Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

Widzę ze temat umarł :evil: ale przejdzmy do Radia Opole 2 :D kodek HE-AAC V1 jezeli tak jest http://www.fmlist.org/sendertabelle/dab ... utLand=POL teraz nasuwa sie pytanie dlaczego Opole 2 gra dobrze a Radio Rytm o tym samym kodowaniu gra gorzej czyli brak góry ktoś komuś nadepnął na ucho z tego wynika czyli moje przypuszczenia się potwierdziły tutaj sam Emitel powinien się wypowiedzieć dlaczego tak jest :idea:

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: pswiatki »

Ostatnio kolega nagrał mi strumień DAB z Opola. Nie przesadzałbym, że Opole 2 brzmi aż tak mocno lepiej. Różnica na korzyść jest, aczkolwiek nie jest to różnica zwalająca z nóg.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: janusz44 »

Dlaczego odbieram Opole 1, Opole 2 na dwóch takich samych częstotliwościach 11C 220,35 MHz, sygnał Opole 1 - 100%, Opole 2 - 99%. Kto zauważył, że głośność stacji Opole jest dużo większa jak na programach PR-1, PR-2, PR3 przy takim samym ustawieniu wzmocnienia we wzmacniaczu.

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

ja słyszę róznicę ogromną tony wysokie grają tak jak powinno grać nie sądzę aby mój tuner akurat tak zdekodował Opole 2 ? zresztą są tu koledzy co odbierają Radio Opole 2 może ktoś się wypowie na ten temat
oczywiscie rozmawiamy o tych uzytkownikach którzy mają tuner podłaczony do jakiegos normalnego sprzetu hi-fi
nie o radyjku przenośnym bo na tym to nawet dobre słuchawki nie pomogą.

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

janusz44 pisze:Dlaczego odbieram Opole 1, Opole 2 na dwóch takich samych częstotliwościach 11C 220,35 MHz, sygnał Opole 1 - 100%, Opole 2 - 99%. Kto zauważył, że głośność stacji Opole jest dużo większa jak na programach PR-1, PR-2, PR3 przy takim samym ustawieniu wzmocnienia we wzmacniaczu.
Tak to racja Opole 1,2 gra głośniej od PR.1,2,3,4 czy rytm Opole 2 nadawany jest z g.Św Anny.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: janusz44 »

Sygnał stacji opolskich jest dość dobry, nawet przy ustawieniu anteny w stronę nadajnika Wrocław.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: pswiatki »

Taka sama (co do istoty sprawy) jest różnica między PRx a stacją Radio Kraków. Ta ostatnia jest sporo głośniejsza. Niech sprawdzę max. poziomy audio w moich logach z 15 kwietnia 2016, z 15:05 (11 minut strumienia): Trójka -2.6 dB, Jedynka -2.9 dB. Podobnie inne PR. Dwójka ciszej: -4.9 dB, ale już np. Radio Dzieciom -0.4 dB. No a Radio Kraków -0.1 dB. Domyślam się, że czasami może być powyżej (!!) 0 dB. Co ciekawe: OFF Radio Kraków ma -2.6 dB, czyli wciąż na sensownym poziomie. Koledzy badający kwestie poziomów mówią mi też, że Radio Kraków ma radykalną różnicę poziomu między FM a DAB, co niesprzyja działaniu algorytmów wyrównujących poziomy.

A jak chodzi o wskaźnik jakości dla Opole i Opole 2. Myślę, że to nieistotna różnica (100% vs. 99 %). Co więcej: jeśli w Opolu jest używana konfiguracja SFN, to Opole 2 musi być nadawane ze wszystkich nadajników.

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

Po wymianie anteny z dipola na kierunkową uzyskałem odbór z Chorągwicy :D (nie było to łatwe 4 piętro)
i znów muszę powiedzieć ze radio OFF przy 96kbps słychać normalnie wysokie tony Radio Kraków trochę gorzej ale nie tak zle jak Pozostałe Programy PR. a należy pamietać ze radio Kraków ma tylko 88kbps,więc idzie nadawać w miarę normalnie i nie słuchac dudnienia :evil:

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

Radio Białystok po roku czekania na wejście do muxa ma 112 kbps. 88 kbps - to nie powinno być stosowane do programów stereo.

