DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
Benedykt
Posty: 282
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, o 00:53

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Benedykt »

Jeżeli w regulacjach jest miejsce na trzy muxy radiowe - nie do końca rozumiem wciskania stacji komercyjnych. Poza tym po co w mux ma być wersja PR dla zagranicy? Wciska się coś na chama żeby zapchać. Podobnie jak TV Polonia w mux3. Czy jest to badanie wciskania ilości kitu na "cyfrową jakość CD"? :oops: :oops: :oops:

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Nie wiem, ale może Polskie Radio po prostu nie jest w stanie utrzymać samodzielnego muxa. PR powinno się skupić na stacjach ogólnopolskich, jednej lub maksymalnie dwóch regionalnych w danym regionie i przede wszystkim na jakości przekazu, która w publicznym medium powinna być bez zarzutu.

lemiel
Posty: 98
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Instalacja antenowa: AZART
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Skrzyczne

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: lemiel »

Według tego co pamiętam z tego co było mówione w Sygnałach Dnia to wersja dla zagranicy nie będzie kopią tego co jest obecnie, ale specjalnie dopasowaną wersją z treściami dla cudzoziemców przebywających w Polsce.
Czyli coś nieco innego niż to co TV Polonia. Której też nie rozumiem w DVB-T.

Awatar użytkownika
Benedykt
Posty: 282
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, o 00:53

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Benedykt »

antypyra pisze:Nie wiem, ale może Polskie Radio po prostu nie jest w stanie utrzymać samodzielnego muxa. PR powinno się skupić na stacjach ogólnopolskich, jednej lub maksymalnie dwóch regionalnych w danym regionie i przede wszystkim na jakości przekazu, która w publicznym medium powinna być bez zarzutu.
Mieszany mux radiowy rodzi problemy prawne i nie tylko. Pierwszą jest forma własności. 100% akcji ma skarb państwa (spółka skarbu państwa - PR S.A.). Musi być przeprowadzony przetarg z czym nie muszą się liczyć nadawcy prywatni. Inną sprawą jest fakt, że radio publiczne nie zarabia zbyt dużo i ma faktycznie mało na swoją działalność. Druga rzecz - możliwość nadawania drugiego programu regionalnego. Zapewne stworzy to raczej formę komercyjną lub niewypał (patrz Kielce z kanałem "ludowym"). Ktoś się obłowi. Słuchacz może nie być najważniejszy. I często tak jest. Ważniejsze jest ego i pomysły prezesów/zarządów. :oops: :oops: :oops:

ntcdvb

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ntcdvb »

Ale ten T-DAB nie dla wszystkich :?:
Kanał 5B 176.640 jest ustalony pod:
Jelenia Góra 40.0 dBW ; Lubań 30.0 dBW ; ...

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: seba133 »

Warto przeczytać:

http://www.uke.gov.pl/pozwolenia-radiow ... znych-4160

( Rezerwacje DAB 14_01_2013.rar 11170 kB )

wojtekd

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: wojtekd »

Może wreszcie padną jakieś konkretne daty ;)
http://portalmedialny.pl/art/38013/star ... olsce.html

Cyfrowyjanusz

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Cyfrowyjanusz »

Czyli co? Można się spodziewać już na przełomie sierpnia-września cyfrowego radia w Katowicach? :)

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: rotalplus »

Tutaj dużo info nt. cyfrowego radia + MAPKI uruchamiania multipleksów DAB Polskie Radio:
Ogólnie trochę dziwny jest ten harmonogram. Wschód na samym końcu. Nawet Poznań nie bedzie w pierwszym etapie.

http://radiopolska.pl/aktual.php?subact ... qus_thread

W II ETAPIE powinny być pozostałe MIASTA WOJEWÓDZKIE. TO JEST JAWNA DYSKRYMINACJA, żeby WSCHÓD BYŁ NA KOŃCU. Lublin jest większy od takiego Gorzowa czy Opola .

