Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: adac »

No to czym mają użytkownicy to tłumaczyć. Sprawy techniczne to takie że multiplekser się zepsuł albo ktoś zrobił przypadkowe nastawy i teraz nie wie jak to odkręcić.
Domniewywanie takich przyzyzn i pisanie o nich jest bezsensowne a o innych nie można tu porozmawiać. Czyli dyskusja na tematy radiotelewizyjne w ogóle nie tutaj ma sensu bo to nie sprowdadzza się tylko do tego że kabel jest za krótki. Czyli przyczyna techniczna.
Pozostaje raportowanie gdzie widać i słychać a gdzie nie bardzo bo to jest jedyny dozwolony temat. Jak będą chętni do tego.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

Widocznie można tu mówić o teoretycznych przypadkach kompresji dźwięku, np., że jeden użytkownik już nie słyszy artefaktów przy AAC 128 kbps, a drugi jeszcze uważa, że debit powinien być wyższy, żeby dla niego (i może innych też) nie było ich słychać. Tudzież, że słyszalność artefaktów zależy jeszcze od jakości źródła i od obecności lub nieobecności wielokrotnych konwersji/rekonwersji w torze dźwięku oraz charakteru dźwięku, rodzaju kodowanej muzyki itd.
Ktoś napisał tu kiedyś, że gdy z płyty CD otrzyma pliki AAC 128 kbps, to słucha się tego dobrze, a w DAB-ie może jeszcze nie - właśnie dlatego, że rzutuje na to jeszcze, z jakich źródeł radio gra i czy robi te wielokrotne konwersje po drodze, ile odchodzi na PAD.
Sam też o tym wiele razy pisałem i zgadzam się z tą opinią.
Pisanie, że polepszanie debitu w DAB kosztuje PR więcej - bez dowodu, czy rzeczywiście i o ile, może być uznane za spamowanie. Też tak to odbieram.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: adac »

A jaki masz dowód że 128 kbs brzmi dobrze a 112 już fatalnie ? To tylko subiektywne odczucia i nie ma to nic wspólnego z techniką. Poza tym do rzeczywistych przyczyn technicznych i tak nie mamy dostępu więc o czym tu dyskutować. Nie wiemy z jakich źródeł korzystają nadawcy, jaka jest droga sygału do emisji, jakie parametry itd. Wszystko to tajemnica.
Ile trwało na innym forum 'śledztwo' w sprawie słynnego dosyłu i do tej pory nie wiadomo na 100proc jak to jest. Czyste spekulacje.
Gdyby nie dociekliwość userów to większość w tym ja sądziłaby do tej pory że 128 kbs w multipleksie to rzeczywiście 128 na dźwięk , a okazuje się że wcale tak nie jest.
Nikt nie był skłonny wyjaśnić tej zagadki podobnie jak paru innych, a dyskusja generalnie została ucięta. Więc chyba jest tak jak uważasz; lepiej żeby odbiorcy zostali deb..lami którym można wcisnąc wszystko i niech to kupują. Bez zadawania pytań.

pawlok
Posty: 57
Rejestracja: 3 stycznia 2015, o 13:07
Odbiornik: MARANTZ ST35 + dla DAB DENON DRA109
Instalacja antenowa: FM dokólna H + 1 DIPOL V + dla DAB Yaga na VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra k/Śremu

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: pawlok »

adac pisze:A jaki masz dowód że 128 kbs brzmi dobrze a 112 już fatalnie ? To tylko subiektywne odczucia i nie ma to nic wspólnego z techniką.
Przecież przy takim projekcie jak emisja cyfrowa radia - powinien być etap "akademicki" gdzie przeprowadzono by badania "odczuć dźwiękowych" na miarodajnej próbce populacji.
Trudno sobie wyobrazić by jakakolwiek organizacja wdrażała nowy produkt nie mając świadomości czego oczekują nabywcy.
Mogąc samemu odsłuchać aktualnie DAB+ , trudno mi uwierzyć że szychy decydujące o takim a nie innym kodowaniu nie miały okazji odsłuchać różnych wariantów. Dziś nawet laik (moja żona) słyszy korzystniejsze brzmienie FM.
Po drugie skoro dziś jest źle - to można jeszcze próbować ratować wdrożenie DAB+ programem naprawczym czyli rekonfiguracją pasma.

