zastosowaniu stratnej kompresji. Konwersja tych, już zdegradowanych materiałów do kolejnego stratnego formatu, tylko pogarsza sytuację - o tym chyba nikt nie powiedział. Można zwiększać szybkość transmisji nawet do 512kb/s, a i tak wystąpią zniekształcenia spowodowane podwójnym "kastrowaniem" sygnału.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: adac »

Zgadza się, być może specyfika forum nie pozwala na dłuższą dyskusję o kodekach i dosyłach, ale na innym forum (RP ) temat był dogłębnie przewalcowany.
Co ciekawe, mimo że pojawiają się tam praktykujący radiowcy, eksperci ze stażem, spece różni, współpracownicy rozgłośni- to konkrety jest bardzo trudno wyciągnąć.
Nikt nie chce uchylić tajemnic radiowej kuchni (albo ci co wiedzą nie chcą pisać ). Dotyczy to nie tylko tej sprawy ale np. praw autorskich i ograniczeń (ewentualnych) związanych z emisją utworów autorskich w radio.

Twoja uwaga jest całkiem słuszna, na tutejszym forum też trwa jałowe 'wypominanie' i żalenie się, szczególnie lubi to jeden z autorów. Traktuje to chyba jako swoją misję.
Nikt nie wspomniał o jakości materiałów do emisji, kosztach zakupu licencji na nowe nośniki i procedurach które obecnie stosowane są w emsji radiowej. Prawdopodobnie obowiązują takie jakie zostały po analogu, czyli materiały mp2 /mp3.
Żadna stacja na Ukf-ie ( tym tradycyjnym) mnie przyznała się, że zamierza grać całą dobę z odtwarzacza płyt CD w ramach misji dziejowej związanej z jakością. Bo widocznie nie jest im to do niczego potrzebne.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

@adac

Shougoki z pewnością ma rację, jakość materiałów wyjściowych jest bardzo ważna, "mielenie" dźwięku w kompresjach stratnych - także, ale istnieją też inne fakty.

Gdy INFO TV Operator robił trzymiesięczne testy z końcem zimy i wiosną 2013, uważny obserwator mógł zauważyć, że Dwójka i Trójka chodziły znakomicie, Jedynka również. Eksperymentalnie dano wtedy 192 kbps dla Dwójki (krótko- potem 160 kbps), 144 kbps dla Trójki. Jedynka i Czwórka miały po 128 kbps.Ponadto nie emitowano obrazków i tp. zbędności, a jedynie najpotrzebniejsze dodatkowe przekazy cyfrowe.
Ponadto zmiany przepływności w trakcie testów dały pojęcie o tym, jakie ma ona znaczenie dla dźwięku.Ponadto na pewien czas wyp..ono zmorę radiofonii- orbany, co Dwójce przysłużyło się bardzo.
I to wszystko odbywało się z takimi samymi materiałami emisyjnymi jak zawsze, na codzień, tzn. różnej jakości.
I co?
A to, że wyraźnie było można usłyszeć, że bitrate ma znaczenie!!!! Nawet w istniejących uwarunkowaniach.
A dzisiaj jest za mały. Bo nawet na "uprzywilejowanej" Dwójce (128 kbps) zauważa się artefakty kompresji.

O ile trudno polepszyć jakość materiałów emisyjnych z dnia na dzień, to zwiększenie przepustowości w muxie DAB+ to sprawa paru kliknięć - gdzie trzeba.
Koszty?

"Ekonomiści" tylko krzyczą: "ekonomia, ekonomia...".
Ale nikt nie przedstawił, o ile więcej kosztuje 1 kbps dodany w muxie...
To pewnie tajemnica w instytucji utrzymywanej przez ogół społeczeństwa za pomocą abonamentu. :P :lol:

PS. Mam to nagrane (testy), nikt mi niczego nie wmówi.
To czysty wykręt, że nie słychać szachrajstw dokonywanych na dźwięku, bo społeczeństwo jest głuche.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: DVB-T/S »

Jakie znowu głuche?
Przecież nie słuchają radio a jeśli już to na sprzęcie za grube pieniądze (więcej niż wielokrotnie wspominany tuner Onkyo) jakim są smartfony z byle jakim głośniczkiem :lol:

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

Przy niezbyt dobrym materiale wyjściowym wskazany byłby większy bitrate w muxie. W programach regionalnych stosuje się bardzo niskie przepływności, np. 104 kbps wraz z duperelami. Wtedy już naprawdę słychać, jaka lipa jest DAB+ w takim wydaniu.
Zastosowane obecnie przepływności są jakby właśnie dla idealnego materiału.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: janusz44 »

