DAB i DAB+ w Czechach

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

DAB i DAB+ w Czechach

Post autor: blockbuster »

Operator czeskiego DAB firma Teleko zaczęła nadawać z nadajnika Lysa Hora. Z mapki zasięgu wynika, że odbiór jest też możliwy w Polsce.

http://www.digizone.cz/aktuality/digita ... -naladite/

brzeg

Re: DAB i DAB+ w Czechach

Post autor: brzeg »

Potwierdza ktoś odbiór ?

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Czechach

Post autor: Max van Org »

brzeg pisze:Potwierdza ktoś odbiór ?
A posiada ktoś sprzęt do odbioru DAB w paśmie L na kanale LP, czyli 1478,640 MHz?

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: DAB i DAB+ w Czechach

Post autor: Tom345 »

Mój LV5TDlx obsługuje tę częstotliwość.

brzeg

Re: DAB i DAB+ w Czechach

Post autor: brzeg »

Powtarzam pytanie, jeśli ktoś odbiera niech się pochwali. Dziękuję

ss80

Re: DAB i DAB+ w Czechach

Post autor: ss80 »

brzeg pisze:Powtarzam pytanie, jeśli ktoś odbiera niech się pochwali. Dziękuję
Posiadam odbiornik DVB-T na USB z obsługą DAB i jeśli sygnał telewizyjny z Ostravy Hošťálkovic, wszystkie mux'y odbieram w jakości 40-60% przycinają się czasem [Bielsko-Biała] to po cyfrowym radiu DAB nie ma ani śladu na całej skali od 168.160 MHz do 1552.500 MHz.

Czeski analog TV słabiutki za to czeskie analogowe stacje z Ostravy w miarę dobrze, niektóre nawet w stereo.

Czy dobrze się orientuję że Czeskie cyfrowe radio DAB nadaje z tego samego obiektu co TV cyfrowa [Ostrava Hošťálkovice] i z tą samą mocą [100kw]?

Jeśli tak to czemu taka różnica? Analog FM i DVB-T jest a DAB ani śladu [ani wykrycia], może sygnał kierunkowy mają a nie dookólny albo instalacja antenowa nie wyrabia na GHZ :?: Ani osobny dipol nie pomaga.

Peter_CA

Re: DAB i DAB+ w Czechach

Post autor: Peter_CA »

Cyfrowe radio DAB nadaje z Lysej Hory z ERP 5 kW (mapa zasięgu).

ss80

Re: DAB i DAB+ w Czechach

Post autor: ss80 »

Czy Lysa Hora to jedyny Czeski nadajnik DAB ? Czy planowane są w przyszłości jakieś kolejne uruchomienia? Interesuje mnie czy może Ostrava-Hošťálkovice coś włączy przez DAB, nie ukrywam chciałbym co nieco potestować z tym DAB'em a tylko na Ostravę mogę liczyć.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Czechach

Post autor: Max van Org »

ss80 pisze:Czy Lysa Hora to jedyny Czeski nadajnik DAB ? Czy planowane są w przyszłości jakieś kolejne uruchomienia? Interesuje mnie czy może Ostrava-Hošťálkovice coś włączy przez DAB, nie ukrywam chciałbym co nieco potestować z tym DAB'em a tylko na Ostravę mogę liczyć.
Rozwój radia cyfrowego jest zależny od sytuacji w całej Europie. Jedno państwo nie jest w stanie udźwignąć taki wysiłek. Tylko wspólnie możemy wprowadzić DAB. Europa jest jednym rynkiem, start radia cyfrowego w wielu krajach umożliwi spadek cen za odbiorniki cyfrowe i przekona słuchaczy do wymiany odbiornika no nowszy. Nawet jak pojedyncze kraje mają jakieś plany, wszyscy obserwują rozwój DAB w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwajcarii, ale też w Dani i Norwegii. Nawet jak Czesi mają plany rozwoju sieci, to są ona uzależnione od rozwoju w innych krajach.