Paweł

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

adac pisze:A jaki masz dowód że 128 kbs brzmi dobrze a 112 już fatalnie ?
Ale już 104 kbps (minus PAD) na pewno brzmi fatalnie. :P
Są jakieś granice tej relatywizacji.
Zaproś głuchego do odbiornika. Zachwyci się - napisami i obrazkami.
pawlok pisze: Przecież przy takim projekcie jak emisja cyfrowa radia - powinien być etap "akademicki" gdzie przeprowadzono by badania "odczuć dźwiękowych" na miarodajnej próbce populacji.
Tak. I esperci powinni być zarówno techniczni jak i wykształceni muzycznie.
adac pisze: Ile trwało na innym forum 'śledztwo' w sprawie słynnego dosyłu i do tej pory nie wiadomo na 100 proc jak to jest. Czyste spekulacje.
Gdyby nie dociekliwość userów to większość w tym ja sądziłaby do tej pory że 128 kbs w multipleksie to rzeczywiście 128 na dźwięk , a okazuje się że wcale tak nie jest.
Wiadomo. SAT doszedł do tego, tylko źle czytasz.
O PAD pisali eksperci. Nie zwróciłeś uwagi, że tacy się pojawiają na forach. I na tym i na tym "innym".

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: adac »

antypyra pisze:I esperci powinni być zarówno techniczni jak i wykształceni muzycznie.
A ekonomiści gdzie ?
O PAD pisali eksperci.
Ci twoi eksperci zapomnieli o danych korekcyjnych które odejmują się i bez PAD-u. Może to ty nie doczytałeś.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: janusz44 »

Na forum audiofilskim na ekspertach DAB+ nie pozostawiono by suchej nitki, bo oni nie słuchają parametrów tylko muzyki. Parametry owszem, ale o ocenie odtwarzanego dźwięku decyduje odsłuch na porządnym zestawie audio, lampowym lub tranzystorowym, komputery to inny dział. Podpowiadam, że Tuner Onkyo T-4030 DAB/DAB+ można kupić na Ebay w przedziale od 180 - 200 euro, więc cena nie jest absurdalna. Obudowa antywstrząsowa, panel przedni aluminiowy, pamięć po 40 miejsc dla FM oraz DAB, wyjścia cyfrowe dla DAB oraz FM.

pawlok
Posty: 57
Rejestracja: 3 stycznia 2015, o 13:07
Odbiornik: MARANTZ ST35 + dla DAB DENON DRA109
Instalacja antenowa: FM dokólna H + 1 DIPOL V + dla DAB Yaga na VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra k/Śremu

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: pawlok »

janusz44 pisze:Na forum audiofilskim na ekspertach DAB+ nie pozostawiono by suchej nitki, bo oni nie słuchają parametrów tylko muzyki.
Myślę że nikt tu nie mówi o audiofilizmie w kontekście DAB+, lecz o tym by stereo brzmiało jak stereo...by pianino było pianinem, gitara gitarą itp itd
Skoro dziś przeciętny słuchacz (żona) na przeciętnym sprzęcie słyszy że "1"; "3". "Merkury" na FM mają przestrzeń, dynamikę i się po prostu tego przyjemnie słucha to dlaczego w nowej technologii ma być gorzej?
Myślę że słyszą to także ludzie z PR i emitela...

Paweł

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

pawlok pisze: Myślę że nikt tu nie mówi o audiofilizmie w kontekście DAB+, lecz o tym by stereo brzmiało jak stereo...by pianino było pianinem, gitara gitarą itp itd
Paweł
Dokładnie zgadza się. Nie trzeba z nas robić ludzi nienormalnych.

krakus
Posty: 22
Rejestracja: 22 października 2009, o 10:45

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: krakus »

Padło tu wiele głosów o jakości dźwięków w kontekście różnych kodeków, przepływności bitowej itp.