Awatar użytkownika
Cebulsky
Posty: 83
Rejestracja: 8 marca 2013, o 18:35
Odbiornik: SENCOR STB 4001M4
Instalacja antenowa: MANTA MA301 + wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Częstochowa/ RTCN Wręczyca

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Cebulsky »

Nie gorączkuj się tak :) wielka afera o jakieś tam radio a jak już powstanie to 99 % nie będzie go słuchało :)

Bartt

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Bartt »

Ale mimo wszystko nadawcy, czyli Polskiemu Radiu, powinno zależeć na jak największym zasięgu technicznym już na wczesnym etapie wdrażania DAB+. Moim zdaniem w pierwszym lub w drugim etapie powinny być uruchomione nadajniki o jak największym zasięgu, taki np. Św. Krzyż sieje na pół Polski ;).
Podobnie, po co najpierw emisja z nadajników w Krakowie czy Katowicach, skoro na początek wystarczy Skrzyczne.
W każdym regionie powinna najpierw pojawiać się emisja z RTCN-a pokrywającego znaczny obszar, a dopiero potem w kolejnych etapach można bawić się w kolejne nadajniki i doświetlenia :evil:

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Święty Krzyż jest znakomity, ale na pół Polski nie sieje. Poza tym to będą wyższe częstotliwości, bo to jest VHF III. Ale rzeczywiście harmonogram uruchamiania DAB-u mógłby być inny.

techniczny

DAB DVB-T

Post autor: techniczny »

Dzień dobry, czy DAb będzie nadawane w pasmie dotychczasowych czestotliwości radia analogowego 88-108 MHz?

qwerty.am
Posty: 50
Rejestracja: 17 lipca 2012, o 17:12
Instalacja antenowa: antena ferrytowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RCN Solec Kujawski (AM)

Re: DAB DVB-T

Post autor: qwerty.am »

Dzień dobry.
Standard DAB przewiduje wykorzystanie pasma VHF-III (174–240 MHz) i pasma L (1452–1492 MHz).
Technologią, która pozwala na dodanie cyfrowego sygnału radiowego do analogowego na obecnie wykorzystywanych pasmach jest HD Radio - stosowane w USA. Działa zarówno na falach średnich (odstęp 20kHz), jak i na UKF. Radio analogowe to nie tylko 88-108MHz ;)

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: kuku1234 »

rotalplus pisze:Tutaj dużo info nt. cyfrowego radia + MAPKI uruchamiania multipleksów DAB Polskie Radio:
Ogólnie trochę dziwny jest ten harmonogram. Wschód na samym końcu. Nawet Poznań nie bedzie w pierwszym etapie.

http://radiopolska.pl/aktual.php?subact ... qus_thread

W II ETAPIE powinny być pozostałe MIASTA WOJEWÓDZKIE. TO JEST JAWNA DYSKRYMINACJA, żeby WSCHÓD BYŁ NA KOŃCU. Lublin jest większy od takiego Gorzowa czy Opola .
Fajny link dzięki niemu wiem skąd co nadaje. Ktoś wie od kiedy Radio Katowice nadaje z Bytkowa na 101,2 ?. Przy okazji pozdrowienia dla tego inteligenta co to pozwolenie wydał, bo pięknie mi zagłuszył Kiss Morava na 101,1 z Ostrawy :/.
Bartt pisze: Podobnie, po co najpierw emisja z nadajników w Krakowie czy Katowicach, skoro na początek wystarczy Skrzyczne.
Tak znawco, a ja będę słuchał radia z ateny telewizyjnej :/.

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: kuku1234 »

Mnie ciekawi czy są, a jak nie to kiedy się pojawia pierwsze telefony z możliwością odbioru tego.

qwerty.am
Posty: 50
Rejestracja: 17 lipca 2012, o 17:12
Instalacja antenowa: antena ferrytowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RCN Solec Kujawski (AM)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: qwerty.am »

kuku1234 pisze:Tak znawco, a ja będę słuchał radia z ateny telewizyjnej :/.
Z telewizyjnej może nie, ale z jakiejś - na pewno! Jeszcze bez anteny słuchać radia się nie da ;)

Telefony (pojedyncze modele) były z odbiornikami DAB, natomiast czy są takie wspierające DAB+ - to faktycznie ciekawa sprawa.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: giaur500 »

rotalplus pisze:W II ETAPIE powinny być pozostałe MIASTA WOJEWÓDZKIE. TO JEST JAWNA DYSKRYMINACJA, żeby WSCHÓD BYŁ NA KOŃCU. Lublin jest większy od takiego Gorzowa czy Opola .
Zawsze na początku jest warszafka, potem zachód/południe a wschód na końcu. A dotyczy to wszystkiego, nie tylko telewizji/radia. Głupia polska polityka - uczynić bogate regiony jeszcze bogatszymi i bardziej uprzywilejowanymi, a te biedniejsze jeszcze biedniejszymi i odciętymi od reszty świata zamiast dążyć do wyrównania standardów.

