Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DVB-T/S »

Większość z tych stacji da się odbierać czysto ale musiał bym obrócić antenę i zmienić jej polaryzację.
Zadajecie takie pytania jak byście nie mieli mózgów albo co najmniej z nich nie korzystali.
Max van Org
Fantastycznie, gratuluję odbioru tylu szumiących rozgłośni. Na starym sprzęcie można było eliminować szumy, na nowym już nie idzie. Nie słucham szumiących rozgłośni
PR nawet na FM ma metaliczny dźwięk także problem już lezy w studiu które partaczy dźwięk (albo RÓWNA pod cyfrę) :lol: :lol: :lol:

Też nie słucham szumiących rozgłośni. Obiektywnie napisałem co mogę złapać (to nie wszystko bo po obróceniu miałbym jeszcze z 30 innych stacji).

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

No to do dzieła! Zbuduj obrotnik do anteny i steruj nim z mieszkania.
To robota dla fanów i maniaków radia - nie dla zwykłych słuchaczy.
Z tą polaryzacją to trochę trudniej jest. W DAB polaryzacja też ma znaczenie. Przy małej mocy krynickich nadajników antena DAB umieszczona pionowo V nie odbiera u mnie. W Białymstoku polaryzacja jest H. Dotyczy to zewnętrznej anteny na balkonie współpracującej z tunerem.
Natomiast ustawienie teleskopu w odbiorniku przenośnym nie jest krytyczne.

To znowu ciekawe, że robią polaryzację poziomą w DAB, bo bazują na starych systemach antenowych do TVA na VHF. Jeśli nie jest tak, proszę Przedstawiciela Emitela o sprostowanie. A przecież anteny w samochodach są z reguły zbliżone do pionowych; teleskopy w odbiornikach przenośnych także najwygodniej tak właśnie ustawiać.

szymon9904
Posty: 123
Rejestracja: 23 lipca 2015, o 14:36
Miejscowość: Żary
Odbiornik: T2: FTE T220 Max, Samsung UE40K5672 | DAB: Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: FTE Diamond (pasywnie) - ok. 17 m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły / Wichów / Liberec / Lobau

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: szymon9904 »

Max van Org pisze:Fantastycznie, gratuluję odbioru tylu szumiących rozgłośni. Na starym sprzęcie można było eliminować szumy, na nowym już nie idzie. Nie słucham szumiących rozgłośni.
Sam uznałeś, że starszy sprzęt jest lepszy od nowego - też się z tym zgadzam (przynajmniej co do audio) ;)
___

W mojej opinii (jako przeciętnego słuchacza), DAB+ to po prostu okazja do wyrównania oferty programowej.
Ja przykładowo mam dostęp do takich stacji (warunek uwzględnienia w wpisie to sygnał stały [niefalujący], minimum czyste mono i brak zakłóceń od innych stacji; 80% stacji ma RDS i czyste/prawie czyste stereo):

Polska:
PR1 / 2 / 3 / 24 / Zachód / Wrocław / Zielona Góra / RMF FM / RMF Maxxx / Radio ZET / Antyradio / Radio Eska / VOX FM / Plus (dwie oddzielne sieci - Zielona Góra i Legnica) / Złote Przeboje / Muzyczne Radio / Radio Index / Radio Elka / Radio Maryja = 20 programów polskich

Niemcy:
Antenne Brandenburg / Inforadio / Kulturradio / Radio1 / Fritz / BB Radio / Berliner Rundfunk / DLF / DLF Kultur / Hitr. RTL Sachsen / MDR Jump / MDR Sachsen / pure fm / RS2 / Radio B2 / R. Cottbus / R. Lausitz / Radio PSR / R. Teddy / Energy Berlin = 20 programów niemieckich

Czechy:
CRo Radiozurnal / CRo Dvojka / CRo Vltava / Radio Contact Liberec / Evropa 2 / Frekvence 1 / Radio Proglas = 7 programów czeskich

Łącznie 47 różnych stacji w dobrej jakości. Przy czym najczęściej słucham tej na 105,8 (idealnie czyste stereo i RDS 94 km od nadajnika) :)
Przyznaję, ten komplet stacji mam na antenach zewnętrznych (pojedynczy dipol w V na balkonie, druga antena w H na dachu), ale.. do odbioru radia też jest wymagana antena - a nie drucik.. Jak używa się drucika to wiadomo, że nawet lokalna stacja w pomieszczeniu może zaszumieć.

Prawdę mówiąc, gdyby nie stacja na 105,8 (Muzyczne Radio) i te niemieckie (w weekendy dużo tanecznych i klubowych audycji), to bym radia nie słuchał. No a taką rozbudowaną ofertę ma mało kto - najgorzej z tym jest na wschodzie, tam zapewne radia bym w ogóle nie włączał.