A czy ktoś zauważył nieprawidłowości związane z kompresją dynamiki nadawanych audycji, zwłaszcza muzyki poważnej w PR2?... (nie mylić z kompresją strumienia danych wykonywaną przez kodek).

Kompresja dynamiki polega na tym, że ciche fragmenty utworów są pogłaśniane, a głośne fragmenty utworów są ściszane......, czyli głośność fragmentów piano jest niewiele mniejsza od głośności fragmentów forte...... I tak nadawana jest muzyka w internetowym radiu PR2. (http://player.polskieradio.pl/-2 oraz http://moje.polskieradio.pl/OtherChannels/Dwojka.aspx)

Jakie to przynosi skutki?.... przy transmisji na żywo, przy cichych fragmentach wzmocnienie staje się stopniowo tak duże, że zaczyna być słychać pomruk sali, a dźwięk staje się nienaturalnie głośny.... a gdy następnie orkiestra lub chór przejdą do forte, następuje gwałtowne obniżenie wzmocnienia, tak że głośność fragmentu forte praktycznie pozostaje taka sama....
A przy tym barwa dżwięku głośnej orkiestry lub prawie krzyczącego chóru jest bardzo nienaturalna, jeżeli nie jest nadawana odpowiednio głośno..... Nie muszę tłumaczyć, że dla konesera muzyki poważnej takie nadawanie, to jest MASAKRA.

Dla porównania..... w transmisji UKF FM proporcje głośności forte i piano są poprawne.. (sprawdzałem podczas tej samej transmisji).

Również kanał tematyczny "Słynne głosy i wielkie interpretacje" nadawany również w: http://moje.polskieradio.pl/station/103 ... erpretacje ( te same playery, co PR2).... ma prawidłowe relacje poziomów głośności forte i piano.... (czyli można nadawać cyfrowo w radiu internetowym bez kompresji dynamiki..... tak aby piano było piano a forte było forte).

Czy ktoś zauważył podobną kompresję dynamiki w PR2 nadawanym w DAB+ ?.... jeżeli tak, to chyba nie kupię radia (tunera) DAB+..... chyba, że w PR2 wyłączą kompresor dynamiki.

P.S. Nie mam odbiornika DAB+, a radia internetowego słucham od niedawna.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: janusz44 »

Mnie chodziło raczej o odsłuch i związaną z tym dyskusję wśród ekspertów od DAB oraz drugą stronę wyczuloną na jakość dźwięku, była by możliwość wymiany poglądów. Zwrócę jeszcze uwagę, że jak zastosujemy lepszej jakości sprzęt odsłuchowy od tunera po kolumny usłyszymy więcej skutków kompresji dźwięku. Podłączyłem wzmacniacz lampowy z myślą o ociepleniu dźwięku głosu spikera, jest mała poprawa, dolna partia basu jest mało naturalna, przebarwiona, dudniąca. Przy muzyce nadmiar basu przykrywa często górne rejestry pasma. Wzmacniacz lampowy nie posiada regulacji barwy dźwięku, odtwarza całym dostępnym pasmem, więc nie ma manipulacji barwą. Jednak nie ma co biadolić po pewnym okresie osłuchania można się będzie przyzwyczaić, to tylko radio. Program PR-2 można już posłuchać, oczywiście można jeszcze znaleźć niedoskonałości kompresji, wygrywa na punkty z pozostałymi programami. Najgorszy pod względem odsłuchu muzyki jest Rytm, przy mowie tragedia, muzyka brzmi metalicznie. Może ktoś zauważył przesunięcia fazy, jakieś niedokładności? Zauważyłem jeszcze wycofanie, wyciszenie środka sceny muzycznej i pewne przesunięcie do lewej i prawej kolumny.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