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

zgoda, teraz nurtujące pytanie dlaczego w OFF Radio i Opole2 słychać normalnie wysokie tony?? :x
juz mnie męczy ten temat ale chciałbym wiedziec dlaczego tak jest :twisted: tak ogólnie to juz mnie mało interesuje ile pisze na wyswietlaczu 128kbps czy 88kbps mam watpliwosci czy faktycznie PR 2 nadaje 128 kbps bo brzmi jak radio Kraków 88 kbps :lol:ja poprostu słucham uchem a nie patrze na wyswietlacz.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: pswiatki »

Ja obstawiam procesory fonii w studiach tychże rozgłośni. Na pierwszy rzut ucha: za każdym razem gdy przełączam pomiędzy Dwójką, a Radio Kraków mam uderzenie ściany dźwięku. Co za tym idzie - muszę skręcać gałkę głośności by nie waliło maksymalnie po uszach. W drugą z kolei stronę muszę pokręcić gałką w przeciwnym kierunku by w ogóle coś słyszeć. To może tą różnicę słyszysz, a cała reszta to magia "produkcyjna" (dźwiękowa) przed emisją?

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

nie to że nie które rozgłośnie nadawają głośniej lub ciszej to normalne na ukf jest podobnie czeskie stacje nadawaja np.bardzo cicho a rmf juz głosno zależy od nadawcy przy ukf od nadajnika,ale nie ma to nic do jakości o której mówimy,chodzi non stop o tony wysokie które wyraznie słychać np.Off radiu i wcale mi nie przeszkadza ten dzwięk powiedzał bym ze jest akceptowalny juz PR.1,2,3,4, rytm nie da się słuchać wyraznie brak wysokich tonów,czuje jakby mi w kolumnach grały głosniki basy i średnie pierwsze wrazenie jak właczyłem daba to myslałem ze mi sie wysokie tony spaliły w głosnikach :lol:

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Jakbyś stosował zasady polskiej pisowni to łatwiej byłoby zrozumieć co masz na myśli...

Wbrew pozorom głośność, a w zasadzie jej subiektywne odczucie, ma ogromne znaczenie. To że stacja wydaje się głośniejsza to m.in. wynik kompresji dynamiki. Nadajnik nie ma wpływu na głośność stacji.

Jeśli dźwięk został już w jakiś sposób przetworzony, skompresowany, pozbawiony części elementów składowych, to koder DAB nie za bardzo ma już co wycinać i jeśli nie starcza mu pasma na przesłanie sygnału, efekty mogą być różne, ale raczej niezbyt przyjemne dla ucha. Problemy może też powodować zbyt duży albo zbyt niski poziom sygnału podany na koder, ale takie problemy widać od razu na wskaźnikach.

Wszystkie stacje w DAB są kompresowane takim samym sprzętem,. Różnice wynikają więc z ustawień samego kodera (a tam nie ma wiele do ustawiania) i jakości sygnału źródłowego.

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

Panie Jarosławie ów nadajnik fm ma ogromne znaczenie to raz i nic nie zmienia czy nadawany sygnał audio jest cichy czy głosny nic nie ma wspólnego z dynamiką proszę sobie posłuchać czeskiego cas rock na fm nadaje "cicho" ale jakość jest bardzo dobra,co do dab+ jest różna,trochę nadajników w swoim życiu zbudowałem więc wiem o czym mówię dwa, zgoda że w dab za bardzo nie ma co zmieniac czyli powiedzenie "jak kupił tak w du....."ale Opole2 i Off radio jakoś gra "normalnie"wiec jest coś na rzeczy i to słychać,a to co pisze jest chyba zrozumiałe :o
w internecie też jest różnica np.192kbps/mp3 miedzy nadawcami przykładem jest http://www.funradio.fr/ jakość jest bliska cd a to tylko 192kbps proszę zauważyć przestrzenne stereo,zresztą w latach 90 RMF była retransmisja tego radia i była to wtedy kolosalna jakość dzwięku w porównaniu z PR.i do dziś tak zostało.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

DAMIAN KATOWICE pisze:zgoda, teraz nurtujące pytanie dlaczego w OFF Radio i Opole2 słychać normalnie wysokie tony?? :x
juz mnie męczy ten temat ale chciałbym wiedziec dlaczego tak jest :twisted: tak ogólnie to juz mnie mało interesuje ile pisze na wyświetlaczu 128kbps czy 88kbps mam wątpliwosci czy faktycznie PR 2 nadaje 128 kbps bo brzmi jak radio Kraków 88 kbps :lol:ja po prostu słucham uchem a nie patrze na wyświetlacz.
Jeśli w przypadku małych przepływności zastosowano SBR, to wysokie tony są sztucznie odtworzone po stronie odbiorczej. I są! Ale naturalności brzmienia nie ma. Na tym ta sztuczka polega.
Niech Cię ten temat nie męczy - trzeba pisać o jakości dźwięku w radiu cyfrowym i walczyć o wysokie standardy. Nie zadawalać się byle czym.
Na pewno Dwójka 128 kbps bez SBR nadaje najlepiej spośród stacji w muxie DAB+ PR. Powinna jednak mieć trochę więcej, bo nadaje najbardziej wymagającą treść. Dalej jednak dźwięk Dwójki jest lepszy na UKF. Oczywiście tam można to docenić, gdzie jest bardzo dobry odbiór.