Słyszałem jak redaktor muzyczny prowadzący w PR3 zapowiadał utwór z płyty winylowej, jednak oni się starają o jakość dźwięku, a wychodzi po nadajniku lipa do odbiornika słuchacza.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

Odtwarzanie z płyty winylowej podczas, gdy tor nadawania jest cyfrowy, może przynosić dodatkowe problemy. Zwłaszcza skwary" i gwałtowne trzaski.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: janusz44 »

W studio mają porządny sprzęt. Zgrywałem dużo z płyt winylowych na płytki MD i nie słyszałem większych trzasków podczas odtwarzania niż z płyt winylowych.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

W sobotę 18.07 nadano w Dwójce PR muzykę z winylu. Była to muzyka fortepianowa. Brzmiało to zupełnie inaczej w DAB i inaczej na FM. Prezentowane płyty były jednak w dobrym stanie i trzasków nie było. W DAB brzmienie czystsze, ale bardziej suche. Ciekawe, jak to było z processingiem w tej audycji. W innej rozgłośni, której słuchałem w podobnych okolicznościach, każdej zmianie dynamicznej w utworze, akcentów itp. towarzyszylo "oddychanie" limiterów, również i trzaskom. Fatalny jest processing tej rozgłośni: "żywopłot" i przesadnie podbite basy.

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: eter »

DAB DABEM, ale skoro dwa nadajniki PR3 na UKF-ie potrafią nadawać w ogóle w całkiem innej jakości to - ja sam nie wiem.
Są jakiekolwiek normy w nadawaniu???
Tutaj macie jakby się komuś chciało sprawdzić dwie minuty nagrania.
Jakość jest słaba (mono) ponieważ to dwa odległe ode mnie nadajniki.
Jednak WYRAŹNIE słychać jak bardzo nadają z zupełnie innym pasmem.
Na nagraniu przełączam ręcznie odbierane nadajniki, normalnie ręce opadają jak się słyszy takie "kwiatki".
Więc co tutaj rozmawiać o jakichś normach w DABIE jak normalna emisja analogowa jest prowadzona jak się chce. Z jednego nadajnika słychać jak w studni z innego inaczej...
A przecież słuchacze powinni mieć zapewnioną podobną jakość słuchania, niezależnie czy mieszkają w Legnicy czy w Łodzi.
Tak jednak jak słychać nie jest (miasta podane przykładowo), nie wiem jakie to dwa nadajniki nagrałem.
http://sendfile.pl/pokaz/448513---iUlb.html

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: DVB-T/S »

Piosenka byle jaka ale słychać że z jednego nadajnika góra gra inaczej.
Napisz z jakich to nadajników, jakie masz do nich odległości oraz na czym odbierasz.

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: eter »

Chodzi o to, że to nie tylko "góra pasma" gra inaczej. W ogóle jest inne całe pasmo przenoszenia i poza tym niektóre nadajniki maja pozamieniane na dodatek kanały lewy z prawym. Nikt tego jak widać nie sprawdza. Ktoś włączył, ktoś nie zauważył i tak się nadaje.
Odbieram samych nadajników Trójki około 7, więc trudno mi powiedzieć dokładnie co to za nadajniki.
Poza tym odbieram kilkanaście z Niemiec i Czech i na prawdę u nich nie słyszę różnicy pomiędzy tymi samymi nadajnikami jak u nas.
Częstotliwości tych dwóch nadajników są około 98-100 Mhz. Nie mogę podać dokładnie (tuner przestrojony FAUST).
Nie ma to jednak przecież znaczenia. Taka sytuacja występuje również na nadajnikach programu pierwszego. Również są różnice w nadawaniu pasma dźwiękowego z poszczególnych nadajników.
Tak więc nie ma co liczyć na jakieś "normy" w nadawaniu analogowym, gdzie niby takowe były (są).
To co mówić o nadawaniu w technice cyfrowej. Tu to już można nadawać "jak się chce".

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: adac »

Fakt brzmi to tragicznie. Pierwszy nadajnik ma pasmo zbliżone do AM może jakieś 5 kHz, za to drugi nadrabia nienaturalnym podbiciem sopranów. Czy podkręciłeś trochę wysokie tony ?
Niestety lepiej już brzmi emisja amatorska.

PS. Nie wiem jak aktualnie w Dab+ ale posłuchałem chwilę R. Rytmu ze strony mojepolskieradio. Tam z kolei ktoś podkręcił kompresor do oporu i obciął basy zostawiając tylko 'stuk-puk'. Przełączyłem się ze zwykłej stacji internetowej mp3 i różnica na niekorzyść P.R aż mnie zaskoczyła. Szkoda bo muzycznie było dość ciekawie ale z powodów technicznych słuchać się nie da.
Ciekawe co na to nasz ekspert od radiofonii UKF i zwolennik jakości w radio kol. @anty z Podlasia.