krakus pisze:Padło tu wiele głosów o jakości dźwięków w kontekście różnych kodeków, przepływności bitowej itp.
A czy ktoś zauważył nieprawidłowości związane z kompresją dynamiki nadawanych audycji, zwłaszcza muzyki poważnej w PR2?... (nie mylić z kompresją strumienia danych wykonywaną przez kodek).
Kompresja dynamiki polega na tym, że ciche fragmenty utworów są pogłaśniane, a głośne fragmenty utworów są ściszane......, czyli głośność fragmentów piano jest niewiele mniejsza od głośności fragmentów forte...... I tak nadawana jest muzyka w internetowym radiu PR2. (http://player.polskieradio.pl/-2 oraz http://moje.polskieradio.pl/OtherChannels/Dwojka.aspx)
Dawno to zauważyłem. Zwróciłem uwagę dyskutantów na forach na jakość w streamie internetowym PR i ...zostałem wyśmiany.
Zjawiska te przypominają pracę dawnych popularnych magnetofonów kasetowych z wyłącznie automatycznym wysterowaniem taśmy podczas nagrania. Forte było obniżane, a piano podwyższane. Słychać było "oddychanie" automatyki. :(
krakus pisze: A przy tym barwa dżwięku głośnej orkiestry lub prawie krzyczącego chóru jest bardzo nienaturalna, jeżeli nie jest nadawana odpowiednio głośno..... Nie muszę tłumaczyć, że dla konesera muzyki poważnej takie nadawanie, to jest MASAKRA.
Nienaturalność- to jest dobre określenie. :idea: :)

$tanny
Posty: 50
Rejestracja: 3 października 2013, o 09:39

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: $tanny »

Skoro inny "przeciętny słuchacz"czyli mój syn to również słyszy to wniosek jest taki, że nikt z odpowiedzialnych za emisję programu go chyba nie słucha... Chciałbym tu przeczytać odpowiedź z PR (bo zakładam, że Emitel "puszcza w eter" to co dostaje) w w/w kwestii. I oby nie była : nadajemy tak i co nam kto zrobi?.... I z porównań moich wynika, że sygnał FM jest zdecydowanie lepszej jakości więc to nie sprawa dosyłu tylko obróbki, bo domniemuję, że dosył też jest cyfrowy ;)

rancor
Posty: 50
Rejestracja: 10 maja 2012, o 18:38
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznań-Śrem

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: rancor »

PR na FM jest lepszej jakości niż w DAB, chociaż dosył do nadajników FM jest w AAC 192kbps (AAC zwykłe, nie AAC+). Dużo brakuje do złotych czasów analogu, gdzie sygnał leciał radioliniami bez tej dziadowskiej cyfrowej kompresji.

Tak się zastanawiam, czy oni czasem tego dosyłu dla FM nie wykorzystują jako źródła dla DAB-u. Dekompresja AAC i ponowne masakrowanie sygnału do AAC+ musi skończyć się tragiczna jakością.

Kanały TV są dosyłane światłowodami, więc nie widzę problemu, żeby radio też korzystało z tej technologii, zamiast IP przez satelitę.

Jak już pisałem wcześniej, mam jeszcze pełno kaset z nagraniami PR Bis i PR1 (audycje popularno-naukowe), niektóre nawet z lat 90-tych. Większość na żelazowych kasetach, nagrywanych na "jamnikach, szum może i jest, ale nie ma tego całego syfu związanego z cyfrową kompresją. Nawet po tylu latach te nagrania lepiej brzmią niż dzisiejszy FM.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

AAC192 kbps to piękny debit. Chyba już nikt nie powinien być niezadowolony z samego tego faktu. Dochodzi jeszcze problem tych rekonwersji. Chciałbym, by choć jedna stacja w DAB taki miała ( a nawet nieco mniejszy) + granie ze źródeł bezstratnych. Na pewno nie byłoby tasiemcowych dyskusji.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: janusz44 »