Jak już wiele razy mówiłem (w tym na innych forach), jestem za DAB+ jako uzupełnienie obecnej oferty UKF, jednak nie w takiej jakości, jaka jest nam 'oferowania'. W Polsce jest mocno przeciętnie, natomiast w Niemczech tragicznie.

Ostatnio robiłem porównanie Energy UKF i Energy DAB+. Pomimo lekko szumiącego stereo na UKFie w chwili pomiaru (30 dB, RDS prawidłowy), przyjemniej się tego słuchało niż tego samego programu w DAB+ - nie było przynajmniej słychać kompresji.. Lepszy UKF (nawet lekko szumiący) niż DAB+ z jakością 72 kbit/s!

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

Porównanie PR 24, stacji w zasadzie wciąż gadającej, w DAB+ i na UKF, wypada również na korzyść wersji na UKF. Szersze pasmo częstotliwości akustycznych słychać tu gołym uchem. Mniej chrapliwej mowy. Tym bardziej, że tych treści, co są w PR 24, można słuchać mono bez specjalnego uszczerbku.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: Max van Org »

antypyra pisze:Porównanie PR 24, stacji w zasadzie wciąż gadającej, w DAB+ i na UKF, wypada również na korzyść wersji na UKF. Szersze pasmo częstotliwości akustycznych słychać tu gołym uchem. Mniej chrapliwej mowy. Tym bardziej, że tych treści, co są w PR 24, można słuchać mono bez specjalnego uszczerbku.
Zasięg PR24 w DAB+ jest już dzisiaj większy niż na UKF-ie!

panaho
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2012, o 10:27

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: panaho »

szymon9904 pisze: ...No a taką rozbudowaną ofertę ma mało kto - najgorzej z tym jest na wschodzie, tam zapewne radia bym w ogóle nie włączał...
Mieszkam na wschód (północny) od wawy i samych polskich mam około trzydziestu, więc nie jest tak źle na tym "moim" wschodzie.
"Tanecznych" i innych podobnych nie lubię. W domu jeśli już włączam radio to na antenie zewnętrznej tylko PR2 i RMF Classic.
Jest też kilka wyraźnie szumiących w stereo, które z wawy nadają z niska mocą, ale te mam w pamięci zapisane w mono.
W pracy (i w drodze do pracy) a także w garażu radio tok z "gadającymi głowami". Syn radia nie słucha. Żona w kuchni ( ;) ) na teleskopowym Grundigu - Vox albo Pogoda.

I w pewnym sensie Cię rozumiem. Gdyby nie te trzy stacje (pr2,classic,tok) to raczej też radia bym nie włączał bo pozostałe to głównie takie "umcyk umcyk".

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

Max van Org pisze:
antypyra pisze:Porównanie PR 24, stacji w zasadzie wciąż gadającej, w DAB+ i na UKF, wypada również na korzyść wersji na UKF. Szersze pasmo częstotliwości akustycznych słychać tu gołym uchem. Mniej chrapliwej mowy. Tym bardziej, że tych treści, co są w PR 24, można słuchać mono bez specjalnego uszczerbku.
Zasięg PR24 w DAB+ jest już dzisiaj większy niż na UKF-ie!
Taaa, jak się zniszczyło UKF poprzez alokację 2007 roku...
A dlaczego brzmi gorzej niż na UKF? Pomimo stosowania tych sztuczek z SBR? Hę?

Dla kogo mają być te kolejne stacje "umcyk- umcyk" w DAB+?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DVB-T/S »

Widzę że PR nadaje dla malkontentów! Muzyka klasyczna, paplanie i tyle. I jak tu się dziwić że to oferta daleka od oczekiwanej przez mnie.

A umcyk, umcyk to nie tylko bo innej muzyki poza klasyczną, jazzem, disco polo jest bardzo dużo.
Jak ktoś pisze umcyk to kojarzy mi się to z hard techno.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

DVB-T/S pisze: A umcyk, umcyk to nie tylko bo innej muzyki poza klasyczną, jazzem, disco polo jest bardzo dużo.
I jakoś dalej nie słuchasz Polskiego Radia.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DVB-T/S »

Mnie interesuje słuchanie muzyki a nie paplanie przerywane muzyką!