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: eter »

Kiedyś już tutaj na forum opisywałem, że nadajniki UKF nadają z zamienionymi kanałami L,P i różnej jakości tej samej stacji.
To tylko wskazuje na to, jak "niedoskonałe" są wszelkie formy nadawcze (niedoskonałe w znaczeniu, że po prostu nie działają normy w jakich się odbywa nadawanie - w domyśle zawodzą ludzie?sprzęt?)
Przecież taka różnica powinna być w jakimś momencie "wyłapana" i skorygowana. Nie chce mi się wierzyć, że nie można takiej emisji poprawić, aby była taka jak z innych nadajników.
Potem ktoś odsłuchując na tym nadajniku pisze swoje uwagi co do jakości a kto inny ma zupełnie inny dźwięk z innego nadajnika i dziwi się temu co ten pierwszy wypisuje...
Czyli z tym porównywaniem to raczej ostrożnie.
To tak w kwestii UKF.
Pewnie emisja DAB+ będzie lepiej "pilnowana" i nie będzie takich różnic w nadawanym paśmie.
Nie będzie takich sytuacji, że tutaj to sobie gramy lewy na prawo i z zawężonym pasmem, czego życzę wszystkim słuchaczom.

PS. Porównywane nadajniki to najprawdopodobniej:

99.8, TRóJKA, Wałbrzych/G.Chełmiec. (wąskie pasmo)
100.2, TRóJKA Ślęża (normalne pasmo)

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

A czy jest uprawnione porównywać jakość dźwięku z nadajników, które nie są dobrze odbierane np. z powodu np. zbyt dużej odległości od nas?
Za dalekie nadajniki zawsze brzmią źle, choć odbiór jako taki jest możliwy.

Oczywiście program I u mnie inaczej brzmi na 92,3 MHz z Krynic i inaczej z Krzemianuchy na 105,5 MHz, o ile ją jestem w stanie odebrać. Podobnie z Miłkami 97,1 MHz. Dźwięk dalekich stacji pozbawiony jest wszelkiej dynamiki, jest suchy jak piach na pustyni. Nie mówię już o tym, że jest zaszumiony i najczęściej mono. To są stacje nie nadające na ten obszar, gdzie się znajduję.
Porównajcie dwie czy więcej stacji nadających ten sam program i dobrze odbierane. Nie zawsze jest to możliwe, ale mogę się umówić z kimś, że nagra bezstratnie, najlepiej z cyfrowego wyjścia tunera UKF/DAB, np. dobrze odbieraną stację w Warszawie i prześle mi nagranie, a ja nagram Białystok.

Na pewno jest dużo niechlujstwa i niedopatrzeń w działaniu i regulacji poszczególnych obiektów nadawczych. A któż to ma robić? Kadra, która od dziecka nie wychodzi poza słuchanie muzyki w mp3 128 kbps albo i gorzej?
Zamiana kanałów w stereofonii to oczywiście ewidentny błąd. tego nie sposób przypisać okolicznościom nadawania/odbioru.

DAB+ niczego nie poprawia. Gra i nie szumi, czka lub nie gra. Nawet na przenośnym aparacie słychać, że jest gorzej niż na (dobrze odbieranym) UKF. Przede wszystkim DAB obcina pasmo akustyczne i rozmywa szczegóły muzyki, choć nigdy nie szumi, co robi często UKF. Porównywanie DAB-u z daleką stacją UKF jest nieuczciwe, bo UKF będzie zawsze szumiał, a DAB nie-dopóki sygnał jest w stanie uruchomić dekoder odbiornika.
Ostatnio zmieniony 4 sierpnia 2015, o 08:22 przez antypyra, łącznie zmieniany 3 razy.

prezeswk
Posty: 73
Rejestracja: 11 lutego 2010, o 00:49
Miejscowość: Poznań / Swarzędz
Odbiornik: ST-SB920,T-D500,Dual-DAB4,Bolero-DAB,LE32B650T,40BL5EA,T760i
Instalacja antenowa: Dipol: FM 1/RZ/B/ H, V, "kierownica", UHF 19/21-60, VHF/DAB 1/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań - Śrem

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: prezeswk »

Nadawca traktujący powaźnie sluchacza powinien co jakis czas fizycznie objechac swoje stacje, posluchać i pomierzyć. Nawet, jak to jest sieć w całym kraju. To jest do zrobienia!

Zablokowany