Wykonałem próbę odsłuchu na przemian PR-III z tunera internetowego IPdio Tune oraz tunera Onkyo T-4030 DAB/DAB+ podłączonych do amplitunera stereo Harman Kardon, kolumny wolnostojące JBL Northridge E-100.
Odsłuch przeprowadziłem przy takich samych ustawieniach wysterowania, balansu, barwa dźwięku ustawiona neutralnie przy środkowych położeniach potencjometrów. Program III z tunera internetowego 96 kbps WMA wyraźnie przewyższał jakością PR-III systemie ACC+. Audycje słowne były bardziej zrozumiałe-lepsza rozdzielczość, barwa bardziej naturalna. Czy na to ma wpływ kompresor dynamiki stosowany w DAB+? Mam nadzieję, że są przestrzegane pewne reguły dawno ustanowione przy audycjach słownych poziom około -12 dB. Program PR-24 mono w DAB+ dźwięk rozłaził się wyraźnie na boki, przy transmisji monofonicznej powinien być usytuowany w środku pomiędzy głośnikami. Przeprowadziłem odsłuch kilku innych stacji internetowych 128 kbps Mp3 przy audycjach słownych, okazało się, że jest dużo lepsze z balansowanie nadawanego dźwięku. Jeszcze jedna uwaga, czy ktoś kontroluje poziom w dB nadawanych reklam? Stają się bardzo uciążliwe. Moim zdaniem, Radio Rytm poziomem artystycznym nadaje się wybitnie jako tło muzyczne do galerii handlowej.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

janusz44 pisze: Program III z tunera internetowego 96 kbps WMA wyraźnie przewyższał jakością PR-III systemie ACC+.
Czy można na podstawie tego wyciągać wnioski odnośnie jakości samego kodeka?
WMA daje lepszy efekt. To ciekawe.

Dongle
Posty: 4
Rejestracja: 22 grudnia 2014, o 07:55
Odbiornik: LV5T Deluxe (RTL2832U+FC0013)
Instalacja antenowa: Televes Diginova Boss (niewielka kompaktowa antena VHF/UHF na zewnątrz budynku)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Solec Kujawski (czekam na DAB+ stamtąd)

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: Dongle »

Czy ktoś z Was porównywał jakość dźwięku DAB+ (HE-AAC v2) odtwarzanego przy użyciu bibliotek Fraunhofera i odtwarzanego przy użyciu bibliotek FAAD2? Czy nawet najtańsze odbiorniki są wyposażane w komercyjne biblioteki, czy używają tych niekomercyjnych?

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: janusz44 »

Spróbowałem wyłączyć DRC (Dynamic Range Control- reduction in dynamic, wydaje mi się, że scena stereo jest bardziej poukładana. Zaznaczam, że to moje odczucia słuchowe.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: ploomba »

A ja mam pytanie co do próbkowania 104 kbps na stacjach regionalnych (m.in Radio Kraków). Czy takie próbkowanie zostanie już na stałe? Pytam, bo jest ono problematyczne dla części odbiorników (zgłaszanych było na forum m.in kilka modeli Dual). Nie radzą one sobie ze 104kbps i dźwięk brzmi gorzej niż np 96kbps (tak jakby był nadawany np 48kbps, z bardzo mocną kompresją). Czy fachowcy wiedzą jak "ugryźć" ten problem?
Z tego co kojarzę, to ktoś na forum pisał o tym samym problemie ze 104kbps na jakimś "bardziej markowym" sprzęcie.
Czy "fachowcy" z Emitela i Polskiego Radia mogliby pochylić się nad tym tematem? Od lutego w multipleksie krakowskim ma nadawać OFF Radio i wedle zapowiedzi też ma mieć 104kbps - czyli będzie kolejna stacja stwarzająca problemy na części sprzętu.
Kupując odbiornik DAB+ kupujemy tak naprawdę kota w worku i dopiero w domu okazuje się, że ten model ma jakiś konkretny układ, który błędnie dekoduje np to 104kbps.

Zablokowany