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

Tak to fakt Dwójka na fm jest jakościowo bardzo dobra testowałem to też a odbiór mam znakomity akurat czyli full sygnał,a w Dab+oczywiście przytłumiony nawet przy 128kbps czyli cały czas o czym rozmawiamy brak "góry"dlatego
i tak wole posłuchać Offa czy Opole 2 bo jest mniej męczące dla ucha,tu nie wiele trzeba bo dynamika i "dół" w PR nie jest zły ale brak tej "góry"(wysokich tonów)psuje wszystko no niestety,nie jestem jakims wytrawnym audofilem że mi przeszkadza np.320kbps/mp3 bez przesady,ale jakoś to musi wszystko grać a nie cofać się do fal długich :|

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: pswiatki »

Nie wydaje się być uprawnione, by porównywać jakość obecnie emitowanych stacji do jakości na falach długich.
Pewnie to i owo da się podciągnąć, choć nie sądzę by OFF, RK, czy Op2 były tym standardem do którego trzeba by zmierzać. Może się bowiem za chwilę okazać, że subiektywnie odczuwana "jakość" będzie się brała głównie z "czarów" wyprawianych przez procesory dźwiękowe gdzieś "w pobliżu" mikrofonu i mało będzie miała wspólnego z jakością (bez cudzysłowu). Wtedy przestałoby mieć specjalnie duże znaczenie, czy to 88, czy 104, czy 128...

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

pswiatki pisze:Nie wydaje się być uprawnione, by porównywać jakość obecnie emitowanych stacji do jakości na falach długich.
Pewnie to i owo da się podciągnąć, choć nie sądzę by OFF, RK, czy Op2 były tym standardem do którego trzeba by zmierzać. Może się bowiem za chwilę okazać, że subiektywnie odczuwana "jakość" będzie się brała głównie z "czarów" wyprawianych przez procesory dźwiękowe gdzieś "w pobliżu" mikrofonu i mało będzie miała wspólnego z jakością (bez cudzysłowu). Wtedy przestałoby mieć specjalnie duże znaczenie, czy to 88, czy 104, czy 128...
Na dzień dzisiejszy to 88,czy 128 nie słyszę różnicy jakości dzwięku,dla mnie OP2 jest jakimś wzorcem że można nadawać "inaczej" czyli PR2 powinno brzmieć przy 128kbps już dobrze a tak nie jest dlaczego??(dalej patrzymy jak kolega Jarosław napisał na wskazniki i nic nie da się zrobić)chciałbym posłuchać Dab+ 192 czy faktycznie będą wysokie tony i będzie można to słuchać przynajmiej jak na fm,ja mam wątpliwości czy ten cały dab+ nie jest gorszy od mp3 w tej samej przepływności :? co do fal długich może przesada ale do tego zmierzamy po prostu brak "góry" dlatego przytoczyłem przyklad ;)

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

Dwójka w DAB vs. UKF jest "wycięta". Góra jest gorsza, ale średnica również. 128 kbps to dla Dwójki za mało, chociaż może nie tylko to składa się na fakt, że nawet na co lepszym odbiorniku przenośnym Dwójka brzmi lepiej na UKF. Porównuję nadajniki DAB Krynice i UKF Białystok- Cieszyńska.

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

Z moich doświadczeń które robiłem to kodek HE- AAC sprawdza się tylko w mniejszych przepływnościach,czym większy bitrate tym pasmo jakieś zawężone się robi dlaczego tak się dzieje nie wiem :mrgreen: czy pomogło by teraz podwyższenie bitrate PR. :?: wyjątkiem jest cały czas OP2, jak wysterowali koder że gra to całkiem dobrze zagadka :o w OFFIE są wysokie tony ale jest niestety metaliczny dzwięk czyli też coś nie tak do końca jest ok.

Zablokowany