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: pawelll »

Kolego męczysz.
Jeśli nie interesuje Cię "paplanie" do słuchaj muzyki z płyt, plików albo innych źródeł. "Paplanie" jest jednym z immanentnych elementów radia (przynajmniej w kształcie jaki powstał i rozwinął się w ostatnich dziesięcioleciach). Inną sprawą jest kto, jak i o czym "papla".

panaho
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2012, o 10:27

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: panaho »

DVB-T/S, ja nic nie mam do disco polo ani jak napisałeś hard techno. Odpisałem tylko szymonowi, że nie ma takiej biedy na wschodzie jeśli chodzi o stacje radiowe FM. Przynajmniej tam gdzie mieszkam. Każdy lubi to co lubi. Ja poza wspomnianą klasyką (której czasem lubię posłuchać, a bliska mi osoba określa ją jako wycie i rzępolenie) słucham również różnej innej muzyki, tzw. rozrywkowej. Ale to już raczej z innych źródeł. A w radiu gadanym są nie tylko audycje z udziałem polityków. Takie zazwyczaj omijam.
Taką hybrydą były kiedyś audycje W. Manna, które lubiłem słuchać jako młody chłopak. Przez 7 minut ciekawie opowiadał o 3 minutowym utworze, który za chwilę puszczał.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DVB-T/S »

Też lubię muzykę rozrywkową i wcale nie uważam ludzi którzy słuchają muzyki klasycznej, jazz czy disko polo za gorszych czy głupich. Każdy ma swój gust a o gustach się nie dyskutuje.

Dla mnie radio powinno grać muzykę. Oczywiście komentarz prowadzącego jest naturalną sprawą ale też musi być wyważony aby nie rozciągać programu bez potrzeby.

A z paplania chętnie słucham co godzinę informacji co się dzieje w kraju i na świecie.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

Ogólnie muzyka wymaga lepszego debitu niż audycje słowne. To jest oczywiste. Dla mnie dyskusja o jakości w przekazie stacji muzycznej w DAB+ zaczyna się od AAC LC 128 kbps. Trójka jako stacja muzyczna o dość dużej popularności i słuchalności nie może na to zarobić od października 2013 roku, tj. od daty uruchomienia stałej emisji.
Tu apel do Polskiego Radia!
Kiedy PR zacznie wyżej cenić swoją Trójkę w aspekcie nadawania w DAB+?

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

Czy to nie właściwy środek poprawiania jakości: zbliżyć debity w DAB+ do debitu dosyłu SAT do nadajników UKF z jednej strony, a z drugiej poprawiać jakość studyjną?
Piszę "zbliżyć", bo wiem, że nie jest to realne, by były równe.
Ale Trójka mogłaby zasłużyć na 128 kbps.

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

A po co ci słuchać w gorszej jakości niż na UKF ?? ja o Czwórkę trochę walczyłem(pisałem nie jeden list do PR) ale dlatego że znikła z UKF a jakość w internecie jest nie akceptowalna dla mnie w ogóle,ale oczywiście PR robi błędy non stop Radio Poland już dawno powinno być "wywalone" z Dab+ dla kogo to jest ???mogło zostać radio Rytm,albo dodać jakieś Jazzowe radio,ale dobrze piszesz nie wyobrażam sobie słuchanie Trójki w 112kbps jak by wyłączyli na UKF.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

Jakość w internecie jest najczęściej nieakceptowalna. Radio Rytm lub podobne powinno być w ogóle i w 128 kbps. Są dwie stacje kultury wysokiej, powinna być również stacja muzyczna dla szerszego grona słuchaczy, ale też z 128 kbps. Poland oczywiście weg! Czyste marnowanie cennego debitu!

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: Max van Org »

antypyra pisze:Jakość w internecie jest najczęściej nieakceptowalna. Radio Rytm lub podobne powinno być w ogóle i w 128 kbps. Są dwie stacje kultury wysokiej, powinna być również stacja muzyczna dla szerszego grona słuchaczy, ale też z 128 kbps. Poland oczywiście weg! Czyste marnowanie cennego debitu!
Dlaczego nie 192 kbps albo 256 kbps w internecie? Mogliby zaoferować również flac. Przecież od lat czytamy, że internet nic nie kosztuje a DAB+ jest bardzo drogi.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

Mowa tu o DAB+.
Na pewno debity w nim nie będą takie, jak w dosyłach do UKF. 128 kbps-144 kbps to max.
Co do internetu, załatw, by stream PR nie był tak podłej jakości, jak jest w chwili obecnej.
Tylko proszę nie pisać andronów, że słucha się smarkfonach i wystarczy marny stream.

No właśnie, dlaczego stacje PR (czy też inne) w internecie, nie mają mieć tyle debitu, co w dosyłach do UKF, tylko marne 96 kbps lub jeszcze mniej???
Mało tego, PR zrezygnowało nawet z niewąsko płatnych streamów w ramach usługi "Piano", które dawały lepszy dźwięk.

voip
Posty: 86
Rejestracja: 26 września 2011, o 20:32
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy, Komin E.Rybnik

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: voip »

Potwierdzam marną jakość streamów Polskiego Radia w aplikacji Moje Polskie Radio. Tak samo kiepsko działają sprzęty oparte na Vtuner (radia internetowe, sprzęt HiFi). Mamy taką jakość jak stara monofoniczna Trójka z lat 80-tych:) Lepiej słuchać stacji BBC na internecie w przyzwoitej jakości:)

Zablokowany