Nie popieram ich testów w paśmie L, bo w zachodniej Europie to pasmo już nie jest używane a dużo tanich odbiorników pracuje wyłącznie w paśmie VHF III.

http://teleko.cz/

Moim zdaniem rządy – również Polskie – blokujące wprowadzenie DVB-T i DAB zaszkodziły bardziej konsumentom niż ich uchronili przed wydatkami. Do sieci dużych marketów wpłynęło parę lat temu dużo odbiorników DVB-T z MPEG-2, ludzie rzucili się na płaskie telewizory a dzisiaj ten sprzęt nie odbiera DVB-T w MPEG-4. Winni są politycy, którzy nie zadbali o ramy rynkowe i określili jak standard będzie używany w Polsce. Ale powiedzmy jak jest osoby, które opuściły ten świat niech spoczywają w spokoju. Małe grzechy karze bóg naraz, większe trochę później a za wielkie wzywa do siebie.

lee99

Re: DAB i DAB+ w Czechach

Post autor: lee99 »

no cóż inni wprowadzają u nas testy... heh widać trzeba do tego przywyknąć :mrgreen:

aleksander
Posty: 3
Rejestracja: 10 stycznia 2012, o 00:24
Odbiornik: PURE ONE MI
Nadajnik - obiekt nadawczy: Frydek-Mistek (LysaHora)L,Opole (ECO)III

Re: DAB i DAB+ w Czechach

Post autor: aleksander »

Odbieram czeski DAB i DAB+ w Opolu (Frydek-Mistek, Lysa Hora, nadajnik TELEKO). Radio z anteną teleskopową PURE ONE ME. Widziałem PURE SENSIA, piękne !
Czekam na emisję DAB+ z Wrocławia (pasmo III - radio Wrocław).
Pierwsze oficjalne informacje ukażą się prawdopodobnie na http://www.prw.pl .

soulchaser74

Re: DAB i DAB+ w Czechach

Post autor: soulchaser74 »

Hmmm... u mnie niestety nie odbiera DAB z Czech mimo,że antenkę mam ustawioną w tamtym kierunku. :?:

krystianb

Re: DAB i DAB+ w Czechach

Post autor: krystianb »

Czeskie radio jest na 1.4GHz więc antena którą masz tylko tłumi sygnał, no i jeszcze trzeba mieć odpowiedni sprzęt do odbioru.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB i DAB+ w Czechach

Post autor: antypyra »

Podczas pobytu w rejonie Wisły i Ustronia miałem okazję odbyć wycieczkę na Czantorię i tu z wieży widokowej Iriverem B20 dokonać krótkich nagrań czeskiego radia DAB+. Ponieważ miałem zaledwie parę minut, nagrania są pólminutowe. Nie ustaliłem, w zasięgu której stacji DAB+ byłem, ale podejrzewam Ostravę.
W muxie Radia Czeskiego było 14 stacji:
CRo2,
CRo3,
CRo Cesko+,
CRo D-dur+,
CRo LEONARDO+,
CRo REGION+,
CRo WAVE,
GAMA RADIO+,
RADIO PROGLAS+,
Radio Vaticana+,
RTL 102,5+,
RTL Classic+,
RTL Groove+,
RTL Italian Style


Odbiór momentami przycinał się, ale odebrałem dwie stacje z muzyką klasyczną i parę innych.Nie odsłuchiwałem ich jeszcze na wieży (tylko sprzęt komputerowy)i nie porównywałem z plikami z testów Emitela.

Tych, którzy interesowali się testami Emitela i oceniali brzmienie stacji DAB+, poproszę o jakieś komentarze.

http://www.4shared.com/folder/QP-MTaAg/_online.html

tomala

Re: DAB i DAB+ w Czechach

Post autor: tomala »

Witam.

Od września Czechy mają 5 przekaźników DAB+, ostatni włączyli na Cerna Hora - Trutnov.
Mapka zasięgu: http://teleko.cz/dl/pokryti_Trutnov_LH.pdf
Moc 4 kW, niestety tylko kierunkowo na południe w stronę Czech.
Szkoda, bo radio Cerna Hora 105.3 FM z Cernej Hory dolatuje do mnie do Świdnicy z RDSem bez problemu.
A żeby odebrać ten nadajnik, zrobiłem sobie wycieczkę przez Wałbrzych, Mieroszów, Mezimesti, Adsprah i Trutnov.