Obojętni co by się nie działo i obojętnie w jakiej dziedzinie, zawsze napierw warszawa a na samym koncu ściana wschodnia i nic na to nie poradzisz. Zobacz sobie np jaki był harmonogram uruchamiania multipleksów i zobacz gdzie zostanie wyłączony ostatni nadajnik analogowy. Zobacz sobie gdzie jest najwięcej dziur w zasięgu sieci komórkowych (zwłaszcza LTE), przestudiuj sobie zasięg multipleksu Cyfrowego Polsatu, przykłady mozna mnożyć bez końca. Czy trzeba coś jeszcze dodawać?

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Martinez1989 »

Witam.
Czy ma ktoś taką antenę??
Potrzebne są mi wymiary ten anteny. Czy może ktoś pomierzyć długości elementów i ich rozstaw. Z góry dziękuję.

Pozdrawiam.

tomala

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: tomala »

giaur500 pisze:Aha, czyli DAB+ może technicznie zaoferować jakość lepszą niż np stream taki jak ten? http://87.118.78.20:2700

I to w AAC+ może jeszcze? Nie rozśmieszajcie mnie. W praktyce jakość będzie gorsza niż MP3 128 kbps. Powiem tak: ja cyfrowe radio mam już teraz, za darmo. Karta aero2 w smartfonie i radio internetowe. Za te 15 lat to kto wie czy w ogóle będzie zapotrzebowanie na cyfrowe radio. A patrząc na realia to nie wydaje mi się żeby za 15 lat od dziś, w Białymstoku był jakikolwiek multipleks DAB+.

Ja również słucham radia netowego nonstop w aucie.. Aero2 + NOKIA E52 bluetooth'em do radia sony 6 glośników w aucie. Słucham i jestem bardzo zadowolony... Jakość mnie zadowalająca... porównanie AAC do MP3 - powalające... ESKA 128mp3 nie da się słuchać (skąd oni kompresor wzięli), całe stado innych radyjek (w tym moje ulubione PLANETA POZNAN FM nadaje w AAC 48kbit i to ma naprawdę normalną jakość!!! całe BBC UK nadaje w AAC 48 i tego się normalnie słucha... CHILI ZET daje w 96 mp3, masakra, a zwłaszcza ze to radyjko spokojne i jazziku trochę leci i taka jakość :), jak flaki z olejem... Ale to naprawdę wszystko zależy od jakości kodeka... zwykła mp3 128 to jest słabe naprawdę, ale inne radio np, FG DJ RADIO z Paryza na 128 mp3 w porównianiu do ESKA to niebo a ziemia... Nie wiem czy piszący tutaj to super melomaniacy, bo ja różnicy w dobrze skompresowanym materiale (audio z filmów, stereo 128 a AAC 48 nie widzę, a raczej nie słyszę)... A jak ktoś mi pisze za AAC 128 to jest kicha, to ja wymiękam... Trzeba mieć sprzęt za grube tysiące, żeby dostrzec różnicę (usłyszeć i być wyjątkowym melomanem z ponad przeciętną gamą słuchu).
Na Wielkanoc byłem w Berlinie z moim iRIVER B20... 3/4 radia nie da się tam słuchać, a są nadawane w 64/112kbit .... masakra jakaś... moję ulubione 48 (planeta poznan czy BBC UK) przy ich DAB 64 to tak jak dobre 192-320 vbr mp3 i mp3 32kbit.... Nie wiem czym oni kodują to.... .. Link do radyjka powyżej, ORM LEIPZIG 320kbit mp3 gra miodnie na AERO bez szarpania :) jeszcze zapas jest :)) kilobitów... pozdrawiam....

Zablokowany