Mój IRiver B20 dopiero złapał sygnał w Trutnovie, na wyjeździe już w stronę Pecu, raptem 15km od samej Cernej Hory. I to sygnał skakał od pełnego do zera, siedząc w aucie. Nie miałem czasu, żeby się bawić dłużej, ponagrywać stacje. Po mapce widać, że niby calutki Trutnov jest w zasięgu, ale nie bynajmniej na moim IRiver B20.

Może w Autach skody, z anteną zew będzie to działać lepiej, bo podobno w Skodach montują już radia FM/DAB stadardowo.

Szkoda, że Czesi maja DAB na pasmie L, bo to wysoka częstotliwość, 1.5gHz, pomiędzy GSM 900 a 1900, więc zasięg od przekaźnika można sobie wyobrazić, a dodatkowo ten jest kierunkowo.

Jakoś słabo widzę radio cyfrowe.... Porównując do FMu i jego zasięgu to się umywa... Co z tego ze czasami szumi... Ale w DAB bedzie rwało do zera, czyli albo masz albo nie....
W USA mają HDradio, czyli cyfra na FMie.. uważam to za duuuużo lepsze rozwiązanie... Może w DAB tak jak w DVB-T jest multipleks i więcej stacji na jednym kanale, ale jaki nasze DVB-T nie jest kompletnie mobilne, tak DAB tez nie bardzo!!! (no że chyba w DAB będą siać z mocami po 50-100 kW jak w FMie, a nie tylko po 5kw...)

Więcej testów DABu z Cernej Hory pewnie zrobię dopiero jak będzie śnieg:) bo do Jańskich Łaźni to na nartki śmigamy , wtedy będzie od 100m do 2km od nadajnika, i obadamy na słuchawkach podczas szusowania...

Pozdroooo....

tomala

Re: DAB i DAB+ w Czechach

Post autor: tomala »

AAaa.. I do Listy od ANTYPYRA dorzucić trzeba nową 15 stację, SEEJAY RADIO, dorzucone 17go listopada...

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: DAB i DAB+ w Czechach

Post autor: giaur500 »

RMF kiedyś testował HD Radio w Warszawie: http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/rm ... e-hd-radio

Ale wygląda na to, że standard ten się jednak w Europie nie przyjął. W sumie szkoda bo widać tu wiele zalet w porównaniu do DAB, jak chociażby możliwość jednoczesnego nadawania analogowo i cyfrowo.

Problem w tym, że nie zawsze technologie lepsze pod względem technicznym wygrywają z tymi gorszymi.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB i DAB+ w Czechach

Post autor: antypyra »

tomala pisze:AAaa.. I do Listy od ANTYPYRA dorzucić trzeba nową 15 stację, SEEJAY RADIO, dorzucone 17go listopada...
Właśnie ostatnio przesłuchałem moje pliki z Lysej Hory nagrane na Czantorii pod koniec lata.
Brzmienie okropne, jakość dźwięku poniżej wszelkiej krytyki!!! Bitrate dla CRo D-dur+ zaledwie 56 kbps. Artefakty kompresji. Skandal! Taki szajs słyszy się z radia w muzykalnych Czechach. I jeszcze dołożono jeszcze jedną stację...
To i tak ostatnio w testach Emitel nas rozpieszcza. Dano 128 kbps dla Radia Kielce i 104 dla Dwójki PR.
giaur500 pisze:RMF kiedyś testował HD Radio w Warszawie: http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/rm ... e-hd-radio

Ale wygląda na to, że standard ten się jednak w Europie nie przyjął. W sumie szkoda bo widać tu wiele zalet w porównaniu do DAB, jak chociażby możliwość jednoczesnego nadawania analogowo i cyfrowo.

Problem w tym, że nie zawsze technologie lepsze pod względem technicznym wygrywają z tymi gorszymi.
No nie wiem, czy to nie fikcja to HD Radio i szajs gorszy od DAB-u.To, że nie zawsze wygrywają technologie lepsze pod względem technicznym, jest sprawką kasiastych (ale głupich) facetów dyktujących warunki.


AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DAB i DAB+ u sąsiadów Polski

Post autor: AdamP »

Wie ktoś może, co w CZ ma być docelowe :?: W tej chwili nadają w dwóch pasmach częstotliwości "L i VHF". Gdzieś natknąłem się na informację, że chcą zrezygnować z pasma L (małe zasięgi) na rzecz VHF, ale nie wiem czy to prawda.

Zablokowany